Видео

бозиц-цесница-(11)

Велики број верника окупио се у цркви Светог Николе на Божићној литургији. Након причешћа освештана је и ломљена је чесница која је даривана окупљенима.

Протојереј Мирослав Бубало честитао је Божић поздравом мир Божији, Христос се роди.

-Христос се рађа славите, Христос с небеса долази, каже песма и то је разлог што славимо јер нисмо више робови, како стоји у посланици апостола Павла, него смо деца Божија, Христовим усиновљењем – рекао је свештеник Бубало.

Чесница, пречника 1,7 метара направљена је у пекари „Мркшићеви салаши“ у Српском Итебеју. У њој је било пет новчића златник и сребрењака и према народном веровању онај ко их пронађе биће срећан читаве године. Најсјанији новчић добио је Никола Сивчев (27) из Кикинде.

-Долазим читаву деценију на Божићну литургију. Увек узмем чесницу и ово је први пут да сам извукао новчић и то златник. Много ми значи и веома сам срећан и сигуран сам да ће ова година за мене бити пуна успеха – истакао је Никола Сивчев.

Један од сребрењака је припао Кикинђанки Андреи Тунић (25).

-Сваке године долазим на Литургију за Божић. Добила сам сребрењак и први пут да сам извукла новчић. Ове године завршила сам факултет тако да се надам да ће ми ово донети срећу у даљем животу – додала је Андреа Тунић.

Суграђанин Мићо Тегелтија први пут је присуствовао Литургији у храму.

-У чесници сам пронашао сребрењак. Верујем да ће и донети срећу – казао је Тегелтија.

Божићној литургији присуствовали су градоначелник Младен Богдан, народни посланик Миленко Јованов, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски, председник Скупштине града Душан Попесков чланице Градског већа Маријана Мирков и Мелита Гомбар, као и помоћник покрајинског секретара за пољопривреду, шумарство и водопривреду Золтан Тот.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Желим да нам Божић донесе благостање, мир и љубав у наш град и наше домове. Више него икад потребно је да будемо јединствени, да смо заједно, да имамо снаге и помажемо једни друге како би све што желимо и постигли. Свима нама нека од Божића до Божића, свака година буде просперитетнија, боља и успешнија – навео је први човек града.

Божићна литургија служена је и у Храму Светих Козме и Дамјана, а дељена је и чесница.

А.Ђ.

паљење-бадњака-(2)

У порти православне цркве Светог Николе у присуству суграђана и свештеника бадњак је освећен и упаљен. Донели су га коњаници и коњари са запрегама и фијакерима окићени храстовим гранчицама. Кум бадњака ове године био је Илија Рађеновћ, председник Кикиндског коњичког удружења.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Велика је част бити кум на најрадоснији хришћански празник. Представљам не само себе, него све чланове мог удружења, који, пре свега негују традицију. Сви смо се окупили и већ јутрос у пет сати кренули смо да сечемо бадњак. У повратку смо обишли пријатеље, пољопривреднике и чланове клуба. Неговање ове традиције свима нам је важно и истрајаћемо у томе – рекао је Рађеновић.

По бадњак је био и Жика Белеслин, члан Кикиндског коњичког удружења.

-Кренемо у раним јутарњим сатима и завршимо касно у ноћ. Посетили смо велики број породица и сви су нас дочекали са осмехом. По бадњак, са липицанерима Маром и Дравом и колима одлазим четврту годину заредом. Поштујем и волим ову традицију и на нама, млађима, је да је одржимо – истакао је Жика Белеслин.

Коњар Иван Ракић из Кикинде заједно са кумом Зораном Дивљаком из Руског Села, сином Николом и колегом Чедомиром Сивчевим, такође је на Градски трг донео бадњак.

-Личним примером морамо учити млађе какви су нам обичаји и традиција и како их поштовати. По мени, Бадњи дан и Божић су највећи и најрадоснији хришћански празник и важно га је обележити како доликује – навео је Ракић.

Свештеници Православне црквене општине честитали су окупљенима Бадњи дан и позвали их да са уношењем бадњака у своје куће унесу и мир.

Паљењу бадњака присуствовао је и градоначелник Младен Богдан, помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски, народни посланик Миленко Јованов и њихови сарадници.

У цркви су грађани одлазили по бадњаке које су однели својим кућама, а ове године припремљено их је око две хиљаде. У исто време освећење и паљење бадњака организовано је и у храму Светих Козме и Дамјана.

А.Ђ.

бадњак-градска-куца-(5)

Куглашице Кике и градоначелник Младен Богдан са сарадницима унели су бадњак у Градску кућу. Како је истакао први човек града, бадњак је унет како би донео још више просперитета, здравља, благостања и мудрости.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Обичај је, одувек, да домаћин уноси бадњак у кућу који симболише огњиште. Ово је наше, градско, огњиште, око ког се окупљају сви наши суграђани. Да нам огњиште вечно живи и да нам донесе напредак уз поруку да нам из године у годину бадњак и Бадњи дан помогне у овим изазовним времена да имамо мудрости, снаге и стрпљивости да урадимо још боље и још веће ствари за наш град. Свим мојим Кикинђанима желим да у миру и благостању проведу овај свети дан – рекао Младен Богдан.

А.Ђ.

влцснап-2024-12-30-23х39м22с527

У празничном подкасту Кикиндског портала угостили смо градоначелника Младена Богдана. Након је у интервјуу за „Комуну” први човек града резимирао годину на измаку, остварене резултате градске власти и планове за 2025. годину, овај разговор конципирали смо из другачијег угла.

Како изгледа радни дан градоначелника? Шта су највећи изазови на овој функцији?

Ко су му узори у политици, а ко највећи критичар? Шта би пожелео суграђанима за Нову годину?

 

 

 

 

 

деција-нгЈПГ

Тачно у подне, 31. децембра, одбројавајући последње секунде Старе, кикиндски малишани дочекали су Нову годину. На Градском тргу окупили су се у великом броју како би заједно са Деда Мразом и глумцима позоришта „Лане“ послали најлепшу слику из Кикинде.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Међу окупљенима је била и Тина Толимир која је уживала у представи „Новогодишњи квиз“.

-Био ми је један Деда Мраз који ми је донео и додатне поклоне. Добила сам лутку, пингвина, кућицу за лутке, као и украсну кућицу. Ту су били и слаткиши. Рекао ми је да сам била најбоља у доброти ове године – сазнали смо од Тине.

Да је Матија Терек био добар потврдио је и Деда Мраз.

-Добио сам слаткише, флашицу и перницу. Очекујем и ноћас Деда Мраза који ће ми током ноћи оставити поклон испод јелке. Добар сам ученик и сигурно ћу добити шта сам пожелео – открио нам је Матија.

Деца су уживала у својој прослави, добили су и слаткише и на крају и запевали са Деда Мразом и глумцима.

А.Ђ.

 

заједницка-дан-града

Поводом Дан града додељена су градска признања најзаслужнијим појединцима и колективима. На свечаности у Градској кући присуствовали су представници јавног, политичког, привредног, друштвеног, културног, спортског живота града. Награде града и похвалнице уручио је градоначелник Младен Богдан који је, обраћајући се присутнима, истакао је даје Кикинда град великих људи који су писали историју.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

-Сви они који су кроз историју градили и саградили наш град, предали су га нама да га чувамо и даље унапређујемо. Година на измаку била је захтевна и пуна изазова. И поред тога, пуно је тога на шта смо поносни и успеха који ће се памтити. Захваљујем се свима који су се борили да урадимо добре ствари за нашу Кикинду, како из града, тако и у Покрајини и Републици који су нам помагали у томе да наша средина буде боље место за живот. У Новој години желим нам да будемо јединствени, да будемо заједно, али и да будемо одговорнији и стрпљивији, да разумемо и чувамо једни друге. Само тако остварићемо заједнички циљ, да имамо успешнију, развијенију, бољу, лепшу, напреднију Кикинду – навео је градоначелник Богдан.

Највише градско признање „Заслужни грађанин Кикинде“ пропало је Драгану Страјнићу за свеобухватни допринос развоју града Кикинде, који се и захвалио у име награђених.
-Част ми је и задовољство што сам данас овде. Нема веће радости и среће, него када радећи даш део себе својој средини и свом граду, и када то неко спозна и призна. Ово је моје највеће признање које сам добио – рекао је Страјнић.

Посебна признања добили су: др Милан Бркин, за дугогодишњи научни, спортски и хуманитарни рад, Балетска школа Нови Сад – Издвојено одељење Кикинда у области образовања и уметности, а поводом 30 година рада.

Марија Драгин, просветни радник у пензији за живот посвећен образовању деце.

Награда града Кикинде постхумно је припала новинарки Љиљани Панцел за свеобухватан допринос развоју новинарства, културе, хуманитарни и друштвени рад.

У области здравства награда „Др Ранко Петровић“ додељена је хематологу у пензији др Чедомиру Гавранчићу, за допринос очувању здравља грађана Кикинде, а постхумно је награђен и педијатар др Талал Абу Хаија, за допринос очувања здравља деце.

Признања у области образовања „др Павле Кенђелац“ уручена су Техничкој школи „Михајло Пупин“, за допринос развоју образовања , а иста награда додељена је и Кристини Дрљић, директорици ПУ „Драгољуб Удицки“.

У области привреде и предузетништва признање „Михаел Бон“ добила је Штампарија „Бис“, за посебан допринос развоју приватног предузетништва.

Рукометаш Лука Панић награђен за допринос развоју спорта признањем „Ника Мирков“, за исказану хуманост и доброчинство награда „Меланија Николић Гаичић“ уручена је Бранкици Мишков, председници удружења Мултипла склероза Кикинда .

Признање у области информисања и културе, за допринос развоју и унапређењу новинарства и културе, додељена је Браниславу Угринову, уреднику дописништва РТВ-а у Кикинди.

Похвалнице су припале КУД-у „Петар Кочић“ из Нових Козарца, за допринос култури и Богдану Калабићу, за допринос развоју аматеризма.

Похваљен је и Никола Лињачки, бубњар, за допринос култури.

Ученици Богдан Завишин, Андреј Варга, Матеја Косић и Лена Давидовић похваљени за изузетне резултате у области образовања.

У програму је учествовала Љубица Вранеш, мецосопран, солисткиња Београдске опере, која је извела традиционалне српске нумере.

А.Ђ.

 

лане-насловна

Овде су научиле своје прве песмице и прве наступе имале генерације младих Кикинђана. Глумачка школа у Дечијем позоришту „Лане“ постоји већ две деценије, колико и једини дечији театар у граду.

Неки нови клинци је едукативан серијал у продукцији Кикиндског портала који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног времена.

У савременом добу преплављеном јутјуберима и тик ток изазовима, када за децу мањкају квалитетни медијски садржаји, а доминира свакодневна и прекомерна употреба мобилних телефона, представљамо како у свом граду могу на квалитетан начин да употпуне слободно време, бирајући њима блиске активности.

 

Пројекат је реализован захваљујући подршци Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама

 

пакетици-села-(7)

Подела пакетића настављена је у селима. Малишани који су писмо убацили у „Кутију жеља“ жељно су ишчекивали Деда Мраза који је у пратњи Снежне краљице и градоначелника Младена Богдана посетио породицу Бозоки у Сајану. Деветогодишњем Александру испуњена је највећа жеља – од Деда Мраза је добио бицикл. Он је најмлађи од четворо деце.

 

-Дуго већ желим бицикл. Добро учим и трудим се да помогнем родитељима. Био сам убеђен да ће ми Деда Мраз испунити жељу и то се и десило. Бицикл је баш онакав какав сам желео – рекао нам је Алеександар.

Супружници Борис и Ана имају још и Анастасију (16), Ребеку (13) и Далибора (12).

 

Прикажи ову објаву у апликацији Инстаграм

 

Објава коју дели Кикиндски портал (@порталкикиндски)

Породица Крстин из Иђоша, малишани Урош, Живојин и Невена са татом и мамом, Немањом и Тијаном, такође су се обрадовали поклонима и посетом.

 

-Добили смо бојанке, фломастере, играчке и слаткише. Све је лепо и сви ћемо се заједно играти  – открио нам је Урош.

Најпознатији дека на свету није заборавио ни прву бебу рођену у 2024. години Миону Татомир. Мајка Јована Васиљевић и отац Јован Татомир поздравили су акцију локалне самоуправе којом сваке године обрадује велики број малишана.

-На нама је да бринемо о нашим малишанима. Ово је симболичан начин да покажемо да се боримо за свако дете, а Миона је прави мали див, с обзиром на то да је рођена месец дана раније – истакао је градоначелник Богдан.

А.Ђ.

error: Content is protected !!