Aleksandra Djuran

dan-sestrinstva-(1)

Доделом плакете, повеља и похвалница најзаслужнијим појединцима запосленим у кикиндским здравственим установама обележен је 12. мај, Међународни дан сестринства. Плакета,као највише признање за пожртвован рад, ове године припала је Јасмини Јоцин, медицинској сестри запосленој у трећој здравственој амбуланти Дома здравља. У јануару пуни 40 година стажа и веома је захвална колегама који су препознали њен посвећен рад.

-Ову награду делим са свим колегама јер сам мали део онога што чини наш систем. Почела сам да радим у Општој болници на Одељењу хирургије, након чега сам била у операционој сали, у кућном лечењу и сада сам у амбуланти опште праксе. Наш позив је веома захтеван и мора да се ради са пуно љубави. Важно је бити члан тима и дати све од себе да помогнеш пацијентима које лечиш. Теоретска знања стичемо у школи, а практична када почнемо да радимо – рекла је Јасмина Јоцин.

Међународни дан медицинских сестара обележава се у знак сећања на Флоренс Најтингејл која се сматра оснивачем савременог сестринства, подсетила је Недељка Бутулија, председница Удружења здравствених радника у Кикинди.

-Значај овог датума важан је за нашу струку. Свака служба препознаје најбоље међу најбољима који су пожртвовани и посвећени у раду и нези пацијената и пружању помоћи њиховим породицама. Ово је прилика да се укаже на то да здравствени радници свој посао обављају професионално и без задршке. Дан сестринства је ту  и да причамо о томе како да унпредимо квалитет рада и да пратимо стандард – казала је Недељка Бутулија.

Осим медицинских сестара, техничара и лабораната обележавању Дана медицинских сестара присуствовали су лекари и др Весна Томин, директорица Опште болнице, која је истакла да је рад лекара и медицинских сестара нераскидив.

-Рад лекара не може да се замисли без медицинских сестара и техничара и ми смо симбиоза. У Болници имамо  304 медицинских сестара, техничара и лабораната и заједно са њима лечимо грађане,  заједно се боримо за њихове животе и здравље. Посао свих нас није лак и веома је одговоран. У свако доба дана и ноћи ту смо да пружимо помоћ ономе коме је најпотребнија  – навела је др Томин.

Повеље су припале Јовани Салми, Наталији Ковачевић, Љубици Станаревић, Маји Катони, Загорки Чоков и Радмили Родић. Додељено је и 25 захвалница.

А.Ђ.

noc-muzeja

Народни музеј у суботу, 18. маја биће домаћин „Ноћи музеја“. Како је најавила директорица Лидија Милашиновић ове године тема је „Више од слике“ и од 18 сати па до поноћи сви који посете ову манифестацију имаће прилику да уживају у различитим садржајима.

-Публика ће имати прилику да види изложбу која је већ отворена у Галерији „Нова“.  У оквиру изложбе „Седам деценија посвећености – Галерија Дома војске Србије 1953-2023“ могу се видети најрепрезентативнија уметничка дела стваралаца који су обележили 20. век у нашој земљи. Позивам публику да је посети с обзиром на то да су изложена капитална дела ликовне и примењене уметности наше земље и ово је јединствена прилика да их Кикинђани виде – истакла је Лидија Милашиновић.

Изложба „Више од слике – избор дела ликовне збирке музеја“ у Галерији Народног музеја посебно је припремљена за ову прилику.

-Биће изложена дела из наше ликовне збирке која нису често доступна јавности. Циљ нам је да представимо различите теме и начине изражавања, као и да усмеримо публику да при посматрању  користе своја чула и различиту имагинацију. Поменуте изложбе и сталну поставку пратиће  забавни водич „Потрага за сликама“ који ће бити доступан свим посетиоцима – додала је наша саговорница.

Публика ће бити у прилици да ужива у променадном концерту Владимира Ковачевића и Љиљане Сивчев који су позвали ђаке из Основне музичке школе, али и своје пријатеље и колеге како би програм од 19 до 22 сата био што богатији. У исто време у Свечаној сали  биће организована ликовна радионица Смиљане Шалго намењена свим узрастима и свако ће моћи да се опроба у различитим техникама сликања.

Двориште музеја биће претворено у кафе „Галерију“ где ће седам сарадника Музеја и ликовњака сликати. Ово ће бити прилика да се посетиоци упознају и попричају са кикиндском сликарима, али и да сажму утиске свега што су видели током „Ноћи музеја“.

А.Ђ.

posta-mokrin-(2)

У Мокрину је отворена нова пословница ЈП „Пошта Србије“ на углу улица Светог Саве и Доситеја Обрадовића. После 50 година, стара пошта измештена у савремени простор са одговарајућом техничком подршком и лепшим изгледом. Отварању нових просторија присуствовао је градоначелник Никола Лукач.

-Разговарамо са грађанима и трудимо се да испунимо њихове потребе. Управо на захтев мештана отворена је нова пошта која ће бити функционалнија и испунити све потребе. У договору са менаџментом „Поште Србије“ успели смо да обезбедимо нови, функционалнији, простор којим ће бити задовољни Мокринчани, али и запосленима у овој пословници – рекао је Лукач.

У новом простору запослено је шесторо радника, а подршку иницијативи мештана пружили су локална самоуправа, Месна заједница и СЦ „Језеро“.

-Досадашња пословница налазила се у згради која је приватизована, а просторије су захтевале доста улагања. Било нам је важно да нађемо адекватно решење и хвала свима који су помогли да Мокрин добије модерну пошту – додао је председник Савета МЗ Горан Ристић.

Осим поштанских услуга, житељи Мокрина могу да користе и услуге мењачнице, која која се налази засебно.

А.Ђ.

 

saobracajci

На подручју Полицијске управе током викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима су страдале две особе, једна са тежим и једна са лакшим телесним повредама. У незгодама је је настала материјална штета процењена на 23.000 динара. Саобраћајне незгоде догодиле су се услед радње возилом и неуступања првенства пролаза.

Против 30 учесника у саобраћају поднети су прекршајни захтев због учињених саобраћајних прекршаја и идато је 168 прекршајних налога. Због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци из аобраћаја је искључено 17 возача од којих је седам задржано до 12 сати јер им је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила.

Откривена су и 23 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 122 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 56 осталих прекршаја.

ee56c2c7-189f-4427-bd3d-7dbed94fdaea

Изложба под називом „Ми смо та нит“ отворена је у Галерији Културног центра. Радове, таписерије, израдили су корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите. В.д. директора Центра  Николета Павлов напоменула је да је значај велик јер корисници путем изложбе показују да су равноправни чланови друштва.

-Ткање је саставни део радионица које свакодневно реализујемо и један је од начина на који се наши корисници опуштају током радних терапија. На овај начин вежбамо концентрацију и пажњу, а служи и да се постанемо што ближи. Ова година је у знаку јубилеја, 10 година од почетка рада Центра и ово је прва од планираних изложби на којима ћемо показати шта све радимо у нашој установи. Приказане су различите технике ткања на малим и великим таписеријама, а у њиховој изради учествовали су сви корисници. Поред самих радова у оквиру изложбе суграђани могу да пронађу QR кодове који воде до наших  друштвених мрежа које приказују наше активности – истакла је Николета Павлов.

Отварању изложбе присуствовала  је чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Ова изложба подстиче инклузију и учи нас да поштујемо различитост. Прилика је и да корисници Центра за пружање услуга социјалне заштите покажу свој таленат и стваралаштво ширем аудиторијуму чиме доказују колико могу да дају овом друштву – напоменула је Валентина Мицковски.

Суграђани ће, таписерије, урађене током ткачких радионица корисника услуге Дневни боравак, моћи да виде до петка 17. маја.

А.Ђ.

4412f183-05aa-4865-b7bc-2f44f693d295

Јована Коврлија, ученица седмог разреда Основне школе „Петар Кочић“ из Накова освојила је треће место на Републичком такмичењу из географије.  Наставница и менторка је Бранка Керкез, а надметање је одржано у Пожаревцу.

 

ispiranje-vodovodne-mreze-(5)

Испирање водоводне мреже на територији Града почиње данас, 13. маја и трајаће десет дана. Апел грађанима је да се још мало стрпе јер је то последњи корак пре пуштања самог постројења за прераду пијаће воде у рад. Овом приликом може доћи до појачаног мириса и измене боје воде, истакнуто у ЈП „Кикинда“. Дезинфекција ће бити обављена хлор диоксидом, каже др Сања Брусин Белош, начелница Центра за хигијену и хуману екологију ЗЗЈЗ.

-Хлор диоксид је мало јаче средство у односу на натријум хипохлорид који се до сада користио за испирање водоводне мреже. Дезинфекција пред почетак пуштања пречишћене воде у дистрибутивни систем је важна хигијенска мера и мора се обавити – појаснила је др Брусин Белош.

Да ли ће се појавити нус појаве зависи од старости водоводне мреже и индивидуалних водоводних инсталација у самом домаћинству.

-Уколико су инсталације старе могу да се појаве замућење или честице. У том случају треба испустити одређену количину воде из кућног система и тек је онда користити. Код новијих инсталација не очекујем појаву честица него ће се осетити појачан мирис – навела је др Сања Брусин Белош.

Концентрација резидуалног хлора одржаваће се у дозвољеним границама, а Завод за јавно здравље ће у неколико наврата, четири до пет пута, контролисати воду. Законска обавеза је да се пре пуштања пречишћене воде у систем уради велика анализа да се докаже да је она хигијенски исправна и да може да се користи за људску употребу.

Грађанима ће на располагању бити кол центар ЈП „Кикинда“ чији бројеви телефона су 0230/422-760 и 062/88 44 891 за све евентуалне проблеме.

А.Ђ.

eko-festival-(4)

Уз поруке око 300 најмлађих суграђана да је потребно да сви негујемо и чувамо планету Земљу у виду рецитација, плеса и песама одржан је пети Еко фестивал Предшколске установе „Драгољуб Удицки“. У дворишту Културног центра наступила су деца из већине вртића, а имали су подршку мама и тата, бака и дека који су свих 19 тачака поздравили аплаузима.

-Еко тим наше установе, у који су укључени васпитачи, постоји већ 15 година. Током школске године организујемо више акција и обележавамо све значајне еколошке датуме. Фестивал је круна свега што се дешава током године и наша жеља је да и суграђанима покажемо шта радимо и шта су наши малишани научили. И ове, као и претходних година, организовали смо ликовни конкурс под називом „Све што расте хтело би да расте“ и наградили најбоље радове на подтему „Цвеће“ – истакла је васпитачица Радмила Хоманов.

Из свих вртића стигло је више од 200 радова, а жири на чијем је челу професор др Милорад Степанов, одабрао је најбоље. Предшколска установа установа обезбедила је вредне награде и дипломе. У категорији од три до четири године најбољи цртеж насликала је Елени Марков, у категорији од пет година прво место припало је Милици Мунћан, а у категорији шест и седам година награду за најлепши цртеж освојила је Уна Стнаћев.

Деца уче о екологији на приступачан и њима разумљив начин. Циљ је да заволе природу и да науче да је поштују и цене.

 

А.Ђ.

balint-pastor-(4)

Председник СВМ Балинт Пастор са сарадницима посетио је Кикинду и Сајан. Током обиласка Основне школе „Фејеш Клара“ још једном је истакнуто да је за реконструкцију једине двојезичне образовне установе у граду Покрајинска Влада издвојила 400 милиона динара за реконструкцију и санацију.

-Школа је значајна за све Кикинђане. Изграђена је давне 1812. године, у време када је Наполеон кренуо у поход на Русију, и од тада до данас ради у континуитету. Сматрам да су средства намењена реконструкцији оправдана. У току је јавна набавка за извођача радова тако да ће се радови обављати док траје летњи распуст – рекао је Пастор.

Хермина Чемере, директорица ОШ „Фејеш Клара“ додала је да је највећи проблем дотрајао кров.

-У првој фази радови ће обухватити санацију крова, замену прозора и врата на свим учионицама као и подове. У другој фази мењаће се водоводне и струјне инсталације, изградиће се лифт за особе са хендикепом и адаптираће се комплетно  двориште – сазнајемо од Хермине Чемере.

У Сајан је фокус био на Дому културе који је средиште места с обзиром на то да окупља удружења и грађане.

А.Ђ.

ispiranje-vodovodne-mreze-(5)

Испирање водоводне мреже на територији Града почиње у понедељак, 13. маја и трајаће десет дана. Апел грађанима је да се још мало стрпе јер је то последњи корак пре пуштања самог постројења за прераду пијаће воде у рад. Овом приликом може доћи до појачаног мириса и измене боје воде, истакнуто у ЈП „Кикинда“. Дезинфекција ће бити обављена хлор диоксидом, каже др Сања Брусин Белош, начелница Центра за хигијену и хуману екологију ЗЗЈЗ.

-Хлор диоксид је мало јаче средство у односу на натријум хипохлорид који се до сада користио за испирање водоводне мреже. Дезинфекција пред почетак пуштања пречишћене воде у дистрибутивни систем је важна хигијенска мера и мора се обавити – појаснила је др Брусин Белош.

Да ли ће се појавити нус појаве зависи од старости водоводне мреже и индивидуалних водоводних инсталација у самом домаћинству.

-Уколико су инсталације старе могу да се појаве замућење или честице. У том случају треба испустити одређену количину воде из кућног система и тек је онда користити. Код новијих инсталација не очекујем појаву честица него ће се осетити појачан мирис – навела је др Сања Брусин Белош.

Концентрација резидуалног хлора одржаваће се у дозвољеним границама, а Завод за јавно здравље ће у неколико наврата, четири до пет пута, контролисати воду. Законска обавеза је да се пре пуштања пречишћене воде у систем уради велика анализа да се докаже да је она хигијенски исправна и да може да се користи за људску употребу.

Грађанима ће на располагању бити кол центар ЈП „Кикинда“ чији бројеви телефона су 0230/422-760 и 062/88 44 891 за све евентуалне проблеме.

А.Ђ.

error: Content is protected !!