Aleksandra Djuran

1712940742649

Ученички парламент Гимназије „Душан Васиљев“, уз подршку професора и запослених, организовао је „Ноћ Гимназије“. Манифестација је права прилика да се будући средњошколци упознају са школом, предметима, али и свему осталом што ова средња школа нуди. Из сваког предмета организоване су интересантне радионице, које су привукле пажњу осмака, а међу посећенијим је била она организована за предмете хемија и биологија.

-Појаснили смо како се хемијским процесима издваја пигмент хлорофила, а исти процес показали смо и на штанду за биологију. Ђацима је ово било интересантно и поставили су нам пуно занимљивих питања – сазнали смо од Миле Радловић.

Ива Племић била је једна од ученица које су промовисале математику.

-Ученици треба да реше математичку мистерију односно пет задатака. Ко добије тачна решења има могућност да отвори сеф знања. Како би олакшали математичке проблеме сви смо се потрудили и направили колаче и посластице на којима су формуле, бројеви, геометријски облици – додала је Ива Племић.

Мухамед Касиф Даринауфалди, за своје пријатеље Ифал, из Индонезије који је на размени ученика одушевљен је овом манифестацијом.

-И у матичној школи имамо слична догађања. Ипак, овде је све некако лепше и опуштеније. Одушевљен сам идејом да се израде математички колачи. Заволео сам школу и Србију и свакодневно сазнајем нешто ново – казао је Ифал.

И ликовна радионица привукла је пажњу.

-За „Ноћ Гимназије“ осмислили смо радионицу на којој се од глине израђују грчке вазе по узорцима које смо им дали. Добро смо се забавили, а будућим средњошколцима истакли смо предност наше школе – навела је Мила Зорић.

Данијела Мандић, професорица српског језика и књижевности напоменула је да ученици на најбољи начин представљају школу коју похађају.

-Циљ је промоција и упознавање са нашом школом и „Ноћ Гимназије“ организујемо више од десет година. У госте смо позвали основце, али и наше суграђане како би видели шта ми то радимо на часовима и како наши ученици стичу знања. Сви запослени учествују у радионицама које осмишљавају ђаци који се труде да свака година буде јединствена – рекла је Данијела Мандић.

„Ноћи Гимназије“ претходила је дебата средњошколаца на тему „Снага речи“.

 

А.Ђ.

1712908595554

Кикинда је у пројекат „Разиграно родитељство“ укључена од прошле године и он обухвата заједничко деловање здравства, социјалне заштите, предшколске установе и локалне самоуправе. Тим поводом организован је скуп патронажних сестара ком су поред Кикинђанки присуствовале и гошће из Зрењанина, Сечња, Врбаса и Пландишта.

Размена искуства и знања у оквиру подстицајног родитељства, о томе шта значи ментално здравље родитеља и како патронажне сестре могу да буду подршка, говорила је Јелена Вранковић, психолошкиња и координаторка Центра „Хармонија“ из Новог Сада.

-Патронажне сестре су од кључног значаја породици када се беба роди. Оне су подршка у трудноћи, али и у првим данима новорођенчета. Сестре су у прилици да виде како су родитељи, да их посаветују, саслушају, едукују, али и да их упуте на установе и институције које им могу пружити подршку. Родитељ који је у тешком емоционалном стању не може квалитетно да брине о детету и врло важно је да се препознају сигнали такозване „црвене заставице“ односно када треба реаговати у случају постпорођајне депресије, интензивне анксиозности, оптерећености, стреса – истакла је Јелена Вранковић.

Патронажне сестре у Кикинди прошле су обуку у оквири пројекта, а део њих се додатно едуковао о бризи родитеља и старатеља, навела је Оливера Вучковић Попов, главна сестра Патронажне службе Дома здравља и координаторка Школе за труднице.

-Што смо више препознати у локалној заједници биће лакше да нам се  родитељи отворе и повере нам своје страхове. Овакви скупови важни су јер стичемо нова искуства и знања. У нашој служби пројекат је у примени и пошто све патронаже у Србији буду укључене бићемо умрежени и боље повезани, а све то ради квалитетнијег рада – додала је Оливера Вучковић Попов.

Циљ пројекта „Разиграно родитељство“ јесте да се унапреди квалитет услуга за децу раног узраста и њихове родитеље, кроз подршку родитељима у стварању сигурног окружења, доброг здравља, одгајања у складу са потребама детета и раног учења кроз игру. Пројекат су подржали Влада Републике Србије и УНИЦЕФ.

А.Ђ.

031цц4а7-53ц1-4е2ц-8ад1-2ф8д112фб484

Адриана Бендикс из Салвадора, Ема Адамс из Америке и Елизабет Бусторф из Немачке током ускршњег распуста биле су гошће нашег града. Све заједно са суграђанком Анђелијом Кнежевић похађају интернационални универзитет у Бремену и решиле су да део слободних дана проведу у нашем граду и увере се у приче да је Кикинда град добрих људи.

-У школи смо нераздвојне и пуно времена проводимо заједно. Од мене су чуле приче о Србији и Кикинди и сада су се увериле да су све тачне и да нисам претеривала када сам описивала лепоту родног краја – каже Анђелија.

Градско језго, гостољубивост и добри домаћини остаће им у сећању.

-Јако им је било лепо, одушевиле су се колико су људи дружељубиви и колико је храна укусна. У Кикиндипосетиле све знаменитости, а посебан утисак оставио је Музеј „Тера“ и монументалне скулптуре.У Суботицу смо биле на Палићком језеру и у Зоолошком врту, Новом Саду на Петроварадинској тврђави, а боравиле смо и у Београду. Пуне утисака отишле су из наше земље и са новом енергијом започеле ново полугодиште – каже наша саговорница.

Није изостао ни традиционални, недељни, војвођански ручак у Банатском Великом Селу, као ни посета Дестилерији „Хуберт“ где су као фаворит Адриана, Ема и Елизабет издвојиле ликер од малине.

-Уживале се у похованим сланим палачинкама, ајвару, сарми, буреку,  куртош колачу. Пробале су и наш сладолед за који тврде да је пуно бољи у односу на оне које су до сада имале прилику да једу. Све три су уживале и већ негде правимо планове да опет дођу – напомиње Анђелија.

Елизабет би волела да дође на Егзит фестивал, посебно сада када је видела Птероварадинску тврђаву. Ема се већ најавила да ће божићне празнике провести у Србији.

А.Ђ.

 

1712849933097

Економско – трговинска школа свечаним програмом под назовом „Место где се снови претварају у постигнућа“ обележила је Дан школе. У Народном позоришту окупљенима су се представили беседници из ове образовне установе, као и хор. а присутне ученике, запослене и госте поздравио је директор Роберт Вуњак који је истакао да је важно да се школа развија и да буде установа која ће одговорити свим захтевима тржишта рада.

-Пре 76 година у Кикинди је отворена Економско -трговинска школа. Од самог почетка школа је имала подршку локалне самоуправе, а имамо је и данас. Уз подршку Градске управе прослављамо и овај рођендан, али размишљао и о наредној школској години. Планом уписа наредне школске године имаћемо пет одељења и шест образованих профила. Економски, трговински и финансијско рачуноводствени техничари су четворогодишњи смерови, док ће трогодишњи бити комбиновано одељење конобари и трговци и кувари као самостално одељење. У школској 2024/2025. години имаћемо одељење више у односу на претходне године.

Рођендану школе присуствовали су Валентина Мицковски, чланица Градског већа и Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе.

-Имамо одличну сарадњу са Економско – трговинском школом и ценимо посвећеност запослених ђацима и њиховом образовању. Млади који заврше ову школу имају могућност и да се запосле и да наставе даље школовање. Заједнички планирамо упис у сваку школску годину у складу са потребама послодаваца у Кикинди и драго ми је што ће по завршетку школовања ученици моћи да пронађу посао у ритејл парку који сви са нестрпљењем очекујемо – навела је Валентина Мицковски.

 

Школу похађа 325 ученика распоређених у 14 одељења.

А.Ђ.

 

Нутриен-Емплоyеес-Финанциал-Планнинг

На подручју Севернобанатског округа у току је сетва кукуруза. Усеви из најранијих рокова сетве су у фази од клијања и ницања до развијена два листа. Визуелним прегледом усева на појединим парцелама уочено је присуство сиве кукурузне пипе као и симптома оштећења на младим листовима кукуруза. Симптоми напада ове штеточине су утврђени највише по ободу парцела.

Одрасле јединке сиве кукурузне пипе изгризају котиледоне и ивичне делове лиски. За усеве кукуруза ова штеточина је најопаснија при ницању младих биљака па све до образовања првих листова. Најугроженији су усеви који се граниче са прошлогодишњим кукурузиштем.

Пољопривредним произвођачима се препоручује обилазак парцела и уколико се у фази клијања утврди присуство сиве кукурузне пипе на метар квадратни или неколико дана после ницања  потребно је  хемијски  заштити усев. Могу се користити инсектициди на бази циперметрина.

Диал он радиатор

Грејна сезона и званично ће бити завршена 15. априла. Већ сада, с обзиром на неуобичајено високе температуре за ово доба године, ЈП „Топлана“ станове корисника загрева у јутарњим сатима, након чега се грејање гаси, сазнајемо од в.д. директора Душана Марјановића.

-Грејна сезона протекла је без већих проблема и хаварија. Кварови на мрежи, које смо имали током зиме, отклоњени су максималном брзином. Реконструкције и санације топловода у протеклом периоду дају резултате. Имали смо благу зиму која је погодовала и нама и нашим корисницима. Наплата од корисника је 95 одсто и користим ову прилику да их похвалим – истакао је Марјановић.

„Топлана“ остаје у приправности до 1. маја, након чега ће започети ремонти. У току је израда плана шта ће бити урађено у овој години.

-Сигурно је да ће се радити на топловоду који се налази у дворишту Тржног центра „Пијаца“. У протекле две године на овом потесу било је неколико хаварија, тако да ће бити замењено 110 метара цеви, а урадиће се и нови шахт и вентили. Магистрални вод иза поменутог тржног центра и рачва се према Гимназији и Економско-трговинској школи и згради Микинице и према деветоспратници – рекао је наш саговорник.

Било је и неколико хаварија на топловоду у дворишту Браће Татића где се налази рејонска подстаница.

-Имали смо цурење односно губитке на мрежи. Успели смо да евидентирамо проблем и неопходно је заменити 60 метара топловода. Очекујем да ће и ова траса бити замењена ове године – додао је Марјановић.

А.Ђ.

е0ад2б33-едф2-4262-9д5б-27ц9дб045ц5д

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ увело је праксу да организује Јавни час дечијих и омладинских музичких секција друштва. Тако је било и вечерас када је у просторијама друштва наступило тридесетак чланова тамбурашке секције, певачких група и хорића „Цврчак“.

-Овај догађај организујемо како би се првенствено наши млади чланови представили публици у којој су њихови родитељи, браћа, сестре, баке, деке, другари. Ово је најбољи начин да покажу шта су научили од септембра, колико су напредовали, али и да превазиђу позитивну трему коју ствара јавни наступ. Осим солистичких нумера сви који су дошли да подрже рад наших младих извођача, имали су прилику да чују акапела репертоар у извођењу млађе и старије дечије певачке групе у двогласном певању. Изведене су традиционалне песме старијег и новијег начина певања. Програм је обухватио и заједничко извођење војвођанских нумера певача и тамбураша – истакла је Магдалена Попов, уметнички руководилац АДЗНМ „Гусле“.

Хорић „Цврчак“ представио се песмама из популарних цртаних филмова.

Већ у суботу чланове најстаријег друштва, очекује и прва јавна проба рекреативног фолклорног ансамбла. Заказана је за 17.30 сати у „Гуслама“. Ово је уједно и позив свима који желе да се прикључе овој секцији да дођу и упознају се са играчима и репертоаром.

А.Ђ.

ДСЦ-1678

Ученици првог и другог разреда гимназије „Душан Васиљев”, природно-математичког и друштвено-језичког смера, учествовали су у радионици латинског језика, коју је Историјски архив реализовао у сарадњи са професорицом Мајом Радловић.

 

Ученици су изучавали матичне књиге, дипломе и уговоре на латинском језику, да би могли сами да приступе изради након завршетка пролећног распуста.

расхладјивање-насловна

Лето је стигло иако је календарски април. У Кикинди је у понедељак највиша измерена температура износила 26,2, а у уторак чак 28 степени, сазнајемо на Метеоролошкој станици у Кикинди.  Од 8. априла у целој Србији је на снази упозорење о топлотном таласу, од Бачке, Баната и Срема преко Београда и Шумадије до Косова и Метохије.

За нама је најтоплији март икада забележен у Србији, односно од 1951. године, показује нови месечни билтен Републичког хидрометеоролошког завода. На националном нивоу било је за 3,7 степени Целзијуса топлије од тридесетогодишњег просека мартовских температура тачније од 1991. до 2020. На чак 12 од 27 главних метеоролошких станица, месец иза нас био је најтоплији у историји мерења, укључујући између осталих Нови Сад где је одступање температуре износило чак 4,6 °Ц, као и Кикинду, Ваљево, Лозницу и Зрењанин.

Најугроженији су пшеница и јечмови. Најтеже је што није било кише у протеклих 100 дана. Ефективне падавине су изостале од почетка године.

-Уколико се овај тренд настави доћи ће до пада приноса. Испоставило се да је добра одлука ко је сејао пре рока јер је било нешто влаге у земљишту. Са високим температурама и јаким ветром додатно је угрожен садржај влаге у сетвеном слоју. На жалост, не најављују се озбиљније падавине у наредних седам дана што ће додатно погоршати и стање усева посејаног јесенас, али и оног који тек треба да никне  – истакао је саветодавац ПСС Зоран Симић.

 

Класање је почело код тритикалеа и уљане репице, јечмови почињу ову фазу сазаревања што већ сада имплицира рану жетву озимих усева.

error: Content is protected !!