Град

Zeleni 6

Stanovnici A naselja u Kikindi danas su dobili trgovinu sa izuzetnim izborom, pristupačnim cenama i, što je najvažnije, u svom susedstvu, u delu grada u kojem je nedostajao dobro snabdeven prehrambeni objekat.

Osma trgovinska jedinica „Zelenog dragstora“ otvorena je u Ulici Rade Trnića 17, pored vrtića „Kolibri“, u prostorijama u kojima je nekada bila Mesna zajednica. Novootvoreni objekat posetili su gradonačelnik, Nikola Lukač i član Gradskog veća zadužen za privredu i investicije, Saša Tanackov.

– Ovaj deo Kikinde je jedan od najnaseljenijih. Građani su izrazili potrebu za jednom ovakvom trgovinom i mislim da će im to pomoći. Istovremeno, ovde smo imali zapušten prostor. Sa poslodavcem koji je želeo da proširi svoju mrežu, dogovorili smo se da se upravo ovde otvori prodavnica. Uverili smo se da je dobro snabdevena i da su cene povoljne, razgovarali smo i sa kupcima i oni su zadovoljni. Nadam se da će i postojanje dobre trgovine pomoći da  ovaj deo grada oživi i da se omoguće nova zapošljavanja. Oplemenjujemo sadržaje svih delova grada, to je deo zacrtanih ciljeva da se u Kikindi živi bolje – rekao je Lukač.

Lukač je dodao da je gradski prostor izdat po tržišnoj ceni. Vlasnik „Zelenog dragstora“, Vladimir Radovanović, kaže da su se potrudili da prostor pretvore u lep objekat, kao i da je zahvalan lokalnoj samoupravi koja je prepoznala zahteve potrošača, posebno starijih sugrađana.

– Sada su i stanovnici A naselja u prilici da se snabdevaju svim što im je potrebno. „Zeleni dragstor“ postoji od 1995. godine, kada je otvorena prva trgovina kod Suda. Ovo nam je osmi objekat u Kikindi, sa ukupno 40 zaposlenih radnika i još 16 u veletrgovini – kaže Radovanović. – Konkurentni smo zbog brzog obrta robe i niskih marži. To smo u mogućnosti jer, što više rastemo, dobijamo sve bolje uslove od dobavljača, i te povoljnosti prenosimo na naše kupce.

Novi, najveći objekat ovog lanca, otvoren je jutros u šest, a radnike su dočekali kupci iz susedstva, kaže Dejan Ugrešić, poslovođa osmog „Zelenog dragstora“.

– Ovde živi desetak hiljada stanovnika i mislim da smo im olkšali snabdevanje. Kupci su zadovoljni kvalitetom i, posebno, cenama.

Zadovoljna je i Hajnalka Đomparin, jedna od prvih mušterija danas.

– Zaista nam puno znači ova prodavnica – kaže. – Vidim da ima sve što nam treba.

Mlada mama, Lidija Jokić, sa svojom bebom, takođe je stigla iz komšiluka.

– Ovo nam je sada najbliže i vidim da su cene povoljne. Tu nam je i vrtić, sada nam je sve usput.

„Zeleni dragstor“ u Ulici Rade Trnića ima radno vreme kao i ostali objekti ove trgovinske mreže – svakog dana, i nedeljom, od 6 do 22 sata. Danas sto artikala ima posebno snižene cene, a svakog meseca su akcijske cene na određene proizvode, kaže Vladimir Radovanović.

On je najavio da će se mreža prodavnica proširivati u gradu i u selima, kao i da će, do leta, jedan objekat, raditi 24 sata. Takođe je pozvao zainteresovane, pre svega iskusne trgovce, da se jave u centralu firme, u Toze Markovića 150a, ukoliko žele da zasnuju radni odnos u „Zelenom dragstoru“ u kojem, kako kaže, rade zadovoljni trgovci.

aleksandra buter

Brojne blagodeti „banatske kraljice” dala je priroda, dok vrednoj sugrađanki Aleksandri Buter, kreativnosti i ideja ne manjka.  Svojim originalnim i maštovitim recepturama pravi brojne ukusne đakonije isključivo od kikindske ludaje- od salate, preko soka, kečapa i kompota do ratluka, sosa, mafina. I to nije sve.

-Htela sam da probam, da napravim eksperiment- šta sve može od bundeve i kakve ukuse mogu da dobijem. To je jedna od najzdravijih biljaka sa našeg podneblja. Jako je dobar antioksidans, između ostalog korisna i za dijabetičare. Odlična je za imunitet, obiluje vitaminima B i D, a pri termičkoj obradi ne gubi korisna svojstva. Idealna biljka, kada bi ljudi bili svesni, više bi je konzumirali. Moja mušterije su mnogi koji ne vole bundevu jer su navikli na ukus bundevare ili čorbe, mada i čorba, potaž može izvrstan da se napravi. – priča za Kikindski portal Aleksandra.

U ovu gastronomsku avanturu upustila se pre prošlogodišnjih Dana ludaje. Ubrzo je svoje proizvode uspešno predstavila na Sajmu poljoprivrede u Beogradu. Lokalpatriotski, sve što pravi je isključivo od kikindske ludaje.

-Nisam proizvođač bundeve, ali uvek kupujem jednu istu vrstu bundeve od jednog dobavljača. Mi smo svi zajedno u udruženju „Kikindska ludaja”, to je postalo brend. Ja se trudim da maksimalno iskoristim naše resurse, sa našeg podneblja.

Još jedna prednost ovih domaćih proizvoda je to što ne sadrže veštačke aditive.

-Tu je salata od bundeve, kompot, sok- sa šećerom i bez šećera, pekmez od bundeve. Potom eliksir od bundeve –to je sok od mešavine bundeve, cvekle, jabuke, narandže, limuna i meda i odličan je za imunitet- kaže Aleksandra.

Kao dodatak jelima, tu je kečap od bundeve, a za ljubitelje slatkih ukusa- ratluk, kolači, mafini,  kuglofi- sve od bundeve, pa keksi s bundevom u raznim kombinacijama: sa lešnikom, kokosom.

Specijalitet na koji je posebno ponosna je pikantni lovački sos, aromatična kombinacija karamelizovanog ljubičastog luka i bundeve. Posebnu aromu, otkriva nam, daju sveži začini- tri vrste bosiljka, matičnjak i origano uz dodatak sušenog lovorovog lista.

-Može da se konzumira kao namaz na hlebu, kao veganski ili vegetarijanski proizvod, a fantastično ide uz testo, ribu ili pečeno meso, na primer rebarca- preporučuje.

Sve ove đakonije od kikindske ludaje, Aleksandra i njen suprug objedinili su pod brendom „Sweet Buter Land”. Mnogi od njenih specijaliteta posluže kao „jestivi suveniri” jer ih posetioci našeg grada rado ponesu kućama kao autentičan proizvod iz  prestonice bundeve.

 

 

 

livnica

Iako su sednice Narodne skupštine obeležili brojni verbalni okršaji i  žustre polemike, posebno se izdvojila nedavna epizoda u kojoj je narodna poslanica Demokratske stranke Dragana Rakić, u želji da prikupi jeftine političke poene i unizi šefa naprednjaka Milenka Jovanova,  iznela optužbe čija se istinitost lako da  proveriti-  jednostavnim guglanjem . Dragana Rakić, perjanica Demokratske stranke odnosno onoga što je od nekada respektabilne političke partije ostalo, optužila je Jovanova da je učestvovao u malverzacijama oko privatizacije „Livnice“?! Optužba je izrečena ni manje ni više nego u Narodnoj skupštini gde je poslanica Rakić od ministra Siniše Malog zatražila da joj „dostavi svu dokumentaciju vezanu za ovu spornu privatizaciju“.

-Građani Kikinde su me zamolili da dobijem informacije u vezi sa privatizacijom Livnice u Kikindi. Naime, u toj privatizaciji je učestvovao šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov. Doduše, tada nije bio u SNS-u, tada je bio član Demokratske stranke Srbije, zajedno sa nekadašnjim ministrom za privatizaciju, Predragom Bubalom, koji je takođe bio član Demokratske stranke Srbije. Kada je otkrivena malverzacija u Livnici vezano za privatizaciju Livnice Kikinda, Bubalo je završio u zatvoru, a znate šta je Milenko Jovanov uradio – učlanio se u Srpsku naprednu stranku.-doslovno je glasilo obraćanje poslanice demokrata.

Čak ni prosta, da ne može biti prostija računica koja  pokazuje da je Jovanov u vreme kada je završena privatizacija „Livnice“ imao tek 23 godine i bio student Pravnog fakulteta u Beogradu, na neki volšeban način nije pokolebala  Rakićevu da iznese ovakav nonsens. Šef naprednjaka, inače i najaktivniji poslanik u Skupštini nije oklevao da odgovori:

-Dakle, u to vreme ja kao student sa 23 godine, jer to je maj 2004. godine, dođem kod Vojislava Koštunice i Predraga Bubala i kažem – ima da privatizujete ovako ili vas neće biti. I oni šta će, ljudi urade kako sam im ja rekao-ironično je odgovorio Jovanov i nastavio: .

-Građani Kikinde ne znaju doduše ko je Dragana Rakić, jer od stranke tamo imaju tablu i kancelariju, članova nema, ali vrlo dobro znaju da je moj otac radio u toj Livnici Kikinda.

Vi da ste se išta raspitivali ne biste pravili ovakve greške i to pokazuje koliko ste površni, koliko vas mrzi, čak i na Gugl da odete. Inače biste znali da je taj Bubalo koga spominjete bio priveden u maju 2013. godine, a da sam se ja, što piše na mom sajtu gde ste mogli da vidite, u Srpsku naprednu stranku učlanio u avgustu 2015. godine, dve godine kasnije.

Mislite da će to da vam prođe? Pa, neće. Dobićete odgovor uvek.. Vi mislite ovim podmetačinama, ovim tviter-zafrkancijama da ćete da pobedite na izborima?  upitao je šef naprednjaka.

Stvarno ih mrzi da guglaju: Bubalo bio optužen zbog Luke Beograd, a ne Livnice

U očiglednoj želji da po svaku cenu iznese optužbe na račun šefa naprednjaka,  Rakićevoj nije teško palo da potpuno ignoriše činjenice. Ministar Bubalo nikada nije bio optužen zbog privatizacije Livnice.  Protiv bivšeg ministra vođen je sudski proces zbog  privatizacije Luke Beograd.

Propala tema

-Osamnaest godina traje moja zavera da sam ja sakrio kako sam privatizovao Livnicu. I evo, taman sam mislio da ću da se izvučem, ali evo Dragane Rakić koja me je raskrinkala i ja sada nemam šta drugo, nego da se prijavim u policiju i da kažem- ljudi treba da idem u zatvor, ja loše privatizujem,. A hvala vam što me smatrate dovoljno sposobnim i što smatrate da sam kao nesvršeni student uspeo da privatizujem jedan veliki sistem kao što je Livnica Kikinda. Gospodine Orliću, ovo je problem. Ovo je trebalo da bude rečeno kada ja nisam u sali i da ne mogu da odgovorim i onda je to trebalo danas da bude tema- istakao je Jovanov.

Nikola Lukač škole

Jasno opredeljenje Grada je da se stvore što bolji uslovi u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. I u godini na izmaku, značajna sredstva u gradskom budžetu opredeljena su za ulaganja u objekte predškolske ustanove, kao i u škole u Kikindi i mesnim zajednicama.

– Znanje je najvrednija imovina, a Grad će uvek nastojati da investira u znanje i obrazovanje jer je to budućnost našeg grada- ističe gradonačelnik Nikola Lukač.

dijana jakšić kiurski

U „Kutiju želja“ koja je trgu ispred gradske kuće bila postavljena do 12. decembra pristiglo je više od 5.000 pisama za Deda Mraza.

– Drago nam je što smo i ove godine bili u prilici da nastavimo lepu i tradicionalnu akciju darivanja najmlađih sugrađana uoči novogodišnjih i božićnih praznika- kaže Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika.- Cilj nam je da svake godine broj pisama i paketića bude veći. Čitanje pisama je u toku, a želje mališana su od od standardnih gde su deca poželela lutkice, automobile, traktore, knjige, bojanke pa do onih neobičnijih- jedno dete je poželelo koku ili petla, jedna devojčica bokserske rukavice. Naravno da ćemo nastojati da svaka želja bude ispunjena-ukazuje Jakšić Kiurski.

U gradskom budžetu je za novogodišnje darivanje najmlađih opredeljeno pet miliona dinara, a originalnoj akciji Grada Kikinde pridružili su se i donatori.

-Ova godina nam je rekordna što se tiče uplata i donacija. Donatori su opredelili 1,2 miliona dinara,a stigla je i roba u vrednosti od oko 400.000 dinara. Svima se zahvaljujemo što su prepoznali lepotu ove manifestacije koja ukazuje na značaj i radost darivanja, posebno dece koja se i najiskrenije obraduju.

Cilj jeste da se što veći broj dece obraduje, a tu mislim i na mališane čiji roditelji, nažalost, nisu u mogućnosti da im priušte novogodišnji paketić. Grad Kikinda će i ove godine, deo poklona usmeriti za decu na Kosovu, kao što smo to činili i u proteklom periodu. Ostaje da se paketići spakuju i da krenemo da ih delimo i uživamo u dečjim osmesima i ushićenju. Njihova radost je i naša i dodatno nas motiviše, zaključuje Jakšić Kiurski.

(Foto: Grad Kikinda i Kikindski)

 

NSZ Kikinda

Nacionalna služba za zapošljavanje sprovodi novu online obuku za vođenje poslovnih knjiga. Polaznici će se na obuku uključivati putem platforme.

Obuka traje 6 nedelja i ukupno 140 časova. Dinamika učenja i kvalitet napredovanja polaznika su individualni.

Broj polaznika je neograničen, a obuka je namenjena nezaposlenim licima sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje.

-Nakon završetka svakog od tri modula polaznik rešava test. Ukoliko uspešno reši sve,  polaznik dobija Uverenje o završenoj obuci. Svaki polaznik će potpisati Ugovor o uključenju na obuku- navode u kikindskoj filijali NSZ.

Polaznici imaju pravo na mesečnu novčanu pomoć. Iz Nacionalne službe za zapošljavanje pozivaju nezaposlena lica koja su zainteresovana za pohađanje obuke da se jave savetniku za zapošljavanje.

Ki dance fest 2021

Humanitarno-plesni festival, „Ki dance Fest“, ove godine imaće svoje četvrto izdanje i s pravom dobiti epitet tradicionalnog. Nastao je iz velikog entuzijazma sugrađanke Mirne Krnić, master profesora sporta i fizičkog vaspitanja. Mirna je vlasnica Udruženja sportskog plesa „Dance N Soul Ritmik“ koji okuplja 130 dece od četiri do 14 godina, u 10 uzrasnih grupa – devet modernog plesa i jednu grupu mažoretkinja.

– Prvi put kada sam organizovala Festival, bilo je to u želji da Kikinđane upoznam sa modernim plesom, onim što radim ja, ali i moje kolege u gradu. Ideja je bila da to bude plesni festival, da deca pokažu šta su naučila, ali da ne zarađujemo na tome, nego da prihod od ulaznica poklonimo nekome kome je potrebno – kaže Mirna.

Pokazalo se da je ideja naišla na odličan odziv i učesnika i publike. Ovoga puta, novac će se sakupljati za dečaka Damjana Petrova iz Kikinde koji je, prilikom rođenja, ostao bez kiseonika, što je dovelo do posledica koje zahtevaju lečenje.

– Na ulazu će biti kutija sa Damjanovom fotografijom. Dogovorili smo se da se donira simboličnih 200 dinara ali, naravno, ko želi može da donira i više. Kada uđe sva publika, odmah prebrojavamo novac i saopštavamo koliko je sakupljeno – objašnjava Mirna koja u organizaciji čitavog festivala ima pomoć svoje koleginice iz istog plesnog studija, strukovnog vaspitača dece predškolskog uzrasta, Aleksandre Đilas.

I ove godine na „Ki dance Fest“-u će, uz plesače domaćine iz škole „Dance N Soul Ritmik“, nastupiti i gosti: mažoretkinje iz Studija „Venus plus“ iz Ade i iz plesnog studija „Lana“ iz Pančeva, hip-hop grupe studija „Style“ iz Subotice i „M Dance“ iz Sente, članovi studija savremenog plesa „Quick Dance“ iz Novog Kneževca i bubnjarska sekcija kikindskog Studija „Maus“ koju predvodi Dušan Linjački.

Ukupno 250 dece i mladih plesača predstaviće se publici na Festivalu uživajući u plesu ali i humanoj svrsi ovog izuzetnog događaja. Pokrovitelji manifestacije su Grad Kikinda, Sportski centar „Jezero“ i Fabrika „Banini“.

Humanitarno-plesni festival „Ki dance Fest“ održaće se u nedelju, 18. decembra, u hali Sportskog centra „Jezero“, od 17 sati.

 

Novogodišnji vašar

Prazničnu atmosferu u Kikindi upotpuniće tradicionalni Novogodišnji bazar koji će biti održan na gradskom trgu od 23. do 31. decembra. Ukrasi, ikebane, slatkiši, različite rukotvorine- biće samo delić ponude na štandovima.

– Imaćemo 13 zatvorenih kućica i u svakoj po dva izlagača. Uglavnom su to naši sugrađani koji su prisutni na bazarima koje organizujemo svakog meseca. Biće tu i udruženja žena, kao i ustanove poput „Naše kuće”, „Čigre”, Crvenog krsta, pa će to biti lepa prilika da sugrađani kupovinom suvenira od njih, podrže njihov rad – kaže za Kikindski portal Jasmina Milankov, direktorica Turističke organizacije Grada Kikinde.

Štandovi na Novogodišnjem bazaru biće otvoreni od 10 do 20 sati izuzev 31. decembra kada će bazar trajati samo u prepodnevnim satima.

Pored prodajnih štandova sa zanimljivim i šarolikim asortimanom, neće izostati ni raznovrstan muzički program. Svake večeri od 23. do 30. decembra, na bini ispred Gradske kuće, očekuju nas nastupi sugrađana. Biće tu bubnjarska sekcija, mladi plesači Dens N Soul, Ena Gogić, KUD „Mokrin“, KUD „Petar Kočić“, „Sunčana jesen“, „Romski oblak mašte“.

Po običaju, uz pesmu, igru i zabavu, prvi će Novu godinu dočekati najmlađi. Dečija Nova godina biće održana 31. decembra sa početkom u 11 sati i 30 minuta.

Dolazak Nove 2023. godine označiće ponoćni vatromet ispred Gradske kuće.

magistralni vod radovi

Rekonstrukcija magistralnog voda od fabrike vode do Svetosavske ulice počela je proteklih dana. Za ovu investiciju ukupno vrednu bezmalo 54 miliona dinara, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo opredelio je sredstva u visini od 36 miliona dinara,  dok ostatak iznosa obezbeđuje Grad.

U narednom periodu, biće nastavljena rekonstrukcija preostalog dela vodovodne mreže. Kako je za Kikindski portal precizirao Svetislav Vukmirica, pomoćnik gradonačelnika za razvojne i investicione projekte, počeće prva faza od ukupno planiranih 5,5 kilometara, koliko će biti zamenjeno cevovoda, takođe, zahvaljujući zajedničkom finansiranju Pokrajinske vlade i grada.

-Reč je o dvogodišnjem finansiranju Uprave za kapitalna ulaganja AP Vojvodine koja je za rekonstrukciju 5,5 km vodovodne mreže opredelila 200 miliona dinara, od ukupno potrebnih 237 miliona za ovaj projekat. Preostali iznos biće finansiran iz gradske kase. Prva deonica biće od vrtića „Plavi čuperak“ do Dositejeve ulice iz razloga da bismo mogli da pristupimo sledećem poslu, a to je uređenje parternog dela trga kod gradske pijace. Ovim projektom predviđena je rekonstrukcija vodovoda u više ulice, od kojih je najveći deo u prvom i drugom rejonu. Menjamo cevi koje su trošne, azbestne ili one koje su manjeg prečnika od potrebnog- ukazuje Vukmirica.

Kako je i najavljeno, uporedo sa izgradnjom fabrike vode, radi se zamena vodovodnih cevi kako bi se, puštanjem postrojenja u rad građanima Kikinde obezbedila zdrava pijaća voda.

Problem pijaće vode u selima, biće rešen izgradnjom mini postrojenja za prečišćavanje vode.

 

 

 

 

 

P1110116

U Ulici braće Tatić, ispred broja 8a, danas oko 13 sati palo je potpuno zdravo stablo. Na sreću, niko nije povređen, a pričinjena je materijalna šteta na tri parkirana vozila u kojima, u trenutku pada, nije bilo ljudi. Saobraćaj je bio zaustavljen oko sat vremena.

Za sada nije poznato šta je uzrokovalo pad drveta. Po preseku i korenju vidi se da je potpuno zdravo, rekla je sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave, Miroslava Narančić, koja je stigla na lice mesta.

– Za sada ne znamo šta se desilo i zašto je došlo do izvaljivanja stabla iz korena. Imamo sreće što nije bilo povređenih. Stablo je zdravo, a nije bilo vetra niti nekih nepogoda, ništa ga nije spolja ugrozilo. Sva stabla se redovno pregledaju, dva puta godišnje, to rade stručnjaci Instituta za nizijsko šumarstvo iz Novog Sada, svako stablo ima svoj zdravstveni karton. Neka su označena kao sasvim, a neka kao malo manje vitalna, ali nijedno nije bolesno, o tome se vodi računa, a to se i vidi po oborenom stablu. Ekipa iz Instituta će već sutra stići u Kikindu kako bi se ustanovio uzrok pada, da nije možda došlo do remećenja korenovog sistema zbog instalacija ili nekih drugih okolnosti – rekla je Miroslava Narančić.

Ona je dodala da vlasnici oštećenih automobila treba da se jave Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj i da, sa dokumentacijom iz Policijske uprave, podnesu zahtev za nadoknadu štete.

Stablo američkog koprivića, poznatog kao pincike, visoko je oko 20 metara i izuzetno je masivno. Ovih stabala, u ulicama Braće Tatić i Generala Drapšina ima oko 400 i stari su sedamdesetak godina. Redovno se orezuju, kaže naša sagovornica, a poslednji put to je učinjeno pre nekoliko godina.

 

 

 

error: Content is protected !!