Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић.
Пратите нас на друштвеним мрежама: Instagram, TikTok, Facebook.
најчитанији портал Севернобанатског округа
Погледајте преглед недељних дешавања у Кикинди- ТВОЈ БРЗИ ИНФО са Александром Станкић.
Пратите нас на друштвеним мрежама: Instagram, TikTok, Facebook.
Састав из Бачког Градишта победник је „3×3 фудбал финала Србије” које је данас одржано у Кикинди, на Тргу српских добровољаца.
Наступило је 12 најбољих тимова наше земље, а победник је изборио учешће на Светском првенству, 1.и 2. новембра у Риги, главном граду Летоније.
Игор Кудрић, из победничког састава, рекао је:
– Било је неизвесно, а драго ми је да сам голом одвео екипу на Светско првенство. Добри смо другари, кумови… и верујемо један другом па посебне припреме нису биле потребне за овај турнир.
Александар Аћимов, градски већник за спорт, додао је:
– Кикинда је показала још једном да је добар домаћин и град добрих људи и ово је била лепа представа пред препуним трибинама. Овај спорт има будућност и ја мислим да ће у перспективи ово да буде олимпијски спорт.
Д. П.
У Кикинди је отворен салон намештаја „Форма идеале“ на адреси Милоша Великог 54. Прва три дана купце очекују додатни попусти и на већ снижене производе.

-У Кикинди смо отворили 45 салон и мрежа наших објеката је све већа. Малопродајни објекат у Кикинди простире се на 1.200 метара квадратних и садржи добар део производног програма „Форма идеале“ плочастог и тапацираног намештаја. Нудимо и део партнерског програма, декорацију, тепихе, ламинате и велики избор малих кућних апарата пошто редовно ширимо нађу понуду. За све купце у Кикинди 13, 14. и 15. септембра припремили смо погодности при куповини 5+5. Она подразумева снижење од пет процената на каси, као и још пет одсто за кориснике „Лојалти картице“ – истакла је Тамара Пантелић Јеремић, маркетинг менаџер „Форма идеале“.
Већ првог дана затекли смо велики број суграђана у новоотвореном салону.

-Салон је леп, добро је опремљен и добро је што имамо нове продавнице у граду, а не да морамо да идемо у веће градове у куповину. Купили смо француски лежај који нам је био потребан – рекла је Славица Цвејић.
И Гордана Стајић поздравила је отварање продавнице „Форма идеале“:

-Веома ми се свиђа објекат, а посебно што су цене конкурентне. Волим „Форма идеале“ и радујем се што га коначно имамо у Кикинди. Због куповине намештаја ишла сам у Зрењанин и срећна сам што нам је сада доступан и у нашем гаду.
Радно време је радним данима од 9 до 21 сата, а суботом од 9 до 17 часова. У недељу, 15. септембра салон ће, поводом отварања, бити отворен од 10 до 16 сати.

А.Ђ.
Трећи Лименка театар фест, интернационални позоришни фестивал за децу, који је на забаван и едукативан начин удружио позориште и екологију, свечано је затворен у недељу. Фестивал је након Новог Сада претпрошле и Сомбора прошле године, одржан у Кикинди од 4. до 8. септембра.
Током пет фестивалских дана позоришта за децу из Босне и Херцеговине, Бугарске, Републике Северне Македоније, Словачке, Мађарске и Србије извела су укупно десет представа које је видело 3.300 малишана из Кикинде и околних места.
Уз подршку донатора и спонзора, компаније Ball Corporation, Нафтне индустрије Србије, Издавачке куће Клет, пројекта Свака лименка се рачуна и Компаније Књаз Милош, са којима Фестивал заједнички ради на промоцији рециклаже и заштите животне средине, ове године у Кикинди је сакупљено 84.000 искоришћених лименки за пиће, а подељено је 16.800 АЛУ коина.
На овом јединственом Фестивалу малишани су, уз занимљиве и забавне предпрограмске активности на Еко базару, а у друштву Ли Мена, глумца у улози човека са Алу Планете, научили и важну лекцију о рециклажи и очувању животне средине.

Улазницу за представе, као и за све садржаје на ЕКО Базару, могли су да купе само доношењем празних лименки. За сваких 5 донетих лименки добијали су по 1 АЛУ КОИН, прву друштвено одговорну валуту насталу у овом петнаестогодишњем пројекту.
Након сваке представе деца су као Мед медени критичари, врло озбиљно говорили у камеру на, „коцкастом столу критике” и потврдили свима да су им оваква дешавања потребна као и да је мисија Фестивала заиста остварена.

У оквиру фестивала одржана је и панел дискусија На тему „Креативна економија и циркуларна АЛУ амбалажа” на коме је отворено више важних тема па и та како један фестивал и истоимени пројекат 15 година систематично раде на унапређењу културних потреба деце и њиховог знања о економији и екологији.
Приход од прикупљених лименки биће употребљен за отварање библиотеке на Дечијем одељењу реконструисане кикиндске болнице.
У посети граду данас је био министар за јавна улагања у Влади Републике Србије, Дарко Глишић који је присуствовао састанку у Градској кући, а затим и обишао радове у Општој болници.
– Отворили смо многе теме, неке од њих ћемо наставити да реализујемо, за друге ћемо пронаћи решење, посебно у области спортске инфраструктуре. Извесно је да ће, у наредних месец дана, бити завршена прва фаза реконструкције Опште болнице. Након тога почињемо припрему за другу од три фазе, наставићемо да улажемо у објекат који је значајан за читав Северни Банат – рекао је министар по обиласку градилишта и додао да је тема разговора била и зграда Гимназије за коју се припрема пројекат и која би требало да буде реконструисана у најкраћем року.
– Разговарали смо и о спортској инфраструктури. Кикинда је спортски град са пуно добрих клубова и спортиста, интензивираћемо разговоре и видећемо шта би могла Покрајина да уради, па да се и ми из Министарства надовежемо, да уложимо у Спортски центар, а разговараћемо и о томе шта бисмо могли да урадимо на стадиону – казао је министар Глишић.
Он је, такође, нагласио да је питање водоснабдевања приоритет.
– Договорили смо се да припремамо документацију за замену дотрајалих азбестних цеви због којих је велики губитак на мрежи, оне доводе до честих кварова, слабијег притиска и несташице воде, као и за улагања којима би и села имала квалитетно снабдевање водом. Направили смо јасан план и поделили посао – рекао је министар.
Људи у Кикинди вредни и радни, да дају све од себе да се ствари покрену, додао је.
– Зато смо и причали о животним стварима. Влада ради на томе да се град инфраструктурно боље повеже са другим местима и да људи лакше могу да дођу до Кикинде, као и до ваше прелепе манифестације „Дани лудаје“ – истакао је министар Глишић.
Делегацију из Министарства чинили су и Миљан Ранђеловић, државни секретар, саветница министра, Невена Милосављевић и шефица кабинета Маја Јовановић.
Градоначелник Никола Лукач изразио је задовољство посетом из Министарства и, такође, оценио да је састанак био продуктиван.
– Министар је дао гаранције за другу фазу реконструкције болнице, за обнову зграде Гимназије и договорили смо се да припремамо пројектну документацију за замену водоводне мреже у селима, што је значајно и због мини-постројења за прераду воде која ћемо имати уз помоћ Покрајине и Владе – објаснио је градоначелник. – Ми као град не бисмо могли сами и ова помоћ нам даје ветар у леђа да капиталне и стратешки важне пројекте реализујемо у наредном периоду и да креирамо још бољу будућност у граду и региону. Упознали смо министра и са туристичким и спортским потенцијалима. Уз велике инвестиције, брзу саобраћајницу Сомбор-Кикинда која ће довести транзит, и пругу Панчево- Зрењанин са краком до Кикинде, крупним корацима идемо напред и стварамо бољи живот у нашем предивном граду.
Градоначелник Лукач изразио је задовољство посетом министра Глишића и, такође оценио да је састанак у Градској кући био продуктиван.
– Министар је дао гаранције за другу фазу реконструкције болнице, за обнову зграде Гимназије и договорили смо се да припремамо пројектну документацију за замену водоводне мреже у селима, што је значајно и због мини-постројења за прераду воде која ћемо имати уз помоћ Покрајине и Владе – објаснио је градоначелник. – Ми као град не бисмо могли сами и ова помоћ нам даје ветар у леђа да капиталне и стратешки важне пројекте реализујемо у наредном периоду и да креирамо још бољу будућност у граду и региону. Упознали смо министра и са туристичким и спортским потенцијалима. Уз велике инвестиције, брзу саобраћајницу Сомбор-Кикинда која ће довести транзит, и пругу Панчево-Зрењанин са краком до Кикинде, крупним корацима идемо напред и стварамо бољи живот у нашем предивном граду.
Град су представљали и Срђан Кружевић, директор ЈП „Воде Војводине“, народни посланик Миленко Јованов, покрајинска посланица Станислава Хрњак, заменик градоначелника Дејан Пудар и помоћници, Дијана Јакшић Киурски и Светислав Вукмирица, затим члан Градског већа за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације Мирослав Дучић и директор ЈП „Кикинда“, Чедо Гверо.
Приликом посете делегације Општој болници, в. д. директорица, др Весна Томин, захвалила се министру у име запослених и пацијената.
– Реконструкција зграде која је у току биће завршена 22. октобра и тада ћемо уселити Дечије одељење, Дерматологију, Палијативу, Онкологију и болничку апотеку – рекла је др Томин. – Јако сам срећна што ћемо најмлађим и најтежим пацијентима моћи да пружимо овакав комфор и удобност. Пацијенти су били веома стрпљиви, али је ово што добијамо вредно тога.

Прва фаза радова, вредних 486 милиона динара, обухвата зграде Физијатрије и Педијатрије, у другој фази планирана је изградња нове болнице, док су трећом фазом обухваћене управна зграда, централна кухиња, котларница и просторије за централни кисеоник, објаснила је в. д. директорица Опште болнице, др Весна Томин.
По обиласку радова у болници, делегација је присуствовала састанку Градског одбора Српске напредне странке, а затим и посетила стадион ОФК „Кикинда“.
С. В. О.
Изградња атмосферске канализације у деловима улица Стерије Поповићa, од улице Жарка Зрењанина до кућног броја 138, Ивана Јакшића, од Моравске до кућног бројем 77 и Моравске, од Стерије Поповића до Немањине, тече планираном динамиком у шта су се на лицу места уверили Никола Лукач, градоначелник, Мирослав Дучић, члан Градског већа и Чедо Гверо, в.д. директора ЈП „Кикинда“.
Годинама су грађани овог дела града писали петиције да се реши проблем одвођења вишка вода који се сада решава.
-Локална самоуправа, заједно са Управом за капитална улагања, ухватила се у коштац да реши вишедеценијске недаће које су мучиле становнике овог дела града. У улицама Ивана Јакшића и Стерије Поповића где су радови завршени кишна канализација одводиће вишак воде до Кинђе. Већ смо, на захтев мештана, започели неопходне послове да изградимо атмосферску канализацију и у наставку у улицама Ивана Јакшића и Стерије Поповића где такође постоји проблем са одвођењем кишнице. Ове године планирано је пројектовање, а да у јануару или фебруару наредне године добијемо грађевинску дозволу – навео је Гверо.
У инфраструктурно улагање биће уложена 202 милиона динара, а средства су заједнички обезбедили Покрајинска влада и локална самоуправа.

-Током кишног периода у такозваном сливу Моравска било је проблема са одвођењем вода. Прошле године, захваљујући разумевању покрајинске администрације, заједно са Управом за капитална успели смо да решимо горући проблем овог дела Кикинде. Од укупне суме, 180 милиона динара издвојила је Управа за капитална улагања, а град 22 милиона динара. Испуњавамо обећања и настављамо и у наредном периоду са изградњом атмосферске канализације – прецизирао је градоначелник Лукач.

Радови, којима су обухваћене улице Стерије Поповића, Ивана Јакшића и Моравска у укупној дужини од 3.448 метара,биће завршени до краја године. Планом је обухваћено 16 деоница.
Осим пројектованих канала потребно је изградити и известан број објеката, као што су ревизиони шахтови, сливници и пропусти. Предвиђено је 79 сливника и 290, 6 метара сливничких прикључака. Вода која ће се одводити из отворених и затворених канала дистрибуираће се у Великокикиндски канал.

А.Ђ.
Ритејл парк „Нест“ биће отворен 14. новембра, истакнуто је приликом обиласка градилишта. Инвестиција је вредна више од шест милиона евра и тржни центар простираће се на површини од 5.000 квадратних метара.
Како напредује изградња уверили су се Бојана Кољеншић, директорка компаније „РЦ Еуропе РСБ“, која је инвеститор, Никола Лукач, градоначелник, Дејан Пудар, заменик градоначелника и Мирослав Дучић, члан Градског већа.

-Радови напредују одлично и веома смо задовољни. Морам да похвалим одличну сарадњу са локалном самоуправом која нам је изашла у сусрет, са којом смо заједно решавали све проблеме са којима смо се сусрели и имали смо одговор на свако наше питање. Већину локала већ смо предали закупцима, а до краја септембра примопредаћемо све продавнице. Имаћемо 13 локала и од закупаца ту ће бити „Maxi“, „Sinsay“, „New Yorker“, „Sport vision“, „Planeta sport“, apoteka „Benu“, „Tehnomedia“, „Đak sport“, „Lilly“, „Pepco“, „Frida“, „Pet Zone“. Имаћемо и дечије игралиште и 100 паркинг места – истакла је Бојана Кољеншић.
Огласи за радна места у поменутим продавницама већ су објављени на инфостуду и већ је у току конкурисање за расписане позиције. У тржном центру на располагању је око 100 радних места.

-Пуно тога је урађено на инфраструктурном уређењу Микронасеља и овом делу града. Изграђена су нова паркинг места, пут у улици Јована Јовановића Змаја. Рокови за изградњу ритејл парка су испоштовани инвестиција се приводи крају. Испуњавамо обећање дато Кикинђанима да ће добити ново место за окупљење, а осим тога ругло које је овде постојало заменио је изузетан простор – рекао је први човек града.
Прошле недеље започета је и комплетна реконструкција улице Михајла Пупина од Светосавске до Змај Јовине. Ђорђе Кленанц из ЈП „Кикинда“ вршилац стручног надзора за грађевинске радове рекао је да ће бити реконструисано 353 метра коловоза.

-Нови пут биће широк шест метара, а радовима ће бити обухваћена и замена водоводних цеви које су у овом делу града дотрајале. Изградиће се и атмосферска канализација како би се ефикасно одводиле површинске воде, а радови ће обухватити измештање електричних и телекомуникационих инсталација. Новина ће бити стаза која ће повезивати Змај Јовину и Светосавску улицу ширине два метра чиме ћемо добити пешачки коридор у складу са новим садржајима који се налазе у овој улици – прецизирао је Кленанц
У реконструкцију улице биће уложено 72 милиона динара обезбеђена у буџету града.

-Овај део града за месец, два дана биће непрепознатљив и засијаће новим сјајем. Беспредметно је говорити о потреби за реконструкцијом улице Михајла Пупина која је била у лошем стању. Осим пута, решиће се и проблем атмосферске канализације – навео је Никола Лукач.
Рок за завршетак радова је 90 календарских дана. Извођач радова је конзорцијум који чине фирме „Градитељ“ из Кикинде, „Војпут“ из Суботице и „Енерџи ЛТД“.
А.Ђ.
Прва изложба паса мешанаца „STRAY DOG SHOW“ у организацији ЈП „Кикинда“ окупила је више од 40 учесника који су довели своје љубимце на оцењивање, али и дружење.

Ана Јуркић довела је, како каже свог најбољег пријатеља.
-Мој пас је Оги и моја жеља је била да га доведем да се дружи са осталим куцама. Мешанац је лабрадора и ретривера, а мислим да има мало и пулина. Код мене је већ четири године и изузетан је – рекла нам је Ана Јуркић.
Свог, али и пса својих родитеља на изложбу је довела и Драгана Кљајић Борић.
-Оваквих догађаја треба да буде што више. Одлична идеја и морам да признам да ме је пријатно изненадила и сама организација. Мој пас је Меда, пронашла сам га на путу за викендицу пре четири године и одмах сам га усвојила. Маша је код мојих родитеља већ три године и била је градски пас – појаснила је Драгана Кљајић Борић.


Циљ изложбе је подизање свести о добробити кућних љубимаца, значају удомљавања напуштених паса и одговорног власништва, навео је в.д. директор ЈП „Кикинда“.
-У протеклих осам месеци организовали смо радионице о одговорном власништву у основним школама и вртићима у којима је учествовало око 500 малишана. Упознали смо их са тиме шта значи чипован пас, која је опасност од беснила, зашто је важна вакцинација. Жеља нам је да најмлађим суграђанима укажемо на то да морају бити одговорни према својим кућним љубимцима. И прва изложба паса мешанаца је део наше кампање о одговорном власништву коју ћемо наставити и у наредном периоду јер желимо да у наредних пет година смањимо број паса луталица на улицама – истакао је Гверо.

Посетиоци су имали прилику да од ветеринара и запослених у Прихватилишту чују све о значају одговорног власништва, потребама паса и обавезама власника, али и да уколико сами желе, постану власници напуштених куца које су спремне за удомљавање.
-Желимо да се захвалимо грађанима који су одговорни према својим кућним љубимцима. Овај скуп је показао да у граду имамо доста љубитеља мешанаца, а не само расних паса. Позивамо све да дођу у Прихватилиште и одаберу пса који је чипован, стерилисан и вакцинисан и коме треба само љубав. Тренутно имамо око 140 паса који чекају своје власнике – додала Тања Савин, шеф службе Зоохигијене.

Служба Зоохигијене, која је задужена за Севернобанатски округ, годишње ухвати више од хиљаду паса луталица. У највећој мери су то пси који су имали власника, али знатан број њих нема чип. Проблем је што су људи лако одричу својих паса и када их пусте на улицу сматрају да су решили свој проблем.
А.Ђ.
Врхунски извођачи, одлична организација и изузетна посећеност другог „Кикинда Опен ер” фестивала одржаног протеклог викенда на Старом језеру, показали су да је Кикинда озбиљан претендент не само за националну престоницу културе, већ да се организацијом оваквог музичког фестивала уписује великим словима на регионалну културну мапу.
Продукција Кикиндског портала забележила је незаборавне тренутке дводневног музичког спектакла.
Друго издање фестивала донело је дан више изузетног програма са врхунским извођачима. После вечери класике, „Музичког ватромета“ са хором и оркестром „Виртуози“ и солистом Душаном Свиларом, под фасцинантном сценографијом на великој бини на Старом језеру, вечерас је публика уживала у рок музици у симфонијском руху.
– Прво вече било је више него успешно, прави спектакл, више од очекиваног – рекао је, уочи вечерашњег концерта Марко Марковљев, в. д. директор Културног центра који је, са Градом, носилац организације фестивала. – Ако је синоћ била класика, мислим да вечерас присуствујемо највећој журци у Србији.

И ове године успели смо да организујемо спектакл који град ставља на културну мапу региона, изјавио је градоначелник Никола Лукач.
– Имамо и госте из других градова који су жељни оваквих манифестација, у друкчијем простору и амбијенту. Захваљујем свима који су учествовали у организацији програма овог викенда и обећавам да ћемо и додатно улагати и да ће бити још сјајних догађаја и концерата, да ће Кикинда у наредним годинама постати озбиљна дестинација са културним, музичким и туристичким садржајима у региону. Сигуран сам да ћемо ући у озбиљну конкуренцију за добијање титуле Националне престонице културе 2027. године – истакао је Лукач.

На вечерашњем програму била је симфонијска верзија рок опере, „Queen Symphony“, коју су извели чланови ансамбла хора и опере Српског народног позоришта и „Novosadskog Big Band“-а, под диригентском палицом Федора Вртачника.
– Овај изузетан и ванстандардни пројекат пласирали смо пре три године. На програму је 18 фантастичних хитова групе „Queen“ које изводе изузетни вокални солисти: Зоран Шандоров, Бојана Стаменов, Матија Заната и Никола Мијић – рекао је Вртачник. – Корени рока јесу у класичној музици, све почива на њој. Отац хармоније је Бах и све његове хармоније се користе у року, тако да је оно што ми пласирамо повратак коренима. Овим је направљен велики искорак у односу на класичне аранжмане „Queen“-а, имамо већу оркестрацију и већи оркестарски и хорски корпус. Мислим да су и певачи довољно добри да интерпретирају извођење Фредија Меркјурија.

Зоран Шандоров, солиста рок опере, признаје да ово дело увек изводи са великим узбуђењем.
– Већ шесту годину сам главни солиста и, сваки пут када се попнем на бину, доживим готово вантелесно искуство јер енергија коју ми дајемо једни другима и публици, као и публика нама, невероватна је. Такође, захваљујући јако добром тиму за светло и тон, извођење је увек на највишем нивоу. Публика сваки пут сјајно реагује и мислим да нема избора него да се препусти нашој изведби. По мом мишљењу, ово је пројекат за сва времена – рекао је Шандоров.

У симфонијској верзији и са фантастичним инструменталним и вокалним солистима, чули смо како звуче: „Radio Ga Ga“, „We will rock you“, „Innuendo”, “We Are the Champions”, “Barcelona”, “I want it all”, “I want to break free”, “Bohemian rhapsody” и многе друге песме легендарне рок групе.

„Kikinda Open Air 2024“ проширио је понуду у складу са новим концептом породичног окупљања. Под слоганом „Излет“ одвијали су се и пратећи садржаји, а све програме пратио је велики број суграђана и гостију. Вече и фестивалска догађања завршени су ватрометом. До следећег Open Air-а и новог спектакла на отвореном, остају утисци о врхунском програму и изузетној организацији као што и заслужују становници Града добрих људи.
С. В. О.