Uz zvuke iz Štrausove opere „Slepi miš” kadril na trgu ispred Gradske kuće maturanti srednjih škola, zajedno sa profesorima, direktorima, ali i predstavnicima lokalne samouprave, plesom su obeležili kraj školovanja. U najvećem sinhronizovanom plesu na svetu u okviru parade „Ples sa Evropom“ mladi su poslali najlepšu sliku. Lejla Felbab maturantkinja je Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i ima planove za dalje školovanje.
-Ovo je pravi način da završimo kraj jednog životnog razdoblja. Pamtiću sve ono lepo, ali i nestašluke koje smo priređivali. Upisala sam visoku školu smer radiologije – dodala je Lejla.
Marko Pekarević završio je Ekonomsko-trgovinsku školu.
– Maturantski ples nam puno znači i srednju školu pamtiću po prijateljima koje sam stekao. Planiram da upišem Ekonomski fakultet – kazao je Marko.
Ema Bunjevački završila je smer farmaceutski tehničar u SSŠ „Miloš Crnjanski“ i o planovima kaže.
-Najlepše što se od srednje škole opraštamo svi zajedno plesom. Želja mi je da školovanje nastavim u Beogradu i da postanem protetičar – saznali smo od Eme.
Maturante, njih 384, pozdravio je gradonačelnik Nikola Lukač, čestitao im završetak srednje škole i priključio im se u plesu.
-Ovo je ujedno jedan od najlepših perioda života i siguran sam da će naši mladi sugrađani naći način da se uhvate u koštac sa onim što ih očekuje. Većina njih nastaviće školovanje i želim im puno uspeha u sticanju daljeg obrazovanja. Moja poruka je da nikad ne zaborave odakle su i da se nadamo da će se vratiti kada steknu nova znanja i iskustva, što će nam pomoći da stvaramo još bolju budućnost – istakao je Nikola Lukač.
Maturantski ples se već 17 godina organizuje u našem gradu podsetio je Marko Markovljev, v.d. direktor Kulturnog centra.
– Ovaj ples postao je tradicija u Kikindi i završetak školovanja ne može da se zamisli bez njega. Mladi imaju neverovatnu energiju koja pleni i podstiče – dodao je Marko Markovljev.
Mališani iz kikindskih vrtića učestvovali su na 34. krosu RTS-a „Kroz Srbiju“. U dvorištu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko trgovinske škole, u trci koju podržava Mnistarstvo prosvete, nadmetalo se 470 dece, a najboljima su uručene diplome. U kategoriji devojčica prva je bila Hana Žuvela iz „Plavog čuperka“.
-Nije mi bilo teško. Volim da trčim i prošle godine bila sam prva. Trčala sam bez patika, na polovini trke su mi spale sa nogu – saznali smo od Hane.
Među dečacima najbrži bio Tadija Malogajski iz „Bambija“.
-Nije bilo lako, svi moji drugari su jako brzi. Treniram fudbal i svakog dana trčim. Drago mi je što sam prvi – rekao nam je Tadija.
Drugo mesto osvojila je Nera Jović i treća je bila Tamara Tifenbah obe iz vrtića „Miki“. Vicešampionsko mesto u trci dečaka je Lazar Živanović iz vrtića „Miki“, dok je treće osvojio Jovan Žigić iz „Plavog čuperka“.
-Ovo je drugi Kros RTS-a u ovoj godini kom se priključila naša ustanova. Važno nam je da se deca učestvuju u sportskim aktivnostima u okviru kojih razvijaju motoriku, uče se spretnosti, fer pleju. Svi su pobednici i najvažnije je da osete radost trčanja – rekao je Dejan Ivanović, stručni saradnik pedagog za fizičko vaspitanje Predškolske ustanove „Dragoljub Udicki“.
Mališane su sa tribina bodrili njihovi vršnjaci, ali i članovi Gradskog veća Valentina Mickovski i Dragan Pecarski, kao i direktorica PU „Dragoljub Udicki“ Kristina Drljić.
-Kros RTS-a je jedna od najvećih atletskih manifestacija i drago mi je što su deo nje i deca iz naših vrtića. U predškolskom uzrastu važna je fizička aktivnost i bavljenje sportom jer ih uči zdravom načinu života – napomenuo je Pecarski.
Kros RTS najveća je atletska manifestacija u Evropi i širom zemlje podržali su je predškolci i đaci.
Izborna lista kandidata za odbornike koalicije okupljene oko Srpske napredne stranke „Aleksandar Vučić- Kikinda sutra” predata je večeras Gradskoj izbornoj komisiji.
Lokalni izbori u Kikindi biće održani 2. juna, kada će se glasati u još 65 jedinica lokalne samouprave kao i u Gradu Beogradu.
U velikom broj građani ovog popodneva, u prostorijama Gradskog odbora SNS-a, svojim potpisima dali su podršku listi „Aleksandar Vučić – Kikinda sutra“. Lista će biti predata u večernjim satima, a svoje potpise podrške dali su i Milenko Jovanov, predsednik poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ u Narodnoj skupštini Republike Srbije, predsednica Gradskog odbora SNS i poslanica u Skupštini AP Vojvodine Stanislava Hrnjak i gradonačelnik Nikola Lukač.
– Za nas su podjednako važni svi izbori jer su Vlada Republike Srbije i predsednik Vučić itekako obraćali pažnju na naš grad i to se vidi kroz različite projekte koji su u ovde realizovani, a možemo da se pohvalimo da smo bili rado viđeni i u kancelarijama Pokrajine gde smo predstavljali projekte važne za naš grad – rekao je Jovanov. – Sinhronizacija rada Grada Pokrajine i Republike treba da se nastavi. Mi imamo u planu velike i ozbiljne projekte za naš grad i za tako nešto nam je potrebno da ta, kako se nekada zvala, vertikala vlasti, ostane i u narednom periodu.
Jovanov je podsetio da je Srpska napredna stranka u prethodnom periodu pokazala da vodi računa o građanima Kikinde, „da umemo da realizujemo važne projekte za naše građane i kada su u pitanju različite oblasti života – sport, kultura, zdravstvo, obrazovanje, infrastruktura, komunalna infrastruktura, turističke manifestacije…“.
– Sve smo to pomerili na viši nivo, sa tim rezultatima izlazimo pred građane i želimo da im kažemo šta je to što ih očekuje u naredne četiri godine kada su u pitanju lokalna samouprava i taj sinhronizovani pristup, zajednički rad sa Pokrajinom i Republikom. S druge strane, mi ćemo, kao opozicionu listu, jednu ili više, svejedno, imati nekadašnju Demokratsku stranku, to je nekadašnja „žuta vlast“ u Kikindi, to su oni ljudi koji, za čitav period svoje vladavine, od 2008. do 2013. godine nisu uradili ama baš ništa, osim za sebe eventualno, a građani Kikinde od te vlasti nisu videli ništa. Obećavali su fabriku vode, puteve, ulice, i ništa nisu uradili, uništili su sve čega su se dotakli i smatram da, u narednom periodu, građani treba da znaju da ta opasnost da se oni vrate itekako postoji. Ništa na ovim izborima nije rešeno, ništa nije unapred završeno, mora se izaći na izbore i zato pozivam sve koji podržavaju predsednika Vučića i njegovu politiku, da glasaju za onu listu koju on podržava svojim imenom – istakao je Jovanov.
Dodao je da je jasno ko će da vodi politiku Aleksandra Vučića, a ko će da vodi politiku onih koji ne smeju da izađu svojim imenom i prezimenom ni na jedne izbore.
– To su oni koji se stalno kriju iza nekih drugih, trećih, a posle nogom otvaraju vrata predsednika opštine ili gradonačelnika i otimaju sve što mogu da otmu – naglasio je. – Iza svega toga ostane uništen Hotel „Narvik“, uništena hladnjača na ulazu u grad i ništa za građane Kikinde. Svaki put kada imam priliku da se obratim građanima, želim to da istaknem: kada god žele da vide šta je ono što smo mi uradili i šta je ono što je radila „žuta” vlast, neka pogledaju fabriku vode koja se završava i koja će početi da radi uskoro, i neka pogledaju Hotel „Narvik“. Neka pogledaju sve što smo radili u prethodnom periodu – Dispanzer za žene, Bolnicu koja je završena, i neka pogledaju, s druge strane, hladnjaču koja zvrji prazna. Neka pogledaju put do Ade za koji smo onolike pare dali i iz lokalnog budžeta, nažalost nedavno, i kroz pokrajinski budžet, a koji nema ni upotrebnu dozvolu, sa ona dva pružna prelaza na kojima može da se nastrada.
Ove stranke, jednostavno, hoće da nastave pljačku i lično bogaćenje, istakao je Jovanov.
– Mislim da im olovkom ovoga puta ponovo možemo kazati da odmore još malo, da se nisu promenili, da su svi isti koji su i bili i da ne verujemo da mogu da urade išta dobro za nas i za grad Kikindu i, u tom kontekstu, očekujem podršku građana, podršku svih koji su na prethodnim izborima podržali, pre svega, listu predsednika Vučića, a onda i sve druge liste koje su sa nama u koaliciji.
Mi ne pravimo spisak lepih želja – kao ozbiljna stranka imamo projekte za svaki deo grada
Gradski odbor u Kikindi beleži sjajne rezultate, pre svega zahvaljujući ljudima koji ovde rade lokalne kampanje, u mesnim odborima, od ulice do ulice, od stana do stana, od vrata do vrata, permanentno, nekoliko godina unazad, rekao je Jovanov i dodao da se ta lestvica uvek podizala, da sada već predstavlja ozbiljan podvig da se ona preskoči, i da je upravo to jasna poruka građanima kako žele da se grad razvija. Podsetio je da je SNS, u prethodnom periodu, i na izborima u decembru, postigao odličan rezultat, „što pokazuje veliki potencijal koji će građani prepoznati na lokalnoj listi“.
– Kao neko ko u Republičkoj skupštini brani politiku predsednika Vučića, želim da im kažem da je to lista za koju treba da glasaju, da je predsednikovo ime garant da će se njegova politika voditi u Kikindi.
Što se tiče opozicije, to su ljudi koji su nekada sedeli zajedno u opštinskim i gradskim odborima, a onda su se podelili u sto stranaka. Sad svaki ima svoju stranku, ali su opet zajedno, istakao je Jovanov.
– To je sve nekadašnja Demokratska stranka sa svim tim istim ljudima i onim glavnim među njima, Zoranom Mileševićem, koji nije kandidat nikad nizašta, ali rukovodi svima njima. Svi su oni njegove lutke na koncu i građani Kikinde to treba da znaju – on će biti pravi gradonačelnik ukoliko oni dobiju koji mandat više, bilo ko od njih će biti samo neko ko će da ispunjava njegove želje, isto onako kako su to činili i Savo Dobranić i Ilija Vojinović. Prvi put kada neko iz te grupe nije hteo da ispunjava njegove želje, bio je smenjen na način kako je bila smenjena tadašnja gradonačelnica – brutalno je oterana iz zgrade. Zato pozivam građane Kikinde, jer to je njihova odluka, da to ne rade, da ne povere ovaj grad Zoranu Mileševiću u naredne četiri godine.
Mi pričamo o ozbiljnim projektima koje ćemo realizovati za svaki deo grada, jer sada već, kao iskusna stranka u vlasti, vrlo dobro znamo šta obećavamo, objasnio je predsednik poslaničke grupe SNS u Republičkoj skupštini.
– Mi ne pravimo spisak lepih želja sa kojeg će sve da bude džabe, da smanjujemo prihode budžeta, a rashode da povećavamo, mi se takvim glupostima ne bavimo jer znamo kako grad funkcioniše. Kada dobijete spisak lepih želja, odmah znate da je to laž. S druge strane, građani treba da znaju da svojom odlukom mogu da povere grad ljudima koji to uopšte ne zaslužuju jer su oni pokazali kako brinu o svojoj imovini i šta bi tek radili sa imovinom svih nas. To su ljudi koji su zaista pokazali da nisu dostojni poverenja Kikinde i, bez obzira na to što se kriju iza raznih lista, imena i naziva, oni su zapravo ti – Zoran Milešević je taj o kome se izjašnjavamo na narednim izborima i to treba svima da bude jasno. Kome je do toga da cela Kikinda izgleda kao „Narvik“, kao hladnjača, kao put do Ade, ima listu za koga da glasa i ja mu želim uspeh u tome, ja samo ne znam onda zašto toliko mrzi svoj grad i svoje sugrađane – zaključio je Milenko Jovanov.
Više stotina građana potpisima daje podršku lokalnoj listi koalicionih partnera koju predvodi SNS, i u večernjim satima, ona će biti predata Gradskoj izbornoj komisiji. Koalicioni partneri Srpske napredne stranke u gradu na predstojećim lokalnim izborima su: SPS, PUPS, SDPS, Zavetnici, SRS i Pokret socijalista.
Humanitarna organizacija Srbi za Srbepozvala je donatore širom sveta da se priključe njihovoj novoj velikoj akciji s ciljem da se porodici Tot-Dokić iz Mokrina obezbedi novi dom.
Kako navode u HO Srbi za Srbe, ova organizacija postoji od 2005. godine i do sada je pomogla više od 3.300 porodica sa više od 15.500 mališana.
Jurke i žmurke, neke su od igara koje vole Dunja (2), Mihajlo (1), Andrijana i Marko (5), Snežana (7) i Miloš (8). Međutim, osmesi ove divne dečice ostaju u senci teškog života. U senci odrastanja u staroj kući punoj pukotina!
Porodica Tot-Dokić živi u rubnom delu Mokrina. Kuću u kojoj žive faktički čine omanja kuhinja i jedna soba u kojoj spava njih osmoro. Njih osmoro, kako kažu, „umenga se” u tri kreveta!
„Nikad nisam razmišljala da ću tako rano da se udam. Teški uslovi i sudbina su me naterali, pa sam napustila školu i posvetila se majčinstvu. Nažalost, ni ovde nije baš sjajno. Kuća nam je ogroman problem, a najviše se bojim da vlaga ne ostavi posledice na zdravlje moje dece”, priča Vesna koja sa svojih dvadeset i nešto godina već ima šestoro dece.
Mališani su jako lepo vaspitani, dobrota im prosto isijava sa lica i vidi se da se o njima marljivo brine, bez obzira na okolnosti. Na kuću im se naslanja štala u kojoj imaju devet krava.
„Živimo od prodaje mleka, tako da gladni nismo. Volimo to da radimo, kako Nenad i ja, tako i deca. On, naravno, često ide i u nadnicu. Jako je vredan, čak i za neki manji dinar uvek ide da bi naša deca imala. Na socijalnu pomoć i dečiji dodatak nemamo prava jer imamo registrovano poljoprivredno gazdinstvo i prelazimo neki cenzus, bez obzira što imamo šestoro dece i što je kuća takva kakva je. Možda bismo dobili pomoć da sedimo skrštenih ruku”, razočarano je istakla Vesna.
Kupatilo nemaju, pa se kupaju u koritu vodom zagrejanom na šporetu. Po dvoje „odjedared”. Neki prozori su im popucali, pa ih krpe najlonima, a nemaju ni sva vrata u kući.
„Što se tiče higijene, tu nema ne mogu ili bolesna sam. Deca moraju svaki dan da su okupana i da su čisti i sređeni za školu. I rođendane uvek slavimo, ali, nažalost, ovi stariji još nisu zvali drugare iz škole. Nisu mi rekli razlog, ali mislim da je zbog kuće”, dodala je Vesna.
Dok smo vodili razgovor o kući i njihovom životu, primetili smo da deca vole i da crtaju. Na pitanje šta najviše, dobili smo upečatljiv i nimalo začuđujuć odgovor – „kuće”!
„Najviše volim da crtam kuće. Video sam jednu lepu žutu, pa ih zato uvek bojim žutom bojom. Voleo bih da imam takvu. Imamo i malo igračaka, najviše bih voleo da dobijem helikopter”, ispričao nam je osmogodišnji Miloš koji nam je priznao i da ume da im bude hladno zimi.
Upitali smo i sedmogodišnju Snežanu šta bi najviše želela:
„Ja sam Snežana, đak prvak. Volela bih da imam roze sobu i roze barbiku!”
Odgajati decu u ovakvim uslovima sigurno nije lako. Iako se Vesna i Nenad zaista trude da im obezbede osnovno, potrebna im je podrška.
„Borimo se koliko možemo. Svako dete ima neku svoju želju koju se trudimo da im ispunimo, a nekad i ne možemo. Najstariji sin i ćerka bi da imaju svoje sobe, da im moj suprug i ja više ne dosađivamo. To je i moja najveća želja, nemam niti jednu drugu. Samo da imaju svoje sobe, da mogu da pozovu drugare, da mogu da se igraju i da ne preživljavaju sve ono što sam ja, daće Bog. Molim sve dobre ljude koji su u mogućnosti ako žele da pomognu da ispunim želju deci mojoj, a i meni samoj!”
Humanitarna organizacija Srbi za Srbe pozvala je donatore širom sveta da se priključe njihovoj novoj velikoj akciji s ciljem da se porodici Tot-Dokić obezbedi kuća.
– Naša pažnja i podrška potrebniji su im sada više nego ikad jer su nedavno tragičnim slučajem ostali bez sedmog deteta, bebe Mile- ističu iz ove organizacije.
Na ovom linku pogledajte kako možete donirati sredstva za porodicu Tot-Dokić.
Pšenicu, iako je u solidnom stanju, potrebno je zaštititi, istakao je u podkastu Kikindskog portala Blagoje Injac, rukovodilac kooperacije „Kozare“ koja pripada Delta agraru. Glodari su napravili štetu, a fungicidi kompanije Delta agrar, zaštitiće hlebno zrno.
Posle dužeg perioda „Kozara“ ponovo sarađuje sa proizvođačima putem ugovaranja proizvodnje. U ponudi je značajna paleta semenske robe za sve prolećne kulture, sredstva za zaštitu bilja, mineralna đubriva, ali i mehanizacija koju kompanija Delta agrar nudi u zamenu za ratarske proizvode.
Telefoni za sve informacije su: 0230/451-396 i 065/347-13-98.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova Srbije i načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić danas je bio u zvaničnoj poseti Kikindi. Gradonačelnik Nikola Lukač priredio je za visoke goste prijem u svom kabinetu kojem je prisustvovao i načelnik Policijske uprave Kikinda Pavle Rajkov sa saradnicima, a zatim je Čaušić sa domaćinima obišao radove na objektu Vatrogasno-spasilačkog bataljona Grada.
Neposredni razlog posete je rekonstrukcija zgrade Vatrogasnog doma koja je preduzeta radi boljih uslova i ostvarenja energetske efikasnosti. Urađena je zamena stolarije, prozora i rolo-vrata na garažama.
– Saradnja Grada, Pokrajine i Republike rezultira zajedničkim projektima koji će unaprediti uslove za rad Vatrogasno-spasilačke jedinice – rekao je Lukač. – Razgovarali smo i o novim projektima rekonstrukcije prostora, o obnavljanju opreme. Kada smo, pre nekoliko godina, obilazili Jedinicu, prosečna starost voznog parka bila je 40, 50 godina. Sada je smanjena na 25 do 30 godina. Obnovljena je oprema, ali je i Jedinica dobila dosta novih pripadnika – istakao je gradonačelnik.
Načelnik Čaušić je izjavio da je zadovoljan kada dođe u sredinu u kojoj je izuzetna saradnja Grada sa svim linijama MUP-a, što je, kako je naglasio, garancija bolje bezbednosti.
Ovo je samo jedan u nizu primera da je strateško opredeljenje Ministarstva unutrašnjih poslova konstantno unapređenje uslova u kojima rade naši pripadnici, rekao je Čaušić. On je dodao da je prošla godina bila istorijska što se tiče ulaganja u Sektor za vanredne situacije – rekonstruisano je više od 30 i započeto još desetine objekata vatrogasnih jedinica, nabavljeno je desetine novih kamiona i helikoptera.
Napomenuo je i da se susrećemo sa rizicima koji su nam do sada bili nepoznati.
– Prošle godine smo, upravo na teritoriji AP Vojvodine imali iskustva sa takozvanim superćelijskim olujama, fenomenom koji je, do pre nekoliko godina, bio nepoznat. Predviđanja su da ćemo, zbog promene klime imati sve ekstremnije vremenske uslove, što znači da ćemo morati da aktiviramo sve poluge koje jedno društvo ima da bismo sačuvali živote građana i njihovu imovinu – rekao je Čaušić.
Iz tog razloga, objasnio je, zahvalan je gradonačelniku Lukaču što aktivno podržava rad dobrovoljnih vatrogasnih društava koja su veoma korisna u vanrednim situacijama i izrazio nadu da će biti što manje posla za naše hrabre vatrogasce spasioce. Moramo da budemo spremni kao da ćemo već sutra morati da reagujemo na vanredne okolnosti, istakao je načelnik Čaušić.
Povodom Dana žena, lokalna samouprava je za sve sugrađane organizovala koncert Harisa Džinovića. U prepunoj hali SC „Jezero“ dočekale su ga ovacije, a publika, među kojima je bilo više žena, svih generacija, zajedno sa Harisom pevala je njegove najveće hitove. Koncert je započeo numerom „Zavoleh te ludo“ sa kojom otvara sve nastupe, a ređale su se pesme „Ako možeš ti suzu pustiti“ „Kako mi nedostaješ“, „Rano je za tugu“, „Poznaćeš me i po mraku“, „Muštuluk“ i druge.
-Samo da znate da sam u davno, u prošlom veku, služio vojsku u Kikindi. Tokom vojnog roka bio sam u Pančevu i Zrenjaninu, ali najbolje mi je bilo kada mi kažu da moram u Kikindu – otkrio je Haris Džinović.
Koncertu su prisustvovali i čelnici lokalne samouprave, zajedno sa pokrajinskom poslanicom Stanislavom Hrnjak i gradonačelnikom Nikolom Lukačem koji je svakoj sugrađanki koja je prisustvovala koncertu darovao je ružu.
-Svim ženama želim da budu ispunjene ljubavlju tokom svih 365 dana u godini, da budu poštovane, da budu uvažene, da uživaju u svakom danu. Žene su stub porodice i bolji deo našeg društva. I ovaj koncert i sve što činimo za naše dame za 8. mart, treba da činimo svakodnevno. Haris Džinović oduševio je sve naše sugrađane i svi zajedno imali smo nezaboravno veče – istakao je gradonačelnik Lukač.
Iđoš je jedino mesto na teritoriji Grada koje može da se pohvali da ima poštarku. Nada Tanasić (58) raznosi poštu svojim meštanima i nema kuće u selu koja je ne zna. Zanimanjem, nimalo tipičnim za žene, počela je da se bavi sasvim slučajno.
-Počela sam da radim kao zamena i prvobitno je trebalo da ostanem mesec dana u pošti. Za to vreme meni se posao svideo, ja sam se dobro pokazala, meštani su bili zadovoljni i tako sam ostala poštarka punih 38 godina -saznajemo od Nade.
Kao i svaki posao ima i lepih i manje lepih trenutaka.
-Prednost je što sam svakog dana u kontaktu sa ljudima. Razgovaram sa mojima Iđošanima o svim temama, neretko čujem dobre savete, a za one koji žive sami i ponekad su usamljeni tu sam da ih saslušam. Najlepši trenuci su kada mladencima nosim telegrame čestitke, ali i oni kada se u porodici rodi prinova. Tada i ja učestvujem u njihovom slavlju i sreći jer od mene dobijaju telegrame sa najlepšim željama – dodaje naša sagovornica.
Poštarka Nada radni dan počinje razvrstavanjem pošte. Nakon što završi ovaj deo posla seda na bicikl i kreće da raznosi pisma.
-Bez obzira na to da li je napolju kiša, sneg, sunce, vetar poštu dostavljam biciklom. Svake četiri godine dobijamo novo prevozno sredstvo jer se sa njim pređe puno kilometara. Moji meštani nikada nisu imali predrasude o tome što im poštu nosi žena – napominje poštarka.
Na početku radnog veka bilo je puno više posla.
-Bilo je puno više pisama koje je trebalo dostaviti. Samo čestitki za Novu godinu bilo je pune dve velike vreće. Dostavljala sam i račune, novine i mnogo toga drugog, a u Iđošu je bilo i više stanovnika. Penzija kada stigne trebalo ju je razdeliti za jedan dan, a na spisku je bilo 170 penzionera. Naročito u vreme inflacije bilo je važno da se ona podeli odmah. Tada se radilo čitav dan, ali nije bilo teško. Za dve godine punim 40 godina staža i planiram odlazak u penziju – ističe Nada Tanasić.
Godinu dana radila je i u Kikindi i sa kolegama poštarima odlično sarađuje. Iako je poštarka postala slučajno, kako kaže, spletom sretnih okolnosti, kada bi mogla da bira ponovo bi radila ovaj posao.
U protekle tri godine značajna sredstva uložena su u bolje uslove rada u Osnovnu školu „Milivoj Omorac“ u Iđošu. Radovi su finansirani iz gradskog budžeta i pokrajinskih sekretarijata, a nova oprema dobijena je na konkursima republičkih ministarstava, istaknuto je prilikom posete pokrajinske poslanice Stanislave Hrnjak, gradonačelnika Nikole Lukača i članice Gradskog veća Valentine Mickovski ovoj obrazovnoj ustanovi.
-Obišli smo školu i uverili se šta je to urađeno, ne samo u prethodne tri, nego u proteklih desetak godina. Adaptirane su učionice, sanitarni čvorovi, kabineti i sve što je bilo potrebno. Ne postoji razlika u tome da li je škola na selu ili u gradu, podjednako se ulaže. Ovo je bila prilika da vidimo šta u perspektivi treba rešavati. Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine ranijih godina podržavao je, a potrudićemo se da i dalje izdvaja sredstva za projekte koji znače našim školama, te ih pozivam da apliciraju na konkursima koji će biti raspisani – istakla je Stanislava Hrnjak.
Gradonačelnik Nikola Lukač naveo je da je za tri godine u iđošku školu uloženo 12 miliona dinara.
-Kada se sredstva obezbede zajedničkim snagama može puno toga da se uradi. Dokaz za to je upravo škola „Milivoj Omorac“. Ne postoji ništa lepše od toga nego da đacima obezbedimo bolje uslove za učenje i nenastavne aktivnosti. Pokrajina, Republika i Grad ulažu u najvažnije, našu decu. Svi započeti projekti, ali i oni koji su prioritetni biće podržani – precizirao je Nikola Lukač.
Zamena osvetljenja u fiskulturnoj sali i u zgradi škole, novi nameštaj u učionicama, opremanje kancelarija za šta je Grad izdvojio milion, a pokrajina 600.000 dinara, u 2021. i 2022. godini, deo su onoga što je urađeno, rekao je Aleksandar Aćimov, direktor škole.
-Zahvaljujući lokalnoj samoupravi, ali i nadležnom pokrajinskom sekretarijatu u školi imamo bolje uslove. Prošle godine sanirani su toaleti za šta je Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje opredelio tri miliona dinara. Postavljeni su novi podovi u učionicama i hodnicima, kao i prilazima školi, učionice su, kao i hodnici, okrečeni, opremljena je školska biblioteka i formiran je kabinet za tehniku i tehnologiju . Za ove namene iz gradskog budžeta dobili smo 6,8 miliona. U školi je novim računarima opremljen informatički što je poklon Ministarstva obrazovanja – dodao je Aćimov.
Fasada na zgradi je prioritet u narednom periodu i škola će sa ovim projektom konkurisati za sredstva. Ovu obrazovnu ustanovu pohađa 122 đaka i svake školske godine ima više učenika zahvaljujući konkursu koji omogućava kupovinu kuća na selu. Osim iz Iđoša u školskim klupama je i 12 učenika iz Sajana.