Aleksandra Djuran

bolnica-pregledi-(2)

У недељу, 19. маја, од 8 до 17 часова наставља се акција бесплатних превентивних прегледа, коју организује Министарство здравља у циљу ране дијагностике и промоције превенције као најефикаснијег начина бриге о здрављу.

Сви грађани, и они без здравственог осигурања, биће у прилици да без заказивања и упута, измере крвни притисак, ураде ЕКГ, ултразвучни преглед абдомена, провере ниво шећера у крви и комплетну крвну слику у лабораторијама. Поменуте анализе и прегледе грађани ће моћи да обаве у Општој болници  у делу где се налазе интернистичке амбуланте (последњи улаз код паркинга).

Министарство здравља на овај начин наставља акцију која је успешно реализована пре пандемије коронавируса, у оквиру које је у више од двадесет дана бесплатне здравствене прегледе обавило близу пола милиона људи. Акција превентивних прегледа наишла је на велику подршку грађана, а значај исте, поред великог броја наших грађана који су обављали прегледе, додатно потврђује и податак да је том приликом неколико хиљада грађана упућено на даљу дијагностику и хитно болничко збрињавање.

 

gimnazija-decije-selo-(2)

Ученици и наставници Гимназије „Душан Васиљев“, заједно са директорицом Мирјаном Дражић, посетили су данас Дечије село у Сремској Каменици. Овом приликом донирали су одећу, обућу, играчке, школски прибор, уџбенике, али и колаче за штићенике који живе у овом посебном селу.

-Током Недеље сећања и заједништва наши ђаци покренули су акцију прикупљања хуманитарне помоћи за децу и младе у Дечијем селу. Иницијатива је радо прихваћена и сви смо се укључили како би сакупили све што је штићеницима потребно. Посету смо искористили да са представницима Дечијег села потпишемо Повељу сарадњи и већ је договорено да ћемо их посећивати најмање два пута годишње, у мају када се обележава Међународни дан породице и током зиме. Позвали смо их да нас посете и буду наши гости за „Дане лудаје“ – истакла је Мирјана Дражић.

А.Ђ.

arhiv-grbovi-(5)

Радионица „ Од печата до штитова – грбови Великокикиндског привилегованог дистрикта“ у Историјском архиву организована је у сарадњи са „ Тером“. Ученици шестог разреда ОШ „ Јован Поповић“ су цртали грбове места у Дистрикту, а у глини су утискивали печате места која су му припадала.

Радионице ће у току маја и јуна бити организоване у сарадњи са заинтересованим школама, а у програмском смислу представљају почетак обележавања 250 година од успостављања Дистрикта. Циљ је да што више ученика старијих разреда основних школа у граду и селима прође кроз радионице и да кроз игру сазнају неке информације о Великокикиндском привилегованом дистрикту (1774-1876), наводе у архиву.

struja radovi

Због планираних радова на електричној мрежи у уторак, 21. маја од 9 до 11 сати без струје ће бити домаћинства у улицама Стевана Сремца од Милоша Великог до Душана Васиљева, Вашариште, Марије Бурсаћ, Браће Опсенице, Браће Средојев од Дома старих до краја улице, у улици Мали Бедем, Шабачкој од пола улице према Стевана Сремца, Пут за Руско Село, Душана Васиљева од Стевана Сремца до Пере Сегединца, Пере Сегединца од Душана Васиљева до Карађорђеве и зграде у улицама Пере Сегединца и Душана Васиљева.

Истог дана од 12 до 14 часова електричне енергије неће бити у домаћинствима и улицама Стевана Сремца од Душана Васиљева до Браће Арсенов, Карађорђевој од Стевана Сремца до Пере Сегединца, Пере Сегединца од Карађорђеве до Браће Арсенов,  Ивана Милутиновића од Стевана Сремца до Цара Душана, Милана Петровића, Веселина Кљајића, Косте Крнића, Браће Арсенов и улици Пољана.

 

muzej-tera

У суботу, 18. маја, ЦЛПУ „Тера“ слави два највећа музејска празника – Међународни дан музеја и Европску ноћ музеја. Музеј „Тера“ биће отворен све посетиоце од 16 часова, а на располагању ће бити вишечасовни програм.

Oд 16 часова је свечано отварање уз наступ ученика Основне музичке школе „Слободан Малбашки”. Након тога до 18  сати је такмичење у „Топању”, традиционалној севернобанатској игра са глином намењеној најмлађима. Од  17 до 19 часова је  вајарска радионица под називом „Кикинда и орнамент” декоративна фасадна пластика на старим кикиндским зградама биће полазна тачка. Ментор ове радионице је вајар Игор Смиљанић. Од 19 до 23

сата је „ПоТера“  музејска игра намењена онима који уживају у решавању загонетки. Текстове потписује Милана Грбић.

У 21 сат почиње музички програм  у извођењу ди џеј сет „Геопард”. Током трајања програма, биће организована стручна вођења кроз сталну поставку, а сви посетиоци имаће прилику и да погледају три актуелне изложбе.

cfd4677e-a87c-458d-9c27-137ef58e8b2c

 

У оквиру Недеље сећања и заједништва у Гимназији „Душан Васиљев“ организован је програм под називом „Индонезија у Гимназији“. Данијела Путић Мандић, професорица српског језика и књижевности напоменула је да је разлог, што је изабрана ова далека земља, Ифал, ученик на размени који је у нашем граду и Гимназији безмало годину дана.

-Ифал је заправо инспирација јер нам је свима предочио најважнија обележја његове земље. Покушали смо да представимо вајанг, позориште сенки, које је традиционални облик луткарских представа, ту су и највећи цветови који постоје на свету, а који су део индонежанских острва којих има чак 17.000. Ту је и један од два највећа вулкана активна вулкана, као и митологију и индонежанску храну коју су ученици припремили. Успели смо да израдимо и традиционалну одећу са острва Бали која се носи на њиховим свадбама, али и да насликамо храмове по којима је Индонезија препознатљива – рекла је Мандић Путић.

Кроз пројекат је приказна културолошка разлика, али и чињеница да иако смо различити, већина  становника света је вођена истим стварима и принципима.

– Драго ми је што су ми пријатељи помогли да израдимо најважнија обележја Индонезије, она која су мени веома важна. Хвала им свима што су се потрудили, нарочито око припреме традиционалне хране и сланих и слатких јела. Чак су се сви потрудили да пронађу биљке које расту у мојој земљи, што ми  пуно значи. Током боравка у Кикинди научио сам пуно тога, првенствено да више разговарам са људима, стекао сам ново искуство и изградио самопоуздање. За два месеца враћам се кући и успомене из вашег града имаћу читавог живота – додао је Ифал који живи у двомилионском граду Сурабаја и који је боравећи у Кикинди научио  више о другим културама, а стекао је и нове пријатеље.

 

Програму су присуствовали и градоначелник Никола Лукач и чланица Градског већа Валентина Мицковски које је Ифал упознао са својом земљом.

 

-Драго нам је што смо могли да подржимо овај пројекат који нам је приближио Индонезију. Иницијатива коју је показао Ифал је добар пример на који начин млади треба да сарађују и упознају нове земље и вршњаке. Сигурна сам да ће инспирисати многе Кикинђане да исто учине – казала је Валентина Мицковски.

Директорица Гимназије Мирјана Дражић напоменула је да је тридесетак ученика месец дана учествовало у припреми програма, те да је Недеља сећања и заједништва обележена у свим школама у Србији.

 

А.Ђ.

48a7b2e7-2b4a-4dd9-99e6-2f93465a24ba

Дан породице организован је у Основној школи „Ђура Јакшић“. За запослене, ученике, као и њихове родитеља, манифестација која се организује годинама уназад је готово светковина. Обележава се сваког 15. маја када је и Међународни дан пoрoдицe према резолуцији Гeнeралне скупштине УН, истакла је Биљана Шимон, директорица школе.

-Свесни смо значаја сарадње школе и породице и на нама је да продубимо и одржимо.  Овогодишња тема је „Дан породице и заједништва“ и циљ јој је подизање свести о значају породице, неопходности заједништва које обликује наш свет, живот у школи и добробит породице. Фокус су нам васпитни исходи, како би сви ученици стекли компетенције које се односе на неговање правих вредности, толеранцију, поштовање. Градећи безбедан и занимљив школски амбијент, посебно смо поносни што сви ученици имају прилике да учествују у овим активностима, а на тај начин развијају своје потенцијале, вештине, ставове, креативност и критичко мишљење као и људска права, толеранцију и ненасиље – додала је Биљана Шимон.

Дан породице обележен је кроз низ радионица  тако су приређени „Породични оквир“, „Ходајући перформанс“, „Пишемо о породици“, „Игром кроз знање“, „А кад порастем“, „Породица са 1000 лица“, „Стварамо слику“, „Језички лонац“, „Шах-мат“, „Породично стабло“, „Сликовница изненађења“, „Позориште у кући“. Посетиоци су могли да посете радинице „Домаћинска етно-соба“, „Рам за породичну фотографију, а оквир за бројалицу“, „Пано школске породице“, „Коцка по коцка- кућица, реч по реч-бројалица“. У дворишту и сали за физичко васпитање организоване су спортске активности  и то „Музички баскет“, „Породични пикадо“, „Породично натезање“, „Коло среће“.

А.Ђ.

 

 

 

 

vodovod

Због радова на водоводној мрежи у улици Стевана Синђелића испред броја 23, сутра, 16. маја становници ове улице, од угла Вука Караџића до Иве Лоле Рибара, повремено ће од 9 до 13 часова остајати без воде .

Из ЈП “Кикинда” апелују на  потрошаче да обезбеде довољну количину воде за своје потребе.

knjiga-na-dar-(3)

Историјски архив наставио је акцију „Књига на дар”. Овога пута она је релизована у Основној школи „Глигорији Попов” у Руском Селу. Директорици Александри Фелбаб уручено је више од 50 издања Архива, чиме ће фонд школске библиотеке значајно бити обогаћен делима везаним за локалну историју.

До сада су у оквиру акције све школске библиотеке у граду добиле своје примерке, као и школе у Иђошу и Падеју.

Effective-Tips-to-Reduce-the-Risk-of-Skin-Cancer

Општа болница и ове године прикључила се превентивној кампањи Еуромеланома дан, која се одржава 20. маја, а део је европске кампање за рано откривање малигних тумора коже. Поред прегледа који дерматолози раде, кроз ову кампању се промовише значај  превенције, ране дијагнозе и раног лечења рака коже, превенствено меланома. Заинтересовани грађани могу до  до 20. маја да се пријаве за преглед   путем  веб- www.euromelanoma.org/serbia.  Све потребне информације су упаво на овом сајту и сваки грађанин ће добити термин прегледа и име лекара.

Кампања Еуромеланом је званична медијска кампања Европског удружења за дерматолошку онкологију и Европске академије за дерматологију и венерологију, а организуј се се под покровитељством Министарства здравља Републике Србије. Усмерена је на подизање свести о заштити коже од УВ зрачења и раном откривању меланома и других облика рака коже, а мото овогодишње кампање је “Борба са раком коже почињен у твојој глави”.

Стопа обољевања од меланома је у сталном порасту, пре свега због неконтролисаног излагања УВ зрачењу у претходним деценијама, а поред тога ризик је и излагање вештачким изворима УВ зрачења, односно, употреба соларијума.

 

 

error: Content is protected !!