Aleksandra Djuran

1712940742649

Učenički parlament Gimnazije „Dušan Vasiljev“, uz podršku profesora i zaposlenih, organizovao je „Noć Gimnazije“. Manifestacija je prava prilika da se budući srednjoškolci upoznaju sa školom, predmetima, ali i svemu ostalom što ova srednja škola nudi. Iz svakog predmeta organizovane su interesantne radionice, koje su privukle pažnju osmaka, a među posećenijim je bila ona organizovana za predmete hemija i biologija.

-Pojasnili smo kako se hemijskim procesima izdvaja pigment hlorofila, a isti proces pokazali smo i na štandu za biologiju. Đacima je ovo bilo interesantno i postavili su nam puno zanimljivih pitanja – saznali smo od Mile Radlović.

Iva Plemić bila je jedna od učenica koje su promovisale matematiku.

-Učenici treba da reše matematičku misteriju odnosno pet zadataka. Ko dobije tačna rešenja ima mogućnost da otvori sef znanja. Kako bi olakšali matematičke probleme svi smo se potrudili i napravili kolače i poslastice na kojima su formule, brojevi, geometrijski oblici – dodala je Iva Plemić.

Muhamed Kasif Darinaufaldi, za svoje prijatelje Ifal, iz Indonezije koji je na razmeni učenika oduševljen je ovom manifestacijom.

-I u matičnoj školi imamo slična događanja. Ipak, ovde je sve nekako lepše i opuštenije. Oduševljen sam idejom da se izrade matematički kolači. Zavoleo sam školu i Srbiju i svakodnevno saznajem nešto novo – kazao je Ifal.

I likovna radionica privukla je pažnju.

-Za „Noć Gimnazije“ osmislili smo radionicu na kojoj se od gline izrađuju grčke vaze po uzorcima koje smo im dali. Dobro smo se zabavili, a budućim srednjoškolcima istakli smo prednost naše škole – navela je Mila Zorić.

Danijela Mandić, profesorica srpskog jezika i književnosti napomenula je da učenici na najbolji način predstavljaju školu koju pohađaju.

-Cilj je promocija i upoznavanje sa našom školom i „Noć Gimnazije“ organizujemo više od deset godina. U goste smo pozvali osnovce, ali i naše sugrađane kako bi videli šta mi to radimo na časovima i kako naši učenici stiču znanja. Svi zaposleni učestvuju u radionicama koje osmišljavaju đaci koji se trude da svaka godina bude jedinstvena – rekla je Danijela Mandić.

„Noći Gimnazije“ prethodila je debata srednjoškolaca na temu „Snaga reči“.

 

A.Đ.

1712908595554

Kikinda je u projekat „Razigrano roditeljstvo“ uključena od prošle godine i on obuhvata zajedničko delovanje zdravstva, socijalne zaštite, predškolske ustanove i lokalne samouprave. Tim povodom organizovan je skup patronažnih sestara kom su pored Kikinđanki prisustvovale i gošće iz Zrenjanina, Sečnja, Vrbasa i Plandišta.

Razmena iskustva i znanja u okviru podsticajnog roditeljstva, o tome šta znači mentalno zdravlje roditelja i kako patronažne sestre mogu da budu podrška, govorila je Jelena Vranković, psihološkinja i koordinatorka Centra „Harmonija“ iz Novog Sada.

-Patronažne sestre su od ključnog značaja porodici kada se beba rodi. One su podrška u trudnoći, ali i u prvim danima novorođenčeta. Sestre su u prilici da vide kako su roditelji, da ih posavetuju, saslušaju, edukuju, ali i da ih upute na ustanove i institucije koje im mogu pružiti podršku. Roditelj koji je u teškom emocionalnom stanju ne može kvalitetno da brine o detetu i vrlo važno je da se prepoznaju signali takozvane „crvene zastavice“ odnosno kada treba reagovati u slučaju postporođajne depresije, intenzivne anksioznosti, opterećenosti, stresa – istakla je Jelena Vranković.

Patronažne sestre u Kikindi prošle su obuku u okviri projekta, a deo njih se dodatno edukovao o brizi roditelja i staratelja, navela je Olivera Vučković Popov, glavna sestra Patronažne službe Doma zdravlja i koordinatorka Škole za trudnice.

-Što smo više prepoznati u lokalnoj zajednici biće lakše da nam se  roditelji otvore i povere nam svoje strahove. Ovakvi skupovi važni su jer stičemo nova iskustva i znanja. U našoj službi projekat je u primeni i pošto sve patronaže u Srbiji budu uključene bićemo umreženi i bolje povezani, a sve to radi kvalitetnijeg rada – dodala je Olivera Vučković Popov.

Cilj projekta „Razigrano roditeljstvo“ jeste da se unapredi kvalitet usluga za decu ranog uzrasta i njihove roditelje, kroz podršku roditeljima u stvaranju sigurnog okruženja, dobrog zdravlja, odgajanja u skladu sa potrebama deteta i ranog učenja kroz igru. Projekat su podržali Vlada Republike Srbije i UNICEF.

A.Đ.

031cc4a7-53c1-4e2c-8ad1-2f8d112fb484

Adriana Bendiks iz Salvadora, Ema Adams iz Amerike i Elizabet Bustorf iz Nemačke tokom uskršnjeg raspusta bile su gošće našeg grada. Sve zajedno sa sugrađankom Anđelijom Knežević pohađaju internacionalni univerzitet u Bremenu i rešile su da deo slobodnih dana provedu u našem gradu i uvere se u priče da je Kikinda grad dobrih ljudi.

-U školi smo nerazdvojne i puno vremena provodimo zajedno. Od mene su čule priče o Srbiji i Kikindi i sada su se uverile da su sve tačne i da nisam preterivala kada sam opisivala lepotu rodnog kraja – kaže Anđelija.

Gradsko jezgo, gostoljubivost i dobri domaćini ostaće im u sećanju.

-Jako im je bilo lepo, oduševile su se koliko su ljudi druželjubivi i koliko je hrana ukusna. U Kikindiposetile sve znamenitosti, a poseban utisak ostavio je Muzej „Tera“ i monumentalne skulpture.U Suboticu smo bile na Palićkom jezeru i u Zoološkom vrtu, Novom Sadu na Petrovaradinskoj tvrđavi, a boravile smo i u Beogradu. Pune utisaka otišle su iz naše zemlje i sa novom energijom započele novo polugodište – kaže naša sagovornica.

Nije izostao ni tradicionalni, nedeljni, vojvođanski ručak u Banatskom Velikom Selu, kao ni poseta Destileriji „Hubert“ gde su kao favorit Adriana, Ema i Elizabet izdvojile liker od maline.

-Uživale se u pohovanim slanim palačinkama, ajvaru, sarmi, bureku,  kurtoš kolaču. Probale su i naš sladoled za koji tvrde da je puno bolji u odnosu na one koje su do sada imale priliku da jedu. Sve tri su uživale i već negde pravimo planove da opet dođu – napominje Anđelija.

Elizabet bi volela da dođe na Egzit festival, posebno sada kada je videla Pterovaradinsku tvrđavu. Ema se već najavila da će božićne praznike provesti u Srbiji.

A.Đ.

 

1712849933097

Ekonomsko – trgovinska škola svečanim programom pod nazovom „Mesto gde se snovi pretvaraju u postignuća“ obeležila je Dan škole. U Narodnom pozorištu okupljenima su se predstavili besednici iz ove obrazovne ustanove, kao i hor. a prisutne učenike, zaposlene i goste pozdravio je direktor Robert Vunjak koji je istakao da je važno da se škola razvija i da bude ustanova koja će odgovoriti svim zahtevima tržišta rada.

-Pre 76 godina u Kikindi je otvorena Ekonomsko -trgovinska škola. Od samog početka škola je imala podršku lokalne samouprave, a imamo je i danas. Uz podršku Gradske uprave proslavljamo i ovaj rođendan, ali razmišljao i o narednoj školskoj godini. Planom upisa naredne školske godine imaćemo pet odeljenja i šest obrazovanih profila. Ekonomski, trgovinski i finansijsko računovodstveni tehničari su četvorogodišnji smerovi, dok će trogodišnji biti kombinovano odeljenje konobari i trgovci i kuvari kao samostalno odeljenje. U školskoj 2024/2025. godini imaćemo odeljenje više u odnosu na prethodne godine.

Rođendanu škole prisustvovali su Valentina Mickovski, članica Gradskog veća i Bogdan Tasovac, sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe.

-Imamo odličnu saradnju sa Ekonomsko – trgovinskom školom i cenimo posvećenost zaposlenih đacima i njihovom obrazovanju. Mladi koji završe ovu školu imaju mogućnost i da se zaposle i da nastave dalje školovanje. Zajednički planiramo upis u svaku školsku godinu u skladu sa potrebama poslodavaca u Kikindi i drago mi je što će po završetku školovanja učenici moći da pronađu posao u ritejl parku koji svi sa nestrpljenjem očekujemo – navela je Valentina Mickovski.

 

Školu pohađa 325 učenika raspoređenih u 14 odeljenja.

A.Đ.

 

Nutrien-Employees-Financial-Planning

Na području Severnobanatskog okruga u toku je setva kukuruza. Usevi iz najranijih rokova setve su u fazi od klijanja i nicanja do razvijena dva lista. Vizuelnim pregledom useva na pojedinim parcelama uočeno je prisustvo sive kukuruzne pipe kao i simptoma oštećenja na mladim listovima kukuruza. Simptomi napada ove štetočine su utvrđeni najviše po obodu parcela.

Odrasle jedinke sive kukuruzne pipe izgrizaju kotiledone i ivične delove liski. Za useve kukuruza ova štetočina je najopasnija pri nicanju mladih biljaka pa sve do obrazovanja prvih listova. Najugroženiji su usevi koji se graniče sa prošlogodišnjim kukuruzištem.

Poljoprivrednim proizvođačima se preporučuje obilazak parcela i ukoliko se u fazi klijanja utvrdi prisustvo sive kukuruzne pipe na metar kvadratni ili nekoliko dana posle nicanja  potrebno je  hemijski  zaštiti usev. Mogu se koristiti insekticidi na bazi cipermetrina.

Dial on radiator

Grejna sezona i zvanično će biti završena 15. aprila. Već sada, s obzirom na neuobičajeno visoke temperature za ovo doba godine, JP „Toplana“ stanove korisnika zagreva u jutarnjim satima, nakon čega se grejanje gasi, saznajemo od v.d. direktora Dušana Marjanovića.

-Grejna sezona protekla je bez većih problema i havarija. Kvarovi na mreži, koje smo imali tokom zime, otklonjeni su maksimalnom brzinom. Rekonstrukcije i sanacije toplovoda u proteklom periodu daju rezultate. Imali smo blagu zimu koja je pogodovala i nama i našim korisnicima. Naplata od korisnika je 95 odsto i koristim ovu priliku da ih pohvalim – istakao je Marjanović.

„Toplana“ ostaje u pripravnosti do 1. maja, nakon čega će započeti remonti. U toku je izrada plana šta će biti urađeno u ovoj godini.

-Sigurno je da će se raditi na toplovodu koji se nalazi u dvorištu Tržnog centra „Pijaca“. U protekle dve godine na ovom potesu bilo je nekoliko havarija, tako da će biti zamenjeno 110 metara cevi, a uradiće se i novi šaht i ventili. Magistralni vod iza pomenutog tržnog centra i račva se prema Gimnaziji i Ekonomsko-trgovinskoj školi i zgradi Mikinice i prema devetospratnici – rekao je naš sagovornik.

Bilo je i nekoliko havarija na toplovodu u dvorištu Braće Tatića gde se nalazi rejonska podstanica.

-Imali smo curenje odnosno gubitke na mreži. Uspeli smo da evidentiramo problem i neophodno je zameniti 60 metara toplovoda. Očekujem da će i ova trasa biti zamenjena ove godine – dodao je Marjanović.

A.Đ.

e0ad2b33-edf2-4262-9d5b-27c9db045c5d

Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ uvelo je praksu da organizuje Javni čas dečijih i omladinskih muzičkih sekcija društva. Tako je bilo i večeras kada je u prostorijama društva nastupilo tridesetak članova tamburaške sekcije, pevačkih grupa i horića „Cvrčak“.

-Ovaj događaj organizujemo kako bi se prvenstveno naši mladi članovi predstavili publici u kojoj su njihovi roditelji, braća, sestre, bake, deke, drugari. Ovo je najbolji način da pokažu šta su naučili od septembra, koliko su napredovali, ali i da prevaziđu pozitivnu tremu koju stvara javni nastup. Osim solističkih numera svi koji su došli da podrže rad naših mladih izvođača, imali su priliku da čuju akapela repertoar u izvođenju mlađe i starije dečije pevačke grupe u dvoglasnom pevanju. Izvedene su tradicionalne pesme starijeg i novijeg načina pevanja. Program je obuhvatio i zajedničko izvođenje vojvođanskih numera pevača i tamburaša – istakla je Magdalena Popov, umetnički rukovodilac ADZNM „Gusle“.

Horić „Cvrčak“ predstavio se pesmama iz popularnih crtanih filmova.

Već u subotu članove najstarijeg društva, očekuje i prva javna proba rekreativnog folklornog ansambla. Zakazana je za 17.30 sati u „Guslama“. Ovo je ujedno i poziv svima koji žele da se priključe ovoj sekciji da dođu i upoznaju se sa igračima i repertoarom.

A.Đ.

DSC-1678

Učenici prvog i drugog razreda gimnazije „Dušan Vasiljev”, prirodno-matematičkog i društveno-jezičkog smera, učestvovali su u radionici latinskog jezika, koju je Istorijski arhiv realizovao u saradnji sa profesoricom Majom Radlović.

 

Učenici su izučavali matične knjige, diplome i ugovore na latinskom jeziku, da bi mogli sami da pristupe izradi nakon završetka prolećnog raspusta.

rashladjivanje-naslovna

Leto je stiglo iako je kalendarski april. U Kikindi je u ponedeljak najviša izmerena temperatura iznosila 26,2, a u utorak čak 28 stepeni, saznajemo na Meteorološkoj stanici u Kikindi.  Od 8. aprila u celoj Srbiji je na snazi upozorenje o toplotnom talasu, od Bačke, Banata i Srema preko Beograda i Šumadije do Kosova i Metohije.

Za nama je najtopliji mart ikada zabeležen u Srbiji, odnosno od 1951. godine, pokazuje novi mesečni bilten Republičkog hidrometeorološkog zavoda. Na nacionalnom nivou bilo je za 3,7 stepeni Celzijusa toplije od tridesetogodišnjeg proseka martovskih temperatura tačnije od 1991. do 2020. Na čak 12 od 27 glavnih meteoroloških stanica, mesec iza nas bio je najtopliji u istoriji merenja, uključujući između ostalih Novi Sad gde je odstupanje temperature iznosilo čak 4,6 °C, kao i Kikindu, Valjevo, Loznicu i Zrenjanin.

Najugroženiji su pšenica i ječmovi. Najteže je što nije bilo kiše u proteklih 100 dana. Efektivne padavine su izostale od početka godine.

-Ukoliko se ovaj trend nastavi doći će do pada prinosa. Ispostavilo se da je dobra odluka ko je sejao pre roka jer je bilo nešto vlage u zemljištu. Sa visokim temperaturama i jakim vetrom dodatno je ugrožen sadržaj vlage u setvenom sloju. Na žalost, ne najavljuju se ozbiljnije padavine u narednih sedam dana što će dodatno pogoršati i stanje useva posejanog jesenas, ali i onog koji tek treba da nikne  – istakao je savetodavac PSS Zoran Simić.

 

Klasanje je počelo kod tritikalea i uljane repice, ječmovi počinju ovu fazu sazarevanja što već sada implicira ranu žetvu ozimih useva.

error: Content is protected !!