Aleksandra Djuran

стипендије-(5)

Локална самоуправа и ове године путем стипендија и подстицаја помаже студентима. Са  академцима је у Градској кући градоначелник Никола Лукач потписао је уговоре. Међу њима је и Бојана Вучковић из Банатског Великог Села која је прва година Медицинског факултета у Новом Саду.

-Добила сам пуну стипендију и пуно ми значи. Успећу да растеретим родитеље и део књига моћи ћу да купим овим новцем  – рекла је Бојана.

Марина Стојадинов уписала је фармацију, такође у Новом Саду.

-Највећи трошкови су стан, режије и храна. Стипендија ће ми помоћи у свакодневном животу. Како је та помоћ значајна мени, тако је и мојим родитељима – каже Марина.

Обраћајући се студентима градоначелник Лукач истакао је да му је драго што може да угости младе који су будућност нашег града и земље.

-На вама је да градите будућност ове земље и све што ми урадимо ништа не вреди уколико нема вас да нас наследите и да убрзате напредак и просперитет наше Србије. Кроз стипендије и подстицаје желимо да вас мотивишемо да још вредније учите и да да будете поносни на своју Кикинду, али и да увек истичете одакле сте. Износ који се издваја није најважнији, али је јесте наша порука да сте нам важни и да рачунамо на вас када завршите факултете. Требаће нам ваша помоћ да испунимо мисију, да наш град буде још боље и лепше место за живот и рад – навео је Лукач.

Укупно 378 Кикинђана који похађају  факултете и високошколске установе добило је стипендију од 9.000 односно подстицај од 4.000 динара у зависности од броја бодова.

– Ове године град мотивише и подржава рекордан број студената. Ове године јавни позив односио се и на стипендије и на подстицаје. Од укупног броја додељених стипендија 202 су у пуном износу, а иста сума опредељена је и је за десет студената са хендикепом. Остали су добили подстицај   – Весна Данић, секретар Секретаријата за социјалну заштиту.

Прошле године додељено је 367, претпрошле 258, а у 2021. години право на добијање стипендије остварило је 158 академаца.

А.Ђ.

струја радови

Због радова на електро мрежи у уторак, 30. априла од 9 до 10 сати без струје ће бити домаћинства у улицама Ђуре Ђаковића од Кошут Лајоша до Ударничке и Ударничка.

Истог дана од 13 до 14 часова електричне енергије неће бити ни у улици Српских ратника од Иве Лоле Рибара до Вука Караџића у Банатском Великом Селу.

мадјари-листа

Листу кандидата за локалне изборе представницима Градске изборне комисије у понедељак у 9 сати предали су чланови Градског одбора Савеза војвођанских Мађара. Први на листи је Золтан Тот из Сајана, а међу 15 кандидата има више жена.

– Листа носи назив „Савез војвођанских Мађара – Балинт Пастор“ и на локалним изборима учествујемо као странка националне мањине односно поднели смо мањинску листу. Циљ нам је да учествујемо у раду локалног парламента и помогнемо бољитку Кикинде, да будемо у служби грађана, али и да очувамо културу, обичаје и да се залажемо за образовање на језику националних мањина. Прикупили смо 358 потписа грађана који су подржали нашу листу – истакао је Золтан Тот.

Депо-дома-војске

У сарадњи Медија центра „Одбрана”, управе за односе са јавношћу Министарства одбране и Народног музеја Кикинда у Галерији „Нова” у уторак 30. априла у 13 часова биће отворена изложба „Седам деценија посвећености – Галерија Дома војске Србије 1953–2023”.

Изложба је премијерно приказана у децембру 2023. у Галерији Дома војске Србије у Београду, а посвећена је обележавању 70 година њеног постојања и рада. Поставку је чинило 70 најрепрезентативнијих дела ликовне и примењене уметности из богатог фундуса који броји око 1.500 остварења националног ликовног стваралаштва.

 

У галерији Народног музеја Кикинда биће изложено неколико дела насталих у првој половини прошлог века, као што су слике Влаха Буковца, Љубе Ивановића, Марина Тартаље, Мила Милуновића, Косте Хакмана, Јована Бијелића. Већи део поставке чиниће дела српских и југословенских уметника из друге половине 20. века попут слика Петра Лубарде, Зоре Петровић, Милана Коњовића, Пеђе Милосављевића, Миће Поповића и многих других. Посетиоци ће моћи да виде и скулптуре истакнутих вајара Нандора Глида, Томе Росандића, Ангелине Гаталице, као и радове примењених уметника Велимира Вукићевића, Боривоја Дедића, Аранке Мојак, Гордане Глид и Вање Жанко.

Аутор изложбе је Јелена Кнежевић, музејски саветник и начелник Галерије Дома Војске Србије „Београд”. За визуелни идентитет побринула се Маја Вучковић из Медија центра „Одбрана”, а рецензије потписују др Маријана Мраовић из Војног архива и др Катарина Живановић из Галерије САНУ.

Изложба ће бити отворена до 6. јула.

 

Део Јединственог бирачког списка за територију града Кикинде изложен је у седишту Градске управе града Кикинде, на адреси Трг српских добровољаца број 12, канцеларија број 67, радним данима од 8  до 15 часова и суботом од 8 до 13 сати. На захтев грађана, запослени на пословима бирачког списка провераваће бирачки статус и тачност уписаних података.

За поступање на основу недостатка уочених након извршеног увида у Јединствени бирачки списак потребно је да грађани поднесу захтев за промену (упис, измена, допуна, исправка или брисање) у бирачком списку Градској управи. Бирачи до закључења бирачког списка могу захтевати упис, брисање, исправку или допуну чињеница уписаних у бирачки списак. Решења до закључења бирачког списка доноси Градска управа, а од закључења бирачког списка, па све до 72 часа пре дана избора Министарство надлежно за послове управе.

Од проглашења изборне листе, право на увид и подношење захтева за промене у бирачком списку има и подносилац изборне листе или лице које он овласти по истом поступку по коме то право имају и грађани. Уз захтеве се прилажу овлашћење и потребни докази. Посебно се позивају малолетна лица која на дан избора, 2. Јуна стичу пунолетство да изврше увид да ли су уписани у део бирачког списка за подручје града Кикинде. Министарство надлежно за послове управе решењем закључује бирачки списак петнаест дана пре дана избора и у решењу утврђује укупан број бирача и на сваком бирачком месту.

Грађани увид у бирачки списак могу да обаве провером на сајту Министарства државне управе и локалне самоуправе https://upit.birackispisak.gov.rs/

етс-психологија-(1)

Ученички парламент Економско-трговинске школе организовао је психолошку радионицу је „Како живети боље и срећније уз помоћ психологије“, а поводом Дана психологије.

Радионицу је осмислила и водила психолошкиња и психотерапеуткиња Татјана Тановић, оснивач Центра за подршку породици, лични развој и хумано друштво “Повежи се”. Ова организација основана је 2017. године, а њени основни циљеви су промоција значаја менталног здравља, његова заштита и унапређење, јачање капацитета родитељства и породице, адекватна брига о деци и неговање хуманих вредности у друштву.

Циљ радионице је да омогући и пружи увиде у то које особине личности и које вештине треба развијати да бисмо живели добар и срећан живот. Нагласак је на здравом концепту среће, за разлику од концепта среће који се у савременом друштву све више афирмише. Овакав концепт истиче да срећа зависи искључиво од појединца, а занемарује оне животне околности на које појединац не може да утиче. Овакав приступ је веома штетан и доводи до осећања неуспеха, лоше слике о себи, пада самопоуздања и то нарочито код оних особа које већ имају психолошке потешкоће. Све то доводи до феномена попут егоцентризма и индивидуализма који се све више развијају, а изостају неопходна међусобна сарадња и хумани односи у друштву.

Потребно је што више оваквих радионица како би се подигла свест о важности металног здравља, закљуак је након  предавања. Наредна радионица планирана је 7. маја када се обележава “Недеље сећања и заједништва у школама”.

Јапан генерал елецтион

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић расписала је данас за 2. јун изборе у 66 јединица локалне самоуправе, међу којима је и 14 градова.
Брнабић је изборе за Скупштину града Београда већ расписала 3. априла такође за 2. јун.
редседник Привременог органа града Београда Александра Шапић расписао је данас изборе за 17 градских општина, а председник Скупштине града Ниша Бобан Џунић такође за 2. јун изборе за одборнике у пет општина у том граду.

Брнабић је изборе расписала за одборнике скупштина градова и то у Ваљеву, Вршцу, Зрењанину, Јагодини, Кикинди, Нишу, Новом Саду, Панчеву, Пожаревцу, Сомбору, Сремској Митровици, Суботици, Ужицу и Чачку.

Избори су расписани и за 52 скупштине општина: Ада, Алексинац, Алибунар, Апатин, Ариље, Бач, Бачка Паланка, Бачка Топола, Бачки Петровац, Бела Црква, Беочин, Бечеј, Бољевац, Босилеград, Бујановац, Врбас, Врњачка Бања, Горњи Милановац, Жабаљ, Житиште, Ивањица, Инђија, Ириг, Кањижа, Ковачица, Ковин, Мали Иђош, Нова Варош, Нова Црња, Нови Бечеј, Нови Кнежевац, Опово, Оџаци, Пећинци, Пландиште, Прешево, Рашка, Рума, Свилајнац, Сврљиг, Сента, Сјеница, Србобран, Сремски Карловци, Стара Пазова, Сурдулица, Темерин, Тител, Тутин, Чајетина, Чока и Шид.

Шапић расписао изборе за одборнике у 17 градских општина – Чукарица, Нови Београд, Палилула, Раковица, Савски венац, Стари град, Вождовац, Врачар, Земун, Звездара, Барајево, Гроцка, Лазаревац, Младеновац, Обреновац, Сопот, Сурчин.
У Нишу ће бити одржани избори за одборнике пет општина у том граду – Медијана, Палилула, Црвени крст Пантелеј и Нишка бања.

У Скупштини Србије 23. априла посланици су усвојили измене Закона о локалним изборима, којима је омогућено да се сви локални избори одрже 2. јуна, односно којима су померени рокови за расписивање и гласање на локалним изборима.
Закон предвиђа да се одлука о расписивању локалних избора доноси најраније 150 дана, најкасније 45 дана пре истека мандата одборника, као и да од дана расписивања локалних избора до дана гласања не може да прође мање од 30, а ни више од 60 дана.

У Београду за одборнике Скупштине Града Београда грађани ће гласати на 1. 265 бирачких места. Избори се неће одржавати у локалним самоуправама где су одржани 17. децембра прошле године, а одржани су, осим Београда, у 10 градова – Врању, Крагујевцу, Краљеву, Крушевцу, Лесковцу, Лозници, Новом Пазару, Пироту, Прокупљу, Смедереву и Шапцу као и у 53 општине.

Извор: РТВ

беби-пакети-4

За 115 беба рођених у граду и девет села у претходна три месеца обезбеђени су пакети са основном опремом, дар локалне самоуправе. Родитељи су поздравили овај гест и похвалили Градску управу јер како кажу сва помоћ је добродошла.

Поклон за новорођенче добила је и Софија Бурсаћ Шегрт.

-Анастасију сам родила на Божић и она нам је најлепши поклон који смо добили за најрадоснији празник. То ми је треће дете, имам сина Милана (11) и ћерку Александру (2,5).  Пуно нам значи што град мисли на нас и нашу децу – рекла је Софија Бурсаћ Шегрт.

Тамара Димитријевић и Новак Брежанчић пре три месеца су добили сина Мијата.

-Поклони које смо добили су лепи и корисни. Сестра је хранилице добила за обоје деце и морам да признам да смо их максимално искористили. Све похвале за локалну самоуправу – додала је Тамара Димитријевић.

Најмлађе госте Градске куће и њихове родитеље, баке и деке поздравио је градоначелник Никола Лукач.

-Имате најлепши и најважнији задатак у вашем животу, а то је да уживате, подижете и васпитавате вашу децу. И сам сам родитељ и не постоји лепши осећај од тога. Знам да је тешко одгајати децу, али њихови осмеси нас мотивишу да радимо више и будемо бољи. Џаба нам и фабрика воде и брза саобраћајница и нова Болница и пијаца и ритејл парк уколико нема деце. Чувајте ваше малишане и једни друге, а на нама је да од Кикинде направимо још лепше место за живот – поручио је градоначелник Лукач.

Додели су присуствовали и Младен Богдан, председник Скупштине града и Мелита Гомбар, чланица Градског већа.

-Кикинда је град породице и слика коју шаљемо из Градске куће то и потврђује. Свим родитељима, али и онима који се још увек нису одлучили за овај корак, можемо да обећамо да ће локална самоуправа увек бити уз њих. Значајан је број мера у оквиру популационе политике и дечије заштите, а у наредном периоду биће их још више – истакао је Богдан.

А.Ђ.

 

 

куд-мокрин-пролецни-концерт-(1)

Културно уметничко друштво „Мокрин” организовало је „Пролећни певачки концерт“  на ком су, осим домаћина, наступили Женска певачка група  КУД-а „Марија Бурсаћ” из Банатског Великог Села, Женски хор „Лира” из Новог Кнежевца и ВИС „Бисери” из Великог Семиклуша из Румуније.

Према речима Владимира Милованова, уметничког руководиоца Женске и дечије певачке групе КУД-а „Мокрин”, програм је био богат и разноврстан програм.

-И публика је певала са извођачима, а на самом крају сви учесници заједно су отпевали песму „Ово је Србија”. То је изазвало мноштво позитивних емоција. Искористио бих ову прилику да позовем публику да буде са нама на  „Ускршњем концерту”, који  организујемо  првог дана Васкрса 5. маја. Тада ће учествовати сви фолклорни ансамбали и певачке групе – истакао је Милованов.

438887481-952723556856252-873150391591029258-н
У организацији Месне заједнице Банатско Велико Село и Српске православне цркве, а уз помоћ људи добре воље  вечерас (петак) у 19 часова биће организовано  прескакање ватре Лазарице.
Из Месне заједнице позивају сву децу и младе да се придруже и улепшају догађај у централном парку испред Завичајне куће.
Одазвала су се  удружења и појединции, тако да ће за све бити обезбеђене свеже кокице,  топле крофне и палачинке. На деци је да уз игру и музику улепшају овај догађај, поручују организатори.
error: Content is protected !!