Aleksandra Djuran

расин-сесир

Удружење грађана „Раша Попов” из Мокрина, поводом седме манифестације „Дан Раше Попова”, расписало је песнички конкурс на тему „Не дирај ми снове” . Право да  учествују имају ученици основних школа. Уз песму је потребно послати: име и презиме ученика, име предметног наставника, назив школе, контакт телефон и свој мејл.

Жири ће за победничку песму доделити награду „Рашин шешир”, и поред ње две друге и три треће награде. Песме је потребно послати до 5. јуна на ћириличком писму, у фонту Тимес Неw Роман, величина 12 и у Wорд формату. Стихове  слати искључиво електронским путем на имејл-адресу: danrasepopova@gmail.com.

Награђени учесници читаће своје стихове на завршној манифестацији „Дан Раше Попова” у Мокрину.

ИЗЛЛОЗБА-1-(2)

Ускршња изложба мокринских аутора отворена је у Галерији Дома културе у Мокрину. На изложби, коју је организовало удружење грађана „Раша Попов“ су приказане разнолике форме уметничког израза од уља на платну, уметничке фотографије до скулптура, дизајна, као и стрипова.

-Уметност у Мокрину није само изражавање вештине, већ и израз духа, додир музе, снаге и истине. У уметности се огледа љубав према завичају, животу, према свему што нас чини људима. Кроз радове које са поносом излажемо на овој изложби провлачи се нит која нас повезује са кореном наше постојбине, са својом причом и својом судбином. Ова изложба није само галерија слика, фотографија, скулптура, дизајна или стрипова, она надраста све то и много је више од тога. Ово је изложба душе Мокрина, изложба његових снова, његових страхова, његове радости, она задире у поре његове душе и открива нам суштину Мокрина – истакао је председник УГ „Раша Попов“ Живко Угреновић.

На изложби су дела Танета Ибрајтера, Валентине Чавић, Васике Тенкеша, Дејана Чавића, Душка Рамаија, Емилије Деспотов, Зорана Маленчића, Зорана Тенкеша, Зорана Србљина,Имреа Сабоа, Зорана Зрнића, Милана Рамаија, Милана Перића Дракуле, Милоша Србљина, Мирослава Антића, Николе Чавића, Слободана Бадрљице и Спасоја Кулаузова.

Мокрин-ускрс-(10)

И овог Васкрса све очи биле су упрте у Мокрин где је одржано 34. Светско првенство у туцању фарбаним јајима. Овогодишњи победник је Душан Радић из Халмстада у Шведској који је успео да одбрани титулу коју је стекао прошле године. У финалу је био бољи од Милоша Ковачића из Мокрина. Треће место заузео је Иван Проданов.

-Рођен сам и одрастао у Мокрину и не пропуштам Васкрес у родном селу. Редовно учествујем у надметању, а сада сам други пут освојио ласкаву титулу и веома сам радостан. Нисам био превелики оптимиста и надао сам се да ћу ући у прва четири такмичара. Мојој срећи нема краја. Јаје је мокринско, а како га одабирам не бих да одам. Најважнији је звук које јаје производи, али и број пробаних јаја – истакао је видно узбуђен седамдесетогодишњи Радић, иначе правник у пензији.

Ништа мање узбудљиво није било ни у финалу јуниора. Светска шампионка у јуниорској конкуренцији освојио је седмогодишња Дуња Голић која је победила најмлађег учесника једногодишњег Ђорђа Лазића из Бијељине. Треће место заузео је Матија Зирамов.

-Мама и деда су одабрали победничко јаје, а мама Јелена га је офарбала. Ово је мој трећи пехар и веома волим да учествујем. Такмичићу се и наредних година – открила нам је Дуња.

У Мокрину, на Варошком тргу, као и сваке године окупио се велики број домаћина и гостију, а овом догађају присуствовали су и представници града на челу са градоначелником Николом Лукачем који је заједно са председником Савета МЗ Гораном Ристићем,  уручио пехаре победницима.

-Сваке године они који посете Мокрин уживају у занимљивој манифестацији која промовише праве вредности заједништво, традицију, породицу. Месна заједница потруди се да организација буде одлична, а заједнички ћемо радити на томе да у наредним годинама привучемо још већи број посетилаца – рекао је Никола Лукач.

Горан Ристић додао је да је Мокрин за Ускрс центар света. Све манифестације које се организују имају за циљ промоцију Кикинде и Мокрина, али и да задрже младе људе на селу.

Такмичара је било око две стотине у обе категорије из окружења и других земаља, потврдио је главни судија Живица Терзић и то из Новог Сада, Меленаца, Угљевика, Бијељине, Кисељака, Торонта, Бечеја, Остојићева, Сремске Каменице, Италије, Суботице. Свако победничко јаје је пресечено и половину је појео судија, а половину победник.

-Јаје, да би учествовало у такмичењу мора да буде кокошије, да је фарбано и тврдо кувано. Некада је било других јаја, али и разне технике су примењиване да би се узео шампионски пехар. Сада тога нема, а оно што радује је да смо први пут имали такмичара из Италије и Зенице који немају везе са Мокрином  – напоменуо је Терзић.

Светско првенство у туцању фарбаним ускршњим јајима, као и Васкршње свечаности организовала је Месна заједница Мокрин, уз подршку локалне самоуправе.

А.Ђ.

 

руско-село-туцанијада-(1)

Већ три деценије Руско Село домаћин је дечије ускршње Туцанијаде. Такмичење у куцању фарбаним ускршњим јајима које се организује у улици Младена Стојановића окупило 115 малишана, истакао је Пеђа Танасић.

-Осим из Руског Села имали смо такмичаре из околних места, Кикинде, Вршца, али и других градова. Сваке године имамо све више малишана који су део наше традиционалне манифестације која се одржава 30. пут – каже Танасић.

Ове године прво место у категорији млађих такмичара припало је Огњену Врбљанцу, а код старијих  је победница Јелена Танасић. За првопласиране су обезбеђене награде.

Рускоселско надметање почело је спонтано.

-Када сам био мали мој покојни отац и његови пријатељи окупили су, нас, децу из села и организовали Туцанијаду. Сада ми настављамо традицију и чувамо обичаје, а надамо се да ће и наша деца наследити нас – додао је Танасић.

А.Ђ.

васкрсс-(4)

Православни верници прослављају  Васкрс, најрадоснији хришћански празник. У цркви светог Оца Николе служена је Васкршња литургија уз читање традиционалне празничне посланице патријарха и архијереја Српске православне цркве.

Поред великог броја верника, богослусужењу су  присуствовали представници града на челу да градоначелником Николом Лукачем.

Литургији је присуствовао и народни посланик и шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов.

Васкрс је честитао и јереј Мирослав Бубало.

-Христос Васкрсе, овим најрадоснијим хришћанским поздравом, желим да честитам нашим суграђанима празник који слави победу над смрћу, слави рађање нове наде, а та нада се зове васкрсење. Сви се радујемо Васкрсу који у свима нама рађа наду– рекао је Бубало.

Градоначелник Лукач Кикинђанима је пожелео  да у радости и весељу, у кругу породице прославе највећи хришћански празник.

-Славећи Исусово васкрсење славимо победу живота над смрћу. Све моје суграђане нека Христењу благослови и да се и у наредно периоду изборимо са свим изазовима. Симболи Васкрса даће нам нову енергију да пребродимо све недаће у будућности. Нека љубав према ближњима победи све – истакао је Никола Лукач.

Испред цркве чланови Позоришта „Лане“ и Канцеларије за младе делили су фарбана јаја. Чланице удружење жена за ову прилику офарбале су јаја која су дељена грађанима по изласку из цркве.

А.Ђ.

 

руско-село-невереме

Јуче (субота) око 18 сати у делу Руског Села, које мештани зову Ново Село, наишао је облак из ког се сручила се велика количина падавина. Око педесетак литара кише пало је одједном. У три наврата, како сазнајемо од председника Савета Месне заједнице Душана Марјановића, пао је лед од најситнијег до величине јајета.

Највише штете нането је воћу  и повртарским културама. Пластеници и стакленици у поменутом делу села претрпели су велику штету  од тога да је најлон избушен и покидан до тога да су стакла полупана на стакленицима. На срећу, није евидентирано да је невреме оштетило црепове на кућама и саме стамбене објекте. Претпостављамо и да има штете на пољопривредним културама у делу атара од Руског села према Банатској Тополи, односно Банату. Овај део атара је и даље под водом. Већ је синоћ било позива наших мештана и све што можемо да урадимо да санирамо и помогнемо да се увлажи настала штета ми ћемо и учинити.  Реаговала је и противградна одбрана, испаљене су ракете међутим невреме је одједном дошло, без икакве најаве, те претпостављам да је облак био велик и да ракете нису могле да га разбију на време – каже Марјановић.

Како сазнајемо у Метеоролошкој служби од маја па до касно у јесен није необично да се појаве градоносни облаци локалног карактера који доносе велику количину падавина на месту где се задрже. Они су праћени грмљавином, градом и олујним ветром.

Католицки-Ускрс-(11)

Православни верници данас славе Ускрс, празник који Српска православна црква назива празником над празницима. То је најрадоснији хришћански празник који обележава Христово васкрснуће три дана након његове смрти на Голготи.  Својим васкрсењем Исус је људима, како се верује, отворио пут у вечни живот.

Васкрс је дан радости и дружења међу људима, а посебну драж му дају офарбана и шарана јаја, као и други обичаји који се простиру код нас. На дан Христовог васкрсења са свих звоника православних храмова дуго звоне сва звона и најављују долазак великог празника. Породице са децом одлазе на васкршњу службу да би се након тога међусобно поздрављали речима „Христос васкрсе” и „Ваистину васкрсе”.

За Ускрс су, такође, везани лепи обичаји у нашем народу. Домаћин, по повратку из цркве, први узима једно фарбано јаје, а за њим сви укућани. Затим следи једна врста такмичења чије је јаје јаче. На Васкрс се прво једе кувано васкршње јаје, а онда остало јело.

Домаћица рано буди укућане да се умију водом. Рано се одлази у цркву, на јутрење и Васкршњу литургију, са собом се носе јаја, један део подели се по цркви, а други после богослужења комшијама, пријатељима, рођацима, пред црквом. Ако гост дође у кућу, прво се дарива фарбаним јајетом, па се онда послужује осталим јелима.

 

басаид-базар

У порти цркве Светог Николаја у Башаиду организован је први црквени дечији Васкршњи базар. На иницијативу свештеника Александра Лекића и ученика Основне школе „1. октобар“ који похађају веронауку обогаћен је најрадоснији хришћански празник.

Фото: Горан Биримац

Ученици су продавали црквене предмете, радове које су сами направили, као и фарбана јаја. Маме и баке  су умесиле слатке и слане ђаконије које су се такође продавале на базару. Мештани су их подржали у великом броју и радо су куповали предмете на овом базару.

Део новца који је прикупљен намењен је за екскурзију за ученике седмог и осмог разреда која ће бити реализована до краја школске године.

А.Ђ.

педја-барбер-(4)

Предраг Латковић (38) из Банатског Великог Села успео је да споји две велике љубави и уз пуно труда ради два посла. Оба су одговорна и захтевају максималну посвећеност. Као медицински техничар већ 14 година запослен је у Хитној служби, а када не помаже у лечењу суграђана он их улепшава и то као мушки фризер Пеђа Барбер.

-Средњу медицинску школу завршио сам у Београду и по завршетку школовања вратио сам се у родно село. Добио сам посао баш у служби у којој сам желео и свој позив не бих мењао ни за шта на свету – каже Латковић.

Поред хуманог позива, од малена гаји склоност и ка мануелном раду. Тако је уз посао, пре четири године, завршио популарну фризерску Академију „Пањковић“ и постао један од најтраженијих мушких фризера у граду. У међувремену се са супругом, такође медицинском сестром, преселио у Кикинду где је отворио свој салон.

-Кажу муштерије да сам добар и да сам, без лажне скромности, најбољи у овоме што тренутно радим. Велики је број младих који се шишају код мене јер радим, такозване, фејд прелазе на коси. Практично то је сенчење косе, а да се прелази не виде. То је новина у фризерском занату и младима се веома свиђа – сазнајемо од Пеђе Барбера.

Управо на наговор супруге отворио је свој салон, а све до тада је шишао пријатеље и родбину, како не би изгубио „осећај“.

-По завршетку академије, Пањковић је желео да останем и да радим са њим. Одбио сам јер сам задовољан својим примарним послом у Хитној служби. Јесте напорно и оно што ми увек недостаје је време за дружење, али када се човек добро организује може све да постигне – истиче Предраг Латковић.

Посао у Хитној служби је захтеван и колико је лепих толико је и оних мање лепих тренутака.

-Први смо на месту саобраћајних несрећа, повреда, али смо ту и када људи доживљавају срчане и мождане ударе, али и друге здравствене тегобе. Хитна служба у Кикинди, договорно тврдим, једна је од најбоље организованих у Војводини. Сви запослени су пожртвовани у ономе што раде и дају свој максимум на терену и у амбуланти. Оспособљен сам да радим и као диспечер и радо помажем људима. Колеге у Хитној служби су ми друга породица – напомиње наш саговорник.

Оно што је заједничко за оба посла јесте да медицински техничар Предраг и фризер Пеђа Барбер треба да буду добар саговорник и психолог својим пацијентима односно муштеријама. Није редак случај да га у фризерском салону често питају за медицинске савете. Колико је задовољан чињеницом да је са тимом лекара некоме спасао живот, толико му је важно и да муштерија оде задовољна из његовог фризерског салона.

А.Ђ.

градска куца

За предстојећи празник Ускрс, нерадни дани су 5. и 6. мај. Сви већи трговински објекти биће затворени у недељу, а у понедељак раде по уобичајеном радном времену.

Дежурство амбуланте опште праксе организовано је у Другој здравственој станици, у Светосавској 53, од 7 до 20 сати. Педијатри ће бити доступни у Дечијем диспанзеру, од 9 до 17 сати. Диспанзер за жене неће радити током читавог празника, као ни специјалистичке амбуланте у Општој болници. Недеља, 5. мај је нерадни дан за све апотеке, осим дежурне , до поноћи, у Светосавској 54.

И на аутобуској и на железничкој станици до 7. маја примењује се недељни, односно празнични ред вожње.

Паркинг се неће се наплаћивати закључно са понедељком. Наплата и контролисање поново ће почети у уторак, 7. маја.

Компанија  ФЦЦ, неће радити само у недељу. Осталим данима смеће се односи по устаљеном распореду.

Пошта ће бити отворени у понедељак, од 8 до 14 сати, у улици Генерала Драпшина.

 

 

 

 

error: Content is protected !!