Aleksandra Djuran

vojska-(1)

Сви држављани Републике Србије,  без обзира на пол, од 19 до 30 годинa, могу да се пријаве на добровољно служење војног рока са оружјем и војно стручно оспособљавање за резервне официре. На војно стручно оспособљавање за резервне официре могу да се пријаве само особе која имају завршен факултет односно имају високу стручни спрему.

Пријављивање кандидата је у Центру министарства одбране Кикинда, као и електронским путем преко портала еУправа и ЈП „Пошта Србије“. У канцеларији ће војни службеници ће дати потребна упутства и преглед неопходних докумената која треба да се приложе уз пријаву. Кандидати морају да обаве лекарски преглед у Војној болници у Новом Саду.

У току је пријављивање кандидата за добровољно служење војног рока са оружјем у јунском упутном року, па из Војске Србије позивају све заинтересоване кандидате да се што пре пријаве, како би успели да се уклопе у све планиране активности везана за упућивање на добровољно служење војног рока са оружјем. Док се налазе на одслужењу војног рока, сви кандидати поред плаћених трошова превоза за одлазак и повратак са добровољно служење војног рока са оружјем, месечно добијју накнаду  од 38.000 динара, а кандидат на војно стручном оспособљавању за резервне официре 42.000 динара, ту је и здравствено осигурање и плаћено одсуство од 10 дана. Током служења војног рока, сви кандидати могу да конкуришу и одмах по одслужењу војног рока, заснују радни однос у Војсци Србије у својству професионалног војника.

439159160-949984207132117-1586054169149430154-n

Чланови мешовитог хора АДЗНМ „Гусле“  „Корнелије Станковић”, под диригентском палицом Еве Арањош Француски, вратили су се из Ваљева са освојеним првим местом у категорији камерни хорови. Фестивал „Хорфест” окупио је 26 хорова и одржан је седми пут.

-Посебно ми је драго што је жири који је оцењивао наступе био сачињен од еминентних и стручних професора и диригената са новосадске, београдске и Музичке академије из Источног Сарајева, Божидар Црњански, Весна Шоуц и Раде Радовић.  Ушла сам и у најужи круг за најбољег диригента фестивала и, како ми је жири саопштио, мале нијансе су пресудиле да заузмем друго место. У малим камерним хоровима сваки члан мора да буде увежбан јер се сви чују и на нама, диригентима, је да их увежбамо. Добили смо похвале да смо стилски сваку композицију одлично отпевали, пуно емоција, осећања и динамике. То нам је свима подстрек да још боље радимо – истакла је Арањош Француски.

 

Кикиндски камерни хор има 23 члана и представио се духовном композицијом, као и композицијама Исидора Бајића „Српски звуци“, Монике Аслунд „Ком“ и мексиканском познатом нумером „Лакокарача“.

А.Ђ.

 

437938870-1023323249326318-1870594184756208315-n

На 22. Покрајинском такмичењу талената у Панчеву, 19 полазника Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ обезбедило је пласман на Државно такмичење.

Прва места из психологије освојиле су гимназијалке Ана Стојковић и Милица Савковић, из физике Лена Давидовић, ученица седмог разреда ОШ „Жарко Зрењанин“ и Јована Карић, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава“, и из књижевности ученици Гимназије Емилија Рељин  и Владимир Босанчић.

Друга места припала су гимназијалкама Теодори Шејмеши и Маријани Бадрљички из енглеског језика, Дуњи Бјелић и Ксенији Стефановић  из физике, Ани Војводић, ученици осмог разреда ОШ „Свети Сава“ из математике, док су из историје други били такође гимназијалци Светлана Ћулафић и Богдан Завишин.

Као трећепласирани Покрајинско такмичење завршили су Леа Калембер и Татјана Исаков, ученице  ССШ „Милош Црњански“ и Мина Радивојша, ученица осмог разреда ОШ „Вук Караџић“ из биологије, Лара Аврамов, ученица осмог разреда ОШ „Свети Сава, из физике,  док су Јелена Степанов и Вук Јакић из Гимназије „Душан Васиљев“ били трећи из историје.

Државно такмичење талената за средње школе биће одржано у Чачку 25. и 26. маја, док основци наступају у Панчеву 1.јуна.

radovi

У уторак, 23. априла због радова на превезивању главног доводног цевовода из правца фабрике воде ка граду биће  смањен притиска у целој дистрибутивној мрежи у Кикинди од 7 до 15 часова, обавештавају из ЈП “Кикинда”.

Услед радова на водоводној мрежи у Башаиду на главном воду, такође у 23. априла, у улицама Николе Тесле и Војвођанска, повремено ће без воде остати потрошачи у целом Башаиду у периоду од 9 до 13 часова. Због најављених радова на електродистрибутивној мрежи од 12 до 14 часова без воде и струје биће становници Винцаида

Неопходно је да потрошачи обезбеде довољну количину воде за своје потребе.

 

 

de125b49-fa2d-45c0-aaaf-93aa1c6cd4e9

Чланови етно-грађанског удружења „Сувача“ заједно са пријатељима из других места и градова прославили су 21 годишњицу од оснивања. Ово је била прилика да промовишу  банатску штрудлу са маком, а у такмичењу за најбољу победила је  Јелена Станковић из Шапца из удружења „Мирис детињства“  која је штрудлу направила по рецепту пријатеља који узгаја мак.

-Прошле године моја штрудла освојила је прво место, а ове је проглашена за „најштрудлу“. Бавим се израдом пецива, колача, штрудли, торти и правим их са пуно љубави и задовољства – сазнали смо од Јелене Станковић.

Манифестацији су присуствовали Дијана Јакшић Киурски, Председник Скупштине града Младен Богдан и градоначелник Никола Лукач који је поздравио све присутне.

-Увек ћемо подржати манифестације које промовишу наш град, а „Штрудлијада“ то јесте. Морамо једни друге да чувамо и подржавамо. На нама је да пазимо једни на друге и на нашу Кикинду јер заједнички можемо још више да допринесемо да наш гради наша Србија буду још  боље место за живот – истакао је градоначелник Лукач.

Радојка Вујадинов, председница Етно-грађанског удружења „Сувача“ додала да је да је у такмичењу, организованом четврти пут, учествовало петнаестак штрудли.

-Жеља нам је да од заборава сачувамо нашу банатску штрудлу са маком. Припремамо је по рецептима наших бака и да их пренесемо на млађа поколења – рекла је Радојка Вујадинов.

Етно -грађанско удружење „Сувача“ бави се  очувањем традиционалних вредности и хуманитарним радом.

 

Bolnica zgrada - Copy

Посебна радна група за поступање у условима пандемије ковид 19 донела је пет закључака, које је Министарство здравља послало директорима свих здравствених установа у земљи.

Укида се обавезноношење заштитних маски у здравственим установама,  забрана посета хоспитализованим пацијентима , укида се и обавезно тестирање као услов за пријем на болничко лечење на одређеним одељењима и клиникама. Изолација пацијената оболелих од ковид 19 траје до 24 сата након престанка температуре, а највише до 10 дана од појаве симптома и знакова болести. Није обавезно тестирање на  ковид код пацијената са симптомима акутне респираторне инфекције, осим ако ординирајући лекар постави индикације за тестирање ради диференцијалне дијагнозе или прописивања терапије.

У допису који је послат здравственим установама, наводи се и да Комисије здравствених установа, на основу процене фактора ризика код пацијената које збрињава, као и на основу процене епидемиолошке ситуације у самој установи, могу да донесу другачије мере. Супротно горе наведеном, ако процене да има потребе, могу да донесу одлуку о обавезном ношењу маски за особље, пацијенте и друге особе на одређеним одељењима или у целој установи. На нивоу установе, могу да донесу и одлуку о обавезном тестирању појединих пацијената на корона вирус, или свих пацијената на одређеним одељењима односно клиникама.

 

policija-saobracaj

Од 25. априла до 1. маја , припадници саобраћајне полиције спровешће акцију појачане контроле саобраћаја усмерену на откривање и санкционисање прекршаја прекорачења брзине.
Саобраћајна полиција ће свакога дана ангажовати све расположиве уређаје за мерење брзине кретања: ручне радаре, радаре у системима видео надзора и уређаје за мерење брзине у возилима без обележја полиције, „пресретачима“, док ће на аутопутевима бити мерена и просечна брзина кретања возила.

Напомињемо да ће у склопу ове акције, која се реализује у сарадњи са организацајом „Роадпол“ у среду, 1. маја,  од 00,00 до 24 часа, реализовати акција „Speed Marathon“, током које ће на најважнијим путним правцима брзина бити мерена непрекидно у трајању од 24 часа.

Министарство унутрашњих послова позива грађане да дају допринос ефикаснијем спровођењу акције и подизању безбедности саобраћаја тако што ће предложити деонице путева на којима ће припадници саобраћајне полиције контролисати брзину. Предлози треба да садрже
прецизну локацију, односно путни правац и могу се односити на путеве ван насеља и у насељу. Предлоге је потребно слати на мејл адресу Управе саобраћајне полиције usp@mup.gov.rs најкасније до среде, 24. априла.

Screenshot-2024-04-20-080817

На територији Града у протеклих неколико дана пало је у просеку 12 литара кише по метру квадратном. Иако су ратари жељно чекали падавине, оне нису довољне да надокнаде недостатак влаге у земљишту.

-Киша је помогла да се побољша сетвени слој земљишта, међутим за пшеницу је недовољна. Од Нове године није било озбиљнијих падавина и дефицит влаге је евидентан – сазнајемо од Зорана Симића, саветодавца ПСС.

Захлађење је пријало озимим стрнинама које су поред недостатка влаге претрпеле и температурни шок.

-Неуобичајено високе температуре довеле су до тога да је пшеница већ класала. То значи да ћемо имати жетву већ крајем маја, почетком јуна. Очекујем да ће принос бити преполовљен, а род ће зависти од даљег развоја временских прилика – напомиње Симић.

На срећу, није било услова за болести, али су глодари направили ненадокнадиву штету током јесени и зиме на усевима, нарочито на парцелама на којима нису рађени третмани против њих.

 

Сетва кукуруза завршена је на око 80 одсто планираних парцела, док је сетва сунцокрета на самом почетку. Падавине ће помоћи при ницању с обзиром на то да је „златно“ зрно посејано у сувој земљи.

-Киша је спас у задњи час, бар што се ницања тиче јер ће условити да се пролећне културе изједначе – закључио је Симић.

 

 

1159b339-5866-45e0-a039-74521d69c42d

Чланови Културно-уметничког друштва „Извор“ из Накова организовали с концерт поводм 20 година постојања и рада. Учествовали су извођачки ансамбл, припремни и млађа дечија група. На сцени су наступиле и две групе ветерана и некадашње чланице Женске певачке групе односно они који су основали и током претходне две деценије били чланови друштва.

-Две деценије постојања није мало и наша жеља била је да ово вече проведемо са онима који су све ове године учествовали у раду друштва. Ту је и наша верна публика која нас прати све ове године. Имамо седамдесетак чланова који континуирано раде, а ускоро ћемо поново имати оформљену певачку групу – рекла је председница КУД-а „Извор“ Сања Роквић.

У оквиру прославе јубилеја отворена је и изложба фотографија Саре Васић.

-Изложила сам 11 фотографија на којима су иконе. Мој бренд је „Сара арт“ и уметношћу се бавим од када знам за себе и драго ми је што сам увеличала прославу  20 година друштва – истакла је Сара Васић.

Концерту су присуствовали председник Скупштине града Младен Богдан, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа Валентина Мицковски. Богдан је, обраћајући се окупљенима, пренео поздраве градоначелника Николе Лукача.

-Његова и наша порука је да будемо сви заједно и сложни у овим изазовним временима. Све оно што смо учинили за бољи живот свих мештана села биће настављено и у наредном периоду. Жеља нам је да се села подједнако развијају и да становници месних заједница имају све што им је потребно за добар живот. Поред тога важно је да очувамо традицију и обичаје из крајева из којих су дошли наши преци и зато су нам значајна културно-уметничка друштва – додао је Богдан.

Богат програм употпунио је филм о раду и гостовањима КУД-а „Извор“. Уручено је и 16 захвалница најзаслужнијим члановима поводом јубилеја.

А.Ђ.

 

a412bcac-4a05-4e7c-ade2-3bf9c7ffc576

Победници такмичења „Шта знаш о саобраћају“ у Б категорији су Милица Војиновић из ОШ „Ђура Јакшић“ и Владимир Кузманов из ОШ „Јован Поповић.У Ц категорији најбољи су били Петра Чудан из ОШ „Вук Караџић“ и Лазар Сремчев из ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина.

 

За награду су добили бицикле, као и могућност  да наш град представљају на окружном такмичењу 12. маја у Ади.

У укупном пласману прво место припало је ОШ „Вук Караџић“, друго школи „Ђура Јакшић“ и трећи су ученици ОШ „Мора Карољ“ из Сајана.

error: Content is protected !!