Најновије

Gimnazija mjuzikl 1

Učenici Gimnazije „Dušan Vasiljev“ izveli su, na sceni Narodnog pozorišta, svoj mjuzikl „Gimnazijski vremeplov“, sada u promenjenom, remiks izdanju. Još uvek je to zanimljivo putovanje kroz vreme uz pesmu i ples talentovanog ansambla koji je pripremala profesorica informatike, Snežana Zamurović, scenarista i rediteljka predstave.

– Ovo je naš treći mjuzikl i drugo izvođenje. Premijeru smo imali pre pandemije, na Dan škole. Hteli smo da pokažemo da u Gimnaziji, pored talenata za nauku,  imamo i talente u muzičkoj umetnosti – kaže profesorica Zamurović.

Priliku da prikažu svoje talente dobili su: Vuk Jakić, Bogdan Dejanović, Jovan Božin, Anja Vukobrat, Emilija Sretenović, Filip Ludajić, Vukašin Bosnić, Đorđe Golić, Adrijana Zobenica, Dušan Milešević, Una Kresoja, Jelena Stepanov, Dorotea Borenović, Milana Brkić, Bogdan Zavišin, Miloš Jankelić, Jovana Zavišin, Aleksa Petkov učenik Tehničke škole, kao gost, i bend „Roj“. Scenograf i kostimograf je Marina Mrđa, Mila Komluški bila je tehnička podrška.

Una Kresoja je svoj umetnički doprinos dala u plesnim tačkama.

– Ima nas pet balerina u predstavi i ovo nam je drugi mjuzikl. Profesorka je sve vrlo zanimljivo osmislila i veoma sam zadovoljna – rekla je Una.

Događaju su prisustvovale članice Gradskog veća, Valentina Mickovski i Melita Gombar.

– Naši gimnazijalci iz godine u godinu dokazuju da imaju divne veštine, vidi se koliko su truda uložili da bi ispoljili svoju kreativnost, ali su na ovaj način ispoštovali i generaciju svojih roditelja i profesora. Mislim da ova predstava nosi dublju poruku – da svoju energiju treba usmeravati na ono što daje smisao životu, a to su kultura i umetnost – ocenila je Mickovska.

Predstavom „Gimnazijski  vremeplov – remiks“ đaci su se oprostili od maturanata svoje škole. Veče talenata proteklo je uz puno radosti i nešto sete, do novog susreta generacija.

Mali maturantski ples

Prvi „Mali maturantski ples“ organizovan u SC „Jezero“ okupio je 350 učesnika. Sa tradicionalnim igrama koje su savladali na časovima fizičkog vaspitanja u školama, nastupili su učenici četvrtog razreda, uz drugare iz Škole folklora Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“.

Ples je organizovan kao završetak projekta koji su zajednički realizovali umetnički rukovodioci i asistenti Društva i gradske škole.

– Tradicionalne igre se zaboravljaju i nestaju i na nama je da to sprečimo. Jedna od tri takve igre koje su zaštićene kao nematerijalno kulturno nasleđe je „Malo kolo“, a kako su „Gusle“ nosilac zaštite, naša je obaveza da čuvamo kulturnu baštinu. Na časovima u školama akcenat je bio upravo na „Malom kolu“, ali su đaci učili i druge poznate igre – istakao je direktor „Gusala“, Zoran Petrović.

Na manifestaciji je učestvovalo svih šest gradskih osnovnih škola. Ovo je, ujedno, bio i najbolji način da se četvrtaci oproste od svojih učiteljica i učitelja.

– Imamo sjajnu, dugogodišnju saradnju sa „Guslama“ i rado smo podržali ovaj projekat. I mi, prosvetni radnici, želimo da negujemo kod dece tradicionalne vrednosti. Nadamo se da će projekat zaživeti i da će neki novi klinci naredne školske godine učiti ove igre – izjavio je predsednik Aktiva direktora osnovnih škola i direktor škole „Žarko Zrenjanin“, Tihomir Farkaš.

Podrška projektu nije izostala ni iz Gradske uprave. Decu i okupljenu publiku pozdravila je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski. Ona je đacima poželela puno sreće u višim razredima i da bezbrižno provedu školski raspust, u druženju i igranju. Programu su prisustvovali i predsednik Gradskog parlamenta, Mladen Bogdan, i članice Gradskog veća, Valentina Mickovski i Melita Gombar.

– Pohvaljujem inicijativu „Gusala“ jer je važno da decu učimo o našim korenima, poreklu i tradiciji. Ovo je najlepši način da se oproste od učiteljica i učitelja od kojih su puno naučili – rekla je Mickovska.

 

VANZEMLJACI LICA I FIGURE

Izložba „Lica i figure“ neformalne umetničke grupe „Vanzemljaci“ biće otvorena u petak, 9. juna, u 18 sati, u zgradi bivšeg Radničkog bioskopa.

Neke od glavnih karakteristika neformalne umetničke grupe „Vanzemljaci“ su šarolikost, inkluzivnost. Sloboda, humor i posvećenost umetnosti, bez kalkulacija. Grupu čine sve generacije. okosnica je na akademski obrazovanim umetnicima, Zastupljene su razne profesije i različiti umetnički izrazi. Sa svakom novom postavkom u porastu su brojnost i kvalitet eksponata. Ovoga puta se izlažu portreti i figure, večne teme vizuelne umetničke istorije. To je, možda, pokušaj da se fokusira jedan problem i na njega odgovori individualno, navodi se u najavi izložbe.

Na otvaranju će nastupiti dobošari Studija “Maus”, multiinstrumentalista Milan Vašalić i Vladimir Sedljak Kreca na harfi.

Bolnica zgrada - Copy

U primarnoj zdravstvenoj zaštiti, u ambulantama opšte prakse, po uputstvima iz resornog ministarstva i u skladu sa smanjenjem broja zaraženih od kovida, više ne postoje crvene zone. Ovo se odnosi i na Dečiji, odnosno Školski dispanzer, u kojima je vraćen režim rada od pre epidemije.

– Kovid ambulanta u dvorištu Druge zdravstvene stanice više ne postoji – kaže dr Gordana Rodić, zamenica direktora kikindskog Doma zdravlja. – Našim internim dogovorom zadržali smo je kao ambulantu za respiratorne infekcije u kojima pacijentima, kojima je to potrebno, radimo antigenske testove.

Radi se skraćeno, do 16 sati, i više nema brzih testova, pa se na rezultat čeka 24 sata. Pacijenti sa tegobama koji bi mogli biti i simptomi kovida, „po inerciji“ odlaze u ovu ambulantu, ali ukoliko to i ne učine, pravilo je da se jave svom lekaru koji će ih, ukoliko postoji potreba, svakako uputiti na testiranje, objašnjava dr Rodić.

Kako u Opštoj bolnici više ne postoji crvena – kovid zona, pacijenti kod kojih se sumnja na postojanje ovog virusa, sada imaju posebne termine za vađenje krvi – posle 10 sati, i za radiološko snimanje – od 16.30 do 18.30.

Reorganizacija je, u skladu sa preporukama, sprovedena na svim odeljenjima, saznajemo od direktorice Bolnice, dr Vesne Tomin.

– Po stručno-metodološkom uputstvu, i dalje smo u obavezi da testiramo svakog pacijenta koji dolazi na bolničko lečenje, osim ako donese negativan test iz primarne zaštite – kaže dr Tomin. – Inače, rezultat testa pacijenti čekaju u sobi za izolaciju, koju ima svako odeljenje. Kovid odeljenje postoji sada samo kao deo Infektivnog.

Direktorica dodaje da, na Prijemnom odeljenju, postoje deo čekaonice za febrilne pacijente i febrilna ambulanta. Takođe, ostala je obaveza nošenja maski i za pacijente i za lekare.

U bolnici se, trenutno, od korone leči jedan pacijent, a pre toga tri sedmice nije bilo obolelih na stacionarnom lečenju, kaže dr Tomin.

Završeni radovi na zgradi Fizijatrije, čeka se oprema iz inostranstva

Kako navodi dr Tomin, rekonstrukcija bolničke zgrade u kojoj su bili Fizijatrija, Hematologija i Psihijatrija, potpuno je završena. Obavljena je i javna nabavka za novu opremu, koja se kupuje u inostranstvu. Zgrada će biti useljena kada se novi aparati i montiraju.

Bolnička zgrada u toku renoviranja

U međuvremenu, renoviranje bolničkih objekata se nastavlja. U toku je preseljenje odeljenja iz zgrade u kojoj je Pedijatrija u veliku zgradu Bolnice. Do završetka radova, Dečije odeljenje biće na Ginekologiji, Onkologija se seli na Neurologiju, a Palijativna nega – na ORL Odeljenje.

zemljotres

Zemljotres jačine pet stepeni po Rihterovoj skali pogodio je u 19.26 Rumuniju. Osetio se i u Srbiji, Mađarskoj i Hrvatskoj. Blagi potres osetio se i u Kikindi.

Epicentar je bio 46 kilometara severoistočno od Temišvara i 13 kilometara jugoistočno od Arada.

Otvoreni bazeni

Otvoreni bazeni Sportskog centra „Jezero“ u Kikindi i Banatskom Velikom Selu počeće da rade 17. juna. Na dan otvaranja, po običaju, ulazak će biti besplatan, saopšteno je iz „Jezera“.

U ovoj ustanovi objavili su i cene ulaznica. Dnevna karta za odrasle biće 300, a za decu 200 dinara. Sezonske karte naplaćivaće se, za 10 ulazaka – dve hiljade dinara, za 25 ulazaka – 4.500 dinara, i za 50 ulazaka – 7.500 dinara. Izrada kartice košta 300 dinara.

Besplatan ulazak imaće: deca mlađa od sedam godina, trudnice i osobe sa posebnim potrebama sa pratiocem.

Odlikaši sa prosekom 5.00, pripadnici MUP-a i Vojske Srbije, prosvetni i zdravstveni radnici, penzioneri i osobe sa invaliditetom imaju 20 odsto popusta. Uz „Tri plus karticu“ ostvaruje se popust od 30 odsto.

Sezonske karte na rate mogu da plate pravna lica i sindikalne organizacije (do kraja godine).

Prodaja karata počeće 7. juna na recepciji Sportskog centra. Prvih sedam dana trajaće akcija za plaćanje gotovinom – sezonska karta za 50 ulazaka koštaće 6.000 dinara.

Dance n soul ljubičaste šljokice

Polaznice Škole modernog plesa „Dens en soul ritmik“ ponovo su postigle izuzetan uspeh. Na takmičenju „Dens gold nau“, održanom u kristalnoj dvorani u Zrenjaninu, sve grupe devojčica koje su nastupile, zauzele su prva mesta u svojim kategorijama.

Pobednice su: „Zelene šljokice“, „Plave šljokice“, „Tirkizne šljokice“, „Crvene šljokice“, mažoretkinje i „Ljubičaste šljokice“, koje su se plasirale za učešće na plesnom takmičenju u Riminiju u Italiji.

Među solistima, prva mesta osvojile su: u „akro stajlu“ – Teodora Cvitanović, i Mia Berar; u „strit stajlu“ – Lena Sili i Danica Čavić, i u „open stajlu“ – Petra Barović.

Devojčice su pripremale instruktorke plesa Mirna Krnić i Aleksandra Đilas.

– Devojke su ostavile dobar utisak na sudije, dobile su pohvale za dobru energiju na sceni, i mi smo mnogo ponosne na njih – rekla je Krnićeva.

Žene preduzetnice

Na skupu „Dan otvorenih vrata za potencijalne i postojeće preduzetnice”, održanom u Kikindi, žene iz severnobanatskog okruga koje poseduju privatan posao ili imaju nameru da ga započnu, upoznate su sa programima i konkursima namenjenim razvoju i podsticanju ženskog preduzetništva.

Razgovaralo se o problemima na koje nailaze prilikom pokretanja sopstvenog posla, od kojih su najčešći nedostatak investicija, nedovoljan pristup informacijama, komplikovana administracija. Zaključeno je da bi krediti, subvencije i grantovi pomogli u započinjanju i razvoju ženskog preduzetništva.

Domaćini skupa bili su Regionalna privredna komora (RPK) i Opšte udruženje preduzetnika. U organizaciji Regionalnog centra za društveno-ekonomski razvoj “Banat”, događaj su podržali Ministarstvo privrede i Razvojna agencija Srbije.

Na području Kikinde ima 1.515 preduzetničkih radnji, a u Severnobanatskom okrugu radi oko 3.100 preduzetnika. Preduzetnice čine trećinu, što je i državni prosek.

Ovu godinu Privredna komora Srbije proglasila je godinom ženskog preduzetništva što bi, kako se očekuje, moglo da znači raspisivanje novih konkursa koji će ga podržati.

IMG_4546

Članovi Konjičkog kluba „Banat” učestvovali su na fijakerijadi koja je proteklog vikenda održana u Ostojićevu.

U kategoriji jednopreg prvo mesto osvojio je Dragan Vujin, a drugo Milan Markov. Nedeljko Mirkov je bio prvi u tropregu i nagrađen je za najlepši fijaker, dok je kobila Save Petrova odlikovana kao najlepša.

Gimnazijski vremeplov

Učenici Gimnazije „Dušan Vasiljev“ izvešće sutra, u Narodnom pozorištu, muzičko-scensko delo „Gimnazijski vremeplov – remiks“. Predstava je deo svečanog ispraćaja maturanata i najavljuje se kao svojevrsni kolaž muzičkih žanrova iz različitih vremenskih perioda. Scenario i režiju potpisuje profesor Snežana Zamurović. Početak je u 19 sati.

error: Content is protected !!