Најновије

Гимназија мјузикл 1

Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ извели су, на сцени Народног позоришта, свој мјузикл „Гимназијски времеплов“, сада у промењеном, ремикс издању. Још увек је то занимљиво путовање кроз време уз песму и плес талентованог ансамбла који је припремала професорица информатике, Снежана Замуровић, сценариста и редитељка представе.

– Ово је наш трећи мјузикл и друго извођење. Премијеру смо имали пре пандемије, на Дан школе. Хтели смо да покажемо да у Гимназији, поред талената за науку,  имамо и таленте у музичкој уметности – каже професорица Замуровић.

Прилику да прикажу своје таленте добили су: Вук Јакић, Богдан Дејановић, Јован Божин, Ања Вукобрат, Емилија Сретеновић, Филип Лудајић, Вукашин Боснић, Ђорђе Голић, Адријана Зобеница, Душан Милешевић, Уна Кресоја, Јелена Степанов, Доротеа Бореновић, Милана Бркић, Богдан Завишин, Милош Јанкелић, Јована Завишин, Алекса Петков ученик Техничке школе, као гост, и бенд „Рој“. Сценограф и костимограф је Марина Мрђа, Мила Комлушки била је техничка подршка.

Уна Кресоја је свој уметнички допринос дала у плесним тачкама.

– Има нас пет балерина у представи и ово нам је други мјузикл. Професорка је све врло занимљиво осмислила и веома сам задовољна – рекла је Уна.

Догађају су присуствовале чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

– Наши гимназијалци из године у годину доказују да имају дивне вештине, види се колико су труда уложили да би испољили своју креативност, али су на овај начин испоштовали и генерацију својих родитеља и професора. Мислим да ова представа носи дубљу поруку – да своју енергију треба усмеравати на оно што даје смисао животу, а то су култура и уметност – оценила је Мицковска.

Представом „Гимназијски  времеплов – ремикс“ ђаци су се опростили од матураната своје школе. Вече талената протекло је уз пуно радости и нешто сете, до новог сусрета генерација.

Мали матурантски плес

Први „Мали матурантски плес“ организован у СЦ „Језеро“ окупио је 350 учесника. Са традиционалним играма које су савладали на часовима физичког васпитања у школама, наступили су ученици четвртог разреда, уз другаре из Школе фолклора Академског друштва за неговање музике „Гусле“.

Плес је организован као завршетак пројекта који су заједнички реализовали уметнички руководиоци и асистенти Друштва и градске школе.

– Традиционалне игре се заборављају и нестају и на нама је да то спречимо. Једна од три такве игре које су заштићене као нематеријално културно наслеђе је „Мало коло“, а како су „Гусле“ носилац заштите, наша је обавеза да чувамо културну баштину. На часовима у школама акценат је био управо на „Малом колу“, али су ђаци учили и друге познате игре – истакао је директор „Гусала“, Зоран Петровић.

На манифестацији је учествовало свих шест градских основних школа. Ово је, уједно, био и најбољи начин да се четвртаци опросте од својих учитељица и учитеља.

– Имамо сјајну, дугогодишњу сарадњу са „Гуслама“ и радо смо подржали овај пројекат. И ми, просветни радници, желимо да негујемо код деце традиционалне вредности. Надамо се да ће пројекат заживети и да ће неки нови клинци наредне школске године учити ове игре – изјавио је председник Актива директора основних школа и директор школе „Жарко Зрењанин“, Тихомир Фаркаш.

Подршка пројекту није изостала ни из Градске управе. Децу и окупљену публику поздравила је заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски. Она је ђацима пожелела пуно среће у вишим разредима и да безбрижно проведу школски распуст, у дружењу и игрању. Програму су присуствовали и председник Градског парламента, Младен Богдан, и чланице Градског већа, Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

– Похваљујем иницијативу „Гусала“ јер је важно да децу учимо о нашим коренима, пореклу и традицији. Ово је најлепши начин да се опросте од учитељица и учитеља од којих су пуно научили – рекла је Мицковска.

 

ВАНЗЕМЉАЦИ ЛИЦА И ФИГУРЕ

Изложба „Лица и фигуре“ неформалне уметничке групе „Ванземљаци“ биће отворена у петак, 9. јуна, у 18 сати, у згради бившег Радничког биоскопа.

Неке од главних карактеристика неформалне уметничке групе „Ванземљаци“ су шароликост, инклузивност. Слобода, хумор и посвећеност уметности, без калкулација. Групу чине све генерације. окосница је на академски образованим уметницима, Заступљене су разне професије и различити уметнички изрази. Са сваком новом поставком у порасту су бројност и квалитет експоната. Овога пута се излажу портрети и фигуре, вечне теме визуелне уметничке историје. То је, можда, покушај да се фокусира један проблем и на њега одговори индивидуално, наводи се у најави изложбе.

На отварању ће наступити добошари Студија “Маус”, мултиинструменталиста Милан Вашалић и Владимир Седљак Креца на харфи.

Болница зграда - Цопy

У примарној здравственој заштити, у амбулантама опште праксе, по упутствима из ресорног министарства и у складу са смањењем броја заражених од ковида, више не постоје црвене зоне. Ово се односи и на Дечији, односно Школски диспанзер, у којима је враћен режим рада од пре епидемије.

– Ковид амбуланта у дворишту Друге здравствене станице више не постоји – каже др Гордана Родић, заменица директора кикиндског Дома здравља. – Нашим интерним договором задржали смо је као амбуланту за респираторне инфекције у којима пацијентима, којима је то потребно, радимо антигенске тестове.

Ради се скраћено, до 16 сати, и више нема брзих тестова, па се на резултат чека 24 сата. Пацијенти са тегобама који би могли бити и симптоми ковида, „по инерцији“ одлазе у ову амбуланту, али уколико то и не учине, правило је да се јаве свом лекару који ће их, уколико постоји потреба, свакако упутити на тестирање, објашњава др Родић.

Како у Општој болници више не постоји црвена – ковид зона, пацијенти код којих се сумња на постојање овог вируса, сада имају посебне термине за вађење крви – после 10 сати, и за радиолошко снимање – од 16.30 до 18.30.

Реорганизација је, у складу са препорукама, спроведена на свим одељењима, сазнајемо од директорице Болнице, др Весне Томин.

– По стручно-методолошком упутству, и даље смо у обавези да тестирамо сваког пацијента који долази на болничко лечење, осим ако донесе негативан тест из примарне заштите – каже др Томин. – Иначе, резултат теста пацијенти чекају у соби за изолацију, коју има свако одељење. Ковид одељење постоји сада само као део Инфективног.

Директорица додаје да, на Пријемном одељењу, постоје део чекаонице за фебрилне пацијенте и фебрилна амбуланта. Такође, остала је обавеза ношења маски и за пацијенте и за лекаре.

У болници се, тренутно, од короне лечи један пацијент, а пре тога три седмице није било оболелих на стационарном лечењу, каже др Томин.

Завршени радови на згради Физијатрије, чека се опрема из иностранства

Како наводи др Томин, реконструкција болничке зграде у којој су били Физијатрија, Хематологија и Психијатрија, потпуно је завршена. Обављена је и јавна набавка за нову опрему, која се купује у иностранству. Зграда ће бити усељена када се нови апарати и монтирају.

Болничка зграда у току реновирања

У међувремену, реновирање болничких објеката се наставља. У току је пресељење одељења из зграде у којој је Педијатрија у велику зграду Болнице. До завршетка радова, Дечије одељење биће на Гинекологији, Онкологија се сели на Неурологију, а Палијативна нега – на ОРЛ Одељење.

земљотрес

Земљотрес јачине пет степени по Рихтеровој скали погодио је у 19.26 Румунију. Осетио се и у Србији, Мађарској и Хрватској. Благи потрес осетио се и у Кикинди.

Епицентар је био 46 километара североисточно од Темишвара и 13 километара југоисточно од Арада.

Отворени базени

Отворени базени Спортског центра „Језеро“ у Кикинди и Банатском Великом Селу почеће да раде 17. јуна. На дан отварања, по обичају, улазак ће бити бесплатан, саопштено је из „Језера“.

У овој установи објавили су и цене улазница. Дневна карта за одрасле биће 300, а за децу 200 динара. Сезонске карте наплаћиваће се, за 10 улазака – две хиљаде динара, за 25 улазака – 4.500 динара, и за 50 улазака – 7.500 динара. Израда картице кошта 300 динара.

Бесплатан улазак имаће: деца млађа од седам година, труднице и особе са посебним потребама са пратиоцем.

Одликаши са просеком 5.00, припадници МУП-а и Војске Србије, просветни и здравствени радници, пензионери и особе са инвалидитетом имају 20 одсто попуста. Уз „Три плус картицу“ остварује се попуст од 30 одсто.

Сезонске карте на рате могу да плате правна лица и синдикалне организације (до краја године).

Продаја карата почеће 7. јуна на рецепцији Спортског центра. Првих седам дана трајаће акција за плаћање готовином – сезонска карта за 50 улазака коштаће 6.000 динара.

Данце н соул љубичасте шљокице

Полазнице Школе модерног плеса „Денс ен соул ритмик“ поново су постигле изузетан успех. На такмичењу „Денс голд нау“, одржаном у кристалној дворани у Зрењанину, све групе девојчица које су наступиле, заузеле су прва места у својим категоријама.

Победнице су: „Зелене шљокице“, „Плаве шљокице“, „Тиркизне шљокице“, „Црвене шљокице“, мажореткиње и „Љубичасте шљокице“, које су се пласирале за учешће на плесном такмичењу у Риминију у Италији.

Међу солистима, прва места освојиле су: у „акро стајлу“ – Теодора Цвитановић, и Миа Берар; у „стрит стајлу“ – Лена Сили и Даница Чавић, и у „опен стајлу“ – Петра Баровић.

Девојчице су припремале инструкторке плеса Мирна Крнић и Александра Ђилас.

– Девојке су оставиле добар утисак на судије, добиле су похвале за добру енергију на сцени, и ми смо много поносне на њих – рекла је Крнићева.

Жене предузетнице

На скупу „Дан отворених врата за потенцијалне и постојеће предузетнице”, одржаном у Кикинди, жене из севернобанатског округа које поседују приватан посао или имају намеру да га започну, упознате су са програмима и конкурсима намењеним развоју и подстицању женског предузетништва.

Разговарало се о проблемима на које наилазе приликом покретања сопственог посла, од којих су најчешћи недостатак инвестиција, недовољан приступ информацијама, компликована администрација. Закључено је да би кредити, субвенције и грантови помогли у започињању и развоју женског предузетништва.

Домаћини скупа били су Регионална привредна комора (РПК) и Опште удружење предузетника. У организацији Регионалног центра за друштвено-економски развој “Банат”, догађај су подржали Министарство привреде и Развојна агенција Србије.

На подручју Кикинде има 1.515 предузетничких радњи, а у Севернобанатском округу ради око 3.100 предузетника. Предузетнице чине трећину, што је и државни просек.

Ову годину Привредна комора Србије прогласила је годином женског предузетништва што би, како се очекује, могло да значи расписивање нових конкурса који ће га подржати.

ИМГ_4546

Чланови Коњичког клуба „Банат” учествовали су на фијакеријади која је протеклог викенда одржана у Остојићеву.

У категорији једнопрег прво место освојио је Драган Вујин, а друго Милан Марков. Недељко Мирков је био први у тропрегу и награђен је за најлепши фијакер, док је кобила Саве Петрова одликована као најлепша.

Гимназијски времеплов

Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ извешће сутра, у Народном позоришту, музичко-сценско дело „Гимназијски времеплов – ремикс“. Представа је део свечаног испраћаја матураната и најављује се као својеврсни колаж музичких жанрова из различитих временских периода. Сценарио и режију потписује професор Снежана Замуровић. Почетак је у 19 сати.

error: Content is protected !!