Најновије

Ekonomska Vrnjačka Banja 2

Direktorka Ekonomsko-trgovinske škole Tanja Radovanov i Jelena Čeeperković, direktorka Ugostiteljsko-turističke škole sa Domom učenika u Vrnjačkoj Banji, potpisale su ugovor o obavljanju profesionalne prakse i postiglee dogovor o zajedničkim učešćima na međunarodnim manifestacijama i takmičenjima.

Na sastanku u Vrnjačkoj Banji dve direktorice istakle su da će saradnja uticati na još bolji kvalitet nastave, a razmena iskustava podići će obim znanja i profesionalne veštine učenika.

– Smatram da je za naše učenike od velikog značaja da im Škola pruži odgovarajuće znanje i osposobi ih da budu najbolji u onome što su odabrali. Zato se trudimo da im omogućimo da uče od najboljih i stručnu praksu rade u odličnim uslovima, sa stručnjacima svojih zanata – rekla je Tanja Radovanov.

Prva grupa od 15 učenika Ekonomsko-trgovinske škole u Kikindi profesionalnu praksu će obavljati u Vrnjačkoj Banji, od 21. juna do 4. jula u pratnji profesora Gorana Bošnjaka.

Šantićev festival 1

Mate Komarek i Daniel Požar, učenici šestog razreda OŠ „Feješ Klara“ učestovali su na desetom Šantićevom festivalu dece pesnika, održanom od 26. do 28. maja u Mostaru. U konkurenciji dve hiljade radova, nastup u finalu zaslužilo je 30 mladih pesnika iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Slovenije i Crne Gore.

Festival se održava povodom obeležavanja godišnjice rođenja velikog srpskog pesnika Alekse Šantića, radi podsticanja pesništva dece i mladih

Dvojica mladih pesnika iz Kikinde su, sa svojim radovima, ostvarili izuzetna priznanja. Mate je osvojio nagradu za najlepšu ekološku pesmu, dok je Daniel nagrađen za najlepšu dečiju pesmu.

Radove su napisali na mađarskom jeziku, uz mentorstvo nastavnice Violete Momić, a pesme su, zatim, prevedene na srpski jezik.

Učešće Mate i Daniela na Festivalu ostvareno je zahvaljujući saradnji Grada Kikinde i Srpskog prosvetnog i kulturnog društva „Prosveta Mostar”.

– Zajednički ciljevi su nam očuvanje tradicije, kulture i podsticanje stvaralaštva i pravih vrednosti kod dece. Naši učenici su, na najbolji mogući način, predstavili svoj grad, svoju zemlju i školu. Saradnju sa SPKD „Prosveta” nastavićemo i u narednom periodu – rekao je predsednik Skupštine grada, Mladen Bogdan.

Đaci, učesnici Festivala, posetili su izložbu “Deset godina Šantićevog festivala dece pesnika”, nakon koje je bio održan školski čas o životu i delu Alekse Šantića. Takođe su obišli grob ovog pesnika, i pisca Svetozara Ćorovića. U Šantićevom parku priređen je recital, a prilikom obilaska Starog grada, posetili su i Šantićevu rodnu kuću i izložbu o životu Svetozara Ćorovića.

Nova galerija 3

U Galeriji „Tera“ na trgu, do 14. juna je postavljena izložba fotografija „Svet se kaže šuma“ Jelene Vladušić.

U petak, 2. juna, tačno u podne, u Salonu Muzeja „Tera“, na prostoru nekadašnje kasarne, biće otvorena izložba crteža i kolaža „Prelaz tri“, prof. Daniele Fulgosi iz Beograda.

U novoj galeriji u prizemlju Narodnog muzeja izložene su slike akademika 20. veka iz umetničke zbirke Srpske akademije nauka i umetnosti. Dela Marka Čelebonovića, Predraga Peđe Milosavljevića, Miodraga Miće Popovića i drugih umetnika, ukupno 14 slika velikog formata koje su poklonili Akademiji, posetiocima će biti dostupna do 21. juna.

Izložba „Sto nevidljivih“ postavljena je, takođe, u prizemlju Muzeja i biće dostupna do polovine avgusta. Sadrži predmete iz fundusa Muzeja koji nikada nisu izlagani. Uz njih su izložene i zanimljive priče i fotografije koje oslikavaju prošlost grada.

350350606_622380886443711_724399508264931446_n

Na republičkom takmičenju iz srpskog jezika i književnosti, Nikola Vujović, učenik sedmog razreda Osnovne škole „Gligorije Popov” iz Ruskog Sela bio je veoma uspešan i osvojio treće mesto. Njegova nastavnica je Snežana Linjački.

Đaci ove škole Vukašin Vujadinov i Andrijana Plavšić učestvovali su na republičkom takmičenju iz biologije. Vukašin je osvojio 86 bodova, a Andrijana 60 bodova. Njihova nastavnica je Vesna Bursać.

-Ovo je veliki uspeh za naše učenike i za našu školu- ističu u ovoj obrazovnoj ustanovi.

 

Kikindski korzo humanitarno 1

Još jedna humanitarna aktivnost i veče najvećih hitova sa eks-ju prostora pripremaju se u Fejsbuk grupi „Kikindski korzo“. Kako najavljuje osnivač i administrator grupe, Bogdan Mandić, novo okupljanje uvek mladih generacija, zakazano je za petak, 2. jun.

– Ova noć biće posebna jer je žurka humanitarnog karaktera i sav novac od ulaznica biće usmeren za kupovinu sublimacionog štampača korisnicima Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, “Naše kuće” – kaže Mandić. – Ovaj uređaj će unaprediti njihov kvalitet života povećanjem opsega aktivnosti, podstaći njihovo osamostaljivanje za rad i pružiti im šansu za potencijalno zaposlenje. Pozivamo sve ljubitelje eks-JU hitova, kao i sve ljude velikog srca da nam se pridruže ove noći!

U „Pacija najt baru“, u Dositejevoj 43, “Jugonostalgija” počinje u 21 sat. Najlepšu muziku iz bivših republika Jugoslavije, hitove koji i danas žive, biraće di-džej Momeks. Cena ulaznice (priloga) je 200 dinara.

Izložba Gusani 1

Umetnička škola „Gusani u magli“ s ponosom će, prvi put, predstaviti likovne radove svojih novih slikara i vajara, učesnika radionice u prethodnih nekoliko meseci, najavljeno je iz ove Škole.

Autori su bili podeljeni u tri starosne grupe: najmlađi, od 5 do 10 godina, stariji osnovci, i stariji od 18 godina. Ukupan broj izlagača je 40.

Svečano otvaranje izložbe zakazano je za subotu 3. jun, u 19 sati, u Kući „Gusana u magli“, u Nemanjinoj 13. Nakon toga, izložba će biti otvorena za posetioce svakog četvrtka, petka i subote od 18 do 21 sata.

Ulazak na svečano otvaranje je besplatan, ali je moguće dati dobrovoljni prilog namenjen kupovini aparata za merenje sluha za kikindsku Bolnicu.

arhiv knjiga na dar

Istorijski arhiv Kikinda završio je svoju akciju „Knjiga na dar” podele knjiga osnovnim školama u gradu.

Današnjom akcijom darovane su škole „Feješ Klara” i „Vuk Karadžić”, sa ukupno 100 naslova.

Ustanovama osnovnog obrazovanja u Kikindi podeljeno je preko 300 knjiga, a akcija se nastavlja u narednoj školskoj godini, kada će podelom biti obuhvaćene škole u selima na teritoriji Grada Kikinde.

Školski krajiški višeboj 1

U Banatskom Velikom Selu završava se obnavljanje Zavičajne kuće u parku u centru mesta. Svečano otvaranje zakazano je za subotu, 3. jun, a zatim će se, prvi put, održati i dugočekivana manifestacija za decu, kaže Borislav Stojisavljević, predsednik Udruženja „Krajiški višeboj“ koje je iniciralo i sprovodi ove aktivnosti.

– Imali smo želju da obnovimo našu Zavičajnu kuću i da sprovedemo struju do nje. Naši članovi i meštani iz drugih udruženja zajedno su i dobrovoljno izveli sve radove – kaže Stojisavljević.

On ističe da su podršku za ovaj posao obezbedili Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji, Fond za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima, Grad  Kikinda, Mesna zajednica i Kompanija NIS.

Uz pomoć ovih institucija, a na zahtev najmlađih meštana, prvi put će biti organizovan i Školski krajiški višeboj.

– Dugi niz godina organizujemo nadmetanja na Višeboju i uvideli smo da naša deca koja su, do sada, nastupala samo u revijalnom delu, žele da i oni budu naši junaci Krajiškog višeboja – objašnjava Stojisavljević. – Zato smo odlučili da i za njih napravimo jedno veliko takmičenje na kojem očekujemo učešće oko 300 đaka iz više od 20 osnovnih škola iz okoline i čitavog regiona – iz BiH, Rumunije i sa Kosova. Cilj ove manifestacije i jeste spajanje dece iz regiona.

Skup ekipa biće u Hramu Svetog Vasilija Ostroškog odakle će, posle blagoslova sveštenika, deca u defileu stići do terena za nadmetanje kraj Zavičajne kuće.

Osnovci viših razreda takmičiće se u disciplinama: skok u dalj iz mesta, skok u vis iz mesta, bacanje kamena s’ ramena, hodanje po brvnu, trka u džaku, nadvlačenje konopa.

Svečano otvaranje uz predstavnike Vlade Republike Srpske, Fonda, Grada i Mesne zajednice, zakazano je za 11 sati u centralnom parku.

Tamburaške svečanosti 1

Pehar za najbolji tamburaški orkestar drugih “Kikindskih tamburaških svečanosti” pripao je ansamblu „Zanatski“ iz Novog Sada. Za najboljeg solistu, kojem je uručen gran-pri Festivala, proglašen  je Marko Kolović, takođe iz ansambla “Zanatski”. Specijalna nagrada otišla je u ruke malom primašu iz Novog Kneževca, Željku Stankovu.

Druge tamburaške svečanosti održane su u nedelju, u Narodnom pozorištu, u organizaciji Kulturnog centra. Manifestaciju je otvorio i nagrade uručio gradonačelnik Nikola Lukač. Događaju je prisustvovala i Valentina Mickovcki, članica Gradskog veća za kulturu i obrazovanje.

Ocenjivački žiri činili su: dr i dr um. Agota Vitkai Kučera, profesorka na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, prof. Smiljana Jančić, dirigentkinja Gradskog tamburaškog orkestra „Branko Radičević“ iz Rume, i Zoran Bugarski Brica i Branimir Jovanović, članovi Velikog tamburaškog orkestra RTV-a.

Ognjen Nedeljkov iz pobedničkog orkestra otkrio nam je zašto će im ovo takmičenje ostati u najlepšem sećanju.

– Prvi put nastupamo u punom sastavu i dobili smo prvu nagradu. Okupili smo se početkom godine i, kako smo svi mladi, ovo nam je pravi podstrek. Odmalena sviramo i volimo tamburašku muziku – kazao je Nedeljkov.

I osvajaču gran-prija je prvi put da je najbolji.

– Prvo takmičenje, drugi zajednički nastup, i već smo nagrađeni. Presrećni smo svi, a posebno ja. Da nije ovakvog orkestra, ni ja ne bih bio najbolji pojedinac – istakao je Marko Kolović.

Drugoplasirani su bili članovi ansambla “Aldomaš” iz Novog Sada, a treći novokneževački orkestar “Lale”. Nikola Lukač, gradonačelnik, rekao je da su “Kikindske tamburaške svečanosti” važne jer čuvaju tamburicu, instrument po kome je naš grad prepoznat.

– Ponosan sam na ideju da se organizuje ovakva manifestacija. Tamburica je izuzetan i naš tradicionalan instrument. Imali smo priliku da čujemo odlične orkestre, a pred pobednicima je svetla budućnost – napomenuo je Lukač.

Nijedna svečanost ne može da se zamisli bez tamburaške muzike u Kikindi i Banatu, a tambura je glavni instrument, napomenuo je Marko Markovljev, direktor Kulturnog centra Kikinda.

– Prošle  godine uvideli smo da ovakav festival ima publiku u Kikindi. Imali smo četiri takmičarska ansambla: iz Novog Kneževca, Novog Bečeja i dva iz Novog Sada. Ove godine, pored Grada Kikinde, podržao nas je i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama – rekao je Markovljev.

Po završetku takmičarskog, u revijalnom delu nastupili su Milan Prunić Duma, Agota Vitkai Kučera i Danijela Jovanović. Cilj je da se manifestacija razvija, da ima više učesnika i da traje duže od jednog dana, rečeno je na „Kikindskim tamburaškim svečanostima“.

error: Content is protected !!