Град

Зелени 6

Становници А насеља у Кикинди данас су добили трговину са изузетним избором, приступачним ценама и, што је најважније, у свом суседству, у делу града у којем је недостајао добро снабдевен прехрамбени објекат.

Осма трговинска јединица „Зеленог драгстора“ отворена је у Улици Раде Трнића 17, поред вртића „Колибри“, у просторијама у којима је некада била Месна заједница. Новоотворени објекат посетили су градоначелник, Никола Лукач и члан Градског већа задужен за привреду и инвестиције, Саша Танацков.

– Овај део Кикинде је један од најнасељенијих. Грађани су изразили потребу за једном оваквом трговином и мислим да ће им то помоћи. Истовремено, овде смо имали запуштен простор. Са послодавцем који је желео да прошири своју мрежу, договорили смо се да се управо овде отвори продавница. Уверили смо се да је добро снабдевена и да су цене повољне, разговарали смо и са купцима и они су задовољни. Надам се да ће и постојање добре трговине помоћи да  овај део града оживи и да се омогуће нова запошљавања. Оплемењујемо садржаје свих делова града, то је део зацртаних циљева да се у Кикинди живи боље – рекао је Лукач.

Лукач је додао да је градски простор издат по тржишној цени. Власник „Зеленог драгстора“, Владимир Радовановић, каже да су се потрудили да простор претворе у леп објекат, као и да је захвалан локалној самоуправи која је препознала захтеве потрошача, посебно старијих суграђана.

– Сада су и становници А насеља у прилици да се снабдевају свим што им је потребно. „Зелени драгстор“ постоји од 1995. године, када је отворена прва трговина код Суда. Ово нам је осми објекат у Кикинди, са укупно 40 запослених радника и још 16 у велетрговини – каже Радовановић. – Конкурентни смо због брзог обрта робе и ниских маржи. То смо у могућности јер, што више растемо, добијамо све боље услове од добављача, и те повољности преносимо на наше купце.

Нови, највећи објекат овог ланца, отворен је јутрос у шест, а раднике су дочекали купци из суседства, каже Дејан Угрешић, пословођа осмог „Зеленог драгстора“.

– Овде живи десетак хиљада становника и мислим да смо им олкшали снабдевање. Купци су задовољни квалитетом и, посебно, ценама.

Задовољна је и Хајналка Ђомпарин, једна од првих муштерија данас.

– Заиста нам пуно значи ова продавница – каже. – Видим да има све што нам треба.

Млада мама, Лидија Јокић, са својом бебом, такође је стигла из комшилука.

– Ово нам је сада најближе и видим да су цене повољне. Ту нам је и вртић, сада нам је све успут.

„Зелени драгстор“ у Улици Раде Трнића има радно време као и остали објекти ове трговинске мреже – сваког дана, и недељом, од 6 до 22 сата. Данас сто артикала има посебно снижене цене, а сваког месеца су акцијске цене на одређене производе, каже Владимир Радовановић.

Он је најавио да ће се мрежа продавница проширивати у граду и у селима, као и да ће, до лета, један објекат, радити 24 сата. Такође је позвао заинтересоване, пре свега искусне трговце, да се јаве у централу фирме, у Тозе Марковића 150а, уколико желе да заснују радни однос у „Зеленом драгстору“ у којем, како каже, раде задовољни трговци.

александра бутер

Бројне благодети „банатске краљице” дала је природа, док вредној суграђанки Александри Бутер, креативности и идеја не мањка.  Својим оригиналним и маштовитим рецептурама прави бројне укусне ђаконије искључиво од кикиндске лудаје- од салате, преко сока, кечапа и компота до ратлука, соса, мафина. И то није све.

-Хтела сам да пробам, да направим експеримент- шта све може од бундеве и какве укусе могу да добијем. То је једна од најздравијих биљака са нашег поднебља. Јако је добар антиоксиданс, између осталог корисна и за дијабетичаре. Одлична је за имунитет, обилује витаминима Б и Д, а при термичкој обради не губи корисна својства. Идеална биљка, када би људи били свесни, више би је конзумирали. Моја муштерије су многи који не воле бундеву јер су навикли на укус бундеваре или чорбе, мада и чорба, потаж може изврстан да се направи. – прича за Кикиндски портал Александра.

У ову гастрономску авантуру упустила се пре прошлогодишњих Дана лудаје. Убрзо је своје производе успешно представила на Сајму пољопривреде у Београду. Локалпатриотски, све што прави је искључиво од кикиндске лудаје.

-Нисам произвођач бундеве, али увек купујем једну исту врсту бундеве од једног добављача. Ми смо сви заједно у удружењу „Кикиндска лудаја”, то је постало бренд. Ја се трудим да максимално искористим наше ресурсе, са нашег поднебља.

Још једна предност ових домаћих производа је то што не садрже вештачке адитиве.

-Ту је салата од бундеве, компот, сок- са шећером и без шећера, пекмез од бундеве. Потом еликсир од бундеве –то је сок од мешавине бундеве, цвекле, јабуке, наранџе, лимуна и меда и одличан је за имунитет- каже Александра.

Као додатак јелима, ту је кечап од бундеве, а за љубитеље слатких укуса- ратлук, колачи, мафини,  куглофи- све од бундеве, па кекси с бундевом у разним комбинацијама: са лешником, кокосом.

Специјалитет на који је посебно поносна је пикантни ловачки сос, ароматична комбинација карамелизованог љубичастог лука и бундеве. Посебну арому, открива нам, дају свежи зачини- три врсте босиљка, матичњак и оригано уз додатак сушеног ловоровог листа.

-Може да се конзумира као намаз на хлебу, као вегански или вегетаријански производ, а фантастично иде уз тесто, рибу или печено месо, на пример ребарца- препоручује.

Све ове ђаконије од кикиндске лудаје, Александра и њен супруг објединили су под брендом „Сwеет Бутер Ланд”. Многи од њених специјалитета послуже као „јестиви сувенири” јер их посетиоци нашег града радо понесу кућама као аутентичан производ из  престонице бундеве.

 

 

 

ливница

Иако су седнице Народне скупштине обележили бројни вербални окршаји и  жустре полемике, посебно се издвојила недавна епизода у којој је народна посланица Демократске странке Драгана Ракић, у жељи да прикупи јефтине политичке поене и унизи шефа напредњака Миленка Јованова,  изнела оптужбе чија се истинитост лако да  проверити-  једноставним гуглањем . Драгана Ракић, перјаница Демократске странке односно онога што је од некада респектабилне политичке партије остало, оптужила је Јованова да је учествовао у малверзацијама око приватизације „Ливнице“?! Оптужба је изречена ни мање ни више него у Народној скупштини где је посланица Ракић од министра Синише Малог затражила да јој „достави сву документацију везану за ову спорну приватизацију“.

-Грађани Кикинде су ме замолили да добијем информације у вези са приватизацијом Ливнице у Кикинди. Наиме, у тој приватизацији је учествовао шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов. Додуше, тада није био у СНС-у, тада је био члан Демократске странке Србије, заједно са некадашњим министром за приватизацију, Предрагом Бубалом, који је такође био члан Демократске странке Србије. Када је откривена малверзација у Ливници везано за приватизацију Ливнице Кикинда, Бубало је завршио у затвору, а знате шта је Миленко Јованов урадио – учланио се у Српску напредну странку.-дословно је гласило обраћање посланице демократа.

Чак ни проста, да не може бити простија рачуница која  показује да је Јованов у време када је завршена приватизација „Ливнице“ имао тек 23 године и био студент Правног факултета у Београду, на неки волшебан начин није поколебала  Ракићеву да изнесе овакав нонсенс. Шеф напредњака, иначе и најактивнији посланик у Скупштини није оклевао да одговори:

-Дакле, у то време ја као студент са 23 године, јер то је мај 2004. године, дођем код Војислава Коштунице и Предрага Бубала и кажем – има да приватизујете овако или вас неће бити. И они шта ће, људи ураде како сам им ја рекао-иронично је одговорио Јованов и наставио: .

-Грађани Кикинде не знају додуше ко је Драгана Ракић, јер од странке тамо имају таблу и канцеларију, чланова нема, али врло добро знају да је мој отац радио у тој Ливници Кикинда.

Ви да сте се ишта распитивали не бисте правили овакве грешке и то показује колико сте површни, колико вас мрзи, чак и на Гугл да одете. Иначе бисте знали да је тај Бубало кога спомињете био приведен у мају 2013. године, а да сам се ја, што пише на мом сајту где сте могли да видите, у Српску напредну странку учланио у августу 2015. године, две године касније.

Мислите да ће то да вам прође? Па, неће. Добићете одговор увек.. Ви мислите овим подметачинама, овим твитер-зафрканцијама да ћете да победите на изборима?  упитао је шеф напредњака.

Стварно их мрзи да гуглају: Бубало био оптужен због Луке Београд, а не Ливнице

У очигледној жељи да по сваку цену изнесе оптужбе на рачун шефа напредњака,  Ракићевој није тешко пало да потпуно игнорише чињенице. Министар Бубало никада није био оптужен због приватизације Ливнице.  Против бившег министра вођен је судски процес због  приватизације Луке Београд.

Пропала тема

-Осамнаест година траје моја завера да сам ја сакрио како сам приватизовао Ливницу. И ево, таман сам мислио да ћу да се извучем, али ево Драгане Ракић која ме је раскринкала и ја сада немам шта друго, него да се пријавим у полицију и да кажем- људи треба да идем у затвор, ја лоше приватизујем,. А хвала вам што ме сматрате довољно способним и што сматрате да сам као несвршени студент успео да приватизујем један велики систем као што је Ливница Кикинда. Господине Орлићу, ово је проблем. Ово је требало да буде речено када ја нисам у сали и да не могу да одговорим и онда је то требало данас да буде тема- истакао је Јованов.

Никола Лукач школе

Јасно опредељење Града је да се створе што бољи услови у вртићима, основним и средњим школама. И у години на измаку, значајна средства у градском буџету опредељена су за улагања у објекте предшколске установе, као и у школе у Кикинди и месним заједницама.

– Знање је највреднија имовина, а Град ће увек настојати да инвестира у знање и образовање јер је то будућност нашег града- истиче градоначелник Никола Лукач.

дијана јакшић киурски

У „Кутију жеља“ која је тргу испред градске куће била постављена до 12. децембра пристигло је више од 5.000 писама за Деда Мраза.

– Драго нам је што смо и ове године били у прилици да наставимо лепу и традиционалну акцију даривања најмлађих суграђана уочи новогодишњих и божићних празника- каже Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника.- Циљ нам је да сваке године број писама и пакетића буде већи. Читање писама је у току, а жеље малишана су од од стандардних где су деца пожелела луткице, аутомобиле, тракторе, књиге, бојанке па до оних необичнијих- једно дете је пожелело коку или петла, једна девојчица боксерске рукавице. Наравно да ћемо настојати да свака жеља буде испуњена-указује Јакшић Киурски.

У градском буџету је за новогодишње даривање најмлађих опредељено пет милиона динара, а оригиналној акцији Града Кикинде придружили су се и донатори.

-Ова година нам је рекордна што се тиче уплата и донација. Донатори су определили 1,2 милиона динара,а стигла је и роба у вредности од око 400.000 динара. Свима се захваљујемо што су препознали лепоту ове манифестације која указује на значај и радост даривања, посебно деце која се и најискреније обрадују.

Циљ јесте да се што већи број деце обрадује, а ту мислим и на малишане чији родитељи, нажалост, нису у могућности да им приуште новогодишњи пакетић. Град Кикинда ће и ове године, део поклона усмерити за децу на Косову, као што смо то чинили и у протеклом периоду. Остаје да се пакетићи спакују и да кренемо да их делимо и уживамо у дечјим осмесима и усхићењу. Њихова радост је и наша и додатно нас мотивише, закључује Јакшић Киурски.

(Фото: Град Кикинда и Кикиндски)

 

НСЗ Кикинда

Национална служба за запошљавање спроводи нову онлине обуку за вођење пословних књига. Полазници ће се на обуку укључивати путем платформе.

Обука траје 6 недеља и укупно 140 часова. Динамика учења и квалитет напредовања полазника су индивидуални.

Број полазника је неограничен, а обука је намењена незапосленим лицима са евиденције Националне службе за запошљавање.

-Након завршетка сваког од три модула полазник решава тест. Уколико успешно реши све,  полазник добија Уверење о завршеној обуци. Сваки полазник ће потписати Уговор о укључењу на обуку- наводе у кикиндској филијали НСЗ.

Полазници имају право на месечну новчану помоћ. Из Националне службе за запошљавање позивају незапослена лица која су заинтересована за похађање обуке да се јаве саветнику за запошљавање.

Ки данце фест 2021

Хуманитарно-плесни фестивал, „Ки данце Фест“, ове године имаће своје четврто издање и с правом добити епитет традиционалног. Настао је из великог ентузијазма суграђанке Мирне Крнић, мастер професора спорта и физичког васпитања. Мирна је власница Удружења спортског плеса „Данце Н Соул Ритмик“ који окупља 130 деце од четири до 14 година, у 10 узрасних група – девет модерног плеса и једну групу мажореткиња.

– Први пут када сам организовала Фестивал, било је то у жељи да Кикинђане упознам са модерним плесом, оним што радим ја, али и моје колеге у граду. Идеја је била да то буде плесни фестивал, да деца покажу шта су научила, али да не зарађујемо на томе, него да приход од улазница поклонимо некоме коме је потребно – каже Мирна.

Показало се да је идеја наишла на одличан одзив и учесника и публике. Овога пута, новац ће се сакупљати за дечака Дамјана Петрова из Кикинде који је, приликом рођења, остао без кисеоника, што је довело до последица које захтевају лечење.

– На улазу ће бити кутија са Дамјановом фотографијом. Договорили смо се да се донира симболичних 200 динара али, наравно, ко жели може да донира и више. Када уђе сва публика, одмах пребројавамо новац и саопштавамо колико је сакупљено – објашњава Мирна која у организацији читавог фестивала има помоћ своје колегинице из истог плесног студија, струковног васпитача деце предшколског узраста, Александре Ђилас.

И ове године на „Ки данце Фест“-у ће, уз плесаче домаћине из школе „Данце Н Соул Ритмик“, наступити и гости: мажореткиње из Студија „Венус плус“ из Аде и из плесног студија „Лана“ из Панчева, хип-хоп групе студија „Стyле“ из Суботице и „М Данце“ из Сенте, чланови студија савременог плеса „Qуицк Данце“ из Новог Кнежевца и бубњарска секција кикиндског Студија „Маус“ коју предводи Душан Лињачки.

Укупно 250 деце и младих плесача представиће се публици на Фестивалу уживајући у плесу али и хуманој сврси овог изузетног догађаја. Покровитељи манифестације су Град Кикинда, Спортски центар „Језеро“ и Фабрика „Банини“.

Хуманитарно-плесни фестивал „Ки данце Фест“ одржаће се у недељу, 18. децембра, у хали Спортског центра „Језеро“, од 17 сати.

 

Новогодишњи вашар

Празничну атмосферу у Кикинди употпуниће традиционални Новогодишњи базар који ће бити одржан на градском тргу од 23. до 31. децембра. Украси, икебане, слаткиши, различите рукотворине- биће само делић понуде на штандовима.

– Имаћемо 13 затворених кућица и у свакој по два излагача. Углавном су то наши суграђани који су присутни на базарима које организујемо сваког месеца. Биће ту и удружења жена, као и установе попут „Наше куће”, „Чигре”, Црвеног крста, па ће то бити лепа прилика да суграђани куповином сувенира од њих, подрже њихов рад – каже за Кикиндски портал Јасмина Миланков, директорица Туристичке организације Града Кикинде.

Штандови на Новогодишњем базару биће отворени од 10 до 20 сати изузев 31. децембра када ће базар трајати само у преподневним сатима.

Поред продајних штандова са занимљивим и шароликим асортиманом, неће изостати ни разноврстан музички програм. Сваке вечери од 23. до 30. децембра, на бини испред Градске куће, очекују нас наступи суграђана. Биће ту бубњарска секција, млади плесачи Денс Н Соул, Ена Гогић, КУД „Мокрин“, КУД „Петар Кочић“, „Сунчана јесен“, „Ромски облак маште“.

По обичају, уз песму, игру и забаву, први ће Нову годину дочекати најмлађи. Дечија Нова година биће одржана 31. децембра са почетком у 11 сати и 30 минута.

Долазак Нове 2023. године означиће поноћни ватромет испред Градске куће.

магистрални вод радови

Реконструкција магистралног вода од фабрике воде до Светосавске улице почела је протеклих дана. За ову инвестицију укупно вредну безмало 54 милиона динара, Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство определио је средства у висини од 36 милиона динара,  док остатак износа обезбеђује Град.

У наредном периоду, биће настављена реконструкција преосталог дела водоводне мреже. Како је за Кикиндски портал прецизирао Светислав Вукмирица, помоћник градоначелника за развојне и инвестиционе пројекте, почеће прва фаза од укупно планираних 5,5 километара, колико ће бити замењено цевовода, такође, захваљујући заједничком финансирању Покрајинске владе и града.

-Реч је о двогодишњем финансирању Управе за капитална улагања АП Војводине која је за реконструкцију 5,5 км водоводне мреже определила 200 милиона динара, од укупно потребних 237 милиона за овај пројекат. Преостали износ биће финансиран из градске касе. Прва деоница биће од вртића „Плави чуперак“ до Доситејеве улице из разлога да бисмо могли да приступимо следећем послу, а то је уређење партерног дела трга код градске пијаце. Овим пројектом предвиђена је реконструкција водовода у више улице, од којих је највећи део у првом и другом рејону. Мењамо цеви које су трошне, азбестне или оне које су мањег пречника од потребног- указује Вукмирица.

Како је и најављено, упоредо са изградњом фабрике воде, ради се замена водоводних цеви како би се, пуштањем постројења у рад грађанима Кикинде обезбедила здрава пијаћа вода.

Проблем пијаће воде у селима, биће решен изградњом мини постројења за пречишћавање воде.

 

 

 

 

 

П1110116

У Улици браће Татић, испред броја 8а, данас око 13 сати пало је потпуно здраво стабло. На срећу, нико није повређен, а причињена је материјална штета на три паркирана возила у којима, у тренутку пада, није било људи. Саобраћај је био заустављен око сат времена.

За сада није познато шта је узроковало пад дрвета. По пресеку и корењу види се да је потпуно здраво, рекла је секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Градске управе, Мирослава Наранчић, која је стигла на лице места.

– За сада не знамо шта се десило и зашто је дошло до изваљивања стабла из корена. Имамо среће што није било повређених. Стабло је здраво, а није било ветра нити неких непогода, ништа га није споља угрозило. Сва стабла се редовно прегледају, два пута годишње, то раде стручњаци Института за низијско шумарство из Новог Сада, свако стабло има свој здравствени картон. Нека су означена као сасвим, а нека као мало мање витална, али ниједно није болесно, о томе се води рачуна, а то се и види по обореном стаблу. Екипа из Института ће већ сутра стићи у Кикинду како би се установио узрок пада, да није можда дошло до ремећења кореновог система због инсталација или неких других околности – рекла је Мирослава Наранчић.

Она је додала да власници оштећених аутомобила треба да се јаве Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој и да, са документацијом из Полицијске управе, поднесу захтев за надокнаду штете.

Стабло америчког копривића, познатог као пинцике, високо је око 20 метара и изузетно је масивно. Ових стабала, у улицама Браће Татић и Генерала Драпшина има око 400 и стари су седамдесетак година. Редовно се орезују, каже наша саговорница, а последњи пут то је учињено пре неколико година.

 

 

 

error: Content is protected !!