Уз звуке из Штраусове опере „Слепи миш” кадрил на тргу испред Градске куће матуранти средњих школа, заједно са професорима, директорима, али и представницима локалне самоуправе, плесом су обележили крај школовања. У највећем синхронизованом плесу на свету у оквиру параде „Плес са Европом“ млади су послали најлепшу слику. Лејла Фелбаб матуранткиња је Гимназије „Душан Васиљев“ и има планове за даље школовање.
-Ово је прави начин да завршимо крај једног животног раздобља. Памтићу све оно лепо, али и несташлуке које смо приређивали. Уписала сам високу школу смер радиологије – додала је Лејла.
Марко Пекаревић завршио је Економско-трговинску школу.
– Матурантски плес нам пуно значи и средњу школу памтићу по пријатељима које сам стекао. Планирам да упишем Економски факултет – казао је Марко.
Ема Буњевачки завршила је смер фармацеутски техничар у ССШ „Милош Црњански“ и о плановима каже.
-Најлепше што се од средње школе опраштамо сви заједно плесом. Жеља ми је да школовање наставим у Београду и да постанем протетичар – сазнали смо од Еме.
Матуранте, њих 384, поздравио је градоначелник Никола Лукач, честитао им завршетак средње школе и прикључио им се у плесу.
-Ово је уједно један од најлепших периода живота и сигуран сам да ће наши млади суграђани наћи начин да се ухвате у коштац са оним што их очекује. Већина њих наставиће школовање и желим им пуно успеха у стицању даљег образовања. Моја порука је да никад не забораве одакле су и да се надамо да ће се вратити када стекну нова знања и искуства, што ће нам помоћи да стварамо још бољу будућност – истакао је Никола Лукач.
Матурантски плес се већ 17 година организује у нашем граду подсетио је Марко Марковљев, в.д. директор Културног центра.
– Овај плес постао је традиција у Кикинди и завршетак школовања не може да се замисли без њега. Млади имају невероватну енергију која плени и подстиче – додао је Марко Марковљев.
Малишани из кикиндских вртића учествовали су на 34. кросу РТС-а „Кроз Србију“. У дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско трговинске школе, у трци коју подржава Мнистарство просвете, надметало се 470 деце, а најбољима су уручене дипломе. У категорији девојчица прва је била Хана Жувела из „Плавог чуперка“.
-Није ми било тешко. Волим да трчим и прошле године била сам прва. Трчала сам без патика, на половини трке су ми спале са ногу – сазнали смо од Хане.
Међу дечацима најбржи био Тадија Малогајски из „Бамбија“.
-Није било лако, сви моји другари су јако брзи. Тренирам фудбал и сваког дана трчим. Драго ми је што сам први – рекао нам је Тадија.
Друго место освојила је Нера Јовић и трећа је била Тамара Тифенбах обе из вртића „Мики“. Вицешампионско место у трци дечака је Лазар Живановић из вртића „Мики“, док је треће освојио Јован Жигић из „Плавог чуперка“.
-Ово је други Крос РТС-а у овој години ком се прикључила наша установа. Важно нам је да се деца учествују у спортским активностима у оквиру којих развијају моторику, уче се спретности, фер плеју. Сви су победници и најважније је да осете радост трчања – рекао је Дејан Ивановић, стручни сарадник педагог за физичко васпитање Предшколске установе „Драгољуб Удицки“.
Малишане су са трибина бодрили њихови вршњаци, али и чланови Градског већа Валентина Мицковски и Драган Пецарски, као и директорица ПУ „Драгољуб Удицки“ Кристина Дрљић.
-Крос РТС-а је једна од највећих атлетских манифестација и драго ми је што су део ње и деца из наших вртића. У предшколском узрасту важна је физичка активност и бављење спортом јер их учи здравом начину живота – напоменуо је Пецарски.
Крос РТС највећа је атлетска манифестација у Европи и широм земље подржали су је предшколци и ђаци.
Изборна листа кандидата за одборнике коалиције окупљене око Српске напредне странке „Александар Вучић- Кикинда сутра” предата је вечерас Градској изборној комисији.
Локални избори у Кикинди биће одржани 2. јуна, када ће се гласати у још 65 јединица локалне самоуправе као и у Граду Београду.
У великом број грађани овог поподнева, у просторијама Градског одбора СНС-а, својим потписима дали су подршку листи „Александар Вучић – Кикинда сутра“. Листа ће бити предата у вечерњим сатима, а своје потписе подршке дали су и Миленко Јованов, председник посланичке групе „Александар Вучић – Србија не сме да стане“ у Народној скупштини Републике Србије, председница Градског одбора СНС и посланица у Скупштини АП Војводине Станислава Хрњак и градоначелник Никола Лукач.
– За нас су подједнако важни сви избори јер су Влада Републике Србије и председник Вучић итекако обраћали пажњу на наш град и то се види кроз различите пројекте који су у овде реализовани, а можемо да се похвалимо да смо били радо виђени и у канцеларијама Покрајине где смо представљали пројекте важне за наш град – рекао је Јованов. – Синхронизација рада Града Покрајине и Републике треба да се настави. Ми имамо у плану велике и озбиљне пројекте за наш град и за тако нешто нам је потребно да та, како се некада звала, вертикала власти, остане и у наредном периоду.
Јованов је подсетио да је Српска напредна странка у претходном периоду показала да води рачуна о грађанима Кикинде, „да умемо да реализујемо важне пројекте за наше грађане и када су у питању различите области живота – спорт, култура, здравство, образовање, инфраструктура, комунална инфраструктура, туристичке манифестације…“.
– Све смо то померили на виши ниво, са тим резултатима излазимо пред грађане и желимо да им кажемо шта је то што их очекује у наредне четири године када су у питању локална самоуправа и тај синхронизовани приступ, заједнички рад са Покрајином и Републиком. С друге стране, ми ћемо, као опозициону листу, једну или више, свеједно, имати некадашњу Демократску странку, то је некадашња „жута власт“ у Кикинди, то су они људи који, за читав период своје владавине, од 2008. до 2013. године нису урадили ама баш ништа, осим за себе евентуално, а грађани Кикинде од те власти нису видели ништа. Обећавали су фабрику воде, путеве, улице, и ништа нису урадили, уништили су све чега су се дотакли и сматрам да, у наредном периоду, грађани треба да знају да та опасност да се они врате итекако постоји. Ништа на овим изборима није решено, ништа није унапред завршено, мора се изаћи на изборе и зато позивам све који подржавају председника Вучића и његову политику, да гласају за ону листу коју он подржава својим именом – истакао је Јованов.
Додао је да је јасно ко ће да води политику Александра Вучића, а ко ће да води политику оних који не смеју да изађу својим именом и презименом ни на једне изборе.
– То су они који се стално крију иза неких других, трећих, а после ногом отварају врата председника општине или градоначелника и отимају све што могу да отму – нагласио је. – Иза свега тога остане уништен Хотел „Нарвик“, уништена хладњача на улазу у град и ништа за грађане Кикинде. Сваки пут када имам прилику да се обратим грађанима, желим то да истакнем: када год желе да виде шта је оно што смо ми урадили и шта је оно што је радила „жута” власт, нека погледају фабрику воде која се завршава и која ће почети да ради ускоро, и нека погледају Хотел „Нарвик“. Нека погледају све што смо радили у претходном периоду – Диспанзер за жене, Болницу која је завршена, и нека погледају, с друге стране, хладњачу која зврји празна. Нека погледају пут до Аде за који смо онолике паре дали и из локалног буџета, нажалост недавно, и кроз покрајински буџет, а који нема ни употребну дозволу, са она два пружна прелаза на којима може да се настрада.
Ове странке, једноставно, хоће да наставе пљачку и лично богаћење, истакао је Јованов.
– Мислим да им оловком овога пута поново можемо казати да одморе још мало, да се нису променили, да су сви исти који су и били и да не верујемо да могу да ураде ишта добро за нас и за град Кикинду и, у том контексту, очекујем подршку грађана, подршку свих који су на претходним изборима подржали, пре свега, листу председника Вучића, а онда и све друге листе које су са нама у коалицији.
Ми не правимо списак лепих жеља – као озбиљна странка имамо пројекте за сваки део града
Градски одбор у Кикинди бележи сјајне резултате, пре свега захваљујући људима који овде раде локалне кампање, у месним одборима, од улице до улице, од стана до стана, од врата до врата, перманентно, неколико година уназад, рекао је Јованов и додао да се та лествица увек подизала, да сада већ представља озбиљан подвиг да се она прескочи, и да је управо то јасна порука грађанима како желе да се град развија. Подсетио је да је СНС, у претходном периоду, и на изборима у децембру, постигао одличан резултат, „што показује велики потенцијал који ће грађани препознати на локалној листи“.
– Као неко ко у Републичкој скупштини брани политику председника Вучића, желим да им кажем да је то листа за коју треба да гласају, да је председниково име гарант да ће се његова политика водити у Кикинди.
Што се тиче опозиције, то су људи који су некада седели заједно у општинским и градским одборима, а онда су се поделили у сто странака. Сад сваки има своју странку, али су опет заједно, истакао је Јованов.
– То је све некадашња Демократска странка са свим тим истим људима и оним главним међу њима, Зораном Милешевићем, који није кандидат никад низашта, али руководи свима њима. Сви су они његове лутке на концу и грађани Кикинде то треба да знају – он ће бити прави градоначелник уколико они добију који мандат више, било ко од њих ће бити само неко ко ће да испуњава његове жеље, исто онако како су то чинили и Саво Добранић и Илија Војиновић. Први пут када неко из те групе није хтео да испуњава његове жеље, био је смењен на начин како је била смењена тадашња градоначелница – брутално је отерана из зграде. Зато позивам грађане Кикинде, јер то је њихова одлука, да то не раде, да не повере овај град Зорану Милешевићу у наредне четири године.
Ми причамо о озбиљним пројектима које ћемо реализовати за сваки део града, јер сада већ, као искусна странка у власти, врло добро знамо шта обећавамо, објаснио је председник посланичке групе СНС у Републичкој скупштини.
– Ми не правимо списак лепих жеља са којег ће све да буде џабе, да смањујемо приходе буџета, а расходе да повећавамо, ми се таквим глупостима не бавимо јер знамо како град функционише. Када добијете списак лепих жеља, одмах знате да је то лаж. С друге стране, грађани треба да знају да својом одлуком могу да повере град људима који то уопште не заслужују јер су они показали како брину о својој имовини и шта би тек радили са имовином свих нас. То су људи који су заиста показали да нису достојни поверења Кикинде и, без обзира на то што се крију иза разних листа, имена и назива, они су заправо ти – Зоран Милешевић је тај о коме се изјашњавамо на наредним изборима и то треба свима да буде јасно. Коме је до тога да цела Кикинда изгледа као „Нарвик“, као хладњача, као пут до Аде, има листу за кога да гласа и ја му желим успех у томе, ја само не знам онда зашто толико мрзи свој град и своје суграђане – закључио је Миленко Јованов.
Више стотина грађана потписима даје подршку локалној листи коалиционих партнера коју предводи СНС, и у вечерњим сатима, она ће бити предата Градској изборној комисији. Коалициони партнери Српске напредне странке у граду на предстојећим локалним изборима су: СПС, ПУПС, СДПС, Заветници, СРС и Покрет социјалиста.
Хуманитарна организација Срби за Србепозвала је донаторе широм света да се прикључе њиховој новој великој акцији с циљем да се породици Тот-Докић из Мокрина обезбеди нови дом.
Како наводе у ХО Срби за Србе, ова организација постоји од 2005. године и до сада је помогла више од 3.300 породица са више од 15.500 малишана.
Јурке и жмурке, неке су од игара које воле Дуња (2), Михајло (1), Андријана и Марко (5), Снежана (7) и Милош (8). Међутим, осмеси ове дивне дечице остају у сенци тешког живота. У сенци одрастања у старој кући пуној пукотина!
Породица Тот-Докић живи у рубном делу Мокрина. Кућу у којој живе фактички чине омања кухиња и једна соба у којој спава њих осморо. Њих осморо, како кажу, „уменга се” у три кревета!
„Никад нисам размишљала да ћу тако рано да се удам. Тешки услови и судбина су ме натерали, па сам напустила школу и посветила се мајчинству. Нажалост, ни овде није баш сјајно. Кућа нам је огроман проблем, а највише се бојим да влага не остави последице на здравље моје деце”, прича Весна која са својих двадесет и нешто година већ има шесторо деце.
Малишани су јако лепо васпитани, доброта им просто исијава са лица и види се да се о њима марљиво брине, без обзира на околности. На кућу им се наслања штала у којој имају девет крава.
„Живимо од продаје млека, тако да гладни нисмо. Волимо то да радимо, како Ненад и ја, тако и деца. Он, наравно, често иде и у надницу. Јако је вредан, чак и за неки мањи динар увек иде да би наша деца имала. На социјалну помоћ и дечији додатак немамо права јер имамо регистровано пољопривредно газдинство и прелазимо неки цензус, без обзира што имамо шесторо деце и што је кућа таква каква је. Можда бисмо добили помоћ да седимо скрштених руку”, разочарано је истакла Весна.
Купатило немају, па се купају у кориту водом загрејаном на шпорету. По двоје „одједаред”. Неки прозори су им попуцали, па их крпе најлонима, а немају ни сва врата у кући.
„Што се тиче хигијене, ту нема не могу или болесна сам. Деца морају сваки дан да су окупана и да су чисти и сређени за школу. И рођендане увек славимо, али, нажалост, ови старији још нису звали другаре из школе. Нису ми рекли разлог, али мислим да је због куће”, додала је Весна.
Док смо водили разговор о кући и њиховом животу, приметили смо да деца воле и да цртају. На питање шта највише, добили смо упечатљив и нимало зачуђујућ одговор – „куће”!
„Највише волим да цртам куће. Видео сам једну лепу жуту, па их зато увек бојим жутом бојом. Волео бих да имам такву. Имамо и мало играчака, највише бих волео да добијем хеликоптер”, испричао нам је осмогодишњи Милош који нам је признао и да уме да им буде хладно зими.
Упитали смо и седмогодишњу Снежану шта би највише желела:
„Ја сам Снежана, ђак првак. Волела бих да имам розе собу и розе барбику!”
Одгајати децу у оваквим условима сигурно није лако. Иако се Весна и Ненад заиста труде да им обезбеде основно, потребна им је подршка.
„Боримо се колико можемо. Свако дете има неку своју жељу коју се трудимо да им испунимо, а некад и не можемо. Најстарији син и ћерка би да имају своје собе, да им мој супруг и ја више не досађивамо. То је и моја највећа жеља, немам нити једну другу. Само да имају своје собе, да могу да позову другаре, да могу да се играју и да не преживљавају све оно што сам ја, даће Бог. Молим све добре људе који су у могућности ако желе да помогну да испуним жељу деци мојој, а и мени самој!”
Хуманитарна организација Срби за Србе позвала је донаторе широм света да се прикључе њиховој новој великој акцији с циљем да се породици Тот-Докић обезбеди кућа.
– Наша пажња и подршка потребнији су им сада више него икад јер су недавно трагичним случајем остали без седмог детета, бебе Миле- истичу из ове организације.
На овом линку погледајте како можете донирати средства за породицу Тот-Докић.
Пшеницу, иако је у солидном стању, потребно је заштитити, истакао је у подкасту Кикиндског портала Благоје Ињац, руководилац кооперације „Козаре“ која припада Делта аграру. Глодари су направили штету, а фунгициди компаније Делта аграр, заштитиће хлебно зрно.
После дужег периода „Козара“ поново сарађује са произвођачима путем уговарања производње. У понуди је значајна палета семенске робе за свe пролећне културе, средства за заштиту биља, минерална ђубрива, али и механизацијa коју компанија Делта аграр нуди у замену за ратарске производе.
Телефони за све информације су: 0230/451-396 и 065/347-13-98.
Вршилац дужности помоћника министра унутрашњих послова Србије и начелник Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић данас је био у званичној посети Кикинди. Градоначелник Никола Лукач приредио је за високе госте пријем у свом кабинету којем је присуствовао и начелник Полицијске управе Кикинда Павле Рајков са сарадницима, а затим је Чаушић са домаћинима обишао радове на објекту Ватрогасно-спасилачког батаљона Града.
Непосредни разлог посете је реконструкција зграде Ватрогасног дома која је предузета ради бољих услова и остварења енергетске ефикасности. Урађена је замена столарије, прозора и роло-врата на гаражама.
– Сарадња Града, Покрајине и Републике резултира заједничким пројектима који ће унапредити услове за рад Ватрогасно-спасилачке јединице – рекао је Лукач. – Разговарали смо и о новим пројектима реконструкције простора, о обнављању опреме. Када смо, пре неколико година, обилазили Јединицу, просечна старост возног парка била је 40, 50 година. Сада је смањена на 25 до 30 година. Обновљена је опрема, али је и Јединица добила доста нових припадника – истакао је градоначелник.
Начелник Чаушић је изјавио да је задовољан када дође у средину у којој је изузетна сарадња Града са свим линијама МУП-а, што је, како је нагласио, гаранција боље безбедности.
Ово је само један у низу примера да је стратешко опредељење Министарства унутрашњих послова константно унапређење услова у којима раде наши припадници, рекао је Чаушић. Он је додао да је прошла година била историјска што се тиче улагања у Сектор за ванредне ситуације – реконструисано је више од 30 и започето још десетине објеката ватрогасних јединица, набављено је десетине нових камиона и хеликоптера.
Напоменуо је и да се сусрећемо са ризицима који су нам до сада били непознати.
– Прошле године смо, управо на територији АП Војводине имали искуства са такозваним суперћелијским олујама, феноменом који је, до пре неколико година, био непознат. Предвиђања су да ћемо, због промене климе имати све екстремније временске услове, што значи да ћемо морати да активирамо све полуге које једно друштво има да бисмо сачували животе грађана и њихову имовину – рекао је Чаушић.
Из тог разлога, објаснио је, захвалан је градоначелнику Лукачу што активно подржава рад добровољних ватрогасних друштава која су веома корисна у ванредним ситуацијама и изразио наду да ће бити што мање посла за наше храбре ватрогасце спасиоце. Морамо да будемо спремни као да ћемо већ сутра морати да реагујемо на ванредне околности, истакао је начелник Чаушић.
Поводом Дана жена, локална самоуправа је за све суграђане организовала концерт Хариса Џиновића. У препуној хали СЦ „Језеро“ дочекале су га овације, а публика, међу којима је било више жена, свих генерација, заједно са Харисом певала је његове највеће хитове. Концерт је започео нумером „Заволех те лудо“ са којом отвара све наступе, а ређале су се песме „Ако можеш ти сузу пустити“ „Како ми недостајеш“, „Рано је за тугу“, „Познаћеш ме и по мраку“, „Муштулук“ и друге.
-Само да знате да сам у давно, у прошлом веку, служио војску у Кикинди. Током војног рока био сам у Панчеву и Зрењанину, али најбоље ми је било када ми кажу да морам у Кикинду – открио је Харис Џиновић.
Концерту су присуствовали и челници локалне самоуправе, заједно са покрајинском посланицом Станиславом Хрњак и градоначелником Николом Лукачем који је свакој суграђанки која је присуствовала концерту даровао је ружу.
-Свим женама желим да буду испуњене љубављу током свих 365 дана у години, да буду поштоване, да буду уважене, да уживају у сваком дану. Жене су стуб породице и бољи део нашег друштва. И овај концерт и све што чинимо за наше даме за 8. март, треба да чинимо свакодневно. Харис Џиновић одушевио је све наше суграђане и сви заједно имали смо незаборавно вече – истакао је градоначелник Лукач.
Иђош је једино место на територији Града које може да се похвали да има поштарку. Нада Танасић (58) разноси пошту својим мештанима и нема куће у селу која је не зна. Занимањем, нимало типичним за жене, почела је да се бави сасвим случајно.
-Почела сам да радим као замена и првобитно је требало да останем месец дана у пошти. За то време мени се посао свидео, ја сам се добро показала, мештани су били задовољни и тако сам остала поштарка пуних 38 година -сазнајемо од Наде.
Као и сваки посао има и лепих и мање лепих тренутака.
-Предност је што сам сваког дана у контакту са људима. Разговарам са мојима Иђошанима о свим темама, неретко чујем добре савете, а за оне који живе сами и понекад су усамљени ту сам да их саслушам. Најлепши тренуци су када младенцима носим телеграме честитке, али и они када се у породици роди принова. Тада и ја учествујем у њиховом слављу и срећи јер од мене добијају телеграме са најлепшим жељама – додаје наша саговорница.
Поштарка Нада радни дан почиње разврставањем поште. Након што заврши овај део посла седа на бицикл и креће да разноси писма.
-Без обзира на то да ли је напољу киша, снег, сунце, ветар пошту достављам бициклом. Сваке четири године добијамо ново превозно средство јер се са њим пређе пуно километара. Моји мештани никада нису имали предрасуде о томе што им пошту носи жена – напомиње поштарка.
На почетку радног века било је пуно више посла.
-Било је пуно више писама које је требало доставити. Само честитки за Нову годину било је пуне две велике вреће. Достављала сам и рачуне, новине и много тога другог, а у Иђошу је било и више становника. Пензија када стигне требало ју је разделити за један дан, а на списку је било 170 пензионера. Нарочито у време инфлације било је важно да се она подели одмах. Тада се радило читав дан, али није било тешко. За две године пуним 40 година стажа и планирам одлазак у пензију – истиче Нада Танасић.
Годину дана радила је и у Кикинди и са колегама поштарима одлично сарађује. Иако је поштарка постала случајно, како каже, сплетом сретних околности, када би могла да бира поново би радила овај посао.
У протекле три године значајна средства уложена су у боље услове рада у Основну школу „Миливој Оморац“ у Иђошу. Радови су финансирани из градског буџета и покрајинских секретаријата, а нова опрема добијена је на конкурсима републичких министарстава, истакнуто је приликом посете покрајинске посланице Станиславе Хрњак, градоначелника Николе Лукача и чланице Градског већа Валентине Мицковски овој образовној установи.
-Обишли смо школу и уверили се шта је то урађено, не само у претходне три, него у протеклих десетак година. Адаптиране су учионице, санитарни чворови, кабинети и све што је било потребно. Не постоји разлика у томе да ли је школа на селу или у граду, подједнако се улаже. Ово је била прилика да видимо шта у перспективи треба решавати. Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине ранијих година подржавао је, а потрудићемо се да и даље издваја средства за пројекте који значе нашим школама, те их позивам да аплицирају на конкурсима који ће бити расписани – истакла је Станислава Хрњак.
Градоначелник Никола Лукач навео је да је за три године у иђошку школу уложено 12 милиона динара.
-Када се средства обезбеде заједничким снагама може пуно тога да се уради. Доказ за то је управо школа „Миливој Оморац“. Не постоји ништа лепше од тога него да ђацима обезбедимо боље услове за учење и ненаставне активности. Покрајина, Република и Град улажу у најважније, нашу децу. Сви започети пројекти, али и они који су приоритетни биће подржани – прецизирао је Никола Лукач.
Замена осветљења у фискултурној сали и у згради школе, нови намештај у учионицама, опремање канцеларија за шта је Град издвојио милион, а покрајина 600.000 динара, у 2021. и 2022. години, део су онога што је урађено, рекао је Александар Аћимов, директор школе.
-Захваљујући локалној самоуправи, али и надлежном покрајинском секретаријату у школи имамо боље услове. Прошле године санирани су тоалети за шта је Покрајински секретаријат за образовање определио три милиона динара. Постављени су нови подови у учионицама и ходницима, као и прилазима школи, учионице су, као и ходници, окречени, опремљена је школска библиотека и формиран је кабинет за технику и технологију . За ове намене из градског буџета добили смо 6,8 милиона. У школи је новим рачунарима опремљен информатички што је поклон Министарства образовања – додао је Аћимов.
Фасада на згради је приоритет у наредном периоду и школа ће са овим пројектом конкурисати за средства. Ову образовну установу похађа 122 ђака и сваке школске године има више ученика захваљујући конкурсу који омогућава куповину кућа на селу. Осим из Иђоша у школским клупама је и 12 ученика из Сајана.