Видео

пакетици-богдан-(5)

Петогодишња Ника Белеслин и њена једногодишња сестра Дуња, међу првом су децом које су посетили градски Деда Мраз, Снежна краљица и градоначелник Младен Богдан. Донели су јој оно што је желела за Нову годину.

-Пакетићи су велики и лепи. Има свега, слаткиша, играчака, бочица за воду, кутија за храну. Биле смо добре, писале смо писмо и зато нам је и дошао Деда Мраз – рекла нам је Ника.

И Софија Кугли, стара свега годину и четири месеца, добила је дарове од најпопуларнијег деке на свету. Њени родитељи Марија Вујовић и Денис Кугли додају да подржавају градску акцију, а да је њихова мезимица добила коцкице и сликовнице са којима се радо игра.

Пакетићи су стигли и на адресу породице Фекете. Родитељи Бранислав и Јелена заједно са петогодишњом Еленом и трогодишњим Стефаном са осмехом су дочекали градоначелника Богдана, Деда Мраза и Снежну краљицу. Док су малишани нестрпљиво отварали пакетиће

Бранислав Фекете поздравио је акцију и истакао да и сам помаже приликом доделе градских дарова.

-Сваке године делим пакетиће и радо помажем да сви дарови стигну на адресе деце која су послала писма. Радост деце је немерљива и сви треба да учинимо колико можемо да учинимо празнике што бољим и лепшим.

Подела новогодишњих пакетића малишанима на територији Града који су писма са новогодишњим жељама убацили у „Кутију жеља” једна је од најлепших акција града.

-Ове године стигло је више од 6.000 писама и ми ћемо поделити исто толико пакетића. Ово је најлепши посао који обављамо на крају године. Потрудићемо се да сваку жељу испунимо јер су сва деца била добра. Нема ничег лепшег него да наше малишане обрадујемо и да им омогућимо лепо и безбрижно детињство. Деца су та која нас мотивишу да се изборимо са свим недаћама – навео је Младен Богдан.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

А.Ђ.

наса-куца-дрз-секретар-(3)

Побољшање социјалне заштите у државним установама, проблеми са којима се сусрећу запослени, као и увођење нових начина помоћи биле су теме о којима је, током радне посете Кикинди државни секретар Министарства за рад, борачка и социјална питања Ђорђе Тодоров, разговарао са представницима Центра за социјални рад и Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“. Градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Жељко Раду, приликом посете, упознали су државног секретара о свим мерама социјалне заштите које спроводи локална самоуправа, са посебним освртом на „Нашу кућу“ која збрињава доста корисника.

-Драго ми је што у Кикинди постоји оваква установа социјалне заштите и да се препознаје њена важност и вредност. Неопходно је да читаво друштво схвати колики је значај запослених у установама социјалне заштите који су свакодневно у контакту са корисницима и њиховим породицама. На министарству је да пружи институционалну помоћ, нарочито када су кадрови у питању, на шта су нам пажњу скренули запослени у Центру за социјални рад. Кадровски потенцијал је ограничен у свим локалним самоуправама у нашој земљи. Потрудићемо се да ово питање решимо системски -рекао је Тодоров.

Тодоров, Богдан и Раду посетили су и градилиште на којем ниче будућа зграда Центра за социјални рад.

 

-Изградња тече добром динамиком. Очекујем да ћемо до јуна 2025. године имати готов објекат. Нова зграда Центра за социјални рад важна је за наш град јер ћемо добити функционалну зграду, уместо садашње која је неусловна. То ће нам омогућити да уведемо нове мере и програме из домена социјалне заштите, а корисници ће имати боље услове. Указали смо на недостатак квалификованог кадра, иако се локална самоуправа труди да помогне и у овом домену рада – навео је градоначелник Богдан.

В.д. директорица Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“ Николета Павлов има идеје које ће унапредити боравак корисника.

-У току је израда новог Правилника о ближим условима и стандардима који утиче на наш рад, и шта би га могло побољшати. Изнели смо и дугорочне планове, али и услуге које би нам биле од помоћи у раду са корисницима. Добар део наших суграђана нема никакву услугу, а неопходна им је. Ми имамо идеју како бисмо им помогли – напоменула је Николета Павлов.

А.Ђ.

Твој-брзи-инфо

И ове суботе, доносимо вам преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана-кратко, јасно, суботом.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

министарке-(2)

Игралиште испред Спортског центра „Језеро“ свечано је отворено. Малишанима су доступне разне справе у складу са узрастом, а нови простор допринеће да деца на квалитетан начин проводе слободно време. Црвену врпцу пресекли су министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, министарка привреде Адријана Месаровић и градоначелник Младен Богдан. Министарство за бригу о породици и демографију издвојило је око пет милиона динара за ново игралиште.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Кикинда испуњава услове за отварање Канцеларије за породицу, која је замишљена као отворена врата за све породице, и на нама је да она свим грађанима буде доступна у што краћем року. Њена намена је да буде спона између локалне самоуправе и Министарства за бригу о породици и демографију, да усмери породице на субвенције које се додељују и да сакупља све значајне податке који се односе на породице у Кикинди и на њихове потребе. У вашем граду није довољно промовисана мера субвенције за куповину прве некретнине за брачне парове са децом јер нам ниједан захтев није стигао из Кикинде. Како је у граду стопа фертилитета виша у односу на просек у држави, сигурна сам да ће уз боље информисање јавности породице са децом поднети захтеве за ову меру – истакла је министарка Ђурђевић Стаменковски.

Министарке су, са сарадницима и представницима град, посетиле и радионицу кикиндске предузетнице Мирне Рацков, једине жене опанчарке у Србији. На конкурсу поменутог Министарства за старе занате власница фирме „Маца папучарица“ ове године добила је средства за куповину машине којом ће унапредити посао.

-Велико интересовање за наш конкурс стигло је из Кикинде и десет предузетника који се баве старим занатима добило је средства за куповину машина и репроматеријала. И остали привредници из северног Баната врло су агилни када је реч о конкурсима Министарства привреде који су прилагођени потребама самих предузетника. Ове године опредељено је значајно више бесповратних средстава у односу на раније године. Исто тако подржали смо са 500.000 динара кроз програм жене на селу . Данашњу посету искористили смо како би од самих занатлија чули са којим се проблемима сусрећу и шта можемо да урадимо како бисмо им помогли – прецизирала је министарка Месаровић.

Мирна Рацков упознала је гошће са производњом и додала колико је важна помоћ државе у опстанку старих занатлија.

-Средства која сам добила значајно ће убрзати производни процес. Опанке које израђујем шију се ручно и свака машина која може да помогне да се лакше и боље ради пуно ми значи. Сама не бих могла да је купим, тако да могу само да похвалим конкурс Министарства привреде – напоменула је Мирна Рацков.

Градоначелник Младен Богдан представио је министаркама мере локалне самоуправе које се спроводе, а везане су за пронаталитетну политику, али и оне које се односе на предузетничке радње и привредна друштва.

-Посету две министарке у једном дани нисмо имали раније и ово је један од начина да покажемо суграђанима да сви заједно радимо на истом циљу, а то је бољи живот за све. Дечије игралиште које смо отворили је права оаза и сигуран сам да ће га наши малишани користи свакодневно. Канцеларија за породицу која је у плану пуно ће нам значити, нарочито што имамо чиме да се похвалимо пошто је Кикинда препозната као средина која има велики број мера у домену популационе политике и дечије заштите. Привредна кретања у нашем граду оцењена су као добра, а разговарали смо и о потенцијалним инвеститорима с обзиром на то да имамо завршену нову индустријску зону – навео је Богдан.

Отварању новог игралишта присуствовала су деца и родитељи из овог дела града, представници удружења „Деца са ахондроплазијом“, као и покрајинска посланица Станислава Хрњак. Министарке Ђурђевић Стаменковски и Месаровић са сарадницама, државним секретаркама Сања Лакић и Андреом Хорват Кираљ и саветницом министарке привреде Аном Маринковић, у Градској кући на радном састанку разговарале су са градоначелником Младеном Богданом, замеником градоначелника Дејаном Пударом, помоћницом градоначелника Дијаном Јакшић Киурски и члановим Градском већа Жељком Раду и Мелитом Гомбар.

А.Ђ.

кикинда-украси

Нераздвојни део предстојећих божићних и новогодишњих празника је и украшавање.

Градски трг је заблистао светлуцавим украсима, којима се највише обрадују деца. Ко може да одоли атмосфери топлине и празника?

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

центар-за-таленте

Неки нови клинци је едукативан серијал у продукцији Кикиндског портала који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног времена.

У савременом добу преплављеном јутјуберима и тик ток изазовима, када за децу мањкају квалитетни медијски садржаји, а доминира свакодневна и прекомерна употреба мобилних телефона, представљамо како у свом граду могу на квалитетан начин да употпуне слободно време, бирајући њима блиске активности.

Регионални центар за таленте „Душан Васиљев“ у Кикинди већ осам година окупља даровите, оне који желе да знају боље и више.

У 11 области рада сваке године ангажовано је стотинак ученика. Ово је место на којем се развијају потенцијали.

Пројекат је реализован захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама

зарко-дан-сколе-(13)

Ученици и запослени у Основној школи „Жарко Зрењанин“, богатим програмом прославили су 69. рођендан. Током преподнева организоване су радионице у којима су учествовали родитељи након чега је у фискултурној сали школе изведена приредба. Ђаке су подржали родитељи, баке, деке, али и представници локалне самоуправе.

– У оквиру радионица израђена је јелка од хемијских елемената, ученици су правили новогодишње украсе, могли су да се опробају у друштвеним играма и да играју шах. Поред школског хора, у свечаном програму, наши ђаци представили су се плесним тачкама, своје умеће показала је и фолклорна секција коју реализујемо заједно са „Гуслама“, а представили су се чланови глумачке секције. Уз велику подршку локалне самоуправе школа сваке године добија све боље услове за рад. Недавно је 6,5 милиона динара Покрајински секретаријат за спорт уложио у реконструкцију спортског терена поред школе који је сада један од најмодернијих у нашој околини. Део столарије је замењен и надамо се да ће се овај посао се наставити, а оно што нам је најважније јесте санација равног крова на објекту који је у лошем стању – истакла је Славица Лазић, директорица ОШ „Жарко Зрењанин“.

Донедавно директор, а сада члан Градског већа Тихомир Фаркаш са посебним емоцијама присуствовао је Дану школе.

-„Жарко Зрењанин“ једна је од најбољих школа захваљујући садашњим запосленима, али и пензионерима који су у ранијем периоду чинили да ова образовна установа буде на понос генерацијама ђака који су је похађали. Овде сам провео 32 године и, допустићу себи да будем сентименталан, јер сматрам да је ова школе најбоља у северном Банату. Драго ми је што видим да се ученици и запослени окрећу будућности ослушкујући једни друге – казао је Фаркаш.

Ову школу похађа 510 ученика.

А.Ђ.

 

рсело-посумљавање-(4)

Будући парк у Руском Селу постаје зелена оаза јер је  богатији за 200 младица лишћарских и четинарских садница. Површина од два хектара пошумљена је са жалосном брезом, црвенолисном шљива, платаном, украсним форзицијама, плавом смрчом, тујом, кедаром и другим врстама. У пошумљавању су учествовали и запослени и ученици ОШ „Глигорије Попов“.

-Сви ученици школе радо су се одазвали овој акцији. Једва чекамо да парк буде завршен и да имамо лепо место на којем ћемо се окупљати и квалитетно проводити време – истакао је Алекса Поповић, ученик осмог разреда школе „Глигорије Попов“.

И Марија Војиновић, ученица шестог разреда истог је става.

-Дрвеће су плућа сваког места и поносна сам на све нас што смо допринели да имамо здравију и лепшу животну околину – додала је Марија.

Душан Марјановић, председник Савета МЗ Руско Село захвалио је локалној самоуправи, компанији „Есситy“ и свима који су помогли да се парк пошуми.

-Пре пет година започели смо пројекат изградње парка у центру села. Простор је био закоровљен и запуштен и сада има потпуно други изглед. До сада је изграђена трим стаза, избетонирана су постоља за дечија игралишта и фитнес на отвореном, колски улаз и очекујем да ћемо наредних година завршити све грађевинске радове – рекао је Марјановић.

Акцији пошумљавања прикључили су се и Младен Богдан, градоначелник, Ђорђе Тешин, члан Градског већа и Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

-Град је потписао уговор са аустријском компанијом „Есситy“ вредан два милиона динара. Поменута компанија организује акцију „Србија се воли дрвећем“ и која је први пут донирала саднице некој локалној самоуправи у Војводини. Руско Село добија зелену оазу за рекреацију и одмор и то управо на месту где је некада постојао парк, што најстарији мештани памте. Континуирано радимо на пошумљавању наше средине јер нам је циљ да променимо неславну статистику најнепошумљенијег града у нашој земљи – навео је градоначелник Богдан.

Кикинда је има свега 1,16 проценат под шумама, а пре десет година били смо испод једног процента.

-Различитост врста и колорита красиће парк током сва четири годишња доба. Важно нам је што су се акцији прикључили и ђаци који на овом простору већ имају школску шуму засновану 2019. године. Управо ова садна сезона биће посвећена попуњавању постојећих школских шума и образовних установа – додала је Мирослава Наранчић.

У парку ће се налазити два дечија игралишта за различите узрасте, справе за фитнес на отвореном, трим стаза. Обогатиће га сеник, клупе и мобилијар за одмарање и уживање.


А.Ђ.

едјсег
„Гéзенгúзок“ („Спадала“) – тако су себе назвали основци ОШ „Фејеш Клара“ у Кикинди који наставу прате на мађарском језику, а ван наставе, на сцени културно- уметничког друштва „Еђшег“ рецитују, припремају представе за празнике и такмичења.
error: Content is protected !!