Aleksandra Djuran

dan-sestrinstva-(1)

Dodelom plakete, povelja i pohvalnica najzaslužnijim pojedincima zaposlenim u kikindskim zdravstvenim ustanovama obeležen je 12. maj, Međunarodni dan sestrinstva. Plaketa,kao najviše priznanje za požrtvovan rad, ove godine pripala je Jasmini Jocin, medicinskoj sestri zaposlenoj u trećoj zdravstvenoj ambulanti Doma zdravlja. U januaru puni 40 godina staža i veoma je zahvalna kolegama koji su prepoznali njen posvećen rad.

-Ovu nagradu delim sa svim kolegama jer sam mali deo onoga što čini naš sistem. Počela sam da radim u Opštoj bolnici na Odeljenju hirurgije, nakon čega sam bila u operacionoj sali, u kućnom lečenju i sada sam u ambulanti opšte prakse. Naš poziv je veoma zahtevan i mora da se radi sa puno ljubavi. Važno je biti član tima i dati sve od sebe da pomogneš pacijentima koje lečiš. Teoretska znanja stičemo u školi, a praktična kada počnemo da radimo – rekla je Jasmina Jocin.

Međunarodni dan medicinskih sestara obeležava se u znak sećanja na Florens Najtingejl koja se smatra osnivačem savremenog sestrinstva, podsetila je Nedeljka Butulija, predsednica Udruženja zdravstvenih radnika u Kikindi.

-Značaj ovog datuma važan je za našu struku. Svaka služba prepoznaje najbolje među najboljima koji su požrtvovani i posvećeni u radu i nezi pacijenata i pružanju pomoći njihovim porodicama. Ovo je prilika da se ukaže na to da zdravstveni radnici svoj posao obavljaju profesionalno i bez zadrške. Dan sestrinstva je tu  i da pričamo o tome kako da unpredimo kvalitet rada i da pratimo standard – kazala je Nedeljka Butulija.

Osim medicinskih sestara, tehničara i laboranata obeležavanju Dana medicinskih sestara prisustvovali su lekari i dr Vesna Tomin, direktorica Opšte bolnice, koja je istakla da je rad lekara i medicinskih sestara neraskidiv.

-Rad lekara ne može da se zamisli bez medicinskih sestara i tehničara i mi smo simbioza. U Bolnici imamo  304 medicinskih sestara, tehničara i laboranata i zajedno sa njima lečimo građane,  zajedno se borimo za njihove živote i zdravlje. Posao svih nas nije lak i veoma je odgovoran. U svako doba dana i noći tu smo da pružimo pomoć onome kome je najpotrebnija  – navela je dr Tomin.

Povelje su pripale Jovani Salmi, Nataliji Kovačević, Ljubici Stanarević, Maji Katoni, Zagorki Čokov i Radmili Rodić. Dodeljeno je i 25 zahvalnica.

A.Đ.

noc-muzeja

Narodni muzej u subotu, 18. maja biće domaćin „Noći muzeja“. Kako je najavila direktorica Lidija Milašinović ove godine tema je „Više od slike“ i od 18 sati pa do ponoći svi koji posete ovu manifestaciju imaće priliku da uživaju u različitim sadržajima.

-Publika će imati priliku da vidi izložbu koja je već otvorena u Galeriji „Nova“.  U okviru izložbe „Sedam decenija posvećenosti – Galerija Doma vojske Srbije 1953-2023“ mogu se videti najreprezentativnija umetnička dela stvaralaca koji su obeležili 20. vek u našoj zemlji. Pozivam publiku da je poseti s obzirom na to da su izložena kapitalna dela likovne i primenjene umetnosti naše zemlje i ovo je jedinstvena prilika da ih Kikinđani vide – istakla je Lidija Milašinović.

Izložba „Više od slike – izbor dela likovne zbirke muzeja“ u Galeriji Narodnog muzeja posebno je pripremljena za ovu priliku.

-Biće izložena dela iz naše likovne zbirke koja nisu često dostupna javnosti. Cilj nam je da predstavimo različite teme i načine izražavanja, kao i da usmerimo publiku da pri posmatranju  koriste svoja čula i različitu imaginaciju. Pomenute izložbe i stalnu postavku pratiće  zabavni vodič „Potraga za slikama“ koji će biti dostupan svim posetiocima – dodala je naša sagovornica.

Publika će biti u prilici da uživa u promenadnom koncertu Vladimira Kovačevića i Ljiljane Sivčev koji su pozvali đake iz Osnovne muzičke škole, ali i svoje prijatelje i kolege kako bi program od 19 do 22 sata bio što bogatiji. U isto vreme u Svečanoj sali  biće organizovana likovna radionica Smiljane Šalgo namenjena svim uzrastima i svako će moći da se oproba u različitim tehnikama slikanja.

Dvorište muzeja biće pretvoreno u kafe „Galeriju“ gde će sedam saradnika Muzeja i likovnjaka slikati. Ovo će biti prilika da se posetioci upoznaju i popričaju sa kikindskom slikarima, ali i da sažmu utiske svega što su videli tokom „Noći muzeja“.

A.Đ.

posta-mokrin-(2)

U Mokrinu je otvorena nova poslovnica JP „Pošta Srbije“ na uglu ulica Svetog Save i Dositeja Obradovića. Posle 50 godina, stara pošta izmeštena u savremeni prostor sa odgovarajućom tehničkom podrškom i lepšim izgledom. Otvaranju novih prostorija prisustvovao je gradonačelnik Nikola Lukač.

-Razgovaramo sa građanima i trudimo se da ispunimo njihove potrebe. Upravo na zahtev meštana otvorena je nova pošta koja će biti funkcionalnija i ispuniti sve potrebe. U dogovoru sa menadžmentom „Pošte Srbije“ uspeli smo da obezbedimo novi, funkcionalniji, prostor kojim će biti zadovoljni Mokrinčani, ali i zaposlenima u ovoj poslovnici – rekao je Lukač.

U novom prostoru zaposleno je šestoro radnika, a podršku inicijativi meštana pružili su lokalna samouprava, Mesna zajednica i SC „Jezero“.

-Dosadašnja poslovnica nalazila se u zgradi koja je privatizovana, a prostorije su zahtevale dosta ulaganja. Bilo nam je važno da nađemo adekvatno rešenje i hvala svima koji su pomogli da Mokrin dobije modernu poštu – dodao je predsednik Saveta MZ Goran Ristić.

Osim poštanskih usluga, žitelji Mokrina mogu da koriste i usluge menjačnice, koja koja se nalazi zasebno.

A.Đ.

 

saobracajci

Na području Policijske uprave tokom vikenda dogodile su se tri saobraćajne nezgode u kojima su stradale dve osobe, jedna sa težim i jedna sa lakšim telesnim povredama. U nezgodama je je nastala materijalna šteta procenjena na 23.000 dinara. Saobraćajne nezgode dogodile su se usled radnje vozilom i neustupanja prvenstva prolaza.

Protiv 30 učesnika u saobraćaju podneti su prekršajni zahtev zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja i idato je 168 prekršajnih naloga. Zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci iz aobraćaja je isključeno 17 vozača od kojih je sedam zadržano do 12 sati jer im je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,2 promila.

Otkrivena su i 23 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 122 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 56 ostalih prekršaja.

ee56c2c7-189f-4427-bd3d-7dbed94fdaea

Izložba pod nazivom „Mi smo ta nit“ otvorena je u Galeriji Kulturnog centra. Radove, tapiserije, izradili su korisnici Centra za pružanje usluga socijalne zaštite. V.d. direktora Centra  Nikoleta Pavlov napomenula je da je značaj velik jer korisnici putem izložbe pokazuju da su ravnopravni članovi društva.

-Tkanje je sastavni deo radionica koje svakodnevno realizujemo i jedan je od načina na koji se naši korisnici opuštaju tokom radnih terapija. Na ovaj način vežbamo koncentraciju i pažnju, a služi i da se postanemo što bliži. Ova godina je u znaku jubileja, 10 godina od početka rada Centra i ovo je prva od planiranih izložbi na kojima ćemo pokazati šta sve radimo u našoj ustanovi. Prikazane su različite tehnike tkanja na malim i velikim tapiserijama, a u njihovoj izradi učestvovali su svi korisnici. Pored samih radova u okviru izložbe sugrađani mogu da pronađu QR kodove koji vode do naših  društvenih mreža koje prikazuju naše aktivnosti – istakla je Nikoleta Pavlov.

Otvaranju izložbe prisustvovala  je članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Ova izložba podstiče inkluziju i uči nas da poštujemo različitost. Prilika je i da korisnici Centra za pružanje usluga socijalne zaštite pokažu svoj talenat i stvaralaštvo širem auditorijumu čime dokazuju koliko mogu da daju ovom društvu – napomenula je Valentina Mickovski.

Sugrađani će, tapiserije, urađene tokom tkačkih radionica korisnika usluge Dnevni boravak, moći da vide do petka 17. maja.

A.Đ.

ispiranje-vodovodne-mreze-(5)

Ispiranje vodovodne mreže na teritoriji Grada počinje danas, 13. maja i trajaće deset dana. Apel građanima je da se još malo strpe jer je to poslednji korak pre puštanja samog postrojenja za preradu pijaće vode u rad. Ovom prilikom može doći do pojačanog mirisa i izmene boje vode, istaknuto u JP „Kikinda“. Dezinfekcija će biti obavljena hlor dioksidom, kaže dr Sanja Brusin Beloš, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju ZZJZ.

-Hlor dioksid je malo jače sredstvo u odnosu na natrijum hipohlorid koji se do sada koristio za ispiranje vodovodne mreže. Dezinfekcija pred početak puštanja prečišćene vode u distributivni sistem je važna higijenska mera i mora se obaviti – pojasnila je dr Brusin Beloš.

Da li će se pojaviti nus pojave zavisi od starosti vodovodne mreže i individualnih vodovodnih instalacija u samom domaćinstvu.

-Ukoliko su instalacije stare mogu da se pojave zamućenje ili čestice. U tom slučaju treba ispustiti određenu količinu vode iz kućnog sistema i tek je onda koristiti. Kod novijih instalacija ne očekujem pojavu čestica nego će se osetiti pojačan miris – navela je dr Sanja Brusin Beloš.

Koncentracija rezidualnog hlora održavaće se u dozvoljenim granicama, a Zavod za javno zdravlje će u nekoliko navrata, četiri do pet puta, kontrolisati vodu. Zakonska obaveza je da se pre puštanja prečišćene vode u sistem uradi velika analiza da se dokaže da je ona higijenski ispravna i da može da se koristi za ljudsku upotrebu.

Građanima će na raspolaganju biti kol centar JP „Kikinda“ čiji brojevi telefona su 0230/422-760 i 062/88 44 891 za sve eventualne probleme.

A.Đ.

eko-festival-(4)

Uz poruke oko 300 najmlađih sugrađana da je potrebno da svi negujemo i čuvamo planetu Zemlju u vidu recitacija, plesa i pesama održan je peti Eko festival Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“. U dvorištu Kulturnog centra nastupila su deca iz većine vrtića, a imali su podršku mama i tata, baka i deka koji su svih 19 tačaka pozdravili aplauzima.

-Eko tim naše ustanove, u koji su uključeni vaspitači, postoji već 15 godina. Tokom školske godine organizujemo više akcija i obeležavamo sve značajne ekološke datume. Festival je kruna svega što se dešava tokom godine i naša želja je da i sugrađanima pokažemo šta radimo i šta su naši mališani naučili. I ove, kao i prethodnih godina, organizovali smo likovni konkurs pod nazivom „Sve što raste htelo bi da raste“ i nagradili najbolje radove na podtemu „Cveće“ – istakla je vaspitačica Radmila Homanov.

Iz svih vrtića stiglo je više od 200 radova, a žiri na čijem je čelu profesor dr Milorad Stepanov, odabrao je najbolje. Predškolska ustanova ustanova obezbedila je vredne nagrade i diplome. U kategoriji od tri do četiri godine najbolji crtež naslikala je Eleni Markov, u kategoriji od pet godina prvo mesto pripalo je Milici Munćan, a u kategoriji šest i sedam godina nagradu za najlepši crtež osvojila je Una Stnaćev.

Deca uče o ekologiji na pristupačan i njima razumljiv način. Cilj je da zavole prirodu i da nauče da je poštuju i cene.

 

A.Đ.

balint-pastor-(4)

Predsednik SVM Balint Pastor sa saradnicima posetio je Kikindu i Sajan. Tokom obilaska Osnovne škole „Feješ Klara“ još jednom je istaknuto da je za rekonstrukciju jedine dvojezične obrazovne ustanove u gradu Pokrajinska Vlada izdvojila 400 miliona dinara za rekonstrukciju i sanaciju.

-Škola je značajna za sve Kikinđane. Izgrađena je davne 1812. godine, u vreme kada je Napoleon krenuo u pohod na Rusiju, i od tada do danas radi u kontinuitetu. Smatram da su sredstva namenjena rekonstrukciji opravdana. U toku je javna nabavka za izvođača radova tako da će se radovi obavljati dok traje letnji raspust – rekao je Pastor.

Hermina Čemere, direktorica OŠ „Feješ Klara“ dodala je da je najveći problem dotrajao krov.

-U prvoj fazi radovi će obuhvatiti sanaciju krova, zamenu prozora i vrata na svim učionicama kao i podove. U drugoj fazi menjaće se vodovodne i strujne instalacije, izgradiće se lift za osobe sa hendikepom i adaptiraće se kompletno  dvorište – saznajemo od Hermine Čemere.

U Sajan je fokus bio na Domu kulture koji je središte mesta s obzirom na to da okuplja udruženja i građane.

A.Đ.

ispiranje-vodovodne-mreze-(5)

Ispiranje vodovodne mreže na teritoriji Grada počinje u ponedeljak, 13. maja i trajaće deset dana. Apel građanima je da se još malo strpe jer je to poslednji korak pre puštanja samog postrojenja za preradu pijaće vode u rad. Ovom prilikom može doći do pojačanog mirisa i izmene boje vode, istaknuto u JP „Kikinda“. Dezinfekcija će biti obavljena hlor dioksidom, kaže dr Sanja Brusin Beloš, načelnica Centra za higijenu i humanu ekologiju ZZJZ.

-Hlor dioksid je malo jače sredstvo u odnosu na natrijum hipohlorid koji se do sada koristio za ispiranje vodovodne mreže. Dezinfekcija pred početak puštanja prečišćene vode u distributivni sistem je važna higijenska mera i mora se obaviti – pojasnila je dr Brusin Beloš.

Da li će se pojaviti nus pojave zavisi od starosti vodovodne mreže i individualnih vodovodnih instalacija u samom domaćinstvu.

-Ukoliko su instalacije stare mogu da se pojave zamućenje ili čestice. U tom slučaju treba ispustiti određenu količinu vode iz kućnog sistema i tek je onda koristiti. Kod novijih instalacija ne očekujem pojavu čestica nego će se osetiti pojačan miris – navela je dr Sanja Brusin Beloš.

Koncentracija rezidualnog hlora održavaće se u dozvoljenim granicama, a Zavod za javno zdravlje će u nekoliko navrata, četiri do pet puta, kontrolisati vodu. Zakonska obaveza je da se pre puštanja prečišćene vode u sistem uradi velika analiza da se dokaže da je ona higijenski ispravna i da može da se koristi za ljudsku upotrebu.

Građanima će na raspolaganju biti kol centar JP „Kikinda“ čiji brojevi telefona su 0230/422-760 i 062/88 44 891 za sve eventualne probleme.

A.Đ.

error: Content is protected !!