Најновије

Научни клуб 1

Научни клуб Центра за стручно усавршавање у Кикинди данас обележава седам година рада. Тим поводом, ученици основних школа „Вук Караџић“ и „Фејеш Клара“ у Центру су се такмичили у шаху и друштвеним играма.

Научни клуб од ове године има нову опрему, добијену од београдског Центра за промоцију науке и „Јетел“ фондације. Из Клуба подсећају суграђане да  свакодневно, потпуно бесплатно, могу да користе три-де штампач, ЦНЦ машину са плавим ласером, машине за обраду дрвета, три-де оловке и нове програмабилне роботе.

школа

Ученици трећег разреда четворогодишњих смерова у читавој Србији данас су радили пробу државне матуре из српског језика и књижевности. Претходно за 1. и 2. јун најављени пробни испити из математике и трећег теста, отказани су.

Тестирање је прошло без проблема и ученици су задовољни, сазнали смо од директора ССШ „Милош Црњански“, Милорада Карановића.

– Ресорно министарство организовало је овај пробни тест који спроводе школе. Ђаци су већ у 8 и 15 били у школама и радили су од 9 до 12 сати. Затим ми пакујемо тестове и шаљемо их у скрининг центар у Суботици. Суштина је у томе да школе спроведу процедуру каква ће бити на државној матури. Прошле године имали смо пилот полагање и тада су ученици, као и ове године, рекли да им је тест био лак – каже Карановић.

Првобитно је било планирано да се државна матура уведе од наредне школске године, али је Министарство просвете недавно предложило одлагање. Претпоставља се да ће први на тест изаћи садашњи ученици првог разреда средњих школа.

Из Министарства су навели да је смисао данашње пробе да се тестира систем за полагање државне матуре: штампање, дистрибуција, скенирање и прегледање тестова, сви кораци у организацији.

Пробне тестове из градива из прве три године школовања данас је радило око 50 хиљада ђака у 509 државних и 70 приватних средњих школа.

станислава за новине (Ларге)

Велики народни скуп „Србија наде” који је 26. маја одржан на платоу испред Народне скупштине у Београду показао је огромно заједништво, велелепан број људи из свих крајева Србије дошао је да поздрави политику мира, наде и просперитета, послате су поруке да је Србија земља развоја која даље стреми свом економском напретку, независна у својим политичким одлукама, држава која има подршку својих грађана, у којој сви морамо бити једнаки и безбедни, каже у разговору за Кикиндски портал председница Градског одбора Српске напредне странке Станислава Хрњак.

-Мислим да су нас више него икада ове трагедије које су се догодиле у Београду и Младеновцу ујединиле, без обзира на све оне политичке поруке које су долазиле из опозиције и које заиста имају скандалозан карактер. Дубоко смо свесни да је Србија земља демократије у којој треба да се чују различити ставови и мишљења, као и примедбе о којима треба да се разговара. Оно што сматрам недостојним и недоличним је злоупотреба трагедије којој сведочимо и у којој опозициони лидери желе да то искористе за свој политички бенефит. У прилог томе говоре њихове реакције на позив председника Александра Вучића да дођу на разговор, да се види који су то захтеви, шта је реално и прихватљиво. Неки од њих су, као што видите већ усвојени. Али наставља се злоупотреба и политичко лешинарење над трагедијом чији је крајњи циљ да се формира прелазна влада. Међутим, ово је демократска земља у којој не постоји могућност да се Влада формира мимо изборног процеса – указује Хрњакова.

Прва дама кикиндских напредњака подсећа да је пре само годину дана на изборима, председник Александар Вучић добио убедљиво највећу подршку грађана.

-Врло добро знате да смо имали изборе 3. априла прошле године, где су се грађани изјаснили како виде политику Србије и чији политички програм је добио највећу подршку. Ту нема никакве дилеме. Председник Александар Вучић је освојио више од  два милиона и две стотине хиљада гласова. То је било пре само годину дана. Српска напредна странка је освојила убедљиво највећу подршку грађана, дакле, то је један апсолутни легитимитет у политичком функционисању државе Србије. Међутим , видите да су опозиционе политичке партије искористиле ову трагедију, да на неким протестима који се називају протести против насиља, потпуно изокрену тему. Наизглед, озбиљан број људи има примедбе и бојазан за своју безбедност и жели Србију без насиља, али онда са друге стране, видите опозиционе странке и њихове лидере који испостављају такве захтеве који са насиљем немају никакве везе, али зато имају везе са њиховим политичким интересима. На позив председника Вучића, јављају се неки политички актери који кажу да неће да разговарају, траже његову оставку. Председник Вучић им је понудио да сакупе одређени број потписа и да се иде на референдум где би се грађани изјаснили да ли су за то да он остане председник свих грађана Србије или не. Тешко да је то порука коју могу тако лагано да прихвате. Програми и идеје политичких организација оцењују се на изборима и како ко прође, тако даље и функционише кроз власт или опозицију.

За Вучевића једногласно

О променама на челу Српске напредне странке и предстојећем формирању великог Народног покрета, председница Градског одбора СНС каже:

-Иако су му то много пута из редова опозиције оспоравали, председник Вучић је и овде одржао реч, као и сваки пут кад је да. Повукао се са чела Српске напредне странке. Једногласно смо изабрали Милоша Вучевића, човека који има богато политичко искуство, у странци је од оснивања, а од 2011. године је водио Градски одбор у Новом Саду, али и Град Нови Сад изузетно успешно. Он је на челу наше велике породице и ми ћемо и даље радити као озбиљна политичка организација. У најави је да ћемо крајем јуна сведочити формирању великог Народног, патриотског покрета који ће водити Србију ка остварењу зацртаних политичких циљева. СНС ће, сасвим сигурно, бити највећи вагон у тој композицији који ће отворити своја врата да прими све људе којима је Србија најважнија од свих политичких циљева- каже Хрњакова.

Скандалозне поруке опозиције

Како то да се у наводној борби против насиља, најављује „јурење напредњака по улицама„ и „бацање у Саву и Дунав“?  Опозициони лидери нису чак ни осудили такве поруке мржње.

-Српска напредна странке је 2012. године била у опозицији, четири године након оснивања. Нигде нисте могли да чујете наш глас- ни на једном медију, не Н1, Данас, Нова С, НИН, Време, да не причамо о друштвеним мрежама пре 11 година…Разговарали смо са грађанима на терену и слали своје политичке поруке. Данас је ситуација неупоредиво другачија. Данас имате медије на којима итекако можете чути различита мишљења. Имате тајкуна Шолака који све улаже у то да кроз опозиционе лидере шаље поруке у свом интересу. Никада као сада нисмо имали ситуацију да се на политичке неистомишљенике до те мере острве идеолози опозиционе политике као што су Милован Бркић или Јово Бакић. И ниједног момента, од тих људи који сматрају да се озбиљно баве политиком, нисте чули осуду таквих речи: да ће напредњаке јурити по улицама или бацати у Саву и Дунав. То је скандалозно- оцењује Хрњакова.

Озбиљни резултати у свим сегментима

Председница кикиндског одбора истиче да СНС има јасно дефинисану политику и политичке циљеве- очување националних интереса Србије, територијалног интегритета, даљи економски развој и напредак у свим областима друштва.

-Оно што сматрам најважнијим је да Србија није иста као пре 10 и 15 година, у сваком сегменту друштва виде се озбиљни резултати, од путне инфраструктуре, изградње школа и болница, отварања нових фабрика, повећања плата и пензија. Потребно нам је да се даље развијамо и боримо како би наш животни стандард био бољи. Истовремено, сви заједно сведочимо и великим геополитичким променама које неумитно утичу на даљи развој Србије и сматрам да најодговорнији људи морају бити на челу државе како бисмо сачували оно што је изграђено, а земља ишла путем напретка где ће грађани бити не само сигурни и мирни, него и задовољни у највећој могућој мери- закључује председница Градског одбора СНС.

 

љубавно писмо 1

У петак, 2. јуна играће се представа „Смрт човека на Балкану“.

Носталгична комедија „Љубавно писмо“ на репертоару је у уторак, 6. јуна. Представе почињу у 20 сати.

Паркинг радови

ЈП „Кикинда“ ће од четвртка до суботе (од 1. до 3. јуна) у Микронасељу уклањати стабла сибирског бреста чије је корење изазвало већа оштећења паркинг-места. Укупно ће бити уклоњена 22 стабла, а затим ће се паркинг-места припемати за санацију.

Радови ће се, у четвртак и петак, одвијати код вртића „Мики“, и у петак послеподне и суботу у Београдској улици. Паркинг код вртића биће затворен од среде послеподне, а у Београдској улици од петка у 12 сати.

Из ЈП „Кикинда“ моле суграђане у овим деловима насеља да благовремено помере своје аутомобиле са паркинг-места на којима ће се радити.

Економска Врњачка Бања 2

Директорка Економско-трговинске школе Тања Радованов и Јелена Чееперковић, директорка Угоститељско-туристичке школе са Домом ученика у Врњачкој Бањи, потписале су уговор о обављању професионалне праксе и постиглее договор о заједничким учешћима на међународним манифестацијама и такмичењима.

На састанку у Врњачкој Бањи две директорице истакле су да ће сарадња утицати на још бољи квалитет наставе, а размена искустава подићи ће обим знања и професионалне вештине ученика.

– Сматрам да је за наше ученике од великог значаја да им Школа пружи одговарајуће знање и оспособи их да буду најбољи у ономе што су одабрали. Зато се трудимо да им омогућимо да уче од најбољих и стручну праксу раде у одличним условима, са стручњацима својих заната – рекла је Тања Радованов.

Прва група од 15 ученика Економско-трговинске школе у Кикинди професионалну праксу ће обављати у Врњачкој Бањи, од 21. јуна до 4. јула у пратњи професора Горана Бошњака.

Небојша Ивић

На Школском првенству Србије у атлетици, одржаном у Ћуприји, Небојша Ивић, ученик ИВ2 одељења кикиндске Економско-трговинске школе, у дисциплини бацање кугле заузео је друго место, а уз њега је био и професор физичког васпитања Васа Микалачки.

Шантићев фестивал 1

Мате Комарек и Даниел Пожар, ученици шестог разреда ОШ „Фејеш Клара“ учестовали су на десетом Шантићевом фестивалу деце песника, одржаном од 26. до 28. маја у Мостару. У конкуренцији две хиљаде радова, наступ у финалу заслужило је 30 младих песника из Босне и Херцеговине, Србије, Македоније, Словеније и Црне Горе.

Фестивал се одржава поводом обележавања годишњице рођења великог српског песника Алексе Шантића, ради подстицања песништва деце и младих

Двојица младих песника из Кикинде су, са својим радовима, остварили изузетна признања. Мате је освојио награду за најлепшу еколошку песму, док је Даниел награђен за најлепшу дечију песму.

Радове су написали на мађарском језику, уз менторство наставнице Виолете Момић, а песме су, затим, преведене на српски језик.

Учешће Мате и Даниела на Фестивалу остварено је захваљујући сарадњи Града Кикинде и Српског просветног и културног друштва „Просвета Мостар”.

– Заједнички циљеви су нам очување традиције, културе и подстицање стваралаштва и правих вредности код деце. Наши ученици су, на најбољи могући начин, представили свој град, своју земљу и школу. Сарадњу са СПКД „Просвета” наставићемо и у наредном периоду – рекао је председник Скупштине града, Младен Богдан.

Ђаци, учесници Фестивала, посетили су изложбу “Десет година Шантићевог фестивала деце песника”, након које је био одржан школски час о животу и делу Алексе Шантића. Такође су обишли гроб овог песника, и писца Светозара Ћоровића. У Шантићевом парку приређен је рецитал, а приликом обиласка Старог града, посетили су и Шантићеву родну кућу и изложбу о животу Светозара Ћоровића.

Нова галерија 3

У Галерији „Тера“ на тргу, до 14. јуна је постављена изложба фотографија „Свет се каже шума“ Јелене Владушић.

У петак, 2. јуна, тачно у подне, у Салону Музеја „Тера“, на простору некадашње касарне, биће отворена изложба цртежа и колажа „Прелаз три“, проф. Даниеле Фулгоси из Београда.

У новој галерији у приземљу Народног музеја изложене су слике академика 20. века из уметничке збирке Српске академије наука и уметности. Дела Марка Челебоновића, Предрага Пеђе Милосављевића, Миодрага Миће Поповића и других уметника, укупно 14 слика великог формата које су поклонили Академији, посетиоцима ће бити доступна до 21. јуна.

Изложба „Сто невидљивих“ постављена је, такође, у приземљу Музеја и биће доступна до половине августа. Садржи предмете из фундуса Музеја који никада нису излагани. Уз њих су изложене и занимљиве приче и фотографије које осликавају прошлост града.

350350606_622380886443711_724399508264931446_н

На републичком такмичењу из српског језика и књижевности, Никола Вујовић, ученик седмог разреда Основне школе „Глигорије Попов” из Руског Села био је веома успешан и освојио треће место. Његова наставница је Снежана Лињачки.

Ђаци ове школе Вукашин Вујадинов и Андријана Плавшић учествовали су на републичком такмичењу из биологије. Вукашин је освојио 86 бодова, а Андријана 60 бодова. Њихова наставница је Весна Бурсаћ.

-Ово је велики успех за наше ученике и за нашу школу- истичу у овој образовној установи.

 

error: Content is protected !!