Град

IMG_1885 (Large)

Представници Ученичког парламента Дома ученика „Никола Војводић“ данас су посетили Међуопштинску организацију глувих и наглувих и новогодишњим пакетићима обрадовали децу оштећеног слуха као и малишане чији су родитељи или старатељи особе оштећеног слуха.

-Ученички парламент Домa ученика сваке године организује неку хуманитарну акцију. Овога пута то је сакупљање слаткиша и сланиша за прављење пакетића. Иницијатива је потекла од Ученичког парламента, а учествовали су сви ђаци и запослени- каже Весна Субашић, педагошкиња у Дому ученика „Никола Војводић“.

Суграђанин Владимир Тепавац има троје деце.

-Одушевљени смо данашњом посетом и лепим гестом који је обрадовао децу- каже.

Дејан Јаковљев, председник Ученичког парламента, захвалио се свим ђацима  и запосленима у Дому ученика јер су се радо одазвали акцији.

-Веома нам је драго што смо овој деци улепшали данашњи дан и Нову годину. Наш Дом сваке године организује хуманитарну акцију, а овога пута смо одабрали да то буде Међуопштинска организација глувих и наглувих.

У име поменуте организације захвалила се секретарка Гордана Марковић Јанков.

– Обрадовала нас је ова иницијатива. Деца из Дома ученика исказала су интересовање за знаковни језик, па смо разговарали и о будућој сарадњи и заједничким пројектима- наводи Марковић Јанков.

Saobracajna 4

Градоначелник Кикинде Никола Лукач уручио је данас донацију представницима Полицијске управе, чиме је заокружен износ од 1,2 милиона динара, са колико је ове године Град помогао Саобраћајној полицији ради веће безбедности у саобраћају.

– Важно је да сарађујемо, да се још више ради и на превентиви и контролама, да представљамо активности Савета за безбедност и Саобраћајне полиције – рекао је Лукач. – Потребно је да грађани знају да постоји опрема помоћу које могу да се пронађу недозвољене супстанце и да ће контроле бити чешће, како бисмо безбедност у саобраћају подигли на још виши ниво.

Ове године Град је обезбедио и донације Одељењу за ванредне ситуације, док је Саобраћајна полиција већ добила опрему, дрога-тест и алкометар.

– Последња донација Саобраћајној полицији ове године садржи апарат за контролу дигиталних тахографа, опрему и сет за увиђаје – рекао је члан Градског већа задужен за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације, Мирослав Дучић.

Сарадња и улагање у рад полиције значи и бољу безбедност грађана, рекао је начелник Полицијске управе Кикинда Павле Рајков.

– Протекле године имали смо много посла и резултати нису остали незапажени ни у Граду, ни на територији државе – истакао је Рајков. – Опрема нам много значи, увиђајне екипе ће моћи брже и боље да раде, а добили смо и „пијане наочаре“ које ће помоћи у превенцији, пре свега по школама, јер се помоћу њих добија утисак какве су реакције приликом коришћења алкохола и наркотика.

Рајков је додао да се нада да ће све локалне самоуправе пратити пример Кикинде како би, коришћењем савремене опреме, и са нултом толеранцијом, могао да се спречи сваки вид прекршаја и криминала.

IMG_1800 (Large)

Одборници скупштине Града усвојили су на данашњој седници буџет за 2023. годину са пројекцијама за 2024. и 2025. годину, који је планиран  у висини од 3,47 милијарди динара. За нову инвестицију- постројења за пречишћавање пијаће воде у селима планирано је кредитно задужење од 95 милиона динара.

Градоначелник Никола Лукач рекао је да је буџет домаћински и скројен у складу са реалним могућностима.

-Кикинда иде напред, у добром правцу, и боље је место за живот и рад него пре десет година. Квалитет живота у Кикинди се поправио и треба да буде још на вишем нивоу. Поменућу неке од пројеката које радимо: фабрика воде, инвестиција од 11 милиона евра, иде својим током, биће до краја идуће године, почетком 2024. треба да се заврши. Кренућемо да радимо четири постројења за пречишћавање пијаће воде у четири села, почетком 2024.године на ред стижу и остале месне заједнице. У току је реконструкција магистралног вода, плато испред пијаце ће се радити после санације водоводне мреже. За индустријску зону Расадник 70 милиона смо добили из републике, наставак је изградња расвете за шта нам је покрајина определила 54 милиона.  Преговарамо са шест или седам потенцијалних инвеститора да дођу и отворе од 100 до 500 нових радних места.

 -Сређујемо Старо језеро и каналску мрежу. У наредној години очекујемо почетак изградње новог Центра  за социјални рад. Брза саобраћајница Сомбор-Кикинда иде својим током, све чинимо да крену радови и од Накова,  као и да гранични прелаз проради 24 часа. Канализацију у ЖНР и на Стрелишту смо препројектовали како би се задовољили нови стандарди. У завршној смо фази за ритејл парк, употпуњујемо садржаје за младе суграђане, и то су нам нова радна места. Имамо пројекат за Диспанзер за жене, међутим Дом здравља поседује свој простор који ћемо у наредном периоду адаптирати. Ради се и пројекат новог Дома здравља. Ускоро, у фебруару, настављају се радови у болници, завршава се прва фаза. Радићемо дечја игралишта у селима и граду. За кружни ток у Башаиду смо издвојили 20 милиона- истакао је градоначелник Лукач и захвалио се покрајинској и републичкој администрацији на подршци.

За текућу потрошњу у буџету је опредељено 2,77 милијарди динара, док је 698 милиона динара што је 20 одсто буџета, намењено инвестиционим улагањима, образложила је заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.

– Субвенције су смањене за 27 милиона у односу на 2022, јер нема субвенције за Топлану и пијацу. Субвенција за ЈП Кикинда износи 146 милиона-од чега је највише средстава за путну инфраструктуру, а 22 милиона добија Аутопревоз- 20 милиона за покриће текућих расхода (енергенте и резервне делове), а 2 милиона за набавку аутобуса. Све оно што је започето треба да се настави- логика je којом смо се руководили приликом планирања инвестиција. За реконструкцију водоводне инфраструктуре планирано је више од 245 милиона динара, 19 милиона за канализациону, преко 160 милиона за путну инфраструктуру, преко 30 милиона за школе. Реконструкција система за пречишћавање пијаће воде у селима је нова инвестиција. Инвестиција је вредна, по процени, 240 милиона, од чега је наше учешће 80 милиона плус 15 милиона за препројектовање постојеће документације. То је тих 95 милиона који ће бити покривени из кредита. Месне заједнице које ће прве бити део ове инвестиције су Иђош, Мокрин, Банатско Велико Село, Наково. Свугде имамо сређену пројектно-техничку документацију и питања легализације, осим у Башаиду- рекла је Дијана Јакшић Киурски.

Богдан: Уравнотежен буџет

Председник скупштине града Младен Богдан истакао је да је буџет за 2023. годину уравнотежен и добро планиран.

-Разговарали смо са суграђанима и дошли до тога шта су приоритети. У буџету се посвећује пажња развојним пројектима и инфраструктури, а са друге стране нисмо занемарили социјално одговорну компоненту јер настављамо са досадашњим мерама и програмима, а уводимо и нове. Обраћамо пажњу на све, овај буџет је не само одраз одговорне политике и бриге о грађанима, већ и слика политике раста и развоја града- рекао је Богдан.

Тешин (СПС): Развојни буџет

Ђорђе Тешин, шеф одборничке групе СПС истакао је да је из године у годину присутан позитиван тренд раста удела инвестиционих улагања у градском буџету.

-Ово је умерено развојни буџет ако ћемо да будемо баш конзервативни, а ако ћемо да будемо оптимистични, могу да кажем да имамо развојни буџет. Треба узети у обзир и друштвено-економске факторе који нас окружују, a нису повољни за планирање и инвестиције. У буџету почетно стање од 100 милиона покрива кредитно задужење, приходовна страна је утемељена у пракси. СПС ће подржати предлог буџета – јасан је био социјалиста Тешин.

Одборник ЛСВ Мирослав Грујић је става да је требало више новца определити за инвестиције и похвалио то што је селима усмерено више средстава.

Начело опреза и начело приоритета доминирају при планирању и опредељивању буџетских средстава, тако се понашају одговорни људи који знају шта хоће, а сваком динару у буџету зна се пут, рекла је Милица Трипиновић Попов, одборница СНС.

 

 

319395135_839326680484007_8824730664798952664_n

Деда Мразеви на мотоциклима, чланови Мото клуба „Банатски бајкери“ већ пету годину труде се да, уочи празника, пакетићима обрадују што више малишана.

– Имамо спонзоре и људе добре воље који помажу да направимо што више пакетића. И даље прикупљамо средства и имаћемо још поклона. Однећемо их  деци у породицама које су лошијој материјалној ситуацији – каже председник Клуба, Ференц Тамаш .

До сада су пакетиће хуманих бајкера добила деца у вртићима „Наша радост“, „Бамби“ и „Пчелица“, најмлађи у Друштву за помоћ ментално недовољно развијеним особама „Чигра“ и деца чланова Удружења мултипле склерозе у Кикинди. Незаустављиви бајкери у црвеном неће одустати све док не буду сигурни да је свако дете у граду и околини обрадовано  новогодишњим пакетићем.

Paketici konjički 4

Кориснике Дневног боравка Центра за пружање услуга социјалне заштите у Кикинди данас је обрадовао Деда Мраз који је стигао са коњском запрегом и донео пакетиће.

– Донели смо тридесет пакетића које су самостално припремили чланови нашег Клуба. Имамо педесетак чланова и сами смо се организовали, желели смо да их обрадујемо колико смо у могућности – рекао је Петар Средојев из Коњичког клуба „Банат“ из Кикинде.

Ни температура у минусу ни ледени ветар нису спречили кориснике „Наше куће“ да, с радошћу дочекају Деда Мраза испред Дневног боравка.

– За наше кориснике ово је двоструко задовољство – дошао је Деда Мраз и то на коњу. Зато је код нас данас посебно свечано – рекла је Цецилија Шајбер, захваљујући се на пакетићима.

Заузврат, корисници Центра припремили су своје ручне радове које су поклонили Деда Мразу, присутним члановима Коњичког клуба и новинарима.

božićna akcija u sajanu

Месна заједница Сајан поделила је јеле свим бебама рођеним у овој години. Даривано је осам новорођенчади: Марк, Елизабета, Ненад, Тања, Марина, Вивиен, Зое и Тристан. Ова божићна акција започета је 2018. године.

-Од тада, сваке године пред Божић поклонимо за новорођену децу јелке са бусеном које ће, после празника, бити посађене. Остаће као лепа успомена.

Идеју за ову акцију сам добио јер су и моји родитељи 1982. године када сам рођен, посадили јелку у нашем дворишту. Овим гестом желимо да им честитамо предстојеће празнике и још једном пожелимо доброшлицу- каже за Кикиндски портал председник Савета МЗ Сајан Золтан Тот.

 

 

 

NSZ Kikinda

Тренд смањења броја незапослених у Кикинди и селима се наставља, показују најновији подаци Националне службе за запошљавање (НСЗ). На евиденцији је, крајем новембра, било 2.219 особа, што је 527 мање у односу на почетак године. Проверили смо који су разлози смањења незапослености, колико је оних који су, у истом периоду, засновали радни однос.

Детаљнија статистика Националне службе открива следеће: од јануара до децембра запослено је два пута више особа од броја који показује умањење незапослености.

Радни однос, у том периоду, засновало је 1.086 људи, а готово исти број (1.002) избрисан је из евиденције због недоласка на разговор или нејављања. Врло мало незапослених (34) стекло је право на старосну пензију, а два пута више њих (73) самовољно се одјавило са евиденције.

Међутим, ова умањења надокнађена су новопријављенима. Највише их је старости од 15 до 24 године, 511, а најмање старијих од 60 година.

У НСЗ немају податке о томе колико особа се вратило на евиденцију после заснивања радног односа, нити о разлозима због којих је неко престане да долази на јављања и разговоре.

Међу онима који траже посао, готово половина је без квалификације (46 одсто), следе особе са завршеним IV и  III степеном стручне спреме.

Укупно гледано, тренд опадања броја незапослених на евиденцији НСЗ од 2020. је константан и на годишњем нивоу, у просеку је око 830.

Када су у питању потребе послодаваца, најтраженији су радници у производњи, продавци и помоћни кувари, а послодавци, у зависности од врсте посла, често не примају старије раднике.

Сходно томе, на списковима је највише људи старости од 50 до 54 године, одмах затим оних који имају између 40 и 50 година живота.

Актуелну понуду слободних радних места можете пратити на нашем сајту, у секцији Инфо, послови.

radna akcija u nakovu

Мештани Накова организовали су у суботу радну акцију како би наставили уређење оазе мира и рекреације која ниче покрај језера у овом селу. Део планираних садржаја је тераса на којој ће моћи да се одржавају различита окупљања, прославе, дружења. Шта је до сада урађено, а шта су планови за наредни период, уверио се на лицу места градоначелник Никола Лукач.

-У радној акцији је учествовало 25 мештана и суграђана из Кикинде вођени жељом да заједничким трудом наставимо уређење овог простора- каже за Кикиндски портал члан Савета МЗ Наково Бранислав Чубрило Рус.- Одмах поред језера  у Накову темељ је изливен и припремљен да се постави планирани објекат. Биће то отворена тераса, коja ће бити простор за окупљања, како деце тако и одраслих. Радној акцији одазвали су се људи добре воље као што су то чинили и до сада, и на тај дух заједништва у Накову смо веома поносни- истиче.

Bezbednost 5

Набавку пакета за најмлађе омогућио је Савет за безбедност у саобраћају Града Кикинде, у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја. Предшколцима и првацима поклоне је јутрос уручио градоначелник Никола Лукач са сарадницима, члановима Градског већа – Валентином Мицковски, задуженом за образовање и културу и Мирославом Дучићем, задуженим за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације, као и са инспекторима за друмски саобраћај Градске управе, Павлом Поповићем и Золтаном Сакалом.

– Поклоне већ традиционално обезбеђујемо, прваци добијају књиге „Пажљивко“ са основним правилима у саобраћају, флуоресцентне прслуке, да би били видљивији и, већ другу годину поклањамо им и лед светла за бицикле. За предшколце имамо „Пажљивкове“ бојанке и бустер-помоћна седишта, што се, у разговорима са родитељима, показало као добар и користан поклон – рекао је Дучић.

Први су пакете добили прваци у основним школама „Жарко Зрењанин“ и „1. Октобар“ у Башаиду“, као и предшколци у вртићима „Мики“ у Кикинди и „Бубамара“ у Руском Селу. Савет je купио је 455 пакета за прваке и 445 за предшколце, укупне вредности милион 700 хиљада динара.

Градоначелник, Никола Лукач, поручио је деци да поштују саобраћајне прописе, да слушају учитеље и васпитаче, како би били што безбеднији ван куће, школе и вртића и пожелео им све најлепше поводом предстојећих празника.

Директор Основне школе „Жарко Зрењанин“ и председник Актива директора основних школа, Тихомир Фаркаш, поздравио је акцију локалне самоуправе која се спроводи ради побољшања безбедности најмлађих.

– Сигурност деце у доласку и одласку из школе веома нам је важна и сигуран сам да се, и оваквим акцијама, поправља безбедносна ситуација – оценио је Фаркаш. – Наша школа је у пешачкој зони, али су у близини главне саобраћајнице, те ђацима стално скрећемо пажњу да буду пажљиви у саобраћају. Иако је понашање у саобраћају део наставе, учитељи и додатно раде и причају са ученицима о овој теми.

Најмлађи учесници у саобраћају обрадовали су се и захвалили на поклонима. Акција поделе саобраћајних пакетића првацима има дугу традицију, док је за предшколце започета прошле године.

– У сарадњи са Градом наставили смо овај леп обичај јер наша обавеза је да бринемо о деци, не само о васпитању и образовању, већ и о њиховој безбедности. Најважније је то што они разумеју значај поклона и то ће им помоћи да, у раду са васпитачима и родитељима, науче све што треба о учешћу у саобраћају – рекла је директорица Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, Кристина Дрљић.

Поред актуелне акције, Савет за безбедност у саобраћају Града Кикинде спровео је, ове године, и низ едукација за све категорије које су идентификоване као ризичне: за мотоциклисте, возаче и управљаче радним машинама, и предавања о последицама непоштовања прописа, рекао је Мирослав Дучић. Он је додао да ће се, наредних година, интензивирати активности у области безбедности, како би се постигао циљ, а то је потпуна сигурност грађана, без страдалих у саобраћају.

Nagrade grada

На наредној седници градске скупштине у уторак 20. децембра, пред одборницима ће се наћи и измене и допуне одлуке о наградама и признањима града. Предлог је да се, поред постојеће Награде Града Кикинде, установи признање Заслужни грађанин Кикинде које се односи на трајан допринос граду Кикинди попут награде за животно дело појединца.

Поред постојећих градских признања, предложено је и да се установи Никољданска повеља. Додељиваће се приликом обележавања градске славе Летњег Светог Николе, као признање у области друштвеног активизма за награђивање појединаца, колектива или правних лица за хуманитарне и волонтерске догађаје у различитим областима живота и рада.

Михаел ипак заслужнији од Стефана

За резултате у области привреде и предузетништва, Град додељује награду која носи име по Стефану Бону. Међутим, ако се одборници сагласе, признање ће променити назив. „Михаел (Михаљ) је много значајнија личност за локалну историју од његовог сина и наследника Стефана (Иштвана)“ –стоји у образложењу измена. Даље се наводи:

„Михаљ је био оснивач највећег концерна у јужној Угарској, модернизовао је све циглане (Св.Хуберт, Кикинда, Жомбољ) које је наследио од оца, а за потребе великокикиндске фабрике 1909. отворио је машинску радионицу и ливачки погон- претечу Ливнице. У новој држави (Краљевини СХС/Југославији) цигларску империју је проширио, а у Великој Кикинди је био друштвено ангажован и активан, најпре као вирилски одборник у варошкој скупштини, као председник Управног одбора Великокикиндске штедионице и као власник хотела. Његовом заслугом, Велика Кикинда је први пут осветљена (1896)- поткрепљено је образложење промене назива награде за резултате у свим областима привређивања.

Подсетимо, да највиша градска признања понесу имена знаменитих Кикинђана, утврђено је одлуком градске скупштине из новембра 2019. године. Како је тада саопштено, кикиндски клуб историчара, активно је био укључен у ову иницијативу. Тада су установљена признања која носе име по др Павлу Кенђелцу, Меланији Николић Гаичић, Ники Миркову, др Ранку Петровићу, Јовану Ћирилову и Стефану Бону.

Посебна признања

Поред градских признања, Комисија може доделити и посебна признања у виду захвалница или похвала града физичком или правном лицу, за резултате у различитим областима живота и рада- такође се наводи у предложеном акту.

 

 

 

error: Content is protected !!