Aleksandra Djuran

седница-мини-постројења-(3)

На седници Скупштине града, заказаној по хитном поступку и којој су присуствовали одборници владајуће већине, једногласно је донета  одлука о обезбеђивању финансијских средстава за реализацију капиталних инвестиција – мини постројења за прераду пијаће воде на селима. Овом Одлуком одобрено је дугорочно кредитно задуживање града у износу до 115.467.180 динара за финансирање капиталних инвестиционих расхода у складу са Одлуком о буџету града Кикинде за 2024. годину и пројекцијама на 2025. и 2026. годину. Средства ће се искористити за изградњу постројења за кондиционирање пијаће воде и реконструкцију црпне станице у Накову, Банатском Великом Селу, Иђошу и у Мокрину.

-Један од најважнијих проблема у нашем граду је здрава пијаћа вода и ми његово решавање приводимо крају. Изградња фабрике воде је у самом финишу, а оно што следи је да обезбедимо здраву воду за пиће и на селима. Овогодишњим буџетом планирали смо изградњу мини постројења у Накову, Банатском Великом Селу, Иђошу и у Мокрину и инвестицију смо поделили у две фазе. Како је вредност велика 384 милиона динара морамо да обезбедимо средства и из других извора финансирања. Део средства, 166 милиона динара добили смо од Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду, од чега је уплаћен аванс од 160 милиона и ПДВ од 32 милиона динара. Сопствено учешће највећим делом биће обезбеђено из кредита. Претходно је локална самоуправа тражила одобрење надлежног Министарства финансија и дозволу за кредитно задужење добили смо 24. фебруара – рекла је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

Уговор о кредиту са пословном банком биће закључен у зависности од тржишних услова који ће бити постигнути код пословних банака са роком отплате од 60 месеци укључујући грејс период од 12 месеци.

-Српска напредна странка преузела је власт  у Кикинди пре више од деценије. Све ово време решавамо проблеме грађана, а међу најважнијим је здрава вода за пиће коју ћемо добити захваљујући изградњи фабрици воде. Деценијама се чекало да добијемо постројење за прераду пијаће воде. Пројекат приводимо крају и ускоро ће Кикинђани имати воду какву заслужују у 21. веку.  Поред поменутог замењено је и четири петине азбест цементних цеви у граду. Великим трудом и залагањем наших представника у републичком и покрајинском парламенту и уз огромну подршку Републике и Покрајине решили смо вишедеценијски проблем у граду. Наша политика је да и мештани села имају једнаке услове за живот, стога ће мини постројења за прераду воде бити изграђена и у месним заједницама. Одговорним радом и одговорним односом према буџету и мештани свих девет села имаће здраву воду за пиће. Завршено је препројектовање за Сајан, Башаид, Банатску Тополу, Руско Село и Нове Козарце. Поносан сам на све који су учествовали у овоме – навео је Лукач и захвалио се коалиционим партнерима из СВМ-а и СПС-а који су подржали најважније пројекте. Додао је и да ће месец дана Кикинђани коначно имати здраву воду за пиће.

 

Локална самоуправа на челу са Српском напредном странком мисли на све грађане, додао је шеф одборничке групе Александар Аћимов.

-Ускоро ће потећи здрава пијаћа вода. То смо сви у граду жељно прижељкивали деценијама. Поред тога и мештанима села биће обезбеђена здрава вода. Одговорни смо и дата обећања испуњавамо. Са оваквом политиком наставићемо и у будућности – рекао је Аћимов.

Одборници су донели и одлуке о ангажовању ревизора за обављање екстерне ревизије завршног рачуна буџета града за 2023. годину, давању сагласности на искњижавање учешћа града е у капиталу привредног друштва „Дневник“  из Новог Сада по основу принудног откупа акција, дата је сагласности за отпис дуга по основу уступљених прихода града друштву ,, Фул Протект“  из Београда. Донета је и одлука о изради Плана детаљне регулације за радну зону „Калдарица“, о изради Плана детаљне регулације соларне електране „Њугат солар“, као и више решења о отуђењу из јавне својине града  одређених катастарских парцела.

А.Ђ.

милица-томиц-светско-такмицење-(2)

Полазница Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ и ученица друге године Гимназије, Милица Томић, освојила је две златне медаље из области физике за најбољу презентацију научног рада и најбољи постер, на Светском такмичењу у истраживачким радовима из природних наука  које је одржано у турском граду Измиру.

Прилику да учествује на овом такмичењу Милица је стекла тако што је освојила прво место на Државној смотри истраживачких радова у области физике, а назив њеног рада је „Апроксимација макросеизмичког интензитета и убрзања тла на картама сеизмичког хазарда“. Милица Томић је већ три године полазница Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ где јој је менторка Марија Поповић.

 

-Милица је изузетно свестрана и упорна, а њен наставник сам још од основне школе.  Када се бавите овако озбиљним истраживањем углавном немате времена за нешто друго, међутим, Милица је ишла и на друга такмичења ове године и учествовала на разнимманифестацијама које је школа организовала. Важно је и што има изграђене социјалне вештине, без којих не би успела да досегне овај успех – истакла је менторка Марија Поповић.

Осим наше суграђанке, на овом престижном такмичењу учествовало је још шесторо ученика из Србије, махом из Београда. На овом такмичењу су наступили млади научници из читавог света, а комисију су чинили професори из Русије, Турске, Мађарске и Индонезије.

 

 

 

Лазарица у КЦ

Традиционално паљење и прескакање ватре Лазарице одавнина се практикује на кикиндским сокацима. Сутра (петак) увече чуће се весели жамор деце, пуцкетање ватре од тулаја, биће по која опрљенах обрва, а ватра ће направити „бркове“ код деце од гарежи. Док млади прескачу ватру, старији Кикинђани дружиће се уз крофне, кокице и ракију. Осим на улицама, Лазарица ће се прескакати од 19 сати и у дворишту Културног центра.

Паљење ватри Лазарица сваке године пада у петак, седам дана пре Великог петка за православне вернике. Некада се веровало да прескакање упаљених снопова кукуруза, грана, сламе, тера зле духове, вештице и болест.

Наредног дана обележава се Лазарева субота односно Врбица. Овај празник посвећен је дечијој радости. На Лазареву суботу бере се пруће од врбе преко којег се, по веровању, преносила снага зеленила на децу и одрасле. Сваке године она се прославља освештањем врбових грана и литијом деце око цркве, док су на Градском тргу постављене тезге са разним ђаконијама. Обичај је и да мајке свечано обучену децу, па чак и ону најмању, од неколико месеци, воде у цркву и купују им звоничиће везане за тробојку које малишани носе око врата. По традицији у православним црквама освештаће се врбе, а верницима ће бити дељене освештане гране.

 

а20б3фбе-60ац-48е8-8550-4981ф1125ц74

Обележавање Дана школе „Иво Лола Рибар“ из Нових Козараца настављено је организовањем спортског сусрета између домаћина и вршњака из школа „Глигорије Попов“ из Руског Села, „Славко Родић“ из Банатског Великог Села и „Петар Кочић“ из Накова. Потписана је и Повеља другарства и пријатељства између Драгане Радујко, директорице новокозарачке и Љиљане Јањиловић, директорице наковачке школе.

-Пре три године исту повељу потписали смо са школом из Руског Села, прошле смо то учинили са школом из Банатског Великог Села, а ове је на ред дошла образовна установа из Накова. У поменутим школама нема пуно ученика и веома нам је важно да се деца друже, уче једни од других, али и надмећу између себе – рекла је Драгана Радујко.

Размена искустава и сарадња важне су за опстанак сеоских школа, напоменула је Љиљана Јањиловић.

-Свима нама желим да пријатељство и сарадња трају дуговечно. Наша школа даће све од себе да се оно развија – казала је директорица наковачке школе.

Спортском дану присуствовали су градоначелник Никола Лукач, и чланови Градског већа Драган Пецарски и Валентина Мицковски. Први човек града деци је поручио да искористе сваки моменат да  од учитеља и наставника „украду“ знање и додао да је ово прави начин да школе сарађују, а ученици се друже и стварају нова пријатељства која остају до краја живота.

 

Успех ђацима у учењу, а запосленима у раду пожелела је и Валентина Мицковски.

-Повеља сарадње међу школама пример је добре праксе. Споразум није мртво слово на папиру, него се примењује током читаве школске године. Развијањем пријатељства и учењем деце фер плеју, младима усађујемо праве вредности – навела је Мицковски.

А.Ђ.

7188а06б-д61ц-4ц54-аабф-07ф2575833бе

Централни део манифестације „Поздрав пролећу“ окупио је малишане из вртића, ученике балетске школице и ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина, као и дечије хорове ПУ „Драгољуб Удицки“ и „Кикиндијанци“. Програмом у Народном позоришту најмлађи су поздравили, за многе, најлепше годишње доба.

– Манифестацију организујемо 26. пут. Када је настала, ратне 1999. године, била је једна од ретких позитивних догађаја у граду. Деца која су долазила на Градски трг песмом и игром су поздрављали пролеће. Од тада до данас „Поздрав пролећу“ прерастао је у велику и значајну манифестацију која сваке године окупља све више учесника  – навела је Тања Ножица из Културног центра.

Догађају су присуствовале заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Ово је једна од најлепших манифестација у граду управо зато што је посвећена најмлађима. Она је заправо поздрав деци са поруком да су они украс и радост света. Наши малишани су наша највећа вредности и они нас мотивишу да будемо још бољи. Морамо им пружити и у њих усадити љубав како би сутра постали самосвесни, добри и одговорни људи – истакла је Дијана Јакшић Киурски.

А.Ђ.

309цд41е-32фф-49е1-9б7е-932983ц75аф2

У организацији удружења „Српски ратни ветерани“, „Чувари баштине“ и „Три стуба“ код споменика Бели крст у Башаиду обележена је годишњица битке на Иљеву која се водила 1848. године на простору између Меленаца и Башаида страдало 198 Срба.

-Како би сачували сећање на овај дан сваке године окупљамо се да одамо почаст јунацима. Како би ученици наставили да негују културу сећања ученицима седмог и осмог разреда школе у Башаиду одржали смо предавање о значају ове битке за село – рекао је Милинко Арсенов.

Овом приликом служен је парастос погинулим Див јунацима и венце су положили представници локалне самоуправе и месне заједнице. Догађају је присуствовао председник Скупштине града Младен Богдан.

-Див јунаци, браниоци српске Војводине, одупрли су се знатно јачем непријатељу и дали своје животе за српску част. Знали су зашто се боре и кога бране своје домове, породице, децу. Њихови идеали остварени су када је дошло до присаједињења са Краљевином Србијом. Оставили су нам да чувамо српство и наше јединство – додао је Богдан.

Организован је и пригодан програм у ком су учествовали ђаци ОШ „1. октобар“ и вокал Миша Близанац.

 

А.Ђ.

 

д8ее46д2-фдее-4ф4б-8а9д-435а2ца91ц18

Еко карневал окупио је малишане из вртића „Плави чуперак“, „Пчелица“ и „Бамби“. Шетњом Градским тргом скренули су пажњу суграђанима о важности очувања животне средине. Карневал је и највеселија активност у оквиру обележавања Еколошке недеље која је почела 22. и траје до 26. априла, рекла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

 

-Маскирани малишани, њих седамдесетак, најбољи су амбасадори природе. Они су овим путем послали поруку колико је важно да чувамо и негујемо наше окружење, а израђујући маске научили су пуно тога о животној средини и како је заштити – истакла је наша саговорница.

Организовано је и одношење тонер касета из јавних установа. Она се годинама организује у Градској управи, а циљ је да се прошири и на школе и друге установе.

-Активност, коју у сарадњи са Пољопривредном стручном службом, организујемо први пут носи назив „Заштитимо плодне равнице“ и она обухвата адекватно збрињавање амбалаже од пестицида и хербицида. Пољопривреднике упознајемо на који начин да прикупљају отпад у својим домаћинствима. У јуну ће фирма, која се бави одлагањем ове врсте опасног отпада, обићи домаћинства и покупити га на начин како је то законом прописано – навела је Мирослава Наранчић.

У четвртак ће у школама бити промовисани QР кодови под називом „Очитај и сазнај – еко снага града“. Ученици ће путем кодова моћи да сазнају какво је стање са аерополеном у граду, комуналном буком, квалитетом ваздуха и хигијенском исправношћу воде на јавним чесмама. Поред најновијих, ту је и база података из ранијег периода. Акцијом „Спашавајмо животну средину“, чланови ДВД  из Кикинде, ватрогасци „Нафтагаса“ и запослени у Секретаријату у петак ће чистити Симићев салаш.

 

 

У току је и акција сакупљања кабастог комуналног отпада из домаћинстава. Велики контејнери у граду и селима биће доступни до 5. јула.

А.Ђ.

4фа21ц19-3135-46е6-9475-д9ц6ц0бд9ддб

„Добродошли у наш свет бајки“ назив је приредбе којом су ученици ОШ „Иво Лола Рибар“ из Нових Козараца обележили 75. Дан школе. Публика је имала прилику да ужива у бајкама Зунзарина палата и Снежана и седам патуљака које су извели ученици нижих разреда док је највише осмеха изазвала Пепељуга коју су ђаци завршног разреда прилагодили данашњици.

Драгана Радујко, директорица подсетила је на чињеницу да је у послератним годинама школа у Новим Козарцима имала хиљаду ученика.

-У нашој школи тренутно је 79 ђака, али ми радимо и трудимо се као да их је хиљаду. Велику подршку пружа нам локална самоуправа и Месна заједница која сваке године финансира прославу мале матуре за све ученике. Ово је период године када се опраштамо од наших осмака и заједно са њима припремили смо изложбу ускршњих Украса. Средства која се прикупе од продаје осмаци искористе за своје потрепштине – навела је Драгана Радујко.

Обележавању Дана школе присуствовали су градоначелник Никола Лукач, чланица Градског већа Валентина Мицковски и Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе. Обраћајући се присутнима први човек града честитао је ученицима и запосленима рођендан школе.

-Испуњавамо циљ који смо зацртали, да све образовне установе на територији града имају једнаке услове за учење и рад. Школа у Новим Козарцима је изграђена 1900. године и захтева улагања. Прошле године саниран је кров, тоалети, а тренутно је у току замена прозора. Ту смо и да помогнемо да се купи опрема и учила како би ђаци лакше савладали градиво – прецизирао је Лукач.

У четвртак се наставља прослава спортским сусретом којем су се одазвали ученици и запослени из школа у Банатском Великом Селу, Руском Селу и Накову.

А.Ђ

бицyцле-1834265-1280

Суграђани који желе да конкуришу за субвенцију за куповину бицикла као еколошки прихватљивог превозног средства моћи ће то да учине одмах после празника. У градском буџету за ову намену опредељена су 2,5 милиона динара што су средства довољна за набавку 250 бицикала. Сваки грађанин који испуни услове конкурса добиће 10.000 динара.

-Објављена је прелиминарна листа фирми код којих ће моћи да се купе бицикли уз помоћ Града. То су ове године „Аполо бајк“, „Еталон“ и СТР „Макси“. Грађани могу да оду, одаберу бицикл и преузму предрачун који им је потребан за конкурс. Одмах након празника, у првој недељи маја расписаћемо јавни позив за грађане – сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

На сајту града биће објављени обрасци са изјавама које треба попунити. Уз овај документ неопходни су и очитана лична карта и предрачун из једне од поменуте три фирме. На конкурс могу да се јаве сви који имају личну карту са територије Кикинде.

-Не могу да конкуришу они чија домаћинства су учествовала у овом конкурсу претходних година. На дан када се предају пријаве испред Градске управе делиће се бројеви према редоследу како ко стигне. По њима ће моћи да се прати и прелиминарна и коначна листа за добијање подстицаја за куповину бицикала. Примаће се само документација у коверти, а један грађанин моћи ће да преда једну коверту – додала је наша саговорница.

Прошле године конкурс је отворен и затворен за један дан, што говори о томе колика је заинтересованост за овај конкурс.

А.Ђ.

 

САВЕТОВАЛИСТЕ-ЗА-БРАК-И-ПОРОДИЦУ

Саветовалиште за брак и породицу, које је прошле недеље почело са радом, представљено је представницима локалне самоуправе, Центра за социјални рад, ПУ „Драгољуб Удицки“, „Наше куће“ и ОШ „6.октобар“. Циљ је да се помогне паровима и породицама у различитим животним ситуацијама. Мастер психолог и породични саветник Милана Голушин и дипломирани социолог Милкица Момчилов биће стручни тим саветовалишта.

-За породице које су у кризи и које се суочавају са изазовима које не могу саме да реше ми смо ту. Наше саветовалиште отворено је и за појединце који желе да раде на себи, тако да ће ускоро бити познат и број телефона на који нам се могу обратити и заказати термин. За сада радимо два пута недељно, а уколико се укаже потреба увешћемо додатне термине – навела је Милана Голушин.

Подршку саветовалишту пружили су Град и покрајински Завод за равноправност полова. Градоначелник Никола Лукач, његова заменица Дијана Јакшић Киурски и председник Скупштине града Младен Богдан присуствовали су презентацији, а први човек града овом приликом истакао је да породица најважнији део друштва као и да је она покретач здравог развоја деце, младих, али и читавог друштва.

Локална самоуправа је ту да ствара услове за што бољи живот који ће допринети бољим и функционалним односима, додала је Дијана Јакшић Киурски.

-Постоје проблеми у породицама и њих је важно решавати уз помоћ стручњака. Они нису табу тема и треба их решавати са онима који могу да дају корисне савете у њиховом превазилажењу.  Циљ је да стварамо здраво друштво те је ово један од начина да га испунимо. Саветовалиште за брак и породицу биће бесплатно за све суграђане и суграђанке. Део је Локалног акционог плана за родну равноправност од 2024. до 2026. године. Сигурна сам да ће се пројекат одржати и ми ћемо се потрудити да конкуришемо за средства код што више фондова како би Саветовалиште радило на задовољство свих – казала је Дијана Јакишић Киурски.

Саветовалиште за брак и породицу ради у оквиру Центра за стручно усавршавање.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!