Aleksandra Djuran

пацијенти-болница-(1)

У реконстрисаној згради Опште болнице од јутрос се примају први пацијенти. У објекту, изграђеном крајем 19. века, завршена је комплетна санација од темеља до крова, а монтирана је и нова медицинска опрема, кревети, намештај, рачунарска опрема.

У овом делу Болнице налазе се четири одељења Физијатрија, Психијатрија, Трансфузија и Патологија. У првој фази реконструкције, која обухвата овај и објекат где се налазе Педијатрија, Дерматологија и Палијативна нега, уложено је више 486 милиона динара. Очекује се да ће друга зграда бити завршена средином лета, а да ће почети са радом током јесени.

Радове финансира Министарство за јавна улагања, а неопходно опрему, у највећој мери, обезбедио је Покрајински секретаријат за здравство.

болница-отварање-(17)

Реконструисана зграда Опште болнице у којој се налазе Физијатрија, Трансфузиологије, Психијатрија и Патологија отворена је у присуству запослених, руководства, а свечаном чину присуствовали су и Сандра Божић, потпредседница Покрајинске владе, др Милан Попов, потпредседник Покрајинске владе и  покрајински секретар за здравство и Никола Лукач, градоначелник са сарадницима.

Зграда изграђена у 19. веку, која преставља почетак историјата кикиндског здравства, реновирана је од темеља до крова и представља нови почетак.

-Веома смо срећни данас што смо завршили велики и значајан пројект захваљујући локалној самоуправи, министарствима за јавна улагања и здравља, Покрајинској влади и Покрајинском секретаријату за здравство успели смо да завршимо све што је било неопходно како би се пацијенти лечили у знатно бољим условима. Све је припремљено за пријем пацијената и сутра почињемо са радом. Није било лако и хвала на стрпљењу пацијентима и запосленима. Резултатом смо презадовољни јер смо поред реконструисаног објекта добили и нове медицинске апарате и опрему – казала је в.д. директорица др Весна Томин.

 

Синергија здраве политике, одговорности и социјалне свести довела је до оваквог објекта, навела је Сандра Божић.

-Задовољство је да у оквиру 4,4 милијарде евра, колико је у прошлој години уложено у здравство кроз различите пројекте, реконструисан и део Болнице у Кикинди. Ова зграда изграђена је далеке 1891. године и од тада до данас ово је прва велика инвестиција. Честитам Кикинђанима, али и мештанима Севернобанатског округа који гравитирају ка овој здравственој установи. Како сам и сама здравствени радник, задовољни и насмејани запослени које сам затекла, говоре како ће дочекивати пацијенте, задовољнији условима рада у новом простору који задовољава све светске стандарде. Ово је још један у низу од 150 реконструисаних објеката заједничким залагањем Републике и Покрајине. Пре четири године значај медицинских радника увидели су сви и ово је још једна од захвалности њима, али и одговорност према грађанима којима смо, у оквиру здравствене и социјалне политике, обећано и испунили, а то су бољи услови за лечење и бољу социјалну заштиту. Грађани Кикинде и округа заслужили су Болницу која служи на понос читавој Србији – истакла је Сандра Божић.

Отварање реконструисаног дела Болнице за наш град је од изузетног значаја, додао је градоначелник Никола Лукач и захвалио се републичким и покрајинским органима на разумевању да се реши вишедеценијски проблем.

-Зграда је била неусловна и у веома лошем стању. У првој фази, која обухвата овај и објекат где се налази Педијатрија, Дерматологија и Палијативна нега, уложено је више 486 милиона динара. Уверен сам да ће Кикинђанима, али и свима који долазе у Болницу, ово пуно значити. Ослушкујући потребе грађана, заједничким радом, започели смо капитални пројекат, а запослени су нам рекли да су више него задовољни и новим условима рада, али и модерном опремом коју су добили. Самим тим здравствена нега биће квалитетнија – прецизирао је Лукач.

Рок за завршетак реконструкције Педијатрије, Дерматологије и Палијативне неге је 22. јул. Пошто се заврше технички пријем и добије употребна дозвола, уселиће се и овај део Болнице, што би могло бити на јесен напоменуо је помоћник градоначелника Светислав Вукмирица .

-Друга фаза обухвата реконструкцију такозване „Нове“ болнице и поликлинике који се простиру на 14.000 квадрата. Неопходно је да се уради анекс, односно доградња новог објекта од око 6.000 метара квадратних. У овој фази су и Инфективно одељење и управна зграда. За ову фазу израђена је пројектно-техничка документација, урађени су урбанистички пројекат. мастер план и идејно решење и на Министарству за јавна улагања и Влади Републике Србије је када ће она почети – рекао је Вукмирица који сматра да је реално да се са овим послом почне 2025 године.

А.Ђ.

НОВИ МЕДИЦИНСКИ АПАРАТИ

У реконструисаном објекту стигла су 23 нова медицинска апарата, 17 болесничких сетова, лекарске и сестринске собе, али и чекаонице опремљене су новим намештајем за шта је у највећој мери заслужна Покрајинска влада. У функцији је и нова рачунарска опрема. На физијатрији је стигла опрема за текар терапију и ласер високе снаге, које су и новине, као и за постојећу шоквејв терапију, нови кревети, траке за вежбање. Трансфузиологија је добила могућност да постане банка крви, стигле су центрифуге, наменски фрижидер за крв и реагенсе, Патологија сада има дуго очекивани дигестор који чува здравље запослених, комору, део у којем се одлаже хемијски отпад и другу неопходну опрему. Сада зграда има централну климатизацију и вентилацију, као и столарију која задовољава све критеријуме енергетске ефикасности.

МОДЕРНА БОЛНИЦА

Изградња анекса потребна је како би се испунили стандарди које треба да има модерна Болница. Реконструкцијом ће бити смањен број кревета како би свака соба имала тоалет и мокри чвор. Како би се надоместили недостајући кревети изградиће се још један део Болнице. Предвиђа се да ће у обе фазе радова и изградњу анекса Министарство за јавна улагања уложити око три милијарде динара. Локална самоуправа уложила је 16 милиона динара за израду пројектну техничке документације за другу фазу.

Кикинда2027-фото-Промо-(8)

Захваљујући богатом културном наслеђу, од праисторије до савременог уметничког израза, севернобанатски бисер Кикинда, кандидатуром за Националну престоницу културе за 2027. годину, претендује не само да покрене дугорочни и свеобухватан развој града, већ и да допринесе укупном развоју имиџа Србије.

Титула би тако била јединствена прилика да се представе уметници који су у Кикинди одрастали, живели или боравили попут Ђуре Јакшића, Душана Васиљева, Васе Стајића, Мирослав Мике Антића, Јована Ћирилова, Јована Поповића и многих других који су оставили неизбрисив траг у српској култури. С друге стране, 12 непокретних културних добара на територији Кикинде, многобројни представници ванинституционалне сцене, као и шест установа културе, од којих је Интернационални симпозијум скулптуре у теракоти, „Тера“ познат у светским оквирима, потврђују потенцијал кандидатуре.

Титула Националне престонице културе за Кикинду није само прилика да се истакне културно благо овог града, већ и да се подстакне даљи развој и унапређење културних потенцијала, што ће утицати и на његову атрактивност за живот, посете и инвестиције и то у важној години за целу земљу, због чега нам је утолико важније да се ускладимо и са самим ЕXПО-м , наводи градоначелник града Кикинде, Никола Лукач.

-У питању је средњерочни план јер нам је циљ да кроз ову кандидатуру, чак и конкурисање за титулу Унеско – креативни град у будућности, дугорочно учинимо наш град видљивијим и атрактивнијим онима који тек треба да улажу и посете Кикинду. Штавише, неговањем и развојем наше богате културне баштине и постојеће сцене отварамо врата младим талентима да стварају будућност због које ће остајати или враћати се да живе на север Баната – изјавио је Лукач.

 

Стратешки приступ и укључивање грађана и сцене, јавног и невладиног сектора, биће основа начела кандидатуре, па ће десетогодишња стратегија развоја културе бити први задатак будућег независног стручног тима који ће радити на његовој изради. Даљим акционим двогодишњим плановима предвиђа се обликовање и документа за кандидатуру за Националну престоницу културе.

-Иако се можемо кандидовати и годину дана раније, Кикинда оваквим приступом указује на озбиљност и посвећеност овом пројекту, јер жели системски да ради на развоју културе, а захваљујући томе, легатски и на укупном развоју имиџа града као града културе – напоменула је чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски.

 

Већ од данас сви грађани Кикинде и њени посетиоци моћи ће да прате развој пројекта на
друштвеним мрежама: https://www.instagram.com/kikinda2027 и https://www.facebook.com/kikinda2027. Национална престоница културе је пројекат који је покренуло Министарство културе, захваљујући Новом Саду који је носио титулу Европске престонице културе 2022. године и дао пример за развој културних и уметничких капацитета у другим градовима Србије.

еуромеланом-2024-(1)

Општа болница прикључила се превентивној кампањи Еуромеланома дан, која је део је европске кампање за рано откривање малигних тумора коже. Дермоскопски прегледи обављали су се у две амбуланте, где су суграђани могли да се консултују са др Милицом Агић и др Синишом Јолићем, дерматовенеролог.

-Суграђани су се у великом броју одазвали прегледу младежа и коже. Наша Болница се од самог почетка укључила се у ову кампању чији је циљ да становништво бар једном годишње превентивно прегледа кожу како би се на време открили евентуални меланоми и други облици рака коже – истакао је др Синиша Јолић.

Према последњим подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ у порасту је број новооткривених меланома. Годишње се у Србији открије око 600 пацијената, од којих половина премине од ове болести.

-У Кикинди се годишње открије више од десет пацијената са дијагнозом меланома и откривамо их сваке године све више. Преглед младежа веома важан јер их имамо сви, али 30 одсто може да се промени и да једног дана постану меланоми. Пацијентима је доступна савремена терапија лечења и стога је врло битно открити их у раној фази Пратимо и немеланомске туморе који су чешћи, али нису толико малигни – додао је наш саговорник.

Сунце више није оно што је било, кажу дерматолози и сада је много већи ефекат штетног деловања што доводи до тога да је све већи број младих људи који су оболели. У случају било какве сумњиве промене на кожи, асиметрије или варијације у боји, потребно је јавити се дерматологу. Пацијентима је дељена и брошура са упутствима о самопрегледу читавог тела који треба обављати једном месечно.

Кампања Еуромеланом је званична медијска кампања Европског удружења за дерматолошку онкологију и Европске академије за дерматологију и венерологију, а организуј се се под покровитељством Министарства здравља Републике Србије. Мото овогодишње кампање је „Борба са раком коже почињен у твојој глави”.

А.Ђ.

 

рускоселци-атарски-путевИ-(1)

Локална самоуправа расписала је програм подршке пољопривреде и руралном развоју. За 17 мера подршке опредељено је 15 милиона 950 хиљада динара. Број мера у односу на прошлу годину је смањен, али су увећани износи за програме за које су пољопривредници највише заинтересовани, сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Ове године осам мера је из области сточарства, што раније није био случај. Новина је осигурање животиња и набавка уматичених приплодних мушких грла. Воћари, виноградари и они који се баве пластеничком производњом на располагању имају четири мере које обухватају куповину опреме и нових засада, али и крчење старих. Субвенционишу се млади који желе да остану на селу и баве се пољопривредом са 200.000 динара, а средства се издвајају за удружења пољопривредника. Ту су мере подршке кредитирањем, као и осигурање усева – каже наша саговорница.

На сајмовима пољопривреде на којима учествује град промовисаће се производи пољопривредника са територије града.

-Желимо да имамо што већи број производа како би их представили широм земље. Акценат ће бити и на различитим производима од бундеве – напоменула је Мирослава Наранчић.

За осигурање усева планирано је укупно три милиона динара, за младе пољопривреднике два, за машине, уређаје и опрему  за наводњавање 1,9 милиона динара, 1,3 милиона за кредитну подршку, по милион динара опредељено је за вештачко осемењавање и селекцију домаћих животиња, за подизање нових и обнављање постојећих засада на располагању је 700.000 динара, колико је планирано и за набавку опреме за пчеларство, као и трошкове нешкодљивог уклањања животиња. Укупно по пола милиона динара опредељено је за подизање и опремање пластеника, за опремање објеката за традиционалне занате, за набавку опреме за производњу вина, ракије и слично, а за опремање дегустационих сала на располагању је 350.000, за набавку нових пчелињих друштава и матица планирано је 300.000 динара, колико је издвојено и за набавку банатског голошијана. Набавка опреме за мужу, хлађење и чување млека и набавка уматичених приплодних мушких грла суфинансираће се са по 200.000 динара.

Конкурс је отворен до утрошка средстава, а најкасније до 1. децембра.

А.Ђ.

АРТ-9430

Око 400 матураната из четири кикиндске средње школе, у уторак, 21. маја, тачно у подне  плесом ће обележити завршетак једног дела живота.

Уз звуке из Штраусове опере “Слепи миш” кадрил, на тргу испред Градске куће, играју у највећем синхорнизованом плесу на свету у оквиру параде „Плес са Европом”. У нашем граду Матурантска парада организује се 17. пут.

веф-гусле-2

Чланице певачке групе Академског друштва за неговање музике „Гусала“  трећи пут у својству победника одржале су концерт у неготинском Дому културе. Прошле године, оне су освојиле 1. место и лауреат у категорији  традиционалних песама на Вокални етно фестивалу за младе, те им је ове године припала част да се представе концертом, у оквиру „Вечери победника“.


-Још једном, публици, стручном жирију и такмичарским групама наше девојке представиле су свој склад, музикалност, разноврстан репертоар, умеће владања различитим стиловима певања, али показале и колико значи континуитет у раду. И овог пута, оставиле су сјајан утисак, па су договори за будуће сарадње већ постигнути. Младост и традиционално певање још једном су били у фокусу, што је од изузетног значаја за нематеријално културно наслеђе  и његово константно неговање – истакла је уметнички руководилац друштва Магдалена Попов.

И тамбурашки оркестар „Гусала“, под вођством Милоша Рељина, био је успешан на фестивалу  „Бећаријада” у Турији који је организован 30. пут. На манифестацији, посвећеној извођењу бећараца, јединствене и популарне врсте народних песама карактеристичне за Војводину, Драгослав Мишков, добио је награду за најбољег солисту.

Плодносном викенду за ову друштво треба додати и да је Хор „Корнелије Станковић“ гостовао у Жомбољу, чиме је настављена одлична сарадња са комшијама из Румуније. Већ  наредног викенда дечији фолклорни ансамбл учствује на Међунорадном фестивалу дечијег фолклора у Бугарској у братском град Силистра где су прошле године оставили одличан утисак.

А.Ђ.

алекса-географија-(3)

Злато и прво место на Националној географској олимпијади освојио је  Алекса Томић, ученик седмог разреда ОШ „Свети Сава“. Организатор је Регионални центар за таленте и део је Светске географске олимпијаде на коју одлазе само средњошколци, а на Европској географској олимпијади надмећу се и основци, истакао је ментор и професор географије Мирослав Грујић.

-Србију ће на Европској географској олимпијади представљати четворо основаца, међу којима ће се, надам се, наћи и Алекса. Остаје да се у Регионалном центру за таленте уради анализа свих тестова након чега ће бити донета и одлука која деца ће бити позвана – открива наш саговорник.

Финално такмичење ове олимпијаде одржано је у Брзећу и Блажеву на Копаонику. Такмичење не прати наставни  план и програм него обухвата широк спектар географских знања и вештина, а учествовали су ученици седмог и осмог разреда.

-Надметање се састоји из писаног теста, мултимедијалног и теренског рада. Сваки такмичар са својим менторима око два сата провео је у шетњи Копаоником где су им је објашњене физичко географске и друштвено-географске карактеристике тог региона. Након тога радили су тест знања на основу онога што су чули, видели и запамтили. Алекса је у том делу имао 38 од укупно 40 бодова и убедљиво је био најбољи – навео је Грујић и подсетио да су прошле  године Кикинђани први пут учествовали на овој олимпијади и тада су освојили две бронзане медаље.

Алекса је свестрано дете и осим из географије учествовао је и на такмичењима из физике, енглеског и хемије. Заједно са ментором спремао се од јануара и то врло успешно.

А.Ђ.

полиција-крадје-(4)

Припадници Министарства унутрашњих послова, УКП, Службе за сузбијање криминала и Полицијске управе  Кикинда, ухапсили су четири особе из Хоргоша због сумње да су од почетка године, на територији Хоргоша извршиле више кривичних дела тешка крађа и крађа.

Претресом стана и других просторија осумњичених А. К. (1998), Е. К. (2005), К.К. (1993) и А. П. (1990) полиција је пронашла алат за који се сумња да је коришћен приликом крађа. Код К. К. пронађена је и извесна количина материје за коју се сумња да је амфетамин.  Осумњиченима је одређено задржавање до 48 сати и они ће, уз кривичну пријаву, бити спроведени Основном јавном тужилаштву у Сенти.


Од почетка године, на подручју Хоргоша пријављено је 16 кривичних дела крађа, од којих је осам расветљено и девет тешких крађа од којих је седам расветљено.

 

error: Content is protected !!