Видео

paketici-bogdan-(5)

Petogodišnja Nika Beleslin i njena jednogodišnja sestra Dunja, među prvom su decom koje su posetili gradski Deda Mraz, Snežna kraljica i gradonačelnik Mladen Bogdan. Doneli su joj ono što je želela za Novu godinu.

-Paketići su veliki i lepi. Ima svega, slatkiša, igračaka, bočica za vodu, kutija za hranu. Bile smo dobre, pisale smo pismo i zato nam je i došao Deda Mraz – rekla nam je Nika.

I Sofija Kugli, stara svega godinu i četiri meseca, dobila je darove od najpopularnijeg deke na svetu. Njeni roditelji Marija Vujović i Denis Kugli dodaju da podržavaju gradsku akciju, a da je njihova mezimica dobila kockice i slikovnice sa kojima se rado igra.

Paketići su stigli i na adresu porodice Fekete. Roditelji Branislav i Jelena zajedno sa petogodišnjom Elenom i trogodišnjim Stefanom sa osmehom su dočekali gradonačelnika Bogdana, Deda Mraza i Snežnu kraljicu. Dok su mališani nestrpljivo otvarali paketiće

Branislav Fekete pozdravio je akciju i istakao da i sam pomaže prilikom dodele gradskih darova.

-Svake godine delim paketiće i rado pomažem da svi darovi stignu na adrese dece koja su poslala pisma. Radost dece je nemerljiva i svi treba da učinimo koliko možemo da učinimo praznike što boljim i lepšim.

Podela novogodišnjih paketića mališanima na teritoriji Grada koji su pisma sa novogodišnjim željama ubacili u „Kutiju želja” jedna je od najlepših akcija grada.

-Ove godine stiglo je više od 6.000 pisama i mi ćemo podeliti isto toliko paketića. Ovo je najlepši posao koji obavljamo na kraju godine. Potrudićemo se da svaku želju ispunimo jer su sva deca bila dobra. Nema ničeg lepšeg nego da naše mališane obradujemo i da im omogućimo lepo i bezbrižno detinjstvo. Deca su ta koja nas motivišu da se izborimo sa svim nedaćama – naveo je Mladen Bogdan.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

A.Đ.

nasa-kuca-drz-sekretar-(3)

Poboljšanje socijalne zaštite u državnim ustanovama, problemi sa kojima se susreću zaposleni, kao i uvođenje novih načina pomoći bile su teme o kojima je, tokom radne posete Kikindi državni sekretar Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja Đorđe Todorov, razgovarao sa predstavnicima Centra za socijalni rad i Centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“. Gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Željko Radu, prilikom posete, upoznali su državnog sekretara o svim merama socijalne zaštite koje sprovodi lokalna samouprava, sa posebnim osvrtom na „Našu kuću“ koja zbrinjava dosta korisnika.

-Drago mi je što u Kikindi postoji ovakva ustanova socijalne zaštite i da se prepoznaje njena važnost i vrednost. Neophodno je da čitavo društvo shvati koliki je značaj zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite koji su svakodnevno u kontaktu sa korisnicima i njihovim porodicama. Na ministarstvu je da pruži institucionalnu pomoć, naročito kada su kadrovi u pitanju, na šta su nam pažnju skrenuli zaposleni u Centru za socijalni rad. Kadrovski potencijal je ograničen u svim lokalnim samoupravama u našoj zemlji. Potrudićemo se da ovo pitanje rešimo sistemski -rekao je Todorov.

Todorov, Bogdan i Radu posetili su i gradilište na kojem niče buduća zgrada Centra za socijalni rad.

 

-Izgradnja teče dobrom dinamikom. Očekujem da ćemo do juna 2025. godine imati gotov objekat. Nova zgrada Centra za socijalni rad važna je za naš grad jer ćemo dobiti funkcionalnu zgradu, umesto sadašnje koja je neuslovna. To će nam omogućiti da uvedemo nove mere i programe iz domena socijalne zaštite, a korisnici će imati bolje uslove. Ukazali smo na nedostatak kvalifikovanog kadra, iako se lokalna samouprava trudi da pomogne i u ovom domenu rada – naveo je gradonačelnik Bogdan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

V.d. direktorica Centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“ Nikoleta Pavlov ima ideje koje će unaprediti boravak korisnika.

-U toku je izrada novog Pravilnika o bližim uslovima i standardima koji utiče na naš rad, i šta bi ga moglo poboljšati. Izneli smo i dugoročne planove, ali i usluge koje bi nam bile od pomoći u radu sa korisnicima. Dobar deo naših sugrađana nema nikakvu uslugu, a neophodna im je. Mi imamo ideju kako bismo im pomogli – napomenula je Nikoleta Pavlov.

A.Đ.

ministarke-(2)

Igralište ispred Sportskog centra „Jezero“ svečano je otvoreno. Mališanima su dostupne razne sprave u skladu sa uzrastom, a novi prostor doprineće da deca na kvalitetan način provode slobodno vreme. Crvenu vrpcu presekli su ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka privrede Adrijana Mesarović i gradonačelnik Mladen Bogdan. Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju izdvojilo je oko pet miliona dinara za novo igralište.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

-Kikinda ispunjava uslove za otvaranje Kancelarije za porodicu, koja je zamišljena kao otvorena vrata za sve porodice, i na nama je da ona svim građanima bude dostupna u što kraćem roku. Njena namena je da bude spona između lokalne samouprave i Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, da usmeri porodice na subvencije koje se dodeljuju i da sakuplja sve značajne podatke koji se odnose na porodice u Kikindi i na njihove potrebe. U vašem gradu nije dovoljno promovisana mera subvencije za kupovinu prve nekretnine za bračne parove sa decom jer nam nijedan zahtev nije stigao iz Kikinde. Kako je u gradu stopa fertiliteta viša u odnosu na prosek u državi, sigurna sam da će uz bolje informisanje javnosti porodice sa decom podneti zahteve za ovu meru – istakla je ministarka Đurđević Stamenkovski.

Ministarke su, sa saradnicima i predstavnicima grad, posetile i radionicu kikindske preduzetnice Mirne Rackov, jedine žene opančarke u Srbiji. Na konkursu pomenutog Ministarstva za stare zanate vlasnica firme „Maca papučarica“ ove godine dobila je sredstva za kupovinu mašine kojom će unaprediti posao.

-Veliko interesovanje za naš konkurs stiglo je iz Kikinde i deset preduzetnika koji se bave starim zanatima dobilo je sredstva za kupovinu mašina i repromaterijala. I ostali privrednici iz severnog Banata vrlo su agilni kada je reč o konkursima Ministarstva privrede koji su prilagođeni potrebama samih preduzetnika. Ove godine opredeljeno je značajno više bespovratnih sredstava u odnosu na ranije godine. Isto tako podržali smo sa 500.000 dinara kroz program žene na selu . Današnju posetu iskoristili smo kako bi od samih zanatlija čuli sa kojim se problemima susreću i šta možemo da uradimo kako bismo im pomogli – precizirala je ministarka Mesarović.

Mirna Rackov upoznala je gošće sa proizvodnjom i dodala koliko je važna pomoć države u opstanku starih zanatlija.

-Sredstva koja sam dobila značajno će ubrzati proizvodni proces. Opanke koje izrađujem šiju se ručno i svaka mašina koja može da pomogne da se lakše i bolje radi puno mi znači. Sama ne bih mogla da je kupim, tako da mogu samo da pohvalim konkurs Ministarstva privrede – napomenula je Mirna Rackov.

Gradonačelnik Mladen Bogdan predstavio je ministarkama mere lokalne samouprave koje se sprovode, a vezane su za pronatalitetnu politiku, ali i one koje se odnose na preduzetničke radnje i privredna društva.

-Posetu dve ministarke u jednom dani nismo imali ranije i ovo je jedan od načina da pokažemo sugrađanima da svi zajedno radimo na istom cilju, a to je bolji život za sve. Dečije igralište koje smo otvorili je prava oaza i siguran sam da će ga naši mališani koristi svakodnevno. Kancelarija za porodicu koja je u planu puno će nam značiti, naročito što imamo čime da se pohvalimo pošto je Kikinda prepoznata kao sredina koja ima veliki broj mera u domenu populacione politike i dečije zaštite. Privredna kretanja u našem gradu ocenjena su kao dobra, a razgovarali smo i o potencijalnim investitorima s obzirom na to da imamo završenu novu industrijsku zonu – naveo je Bogdan.

Otvaranju novog igrališta prisustvovala su deca i roditelji iz ovog dela grada, predstavnici udruženja „Deca sa ahondroplazijom“, kao i pokrajinska poslanica Stanislava Hrnjak. Ministarke Đurđević Stamenkovski i Mesarović sa saradnicama, državnim sekretarkama Sanja Lakić i Andreom Horvat Kiralj i savetnicom ministarke privrede Anom Marinković, u Gradskoj kući na radnom sastanku razgovarale su sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, zamenikom gradonačelnika Dejanom Pudarom, pomoćnicom gradonačelnika Dijanom Jakšić Kiurski i članovim Gradskom veća Željkom Radu i Melitom Gombar.

A.Đ.

centar-za-talente

Neki novi klinci je edukativan serijal u produkciji Kikindskog portala koji afirmiše kreativne potencijale dece i kvalitetno provođenje slobodnog vremena.

U savremenom dobu preplavljenom jutjuberima i tik tok izazovima, kada za decu manjkaju kvalitetni medijski sadržaji, a dominira svakodnevna i prekomerna upotreba mobilnih telefona, predstavljamo kako u svom gradu mogu na kvalitetan način da upotpune slobodno vreme, birajući njima bliske aktivnosti.

Regionalni centar za talente „Dušan Vasiljev“ u Kikindi već osam godina okuplja darovite, one koji žele da znaju bolje i više.

U 11 oblasti rada svake godine angažovano je stotinak učenika. Ovo je mesto na kojem se razvijaju potencijali.

Projekat je realizovan zahvaljujući podršci Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama

zarko-dan-skole-(13)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Učenici i zaposleni u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin“, bogatim programom proslavili su 69. rođendan. Tokom prepodneva organizovane su radionice u kojima su učestvovali roditelji nakon čega je u fiskulturnoj sali škole izvedena priredba. Đake su podržali roditelji, bake, deke, ali i predstavnici lokalne samouprave.

– U okviru radionica izrađena je jelka od hemijskih elemenata, učenici su pravili novogodišnje ukrase, mogli su da se oprobaju u društvenim igrama i da igraju šah. Pored školskog hora, u svečanom programu, naši đaci predstavili su se plesnim tačkama, svoje umeće pokazala je i folklorna sekcija koju realizujemo zajedno sa „Guslama“, a predstavili su se članovi glumačke sekcije. Uz veliku podršku lokalne samouprave škola svake godine dobija sve bolje uslove za rad. Nedavno je 6,5 miliona dinara Pokrajinski sekretarijat za sport uložio u rekonstrukciju sportskog terena pored škole koji je sada jedan od najmodernijih u našoj okolini. Deo stolarije je zamenjen i nadamo se da će se ovaj posao se nastaviti, a ono što nam je najvažnije jeste sanacija ravnog krova na objektu koji je u lošem stanju – istakla je Slavica Lazić, direktorica OŠ „Žarko Zrenjanin“.

Donedavno direktor, a sada član Gradskog veća Tihomir Farkaš sa posebnim emocijama prisustvovao je Danu škole.

-„Žarko Zrenjanin“ jedna je od najboljih škola zahvaljujući sadašnjim zaposlenima, ali i penzionerima koji su u ranijem periodu činili da ova obrazovna ustanova bude na ponos generacijama đaka koji su je pohađali. Ovde sam proveo 32 godine i, dopustiću sebi da budem sentimentalan, jer smatram da je ova škole najbolja u severnom Banatu. Drago mi je što vidim da se učenici i zaposleni okreću budućnosti osluškujući jedni druge – kazao je Farkaš.

Ovu školu pohađa 510 učenika.

A.Đ.

 

rselo-posumljavanje-(4)

Budući park u Ruskom Selu postaje zelena oaza jer je  bogatiji za 200 mladica lišćarskih i četinarskih sadnica. Površina od dva hektara pošumljena je sa žalosnom brezom, crvenolisnom šljiva, platanom, ukrasnim forzicijama, plavom smrčom, tujom, kedarom i drugim vrstama. U pošumljavanju su učestvovali i zaposleni i učenici OŠ „Gligorije Popov“.

-Svi učenici škole rado su se odazvali ovoj akciji. Jedva čekamo da park bude završen i da imamo lepo mesto na kojem ćemo se okupljati i kvalitetno provoditi vreme – istakao je Aleksa Popović, učenik osmog razreda škole „Gligorije Popov“.

I Marija Vojinović, učenica šestog razreda istog je stava.

-Drveće su pluća svakog mesta i ponosna sam na sve nas što smo doprineli da imamo zdraviju i lepšu životnu okolinu – dodala je Marija.

Dušan Marjanović, predsednik Saveta MZ Rusko Selo zahvalio je lokalnoj samoupravi, kompaniji „Essity“ i svima koji su pomogli da se park pošumi.

-Pre pet godina započeli smo projekat izgradnje parka u centru sela. Prostor je bio zakorovljen i zapušten i sada ima potpuno drugi izgled. Do sada je izgrađena trim staza, izbetonirana su postolja za dečija igrališta i fitnes na otvorenom, kolski ulaz i očekujem da ćemo narednih godina završiti sve građevinske radove – rekao je Marjanović.

Akciji pošumljavanja priključili su se i Mladen Bogdan, gradonačelnik, Đorđe Tešin, član Gradskog veća i Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

-Grad je potpisao ugovor sa austrijskom kompanijom „Essity“ vredan dva miliona dinara. Pomenuta kompanija organizuje akciju „Srbija se voli drvećem“ i koja je prvi put donirala sadnice nekoj lokalnoj samoupravi u Vojvodini. Rusko Selo dobija zelenu oazu za rekreaciju i odmor i to upravo na mestu gde je nekada postojao park, što najstariji meštani pamte. Kontinuirano radimo na pošumljavanju naše sredine jer nam je cilj da promenimo neslavnu statistiku najnepošumljenijeg grada u našoj zemlji – naveo je gradonačelnik Bogdan.

Kikinda je ima svega 1,16 procenat pod šumama, a pre deset godina bili smo ispod jednog procenta.

-Različitost vrsta i kolorita krasiće park tokom sva četiri godišnja doba. Važno nam je što su se akciji priključili i đaci koji na ovom prostoru već imaju školsku šumu zasnovanu 2019. godine. Upravo ova sadna sezona biće posvećena popunjavanju postojećih školskih šuma i obrazovnih ustanova – dodala je Miroslava Narančić.

U parku će se nalaziti dva dečija igrališta za različite uzraste, sprave za fitnes na otvorenom, trim staza. Obogatiće ga senik, klupe i mobilijar za odmaranje i uživanje.


A.Đ.

error: Content is protected !!