Градском Уредбом предвиђено је механичко уништавање коровске биљке амброзије, која је веома алергена. Уништавање ове коровске биљке ради се годинама у континуитету сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.
-Амброзија је најраспрострањенија алергена коровска биљка. Око 10 одсто становништва које је алергично или осетљиво на корове трава и других биљка алергично је на полен амброзије стога се већ неколико година мапирају локације на којима је распрострањена ова биљка. Веома је важно сузбити и спречити да дође до цветања амброзије – истакла је Мирослава Наранчић.
Ове године кошење амброзије почеће половином јула, а у току је обилазак локација.
-Кошење амброзије урадићемо у улици Виногради, Железничком Новом Реду, улици Шумица, Пут за пристаниште, Пут за Кинђу. Заступљене ће бити и површине око кружног тока на уласку у град, Дистричка, према атлетском стадиону и гробљу, крај улице Михајла Пупина. Ове локације су до сада мапиране, а укупно ће бити третирано око 20 хектара површина – додаје Мирослава Наранчић.
Амброзија цвета од половине јула до краја септембра. Процес емитовања у ваздуху може да се прати путем званичне странице града у делу за заштиту животне средине. Полен траве актуелан је читавог лета, а коровски алергени и амброзија крајем јула. Пик се очекује у августу са цветањем амброзије, па све до половине септембра.
-Сви су дужни да уклањају амброзију. Сви власници, корисници, правна лица, предузетници, пољопривредници, стараоци и управљачи јавних путева и водотокова, као и физичка лица у обавези су да уништавају ову коровску биљку уз примену агротехничких мера, механичким или хемијским путем – прецизирала је наша саговорница.
Суграђани треба да уређују локације испред својих објеката и да се једнако брину о површинама у градском грађевинском рејону и у атару односно да се ова коровска биљка уништи и на њивама под усевима.
А.Ђ.