Најновије

350186052_279107991208187_4053602711823996034_н

Победници Покрајинског такмичења у пружању прве помоћи и реалистичког приказа повреда, стања и обољења у категорији подмлатка је екипа Сремске Митровице, а у категорије омладине екипа из Новог Сада.

Другопласирани и трећепласирани су у категорији подмлатка Нови Сад и Сомбор односно Суботица и Рума.

Домаћини дводневном надметању били су Црвени крст и град Кикинда, а организатори су покрајинска организација Црвеног крста уз подршку републичке. Такмичарске екипе надметале су се на осам пунктова, а најбоље су стекле прилику да своје знање покажу на државном такмичењу.

 

црвени крст

Црвени крсти и наш град, након 25 година, домаћини су дводневног Покрајинског такмичења у пружању прве помоћи и реалистичког приказа повреда, стања и обољења. На надметању учествују екипе из Војводине, а ревијално им се придружила и екипа из општине Ново Сарајево. Учеснике су на званичном отварању поздравили др Драган Радовановић, председник Црвеног крста Србије, Бошко Митрашиновић, секретар Црвеног крста Војводине и Никола Лукач, градоначелник.

-Црвени крст Кикинде је организација која ради на професионално и квалитетно. Окупља велики број полазника и волонтера, те не чуди што је домаћин овог важног такмичења. Поносимо се кикиндском организацијом и често је узимамо за пример добре праксе. Такмичење је важно јер представља симбол рада Црвеног крста, а значајно је и корисно за читаву заједницу – истакао је др Драган Радовановић.

У суботу су организована квалификациона такмичења подмлатка и омладине на којима је наступило 39 екипа из 12 организација. Другог дана остало је 12 екипа од којих ће најбољи стећи право даљег пласмана, појаснио је Бошко Митрашиновић.

-Волонтери се такмиче на осам пунктова на којима се оцењује како се сналазе у реалним несрећама или акцидентима. Ипак, најважније од свега је да на овај начин промовишемо прву помоћ. Најважније је да се она савлада јер се никада не зна када ће то знање требати да примене у свакодневном животу – казао је Митрашиновић.

Добродошлицу свим такмичарима пожелео је и градоначелник Лукач, напомињући да је Кикинда град добрих људи и добрих домаћина.

-Волонтери Црвеног крста су доказ колико млади људи могу да буду пожртвовани и истрајни. Ту су да, пре свега, покажу своју хуманост, плементост и емпатију и чине да свет буде бољи и лепши. Сигуран сам да ће сви из нашег града понети мноштво добрих утисака и позитивне енергије. Бити члан Црвеног крста – напоменуо је Лукач.

Четири најбоље екипе и подмлатка и омладине стећи ће право да учествују на државном такмичењу. Најбоља омладинска екипа наредне године надметаће се на регионалном такмичењу које се организује у Федерацији Босне и Херцеговине.

полазници рцт душан васиљев

На 65. Државном такмичењу талената основаца одржаном у суботу, 27. маја у Земуну, полазници Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев” наставили су серију изванредних резултата коју су претходног викенда отпочели средњошколци, и освојили осам награда: Тимур Борисов (математика, прво место, 96 поена и награда за најбољи рад из математике у држави, ОШ 1. октобар Башаид, осми разред, менторка Марија Поповић), Јована Карић (физика, треће место, 85,8 поена и награда за најбољи рад из физике у држави, ОШ Свети Сава, седми разред, менторка Марија Поповић), Лара Аврамов (физика, награда за најбољи рад из физике у држави, ОШ Свети Сава, седми разред, менторка Марија Поповић),  Ана Војводић (математика, друга награда за најбољи рад из математике у држави, ОШ Свети Сава, седми разред, менторка Марија Поповић),  Хелена Грујић (физика, награда за најбољи рад из физике у држави, ОШ Свети Сава, осми разред, менторка Марија Поповић), Растко Поповић (физика, друга награда за најбољи рад из физике у држави, ОШ Свети Сава, осми разред, менторка Марија Поповић).

-Тимур Борисов донео је историјску прву награду из математике нашем Центру, а Марија Поповић је овогодишња најуспешнија менторка, пошто је чак шесторо полазника група за физику и математику награђено на државном нивоу. У укупном збиру, дванаесторо полазника РЦТ „Душан Васиљев” који су остварили пласман на највиши, државни ниво, освојило је четрнаест награда из седам научно-истраживачких области (физика, математика, биологија, историја, географија, психологија, енглески језик), што је апсолутно најбољи резултат у седмогодишњој историји кикиндског Центра- наводи Срђан Срдић, руководилац РЦТ „Душан Васиљев”.

Јавна презентација награђених радова биће одржана наредне недеље у дворишту Народне библиотеке „Јован Поповић”, датум ће бити накнадно објављен, а полазници и ментори позивају све заинтересоване да својим присуством увеличају овај свечани догађај и ближе се упознају с радом досад најуспешније генерације наших младих научника и истраживача.

 

Оболели од мс 1

“Сваки корак је победа“ мото је овогодишње шетње која је данас одржана на Старом језеру у организацији Удружења мултипле склерозе у Кикинди поводом Светског дана борбе против МС-а, 30. маја.

– Ове године нам је важно да покажемо да постоји и невидљиви инвалидитет, то је тема овог догађаја – рекла је Бранкица Мишков, председница Удружења. – Највећи проблем наших чланова је социјални статус. Деведесед одсто оболелих не може себи да приушти лекове, витамине и боравак у бањи, што нам је потребно да бисмо могли боље да функционишемо. Рецимо, јако тешко добијамо туђу негу и помоћ и ту би решење било промена услова у правилнику.

Бранкица Мишков додаје да су многи оболели способни за рад на неким пословима, али им се таква прилика не пружа.

Јасна Бранчић каже да је прве симптоме ове болести имала пре 23 године, али да јој је МС дијагностификован тек деценију касније. Данас је дијагностика боља, као и лечење, објашњава. Постоје лекови који заустављају болест и, у врло ретким случајевима, помажу и да се стање побољша, наводи Бранчићева, која је председница Друштва мултипле склерозе Војводине.

– МС је врло непредвидива, не зна се када, где, у ком интензитету и на колико дуго ће нас онеспособити. Некада има невидљиво лице и то је проблем јер оболели нису препознати у мери у којој је то случај са људима који имају масовније заступљен инвалидитет. Зато са ресорним Министарством покушавамо да дођемо до решења. Успели смо да  повећамо број помагала за инкотиненцију, али, рецимо, ролатор ходалицу ниједан инвалид не може да добије о трошку Фонда за здравствено осигурање – каже Јасна Бранчић.

У Војводини постоји 14 удружења са око хиљаду чланова, међутим, процењује се да је број оболелих далеко већи. У свету са овом болешћу живи око два и по милиона људи, рекла је Бранчићева.

Данас су у Кикинди шетали пријатељи из удружења из Бора, Ваљева и многих градова у Војводини. За све њих вечерас, у Омладинском насељу, од 20 сати,  хуманитарни концерт ће одржати кикиндске групе „Догма“ и „Антидепресив“.

фамилy-г53е05еб68_1280

У Основној школи „Глигорије Попов” у Руском Селу у понедељак 29. маја са почетком у 17 сати психолог и психотерапеут Татјана Тановић одржаће предавање  „Љубав и границе у васпитању”.

Предавање је намењено родитељима.

Крст БВС 3

На Храм Светог Василија Острошког у Банатском Великом Селу данас су постављена два крста, дар породице Латиновић из овог места. Верници и свештенство угостили су епископа банатског Никанора.

– Хвала богу дочекали смо и тај дан, посету епископа, нашег владике Никанора и тим поводом ми подижемо крстове на наш храм. Ово је дугоочекивани догађај – рекао је јереј Немања Милинковић, старешина Храма Светог Василија Острошког.

Епископ Никанор освештао је крстове, а затим је одржана и свечана литургија и постављени су крстови на храм.

Град финансијски подржава изградњу црркве на конкурсима за верске заједнице који се расписују сваке године, изјавила је Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника.

– Овде смо да поделимо радост овог великог и светог чина. Иградња храма показује колико се у миру, са пуно слоге, стрпљења, љубави, преданости и вере може завршити свако добро дело. Нека нам свима овај свечани чин буде на спасење и радост и нека буде место окупљања и молитве верујућег народа.

Иницијатива за градњу храма у Банатском Великом Селу потекла је од мештана 1992. године. Темељи су изливени 2007, а две године касније освештали су их епископ Никанор и епископ будимски Лукијан. Тада је и започето зидање цркве, које је завршено 2012. године.

ИМГ_20230523_133236

Александар Димитријевић, пчелар са кошницама у Кикинди и на Келебији, добитник је осам златних медаља Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду за разне врста меда и пчелиње производе. Пчеларством се бави од 2015. године и његово газдинство броји 380 кошница.

Од 2017. године производим кремасти мед и тада смо освојили прво признање овог сајма и то за кремасти мед са чоколадом. Наставили смо у том смеру што је ове године награђено са осам златних медаља и једним шампионским пехаром. Наше породично газдинство проглашено је за најбоље у области агробизниса. Ова признања ми много значе јер потврђују мој труд, рад, а пре свега, сам квалитет наших производа. Наш став је да сваки нови производ шаљемо на оцену квалитета јер то нам је потврда да ли добро радимо – истакао је Димитријевић који је био један од излагача на јубиларном сајму.

Пчелињак Димитријевић се бави производњом багремовог, сунцокретовог, ливадског и кремастог меда са разним додацима попут чоколаде, малине, цимета, нане, ту је и мед зимска чаролија, са брусницом, аронијом. Баве се и сакупљањем полена који суше у својој сушари и по потреби га мељу.

-Бавимо се и скупљањем прополиса од којег правимо прополис капи и прополис креме за ране и хемороиде, производњом чистог природног воска који користимо за производњу крема за лице за суву и масну кожу, а скупљамо пчелињи отров. За следећу годину спремамо крему са пчелињим отровом и етеричним уљима – сазнајемо од Димитријевића.

У плану је повећање производње и изградња погона за паковање и производњу кремастог меда као и производа од воска и прополиса у Кикинди. Такође, Димитријевић жели да у нашем граду отвори кућицу за апи терапију, односно инхалацију уз помоћ кошница пчела.

 

ПУ награда 2

Основне школе “Петар Кочић” из Накова и “Мора Карољ” из Сајана, и Предшколска установа „Драгољуб Удицки“ награђене су на конкурсу „За чистије и зеленије школе у Војводини“ Покрајинске владе. Признања су уручена на свечаности у четвртак.

За заслуге у подизању свести и личној одговорности за бригу о животној средини, Секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине са партнерима наградио је, за 2022/2023. школску годину, 54 васпитно-образовне установе у 26 градова, односно општина у Војводини.

Награде су: једнодневни излет за децу, наставнике и васпитаче у заштићеним подручјима у Војводини – Национални парк „Фрушка гора“ и Специјални резерват природе „Ковиљско-петроварадински рит“, обилазак Стражилова и Сремских Карловаца, вожња катамараном по Дунаву, семинар и литература за школе.

 

 

 

Мелизми изложба 1

Секција за очување банатске ношње и рецепата “Мелизми” јуче је представила још један сегмент овдашње народне баштине. На 38. рођендан Културног центра, у Галерији ове установе, чланице Секције уприличиле су изложбу рукотворина, заборављених заната и рецепата под називом „Од комлова циповка“.

– Поред свих рукотворина – пустовања, макрамеа, ришељеа, веза, затим сланих и слатких ђаконија које су направиле чланице Секције, истакле смо комлов, квасац из природе, отуд и назив овог догађаја – каже Биљана Мандић, која је основала „Мелизме“ и руководи Женском певачком групом. – Комлов је природни квасац. Кувао се од јунеће жучи и кукурузног или пшеничног брашна. Правиле су се обгице које су се сушиле на сунцу, а затим стајале на тавану, на промаји. Комлов се узимао вече пре мешења, потапао у воду и затим се, са њим, у наћвама месила циповка – велики, растресити хлеб са хрскавом корицом који је шест чланова породице могло да једе три дана.

Посетиоцима су послужене кифлице са салом, китникез, куглоф од бундеве, славски колач, сок од багрема. Изложбу су отвориле чланице Женске певачке групе.

– Показале смо да су знање, воља и вештина кључни како би се стари занати сачували од заборава – истакла је биљана Мандић.

Са пуно ентузијазма и радости „Мелизми“ чувају традицију већ 18 година. У женској певачкој групи, двема дечијим групама и секцији за очување банатске ношње, обичаја и рецепата имају, укупно, 35 чланова који поносно стоје на бранику најлепших вредности прошлих времена и културног идентитета.

Стршљени

Због учесталих пријава грађана о појави инсекта који подсећа на стршљена, Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој дао је објашњење да је у питању мамутска оса, веома користан инсект који није агресиван и не напада људе.

Појављује се од половине маја до половине јуна. Одрасле јединке (од 6 до 7 цм дужине) хране се нектаром и значајни су опрашивачи. Мамутске осе се увек налазе близу трулих пањева или у шупљинама стабала, саопштавају из Секретаријата.

error: Content is protected !!