Видео

bozic-cesnica-(11)

Veliki broj vernika okupio se u crkvi Svetog Nikole na Božićnoj liturgiji. Nakon pričešća osveštana je i lomljena je česnica koja je darivana okupljenima.

Protojerej Miroslav Bubalo čestitao je Božić pozdravom mir Božiji, Hristos se rodi.

-Hristos se rađa slavite, Hristos s nebesa dolazi, kaže pesma i to je razlog što slavimo jer nismo više robovi, kako stoji u poslanici apostola Pavla, nego smo deca Božija, Hristovim usinovljenjem – rekao je sveštenik Bubalo.

Česnica, prečnika 1,7 metara napravljena je u pekari „Mrkšićevi salaši“ u Srpskom Itebeju. U njoj je bilo pet novčića zlatnik i srebrenjaka i prema narodnom verovanju onaj ko ih pronađe biće srećan čitave godine. Najsjaniji novčić dobio je Nikola Sivčev (27) iz Kikinde.

-Dolazim čitavu deceniju na Božićnu liturgiju. Uvek uzmem česnicu i ovo je prvi put da sam izvukao novčić i to zlatnik. Mnogo mi znači i veoma sam srećan i siguran sam da će ova godina za mene biti puna uspeha – istakao je Nikola Sivčev.

Jedan od srebrenjaka je pripao Kikinđanki Andrei Tunić (25).

-Svake godine dolazim na Liturgiju za Božić. Dobila sam srebrenjak i prvi put da sam izvukla novčić. Ove godine završila sam fakultet tako da se nadam da će mi ovo doneti sreću u daljem životu – dodala je Andrea Tunić.

Sugrađanin Mićo Tegeltija prvi put je prisustvovao Liturgiji u hramu.

-U česnici sam pronašao srebrenjak. Verujem da će i doneti sreću – kazao je Tegeltija.

Božićnoj liturgiji prisustvovali su gradonačelnik Mladen Bogdan, narodni poslanik Milenko Jovanov, zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski, predsednik Skupštine grada Dušan Popeskov članice Gradskog veća Marijana Mirkov i Melita Gombar, kao i pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Zoltan Tot.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Želim da nam Božić donese blagostanje, mir i ljubav u naš grad i naše domove. Više nego ikad potrebno je da budemo jedinstveni, da smo zajedno, da imamo snage i pomažemo jedni druge kako bi sve što želimo i postigli. Svima nama neka od Božića do Božića, svaka godina bude prosperitetnija, bolja i uspešnija – naveo je prvi čovek grada.

Božićna liturgija služena je i u Hramu Svetih Kozme i Damjana, a deljena je i česnica.

A.Đ.

paljenje-badnjaka-(2)

U porti pravoslavne crkve Svetog Nikole u prisustvu sugrađana i sveštenika badnjak je osvećen i upaljen. Doneli su ga konjanici i konjari sa zapregama i fijakerima okićeni hrastovim grančicama. Kum badnjaka ove godine bio je Ilija Rađenovć, predsednik Kikindskog konjičkog udruženja.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Velika je čast biti kum na najradosniji hrišćanski praznik. Predstavljam ne samo sebe, nego sve članove mog udruženja, koji, pre svega neguju tradiciju. Svi smo se okupili i već jutros u pet sati krenuli smo da sečemo badnjak. U povratku smo obišli prijatelje, poljoprivrednike i članove kluba. Negovanje ove tradicije svima nam je važno i istrajaćemo u tome – rekao je Rađenović.

Po badnjak je bio i Žika Beleslin, član Kikindskog konjičkog udruženja.

-Krenemo u ranim jutarnjim satima i završimo kasno u noć. Posetili smo veliki broj porodica i svi su nas dočekali sa osmehom. Po badnjak, sa lipicanerima Marom i Dravom i kolima odlazim četvrtu godinu zaredom. Poštujem i volim ovu tradiciju i na nama, mlađima, je da je održimo – istakao je Žika Beleslin.

Konjar Ivan Rakić iz Kikinde zajedno sa kumom Zoranom Divljakom iz Ruskog Sela, sinom Nikolom i kolegom Čedomirom Sivčevim, takođe je na Gradski trg doneo badnjak.

-Ličnim primerom moramo učiti mlađe kakvi su nam običaji i tradicija i kako ih poštovati. Po meni, Badnji dan i Božić su najveći i najradosniji hrišćanski praznik i važno ga je obeležiti kako dolikuje – naveo je Rakić.

Sveštenici Pravoslavne crkvene opštine čestitali su okupljenima Badnji dan i pozvali ih da sa unošenjem badnjaka u svoje kuće unesu i mir.

Paljenju badnjaka prisustvovao je i gradonačelnik Mladen Bogdan, pomoćnica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski, narodni poslanik Milenko Jovanov i njihovi saradnici.

U crkvi su građani odlazili po badnjake koje su odneli svojim kućama, a ove godine pripremljeno ih je oko dve hiljade. U isto vreme osvećenje i paljenje badnjaka organizovano je i u hramu Svetih Kozme i Damjana.

A.Đ.

badnjak-gradska-kuca-(5)

Kuglašice Kike i gradonačelnik Mladen Bogdan sa saradnicima uneli su badnjak u Gradsku kuću. Kako je istakao prvi čovek grada, badnjak je unet kako bi doneo još više prosperiteta, zdravlja, blagostanja i mudrosti.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Običaj je, oduvek, da domaćin unosi badnjak u kuću koji simboliše ognjište. Ovo je naše, gradsko, ognjište, oko kog se okupljaju svi naši sugrađani. Da nam ognjište večno živi i da nam donese napredak uz poruku da nam iz godine u godinu badnjak i Badnji dan pomogne u ovim izazovnim vremena da imamo mudrosti, snage i strpljivosti da uradimo još bolje i još veće stvari za naš grad. Svim mojim Kikinđanima želim da u miru i blagostanju provedu ovaj sveti dan – rekao Mladen Bogdan.

A.Đ.

vlcsnap-2024-12-30-23h39m22s527

U prazničnom podkastu Kikindskog portala ugostili smo gradonačelnika Mladena Bogdana. Nakon je u intervjuu za „Komunu” prvi čovek grada rezimirao godinu na izmaku, ostvarene rezultate gradske vlasti i planove za 2025. godinu, ovaj razgovor koncipirali smo iz drugačijeg ugla.

Kako izgleda radni dan gradonačelnika? Šta su najveći izazovi na ovoj funkciji?

Ko su mu uzori u politici, a ko najveći kritičar? Šta bi poželeo sugrađanima za Novu godinu?

 

 

 

 

 

decija-ngJPG

Tačno u podne, 31. decembra, odbrojavajući poslednje sekunde Stare, kikindski mališani dočekali su Novu godinu. Na Gradskom trgu okupili su se u velikom broju kako bi zajedno sa Deda Mrazom i glumcima pozorišta „Lane“ poslali najlepšu sliku iz Kikinde.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Među okupljenima je bila i Tina Tolimir koja je uživala u predstavi „Novogodišnji kviz“.

-Bio mi je jedan Deda Mraz koji mi je doneo i dodatne poklone. Dobila sam lutku, pingvina, kućicu za lutke, kao i ukrasnu kućicu. Tu su bili i slatkiši. Rekao mi je da sam bila najbolja u dobroti ove godine – saznali smo od Tine.

Da je Matija Terek bio dobar potvrdio je i Deda Mraz.

-Dobio sam slatkiše, flašicu i pernicu. Očekujem i noćas Deda Mraza koji će mi tokom noći ostaviti poklon ispod jelke. Dobar sam učenik i sigurno ću dobiti šta sam poželeo – otkrio nam je Matija.

Deca su uživala u svojoj proslavi, dobili su i slatkiše i na kraju i zapevali sa Deda Mrazom i glumcima.

A.Đ.

 

zajednicka-dan-grada

Povodom Dan grada dodeljena su gradska priznanja najzaslužnijim pojedincima i kolektivima. Na svečanosti u Gradskoj kući prisustvovali su predstavnici javnog, političkog, privrednog, društvenog, kulturnog, sportskog života grada. Nagrade grada i pohvalnice uručio je gradonačelnik Mladen Bogdan koji je, obraćajući se prisutnima, istakao je daje Kikinda grad velikih ljudi koji su pisali istoriju.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Svi oni koji su kroz istoriju gradili i sagradili naš grad, predali su ga nama da ga čuvamo i dalje unapređujemo. Godina na izmaku bila je zahtevna i puna izazova. I pored toga, puno je toga na šta smo ponosni i uspeha koji će se pamtiti. Zahvaljujem se svima koji su se borili da uradimo dobre stvari za našu Kikindu, kako iz grada, tako i u Pokrajini i Republici koji su nam pomagali u tome da naša sredina bude bolje mesto za život. U Novoj godini želim nam da budemo jedinstveni, da budemo zajedno, ali i da budemo odgovorniji i strpljiviji, da razumemo i čuvamo jedni druge. Samo tako ostvarićemo zajednički cilj, da imamo uspešniju, razvijeniju, bolju, lepšu, napredniju Kikindu – naveo je gradonačelnik Bogdan.

Najviše gradsko priznanje „Zaslužni građanin Kikinde“ propalo je Draganu Strajniću za sveobuhvatni doprinos razvoju grada Kikinde, koji se i zahvalio u ime nagrađenih.
-Čast mi je i zadovoljstvo što sam danas ovde. Nema veće radosti i sreće, nego kada radeći daš deo sebe svojoj sredini i svom gradu, i kada to neko spozna i prizna. Ovo je moje najveće priznanje koje sam dobio – rekao je Strajnić.

Posebna priznanja dobili su: dr Milan Brkin, za dugogodišnji naučni, sportski i humanitarni rad, Baletska škola Novi Sad – Izdvojeno odeljenje Kikinda u oblasti obrazovanja i umetnosti, a povodom 30 godina rada.

Marija Dragin, prosvetni radnik u penziji za život posvećen obrazovanju dece.

Nagrada grada Kikinde posthumno je pripala novinarki Ljiljani Pancel za sveobuhvatan doprinos razvoju novinarstva, kulture, humanitarni i društveni rad.

U oblasti zdravstva nagrada „Dr Ranko Petrović“ dodeljena je hematologu u penziji dr Čedomiru Gavrančiću, za doprinos očuvanju zdravlja građana Kikinde, a posthumno je nagrađen i pedijatar dr Talal Abu Haija, za doprinos očuvanja zdravlja dece.

Priznanja u oblasti obrazovanja „dr Pavle Kenđelac“ uručena su Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin“, za doprinos razvoju obrazovanja , a ista nagrada dodeljena je i Kristini Drljić, direktorici PU „Dragoljub Udicki“.

U oblasti privrede i preduzetništva priznanje „Mihael Bon“ dobila je Štamparija „Bis“, za poseban doprinos razvoju privatnog preduzetništva.

Rukometaš Luka Panić nagrađen za doprinos razvoju sporta priznanjem „Nika Mirkov“, za iskazanu humanost i dobročinstvo nagrada „Melanija Nikolić Gaičić“ uručena je Brankici Miškov, predsednici udruženja Multipla skleroza Kikinda .

Priznanje u oblasti informisanja i kulture, za doprinos razvoju i unapređenju novinarstva i kulture, dodeljena je Branislavu Ugrinovu, uredniku dopisništva RTV-a u Kikindi.

Pohvalnice su pripale KUD-u „Petar Kočić“ iz Novih Kozarca, za doprinos kulturi i Bogdanu Kalabiću, za doprinos razvoju amaterizma.

Pohvaljen je i Nikola Linjački, bubnjar, za doprinos kulturi.

Učenici Bogdan Zavišin, Andrej Varga, Mateja Kosić i Lena Davidović pohvaljeni za izuzetne rezultate u oblasti obrazovanja.

U programu je učestvovala Ljubica Vraneš, mecosopran, solistkinja Beogradske opere, koja je izvela tradicionalne srpske numere.

A.Đ.

 

lane-naslovna

Ovde su naučile svoje prve pesmice i prve nastupe imale generacije mladih Kikinđana. Glumačka škola u Dečijem pozorištu „Lane“ postoji već dve decenije, koliko i jedini dečiji teatar u gradu.

Neki novi klinci je edukativan serijal u produkciji Kikindskog portala koji afirmiše kreativne potencijale dece i kvalitetno provođenje slobodnog vremena.

U savremenom dobu preplavljenom jutjuberima i tik tok izazovima, kada za decu manjkaju kvalitetni medijski sadržaji, a dominira svakodnevna i prekomerna upotreba mobilnih telefona, predstavljamo kako u svom gradu mogu na kvalitetan način da upotpune slobodno vreme, birajući njima bliske aktivnosti.

 

Projekat je realizovan zahvaljujući podršci Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama

 

paketici-sela-(7)

Podela paketića nastavljena je u selima. Mališani koji su pismo ubacili u „Kutiju želja“ željno su iščekivali Deda Mraza koji je u pratnji Snežne kraljice i gradonačelnika Mladena Bogdana posetio porodicu Bozoki u Sajanu. Devetogodišnjem Aleksandru ispunjena je najveća želja – od Deda Mraza je dobio bicikl. On je najmlađi od četvoro dece.

 

-Dugo već želim bicikl. Dobro učim i trudim se da pomognem roditeljima. Bio sam ubeđen da će mi Deda Mraz ispuniti želju i to se i desilo. Bicikl je baš onakav kakav sam želeo – rekao nam je Aleeksandar.

Supružnici Boris i Ana imaju još i Anastasiju (16), Rebeku (13) i Dalibora (12).

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

Porodica Krstin iz Iđoša, mališani Uroš, Živojin i Nevena sa tatom i mamom, Nemanjom i Tijanom, takođe su se obradovali poklonima i posetom.

 

-Dobili smo bojanke, flomastere, igračke i slatkiše. Sve je lepo i svi ćemo se zajedno igrati  – otkrio nam je Uroš.

Najpoznatiji deka na svetu nije zaboravio ni prvu bebu rođenu u 2024. godini Mionu Tatomir. Majka Jovana Vasiljević i otac Jovan Tatomir pozdravili su akciju lokalne samouprave kojom svake godine obraduje veliki broj mališana.

-Na nama je da brinemo o našim mališanima. Ovo je simboličan način da pokažemo da se borimo za svako dete, a Miona je pravi mali div, s obzirom na to da je rođena mesec dana ranije – istakao je gradonačelnik Bogdan.

A.Đ.

error: Content is protected !!