Aleksandra Djuran

bolnica-pregledi-(2)

U nedelju, 19. maja, od 8 do 17 časova nastavlja se akcija besplatnih preventivnih pregleda, koju organizuje Ministarstvo zdravlja u cilju rane dijagnostike i promocije prevencije kao najefikasnijeg načina brige o zdravlju.

Svi građani, i oni bez zdravstvenog osiguranja, biće u prilici da bez zakazivanja i uputa, izmere krvni pritisak, urade EKG, ultrazvučni pregled abdomena, provere nivo šećera u krvi i kompletnu krvnu sliku u laboratorijama. Pomenute analize i preglede građani će moći da obave u Opštoj bolnici  u delu gde se nalaze internističke ambulante (poslednji ulaz kod parkinga).

Ministarstvo zdravlja na ovaj način nastavlja akciju koja je uspešno realizovana pre pandemije koronavirusa, u okviru koje je u više od dvadeset dana besplatne zdravstvene preglede obavilo blizu pola miliona ljudi. Akcija preventivnih pregleda naišla je na veliku podršku građana, a značaj iste, pored velikog broja naših građana koji su obavljali preglede, dodatno potvrđuje i podatak da je tom prilikom nekoliko hiljada građana upućeno na dalju dijagnostiku i hitno bolničko zbrinjavanje.

 

gimnazija-decije-selo-(2)

Učenici i nastavnici Gimnazije „Dušan Vasiljev“, zajedno sa direktoricom Mirjanom Dražić, posetili su danas Dečije selo u Sremskoj Kamenici. Ovom prilikom donirali su odeću, obuću, igračke, školski pribor, udžbenike, ali i kolače za štićenike koji žive u ovom posebnom selu.

-Tokom Nedelje sećanja i zajedništva naši đaci pokrenuli su akciju prikupljanja humanitarne pomoći za decu i mlade u Dečijem selu. Inicijativa je rado prihvaćena i svi smo se uključili kako bi sakupili sve što je štićenicima potrebno. Posetu smo iskoristili da sa predstavnicima Dečijeg sela potpišemo Povelju saradnji i već je dogovoreno da ćemo ih posećivati najmanje dva puta godišnje, u maju kada se obeležava Međunarodni dan porodice i tokom zime. Pozvali smo ih da nas posete i budu naši gosti za „Dane ludaje“ – istakla je Mirjana Dražić.

A.Đ.

arhiv-grbovi-(5)

Radionica „ Od pečata do štitova – grbovi Velikokikindskog privilegovanog distrikta“ u Istorijskom arhivu organizovana je u saradnji sa „ Terom“. Učenici šestog razreda OŠ „ Jovan Popović“ su crtali grbove mesta u Distriktu, a u glini su utiskivali pečate mesta koja su mu pripadala.

Radionice će u toku maja i juna biti organizovane u saradnji sa zainteresovanim školama, a u programskom smislu predstavljaju početak obeležavanja 250 godina od uspostavljanja Distrikta. Cilj je da što više učenika starijih razreda osnovnih škola u gradu i selima prođe kroz radionice i da kroz igru saznaju neke informacije o Velikokikindskom privilegovanom distriktu (1774-1876), navode u arhivu.

struja radovi

Zbog planiranih radova na električnoj mreži u utorak, 21. maja od 9 do 11 sati bez struje će biti domaćinstva u ulicama Stevana Sremca od Miloša Velikog do Dušana Vasiljeva, Vašarište, Marije Bursać, Braće Opsenice, Braće Sredojev od Doma starih do kraja ulice, u ulici Mali Bedem, Šabačkoj od pola ulice prema Stevana Sremca, Put za Rusko Selo, Dušana Vasiljeva od Stevana Sremca do Pere Segedinca, Pere Segedinca od Dušana Vasiljeva do Karađorđeve i zgrade u ulicama Pere Segedinca i Dušana Vasiljeva.

Istog dana od 12 do 14 časova električne energije neće biti u domaćinstvima i ulicama Stevana Sremca od Dušana Vasiljeva do Braće Arsenov, Karađorđevoj od Stevana Sremca do Pere Segedinca, Pere Segedinca od Karađorđeve do Braće Arsenov,  Ivana Milutinovića od Stevana Sremca do Cara Dušana, Milana Petrovića, Veselina Kljajića, Koste Krnića, Braće Arsenov i ulici Poljana.

 

muzej-tera

U subotu, 18. maja, CLPU „Tera“ slavi dva najveća muzejska praznika – Međunarodni dan muzeja i Evropsku noć muzeja. Muzej „Tera“ biće otvoren sve posetioce od 16 časova, a na raspolaganju će biti višečasovni program.

Od 16 časova je svečano otvaranje uz nastup učenika Osnovne muzičke škole „Slobodan Malbaški”. Nakon toga do 18  sati je takmičenje u „Topanju”, tradicionalnoj severnobanatskoj igra sa glinom namenjenoj najmlađima. Od  17 do 19 časova je  vajarska radionica pod nazivom „Kikinda i ornament” dekorativna fasadna plastika na starim kikindskim zgradama biće polazna tačka. Mentor ove radionice je vajar Igor Smiljanić. Od 19 do 23

sata je „PoTera“  muzejska igra namenjena onima koji uživaju u rešavanju zagonetki. Tekstove potpisuje Milana Grbić.

U 21 sat počinje muzički program  u izvođenju di džej set „Geopard”. Tokom trajanja programa, biće organizovana stručna vođenja kroz stalnu postavku, a svi posetioci imaće priliku i da pogledaju tri aktuelne izložbe.

cfd4677e-a87c-458d-9c27-137ef58e8b2c

 

U okviru Nedelje sećanja i zajedništva u Gimnaziji „Dušan Vasiljev“ organizovan je program pod nazivom „Indonezija u Gimnaziji“. Danijela Putić Mandić, profesorica srpskog jezika i književnosti napomenula je da je razlog, što je izabrana ova daleka zemlja, Ifal, učenik na razmeni koji je u našem gradu i Gimnaziji bezmalo godinu dana.

-Ifal je zapravo inspiracija jer nam je svima predočio najvažnija obeležja njegove zemlje. Pokušali smo da predstavimo vajang, pozorište senki, koje je tradicionalni oblik lutkarskih predstava, tu su i najveći cvetovi koji postoje na svetu, a koji su deo indonežanskih ostrva kojih ima čak 17.000. Tu je i jedan od dva najveća vulkana aktivna vulkana, kao i mitologiju i indonežansku hranu koju su učenici pripremili. Uspeli smo da izradimo i tradicionalnu odeću sa ostrva Bali koja se nosi na njihovim svadbama, ali i da naslikamo hramove po kojima je Indonezija prepoznatljiva – rekla je Mandić Putić.

Kroz projekat je prikazna kulturološka razlika, ali i činjenica da iako smo različiti, većina  stanovnika sveta je vođena istim stvarima i principima.

– Drago mi je što su mi prijatelji pomogli da izradimo najvažnija obeležja Indonezije, ona koja su meni veoma važna. Hvala im svima što su se potrudili, naročito oko pripreme tradicionalne hrane i slanih i slatkih jela. Čak su se svi potrudili da pronađu biljke koje rastu u mojoj zemlji, što mi  puno znači. Tokom boravka u Kikindi naučio sam puno toga, prvenstveno da više razgovaram sa ljudima, stekao sam novo iskustvo i izgradio samopouzdanje. Za dva meseca vraćam se kući i uspomene iz vašeg grada imaću čitavog života – dodao je Ifal koji živi u dvomilionskom gradu Surabaja i koji je boraveći u Kikindi naučio  više o drugim kulturama, a stekao je i nove prijatelje.

 

Programu su prisustvovali i gradonačelnik Nikola Lukač i članica Gradskog veća Valentina Mickovski koje je Ifal upoznao sa svojom zemljom.

 

-Drago nam je što smo mogli da podržimo ovaj projekat koji nam je približio Indoneziju. Inicijativa koju je pokazao Ifal je dobar primer na koji način mladi treba da sarađuju i upoznaju nove zemlje i vršnjake. Sigurna sam da će inspirisati mnoge Kikinđane da isto učine – kazala je Valentina Mickovski.

Direktorica Gimnazije Mirjana Dražić napomenula je da je tridesetak učenika mesec dana učestvovalo u pripremi programa, te da je Nedelja sećanja i zajedništva obeležena u svim školama u Srbiji.

 

A.Đ.

48a7b2e7-2b4a-4dd9-99e6-2f93465a24ba

Dan porodice organizovan je u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“. Za zaposlene, učenike, kao i njihove roditelja, manifestacija koja se organizuje godinama unazad je gotovo svetkovina. Obeležava se svakog 15. maja kada je i Međunarodni dan porodice prema rezoluciji Generalne skupštine UN, istakla je Biljana Šimon, direktorica škole.

-Svesni smo značaja saradnje škole i porodice i na nama je da produbimo i održimo.  Ovogodišnja tema je „Dan porodice i zajedništva“ i cilj joj je podizanje svesti o značaju porodice, neophodnosti zajedništva koje oblikuje naš svet, život u školi i dobrobit porodice. Fokus su nam vaspitni ishodi, kako bi svi učenici stekli kompetencije koje se odnose na negovanje pravih vrednosti, toleranciju, poštovanje. Gradeći bezbedan i zanimljiv školski ambijent, posebno smo ponosni što svi učenici imaju prilike da učestvuju u ovim aktivnostima, a na taj način razvijaju svoje potencijale, veštine, stavove, kreativnost i kritičko mišljenje kao i ljudska prava, toleranciju i nenasilje – dodala je Biljana Šimon.

Dan porodice obeležen je kroz niz radionica  tako su priređeni „Porodični okvir“, „Hodajući performans“, „Pišemo o porodici“, „Igrom kroz znanje“, „A kad porastem“, „Porodica sa 1000 lica“, „Stvaramo sliku“, „Jezički lonac“, „Šah-mat“, „Porodično stablo“, „Slikovnica iznenađenja“, „Pozorište u kući“. Posetioci su mogli da posete radinice „Domaćinska etno-soba“, „Ram za porodičnu fotografiju, a okvir za brojalicu“, „Pano školske porodice“, „Kocka po kocka- kućica, reč po reč-brojalica“. U dvorištu i sali za fizičko vaspitanje organizovane su sportske aktivnosti  i to „Muzički basket“, „Porodični pikado“, „Porodično natezanje“, „Kolo sreće“.

A.Đ.

 

 

 

 

vodovod

Zbog radova na vodovodnoj mreži u ulici Stevana Sinđelića ispred broja 23, sutra, 16. maja stanovnici ove ulice, od ugla Vuka Karadžića do Ive Lole Ribara, povremeno će od 9 do 13 časova ostajati bez vode .

Iz JP “Kikinda” apeluju na  potrošače da obezbede dovoljnu količinu vode za svoje potrebe.

knjiga-na-dar-(3)

Istorijski arhiv nastavio je akciju „Knjiga na dar”. Ovoga puta ona je relizovana u Osnovnoj školi „Gligoriji Popov” u Ruskom Selu. Direktorici Aleksandri Felbab uručeno je više od 50 izdanja Arhiva, čime će fond školske biblioteke značajno biti obogaćen delima vezanim za lokalnu istoriju.

Do sada su u okviru akcije sve školske biblioteke u gradu dobile svoje primerke, kao i škole u Iđošu i Padeju.

Effective-Tips-to-Reduce-the-Risk-of-Skin-Cancer

Opšta bolnica i ove godine priključila se preventivnoj kampanji Euromelanoma dan, koja se održava 20. maja, a deo je evropske kampanje za rano otkrivanje malignih tumora kože. Pored pregleda koji dermatolozi rade, kroz ovu kampanju se promoviše značaj  prevencije, rane dijagnoze i ranog lečenja raka kože, prevenstveno melanoma. Zainteresovani građani mogu do  do 20. maja da se prijave za pregled   putem  veb- www.euromelanoma.org/serbia.  Sve potrebne informacije su upavo na ovom sajtu i svaki građanin će dobiti termin pregleda i ime lekara.

Kampanja Euromelanom je zvanična medijska kampanja Evropskog udruženja za dermatološku onkologiju i Evropske akademije za dermatologiju i venerologiju, a organizuj se se pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Usmerena je na podizanje svesti o zaštiti kože od UV zračenja i ranom otkrivanju melanoma i drugih oblika raka kože, a moto ovogodišnje kampanje je “Borba sa rakom kože počinjen u tvojoj glavi”.

Stopa oboljevanja od melanoma je u stalnom porastu, pre svega zbog nekontrolisanog izlaganja UV zračenju u prethodnim decenijama, a pored toga rizik je i izlaganje veštačkim izvorima UV zračenja, odnosno, upotreba solarijuma.

 

 

error: Content is protected !!