Aleksandra Djuran

sednica-mini-postrojenja-(3)

Na sednici Skupštine grada, zakazanoj po hitnom postupku i kojoj su prisustvovali odbornici vladajuće većine, jednoglasno je doneta  odluka o obezbeđivanju finansijskih sredstava za realizaciju kapitalnih investicija – mini postrojenja za preradu pijaće vode na selima. Ovom Odlukom odobreno je dugoročno kreditno zaduživanje grada u iznosu do 115.467.180 dinara za finansiranje kapitalnih investicionih rashoda u skladu sa Odlukom o budžetu grada Kikinde za 2024. godinu i projekcijama na 2025. i 2026. godinu. Sredstva će se iskoristiti za izgradnju postrojenja za kondicioniranje pijaće vode i rekonstrukciju crpne stanice u Nakovu, Banatskom Velikom Selu, Iđošu i u Mokrinu.

-Jedan od najvažnijih problema u našem gradu je zdrava pijaća voda i mi njegovo rešavanje privodimo kraju. Izgradnja fabrike vode je u samom finišu, a ono što sledi je da obezbedimo zdravu vodu za piće i na selima. Ovogodišnjim budžetom planirali smo izgradnju mini postrojenja u Nakovu, Banatskom Velikom Selu, Iđošu i u Mokrinu i investiciju smo podelili u dve faze. Kako je vrednost velika 384 miliona dinara moramo da obezbedimo sredstva i iz drugih izvora finansiranja. Deo sredstva, 166 miliona dinara dobili smo od Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, od čega je uplaćen avans od 160 miliona i PDV od 32 miliona dinara. Sopstveno učešće najvećim delom biće obezbeđeno iz kredita. Prethodno je lokalna samouprava tražila odobrenje nadležnog Ministarstva finansija i dozvolu za kreditno zaduženje dobili smo 24. februara – rekla je zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

Ugovor o kreditu sa poslovnom bankom biće zaključen u zavisnosti od tržišnih uslova koji će biti postignuti kod poslovnih banaka sa rokom otplate od 60 meseci uključujući grejs period od 12 meseci.

-Srpska napredna stranka preuzela je vlast  u Kikindi pre više od decenije. Sve ovo vreme rešavamo probleme građana, a među najvažnijim je zdrava voda za piće koju ćemo dobiti zahvaljujući izgradnji fabrici vode. Decenijama se čekalo da dobijemo postrojenje za preradu pijaće vode. Projekat privodimo kraju i uskoro će Kikinđani imati vodu kakvu zaslužuju u 21. veku.  Pored pomenutog zamenjeno je i četiri petine azbest cementnih cevi u gradu. Velikim trudom i zalaganjem naših predstavnika u republičkom i pokrajinskom parlamentu i uz ogromnu podršku Republike i Pokrajine rešili smo višedecenijski problem u gradu. Naša politika je da i meštani sela imaju jednake uslove za život, stoga će mini postrojenja za preradu vode biti izgrađena i u mesnim zajednicama. Odgovornim radom i odgovornim odnosom prema budžetu i meštani svih devet sela imaće zdravu vodu za piće. Završeno je preprojektovanje za Sajan, Bašaid, Banatsku Topolu, Rusko Selo i Nove Kozarce. Ponosan sam na sve koji su učestvovali u ovome – naveo je Lukač i zahvalio se koalicionim partnerima iz SVM-a i SPS-a koji su podržali najvažnije projekte. Dodao je i da će mesec dana Kikinđani konačno imati zdravu vodu za piće.

 

Lokalna samouprava na čelu sa Srpskom naprednom strankom misli na sve građane, dodao je šef odborničke grupe Aleksandar Aćimov.

-Uskoro će poteći zdrava pijaća voda. To smo svi u gradu željno priželjkivali decenijama. Pored toga i meštanima sela biće obezbeđena zdrava voda. Odgovorni smo i data obećanja ispunjavamo. Sa ovakvom politikom nastavićemo i u budućnosti – rekao je Aćimov.

Odbornici su doneli i odluke o angažovanju revizora za obavljanje eksterne revizije završnog računa budžeta grada za 2023. godinu, davanju saglasnosti na isknjižavanje učešća grada e u kapitalu privrednog društva „Dnevnik“  iz Novog Sada po osnovu prinudnog otkupa akcija, data je saglasnosti za otpis duga po osnovu ustupljenih prihoda grada društvu ,, Ful Protekt“  iz Beograda. Doneta je i odluka o izradi Plana detaljne regulacije za radnu zonu „Kaldarica“, o izradi Plana detaljne regulacije solarne elektrane „Njugat solar“, kao i više rešenja o otuđenju iz javne svojine grada  određenih katastarskih parcela.

A.Đ.

milica-tomic-svetsko-takmicenje-(2)

Polaznica Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ i učenica druge godine Gimnazije, Milica Tomić, osvojila je dve zlatne medalje iz oblasti fizike za najbolju prezentaciju naučnog rada i najbolji poster, na Svetskom takmičenju u istraživačkim radovima iz prirodnih nauka  koje je održano u turskom gradu Izmiru.

Priliku da učestvuje na ovom takmičenju Milica je stekla tako što je osvojila prvo mesto na Državnoj smotri istraživačkih radova u oblasti fizike, a naziv njenog rada je „Aproksimacija makroseizmičkog intenziteta i ubrzanja tla na kartama seizmičkog hazarda“. Milica Tomić je već tri godine polaznica Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ gde joj je mentorka Marija Popović.

 

-Milica je izuzetno svestrana i uporna, a njen nastavnik sam još od osnovne škole.  Kada se bavite ovako ozbiljnim istraživanjem uglavnom nemate vremena za nešto drugo, međutim, Milica je išla i na druga takmičenja ove godine i učestvovala na raznimmanifestacijama koje je škola organizovala. Važno je i što ima izgrađene socijalne veštine, bez kojih ne bi uspela da dosegne ovaj uspeh – istakla je mentorka Marija Popović.

Osim naše sugrađanke, na ovom prestižnom takmičenju učestvovalo je još šestoro učenika iz Srbije, mahom iz Beograda. Na ovom takmičenju su nastupili mladi naučnici iz čitavog sveta, a komisiju su činili profesori iz Rusije, Turske, Mađarske i Indonezije.

 

 

 

Lazarica u KC

Tradicionalno paljenje i preskakanje vatre Lazarice odavnina se praktikuje na kikindskim sokacima. Sutra (petak) uveče čuće se veseli žamor dece, pucketanje vatre od tulaja, biće po koja oprljenah obrva, a vatra će napraviti „brkove“ kod dece od gareži. Dok mladi preskaču vatru, stariji Kikinđani družiće se uz krofne, kokice i rakiju. Osim na ulicama, Lazarica će se preskakati od 19 sati i u dvorištu Kulturnog centra.

Paljenje vatri Lazarica svake godine pada u petak, sedam dana pre Velikog petka za pravoslavne vernike. Nekada se verovalo da preskakanje upaljenih snopova kukuruza, grana, slame, tera zle duhove, veštice i bolest.

Narednog dana obeležava se Lazareva subota odnosno Vrbica. Ovaj praznik posvećen je dečijoj radosti. Na Lazarevu subotu bere se pruće od vrbe preko kojeg se, po verovanju, prenosila snaga zelenila na decu i odrasle. Svake godine ona se proslavlja osveštanjem vrbovih grana i litijom dece oko crkve, dok su na Gradskom trgu postavljene tezge sa raznim đakonijama. Običaj je i da majke svečano obučenu decu, pa čak i onu najmanju, od nekoliko meseci, vode u crkvu i kupuju im zvoničiće vezane za trobojku koje mališani nose oko vrata. Po tradiciji u pravoslavnim crkvama osveštaće se vrbe, a vernicima će biti deljene osveštane grane.

 

a20b3fbe-60ac-48e8-8550-4981f1125c74

Obeležavanje Dana škole „Ivo Lola Ribar“ iz Novih Kozaraca nastavljeno je organizovanjem sportskog susreta između domaćina i vršnjaka iz škola „Gligorije Popov“ iz Ruskog Sela, „Slavko Rodić“ iz Banatskog Velikog Sela i „Petar Kočić“ iz Nakova. Potpisana je i Povelja drugarstva i prijateljstva između Dragane Radujko, direktorice novokozaračke i Ljiljane Janjilović, direktorice nakovačke škole.

-Pre tri godine istu povelju potpisali smo sa školom iz Ruskog Sela, prošle smo to učinili sa školom iz Banatskog Velikog Sela, a ove je na red došla obrazovna ustanova iz Nakova. U pomenutim školama nema puno učenika i veoma nam je važno da se deca druže, uče jedni od drugih, ali i nadmeću između sebe – rekla je Dragana Radujko.

Razmena iskustava i saradnja važne su za opstanak seoskih škola, napomenula je Ljiljana Janjilović.

-Svima nama želim da prijateljstvo i saradnja traju dugovečno. Naša škola daće sve od sebe da se ono razvija – kazala je direktorica nakovačke škole.

Sportskom danu prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač, i članovi Gradskog veća Dragan Pecarski i Valentina Mickovski. Prvi čovek grada deci je poručio da iskoriste svaki momenat da  od učitelja i nastavnika „ukradu“ znanje i dodao da je ovo pravi način da škole sarađuju, a učenici se druže i stvaraju nova prijateljstva koja ostaju do kraja života.

 

Uspeh đacima u učenju, a zaposlenima u radu poželela je i Valentina Mickovski.

-Povelja saradnje među školama primer je dobre prakse. Sporazum nije mrtvo slovo na papiru, nego se primenjuje tokom čitave školske godine. Razvijanjem prijateljstva i učenjem dece fer pleju, mladima usađujemo prave vrednosti – navela je Mickovski.

A.Đ.

7188a06b-d61c-4c54-aabf-07f2575833be

Centralni deo manifestacije „Pozdrav proleću“ okupio je mališane iz vrtića, učenike baletske školice i OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina, kao i dečije horove PU „Dragoljub Udicki“ i „Kikindijanci“. Programom u Narodnom pozorištu najmlađi su pozdravili, za mnoge, najlepše godišnje doba.

– Manifestaciju organizujemo 26. put. Kada je nastala, ratne 1999. godine, bila je jedna od retkih pozitivnih događaja u gradu. Deca koja su dolazila na Gradski trg pesmom i igrom su pozdravljali proleće. Od tada do danas „Pozdrav proleću“ prerastao je u veliku i značajnu manifestaciju koja svake godine okuplja sve više učesnika  – navela je Tanja Nožica iz Kulturnog centra.

Događaju su prisustvovale zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Ovo je jedna od najlepših manifestacija u gradu upravo zato što je posvećena najmlađima. Ona je zapravo pozdrav deci sa porukom da su oni ukras i radost sveta. Naši mališani su naša najveća vrednosti i oni nas motivišu da budemo još bolji. Moramo im pružiti i u njih usaditi ljubav kako bi sutra postali samosvesni, dobri i odgovorni ljudi – istakla je Dijana Jakšić Kiurski.

A.Đ.

309cd41e-32ff-49e1-9b7e-932983c75af2

U organizaciji udruženja „Srpski ratni veterani“, „Čuvari baštine“ i „Tri stuba“ kod spomenika Beli krst u Bašaidu obeležena je godišnjica bitke na Iljevu koja se vodila 1848. godine na prostoru između Melenaca i Bašaida stradalo 198 Srba.

-Kako bi sačuvali sećanje na ovaj dan svake godine okupljamo se da odamo počast junacima. Kako bi učenici nastavili da neguju kulturu sećanja učenicima sedmog i osmog razreda škole u Bašaidu održali smo predavanje o značaju ove bitke za selo – rekao je Milinko Arsenov.

Ovom prilikom služen je parastos poginulim Div junacima i vence su položili predstavnici lokalne samouprave i mesne zajednice. Događaju je prisustvovao predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan.

-Div junaci, branioci srpske Vojvodine, oduprli su se znatno jačem neprijatelju i dali svoje živote za srpsku čast. Znali su zašto se bore i koga brane svoje domove, porodice, decu. Njihovi ideali ostvareni su kada je došlo do prisajedinjenja sa Kraljevinom Srbijom. Ostavili su nam da čuvamo srpstvo i naše jedinstvo – dodao je Bogdan.

Organizovan je i prigodan program u kom su učestvovali đaci OŠ „1. oktobar“ i vokal Miša Blizanac.

 

A.Đ.

 

d8ee46d2-fdee-4f4b-8a9d-435a2ca91c18

Eko karneval okupio je mališane iz vrtića „Plavi čuperak“, „Pčelica“ i „Bambi“. Šetnjom Gradskim trgom skrenuli su pažnju sugrađanima o važnosti očuvanja životne sredine. Karneval je i najveselija aktivnost u okviru obeležavanja Ekološke nedelje koja je počela 22. i traje do 26. aprila, rekla je Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

 

-Maskirani mališani, njih sedamdesetak, najbolji su ambasadori prirode. Oni su ovim putem poslali poruku koliko je važno da čuvamo i negujemo naše okruženje, a izrađujući maske naučili su puno toga o životnoj sredini i kako je zaštiti – istakla je naša sagovornica.

Organizovano je i odnošenje toner kaseta iz javnih ustanova. Ona se godinama organizuje u Gradskoj upravi, a cilj je da se proširi i na škole i druge ustanove.

-Aktivnost, koju u saradnji sa Poljoprivrednom stručnom službom, organizujemo prvi put nosi naziv „Zaštitimo plodne ravnice“ i ona obuhvata adekvatno zbrinjavanje ambalaže od pesticida i herbicida. Poljoprivrednike upoznajemo na koji način da prikupljaju otpad u svojim domaćinstvima. U junu će firma, koja se bavi odlaganjem ove vrste opasnog otpada, obići domaćinstva i pokupiti ga na način kako je to zakonom propisano – navela je Miroslava Narančić.

U četvrtak će u školama biti promovisani QR kodovi pod nazivom „Očitaj i saznaj – eko snaga grada“. Učenici će putem kodova moći da saznaju kakvo je stanje sa aeropolenom u gradu, komunalnom bukom, kvalitetom vazduha i higijenskom ispravnošću vode na javnim česmama. Pored najnovijih, tu je i baza podataka iz ranijeg perioda. Akcijom „Spašavajmo životnu sredinu“, članovi DVD  iz Kikinde, vatrogasci „Naftagasa“ i zaposleni u Sekretarijatu u petak će čistiti Simićev salaš.

 

 

U toku je i akcija sakupljanja kabastog komunalnog otpada iz domaćinstava. Veliki kontejneri u gradu i selima biće dostupni do 5. jula.

A.Đ.

4fa21c19-3135-46e6-9475-d9c6c0bd9ddb

„Dobrodošli u naš svet bajki“ naziv je priredbe kojom su učenici OŠ „Ivo Lola Ribar“ iz Novih Kozaraca obeležili 75. Dan škole. Publika je imala priliku da uživa u bajkama Zunzarina palata i Snežana i sedam patuljaka koje su izveli učenici nižih razreda dok je najviše osmeha izazvala Pepeljuga koju su đaci završnog razreda prilagodili današnjici.

Dragana Radujko, direktorica podsetila je na činjenicu da je u posleratnim godinama škola u Novim Kozarcima imala hiljadu učenika.

-U našoj školi trenutno je 79 đaka, ali mi radimo i trudimo se kao da ih je hiljadu. Veliku podršku pruža nam lokalna samouprava i Mesna zajednica koja svake godine finansira proslavu male mature za sve učenike. Ovo je period godine kada se opraštamo od naših osmaka i zajedno sa njima pripremili smo izložbu uskršnjih Ukrasa. Sredstva koja se prikupe od prodaje osmaci iskoriste za svoje potrepštine – navela je Dragana Radujko.

Obeležavanju Dana škole prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač, članica Gradskog veća Valentina Mickovski i Bogdan Tasovac, sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe. Obraćajući se prisutnima prvi čovek grada čestitao je učenicima i zaposlenima rođendan škole.

-Ispunjavamo cilj koji smo zacrtali, da sve obrazovne ustanove na teritoriji grada imaju jednake uslove za učenje i rad. Škola u Novim Kozarcima je izgrađena 1900. godine i zahteva ulaganja. Prošle godine saniran je krov, toaleti, a trenutno je u toku zamena prozora. Tu smo i da pomognemo da se kupi oprema i učila kako bi đaci lakše savladali gradivo – precizirao je Lukač.

U četvrtak se nastavlja proslava sportskim susretom kojem su se odazvali učenici i zaposleni iz škola u Banatskom Velikom Selu, Ruskom Selu i Nakovu.

A.Đ

bicycle-1834265-1280

Sugrađani koji žele da konkurišu za subvenciju za kupovinu bicikla kao ekološki prihvatljivog prevoznog sredstva moći će to da učine odmah posle praznika. U gradskom budžetu za ovu namenu opredeljena su 2,5 miliona dinara što su sredstva dovoljna za nabavku 250 bicikala. Svaki građanin koji ispuni uslove konkursa dobiće 10.000 dinara.

-Objavljena je preliminarna lista firmi kod kojih će moći da se kupe bicikli uz pomoć Grada. To su ove godine „Apolo bajk“, „Etalon“ i STR „Maksi“. Građani mogu da odu, odaberu bicikl i preuzmu predračun koji im je potreban za konkurs. Odmah nakon praznika, u prvoj nedelji maja raspisaćemo javni poziv za građane – saznajemo od Miroslave Narančić, sekretarke Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

Na sajtu grada biće objavljeni obrasci sa izjavama koje treba popuniti. Uz ovaj dokument neophodni su i očitana lična karta i predračun iz jedne od pomenute tri firme. Na konkurs mogu da se jave svi koji imaju ličnu kartu sa teritorije Kikinde.

-Ne mogu da konkurišu oni čija domaćinstva su učestvovala u ovom konkursu prethodnih godina. Na dan kada se predaju prijave ispred Gradske uprave deliće se brojevi prema redosledu kako ko stigne. Po njima će moći da se prati i preliminarna i konačna lista za dobijanje podsticaja za kupovinu bicikala. Primaće se samo dokumentacija u koverti, a jedan građanin moći će da preda jednu kovertu – dodala je naša sagovornica.

Prošle godine konkurs je otvoren i zatvoren za jedan dan, što govori o tome kolika je zainteresovanost za ovaj konkurs.

A.Đ.

 

SAVETOVALISTE-ZA-BRAK-I-PORODICU

Savetovalište za brak i porodicu, koje je prošle nedelje počelo sa radom, predstavljeno je predstavnicima lokalne samouprave, Centra za socijalni rad, PU „Dragoljub Udicki“, „Naše kuće“ i OŠ „6.oktobar“. Cilj je da se pomogne parovima i porodicama u različitim životnim situacijama. Master psiholog i porodični savetnik Milana Golušin i diplomirani sociolog Milkica Momčilov biće stručni tim savetovališta.

-Za porodice koje su u krizi i koje se suočavaju sa izazovima koje ne mogu same da reše mi smo tu. Naše savetovalište otvoreno je i za pojedince koji žele da rade na sebi, tako da će uskoro biti poznat i broj telefona na koji nam se mogu obratiti i zakazati termin. Za sada radimo dva puta nedeljno, a ukoliko se ukaže potreba uvešćemo dodatne termine – navela je Milana Golušin.

Podršku savetovalištu pružili su Grad i pokrajinski Zavod za ravnopravnost polova. Gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan prisustvovali su prezentaciji, a prvi čovek grada ovom prilikom istakao je da porodica najvažniji deo društva kao i da je ona pokretač zdravog razvoja dece, mladih, ali i čitavog društva.

Lokalna samouprava je tu da stvara uslove za što bolji život koji će doprineti boljim i funkcionalnim odnosima, dodala je Dijana Jakšić Kiurski.

-Postoje problemi u porodicama i njih je važno rešavati uz pomoć stručnjaka. Oni nisu tabu tema i treba ih rešavati sa onima koji mogu da daju korisne savete u njihovom prevazilaženju.  Cilj je da stvaramo zdravo društvo te je ovo jedan od načina da ga ispunimo. Savetovalište za brak i porodicu biće besplatno za sve sugrađane i sugrađanke. Deo je Lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost od 2024. do 2026. godine. Sigurna sam da će se projekat održati i mi ćemo se potruditi da konkurišemo za sredstva kod što više fondova kako bi Savetovalište radilo na zadovoljstvo svih – kazala je Dijana Jakišić Kiurski.

Savetovalište za brak i porodicu radi u okviru Centra za stručno usavršavanje.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!