Град

супершколе 1

Са идејом да кроз размену ученика пружи могућност младима из региона да путују, упознају једни друге и уче о другим локалним заједницама, Регионална канцеларија за сарадњу младих спроводи програм „Супершколе”. У великој конкуренцији, за учешће у програму изабрано је 30 школа у Србији, међу којима је кикиндска Средња стручна школа „Милош Црњански”.

Ученици и професори ове образовне установе добили су прилику да успоставе сарадњу са гимназијалцима из Љеша у Албанији, буду њихови домаћини у Кикинди, али и гости у овом градићу, популарном летовалишту на јадранској обали, да размене искуства са вршњацима и једни друге упознају са културом, традицијом и наслеђем свог краја.

Програм „Супершколе” има за циљ да подржи и унапређује процесе изградње мира и помирења, интеркултуралног учења и дијалога. На подручју Западног Балкана одабрано је 50 партнерских парова школа. Партнер ССШ „Милош Црњански” је гимназија „Хидајет Лежа” из Љеша у Албанији.

– Када имамо прилику да се упознамо са неким, онда се баријере губе и то отвара врата за сарадњу и дружење. Помирења не може да буде ако не познајемо некога и то је по мени кључно у овом програму. Пројекат са којим смо конкурисали и прошли у конкуренцији од 500 школа зове се „Невероватно искуство у размени ученика”. Љеш је градић на обали Јадранског мора, свега десетак километара удаљен од Аде Бојане. Договор је да јуна ми одемо код њих, а да они дођу код нас средином септембра, током „Дана лудаје”, па да у пуном светлу представимо наше поднебље, културу и традицију- каже за Кикиндски портал директор ССШ „Милош Црњански” Милорад Карановић.

Указује да су искуства школа које су учествовале у првом циклусу размене одлична, те да је то био додатни мотив да конкуришу. У програму учествују школе из Србије, Црне Горе, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Албаније, Косова и Метохије. Свака школа учесница, током године, угостиће десет до 12 ученика и два професора из школе-партнера.

– Током пет дана њиховог боравка у Кикинди, ученицима из Љеша представићемо наслеђе наше мултикултурне средине, као и нашу школу. Имаће прилику да упознају ђаке, наставни процес у нашој образовној установи, али и бројне знаменитости Кикинде и околине – наводи Карановић.

Програм „Супершколе” финансирају Европска унија и немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој, а спроводе га Немачко друштво за интернационалну сарадњу и Регионална канцеларија за младе.

Упознајте Супершколе Србије

Тридесет одабраних школа у Србији представили су директори и професори на презентацији програма уприличеној 1. фебруара у Београду. Министар Ружић отворио је догађај и подвукао важност програма попут „Супершколе” који пружају младима прилику за мобилност и повезивање са вршњацима у региону.

Догађају су присуствовали и амбасадорка Савезне Републике Немачке у Србији Анке Конрад, заменица шефа Делегације Европске уније у Србији Пламена Халачева, саветница министра туризма и омладине Снежана Клашња, директорка ГИЗ у Србији Даниела Функе и директорка РYЦО локалне канцеларије у Србији Марија Булат.

 

Преузмите нашу андроид апликацију.

 

александар вучић

Градски одбор Српске напредне странке у Кикинди, као и увек до сада, даје пуну подршку политици председника Александра Вучића. Борба коју председник води за Косово и Метохију није лака, али је заснована на принципима и доследности, коју свакако очекујемо и од свих коалиционих партнера.

Ови принципи су изнад појединачне политике и програма свих странака, они су основ за опстанак српског народа на читавој територији наше земље, и самим тим су светиња за све нас.

Уколико Социјалистичка партија Србије, али и други коалициони партнери мисле да могу да кокетирају са квазиопозиционим странкама, Српска напредна странка је, на свим нивоима, спремна да самостално преузме одговорност и бреме турбулентних времена у којима се налазимо.

Србији не требају политички мешетари и аматери, већ снажна и одговорна политика какву води искључиво председник Вучић, у чему има нашу неподељену подршку, наводи се у саопштењу за јавност Градског одбора Српске напредне странке у Кикинди.

Свети Сава шк 7

У посети Основној школи „Свети Сава“ данас је био градоначелник Никола Лукач. Са сарадницима, чланицом Градског већа задуженом за културу и образовање, Валентином Мицковски и секретаром Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе, Богданом Тасовцем, обишао је завршене и текуће радове на унутрашњем уређењу зграде.

– Овде су најхитнији грађевински радови били на уређењу свлачионица. Пратимо приоритете, то су безбедност ђака и запослених, као и законску регулативу, по којој у школама морају бити инсталирани системи за заштиту од пожара. Радимо на томе да опремљеност и услови буду на завидном нивоу у свим школама – рекао је Лукач.

У току распуста завршено је неколико послова у овој школи, у које је Град уложио око четири милиона динара.

– Комплетно су реновиране свлачионице, промењено је осветљење у трпезарији и двема учионицама. За следећу годину остаје нам замена осветљења у ходницима и тиме ћемо лед расветом покрити читаву зграду – објаснила је директорица, Гордана Рацков. – При крају су радови на противпожарном систему. Следе постављање хидрантске мреже и обука, и систем може да се пусти у рад. Следећи посао биће замена и поправка комплетне електро и громобранске инсталације.

У наведене радове у Школи „Свети Сава“ биће уложено још три милиона динара. Укупан овогодишњи буџет за основношколско образовање је 212 милиона, од чега је 30 милиона намењено за инвестиције, рекао је Лукач и додао да ће школе за средства аплицирати и на покрајинским и републичким конкурсима, одакле се очекује пуна подршка за финансирање планираних пројеката.

ИМГ-24649а7б1дефд115ф80д0е1ф4ц913е99-В

Удружење ветерана Посебне јединице полиције (ПЈП) формирано је 2020. године са седиштем у Београду, док сваки град у Србији који је у свом саставу имао припаднике ове јединице има своју локалну базу. Годишњицу оснивања обележили су 2. фебруара.

-Окупили смо се у просторијама СУБНОР-а Кикинде како бисмо обележили овај дан са кровном организацијом СУБНОР-а и братским удружењем 72. специјалне бригаде, 63. падобранске бригаде и уједно промовисали секцију ветерана ПЈП која функционише при СУБНОР-у Кикинда.  Окупља 52 ветерана припадника ПЈП са циљем да негујемо сећање на погинуле и рањене припаднике кикиндске ПЈП, помажемо њиховим породицама и пружамо подршку и помоћ свим нашим борцима. Погинуло је девет, а рањено 17 припадника- рекао је председник секције ПЈП Никола Марјановић.

Командант Обрад Стевановић предводио је јединицу од оснивања па до њеног расформирања. Припадници кикиндске ПЈП  учествовали су у свим борбеним операцијама током деведетих година, а нарочито се истицали у борбама против албанских терориста 1998. и 1999. године током НАТО агресије на простору Косова и Метохије.

Ветеранима Посебних јединица полиције подршку је пружио градски одбор СУБНОР-а, помогао им у формирању секције, а током прошле године посетили су породице погинулих припадника и одали им почаст.

-Ове године нашим планом и програмом обухватили смо и секцију ПЈП како би интезивирали активности усмерене на њих и радили заједно на промоцији ове херојске јединице која је понос овог града и пружили помоћ њиховим борцима. Част ми је као неко ко је био део оружаних снага и сад као председник СУБНОР-а Кикинде да кикиндски ПЈП буду саставни део СУБНОР-а, а њихови борци наши чланови- истакао је председник Градског одбора СУБНОР-а Саво Орељ.

Трг Нови Козарци

Нови Козарци сигурно нису јединствени по томе што се мештани и рођени у овом селу њиме поносе. Међутим, по новој иницијативи, јединству, енергији и ентузијазму, ових дана се истичу у ширем окружењу.

Из Савета Месне заједнице позвали су на састанак двадесетак Козарчана, како би почели да раде на томе да њихово место постане још боље место за живот. Састанак нове Радне групе, како су је неформално назвали, одржан је прошлог викенда.

– Позвали смо мештане за које смо сматрали да би, својим идејама и ангажманом, могли да допринесу раду Месне заједнице и квалитету живота у селу, и сви су се одазвали. Претежно су то људи млађе и средње животне доби и то је наша нова енергија за бољитак Нових Козараца – каже потпредседник Савета Месне заједнице, Марко Чавка.

Састанак је, каже, био конструктиван, забележено је много нових предлога и договорено да окупљања буду редовна, сваког месеца.

– Решили смо да не чекамо нешто да добијемо, да прво покушамо што више тога да урадимо сами, па тек онда да тражимо помоћ институција. Договорили смо се да почнемо с радовима на Парохијском дому и одмах су се јавили људи који ће учествовати у томе. Мештани су врло задовољни због ове нове иницијативе и сами нам се јављају, желе да помогну.

Центар туристичких манифестација

Нова енергија није настала ниоткуда – у овом селу деценијама је активан велики број удружења у којима, упркос кризама, не посустају. Њихов рад најочигледнији је у одржавању већ традиционалних, али и нових манифестација, по чијој бројности су Козарчани вероватно и први на територији Града.

Најпознатији догађај можда је управо међународна манифестација која се у овом месту одржава већ две деценије – такмичење најјачих људи „Стронгман“. Организатор је Бодибилдинг клуб „Слобода“ у Новим Козарцима, у којем су успели да манифестацију ставе на спортску мапу такмичења „Стронгман Еуро куп“.

Удружење жена „Нови Козарци“ организатор је, такође чувене, „Питијаде“, а од пре неколико година, жене из удружења „Нарцис“ редовно одржавају „Пекмезијаду“. Ово место врло добро је познато и сликарима због „Легата Здравка Мандића“ и међународне ликовне колоније која носи име овог уметника.

На „Фијакеријади“, Коњички клуб „Зеленац“, окупља коњаре из региона, а Удружење риболоваца „Златни караш“ домаћин је „Козарачког котлића“. Спортисти, такође, не посустају – прошле године на реконструисаном стадиону ФК „Слобода“, „Илија Пантелић“, одржан је пети „Роyал цуп“ – Међународни турнир за младе фудбалере, са чак 50 екипа.

Друштвену активност у селу одржавају и Ловачко удружење „Фазан“ и Удружење пчелара „Бранко Каурин Муса“. У Месној заједници активно подржавају рад удружења јер, како је оцењено, у село доводе госте из разних крајева и доприносе његовој промоцији. За млађе нараштаје Козарчана посебно је значајан КУД „Петар Кочић“, у којем активно раде две фолклорне и певачка група.

Обрнута економска миграција

– Навикли смо на то да мештани путују у градове ради посла, међутим, у Новим Козарцима помало се већ мења ситуација – каже Марко Чавка. – Фабрика текстилних производа „Гордон – Цалзедониа“ отворила је код нас погон који запошљава 40 радника, не само Козарчана. Такође, фирма „Јадранка“ на производњи ХТЗ опреме има стално радно ангажовано 15 људи. Нова радна места помажу да нам млади остају у селу.

Обнављање чувеног мотела

Прошле године била је слабија финансијска ситуација – располагало се само буџетским средствима у износу од око 11 милиона динара, каже Чавка.

– Новац смо уложили у значајан објекат у селу, Вилу, у којој су смештени Уметничка галерија Здравка Мандића и одељење кикиндске Народне библиотеке.  Вила је окречена и уведено је грејање. Такође, реконструисали смо и офарбали аутобуска стајалишта и стубове расвете у два парка и на тргу. Протеклих година, уз помоћ Града, обновљено је 70 одсто саобраћајница у селу, пресвучене су новим асфалтним слојем и саниране су све ударне рупе.

Ове године могућ је завршетак радова, чиме би биле обновљене и саобраћајнице у преосталим, краћим улицама у селу. Следећи корак је реконструкција тротоара на главној улици, између два парка, у дужини од једног километра.

Уређење мотела у селу, некадашње „Котарке“ код стадиона, коју памте многе генерације, биће у фокусу ове године, каже Чавка.

– Планирани су и спољни и унутрашњи грађевински радови, постављање новог крова, централног грејања, нова кухиња и уређење сале. Биће то поново објекат који ћемо изнајмљивати мештанима за прославе и даће. Инвестиција ће бити вредна 10 до 15 милиона динара и реализоваћемо је у сарадњи са Градом. Радови би требало да почну на пролеће и да буду завршени до краја године.

Још смелији, али, како кажу у Новим Козарцима, реални планови, у вези су са језером Стрелиште.

– На овом језеру већ читаву деценију се одржава пливање за часни крст. Поред језера желимо да изградимо бунгалове за ловце, госте нашег Ловачког удружења, за то већ имамо пројекат. Тиме бисмо, сасвим сигурно, унапредили ловни туризам јер је у нашем атару веома богато ловно подручје – додаје Чавка.

Развој верског туризма

У Нови Козарцима могу да се похвале да имају веома ретку и скупоцену икону Пресвете Богородице Тројеручице. У Савету МЗ оцењено је да је веома важно Цркву Светог Пророка Илије ставити на мапу верских објеката и тако привући вернике у ово место.

– Да бисмо озбиљније могли да радимо на томе, неопходно је да изградимо гостопримницу, како би верници који дођу у обилазак Храма, могли и да преноће код нас – каже Чавка и додаје да ће се, у наредном периоду озбиљно радити на развоју верског туризма.

У Месној заједници истичу одличну сарадњу са суседним Руским Селом, са којим ће се ангажовати на изградњи осветљене бициклистичке стазе између два места. У области спорта, сарадња већ постоји – фудбалски клубови једни другима допуњавају екипе пионира и кадета. Из обе месне заједнице тврде да ће воље за заједничким наступима на конкурсима увек ће бити.

Приврженост, ентузијазам и ангажман мештана сасвим сигурно ће допринети развоју и новом квалитету живота, како би се у Нове Козарце све више остајало – и враћало.

316219945_710748603714866_1133851849906035372_н

У Кикинди је у порасту број привредних субјеката, показују подаци Регионалне привредне коморе (РПК) Севернобанатског округа.

– Више фирми се отвара него што престаје с радом – каже Тибор Хорват, председник РПК. – У Кикинди ради више од 470 привредних друштава и готово 1.500 предузетника. Број предузетника константно расте – у првих десет месеци 2022. већи је за 60 у односу на исти период претходне године. У порасту је и број привредних друштава и предузетника, значи да привреда не стагнира, него се развија.

Истиче да је најјачи део и носилац привреде металски сектор, пре свега производња делова за ауто-индустрију, а прати га хемијска индустрија.

Сналажење у кризи и нова улагања

Хорват наводи да је привреда је, у претходном периоду, имала три основна проблема.

– Први проблем био је пораст цене енергената – овде је држава реаговала и ограничила те цене, затим шокантан скок цена сировина, и проблем радне снаге, посебно сезонске и највише у производњи семенске робе. Уз то, јако је поскупела логистика, односно превоз робе. Свуда у свету очекивао се велики привредни раст после пандемије. Међутим, почео је рат, и уследиле су висока инфлација и енергетска криза које нико није очекивао у тако великој мери. По томе је претходна година била веома тешка, посебно за пољопривреду. Пораст цена сировина и вештачког ђубрива, лоша сезона и временски услови, изазвали су раст цена у пољопривреди и уследила је ланчана реакција.

Predsednik RPK, Tibor Horvat i direktor “Le Belier” Kikinda, Paskal Marmua

Процене су, додаје, да ни ова година неће бити лака. Уз постојеће проблеме са ценама, и даље ће поскупљивати храна јер сировине потичу из прошле године. Најбрже се опоравља и најмање осећа ИТ сектор и, на другом месту, логистика.

– Охрабрује податак да се у многим нашим фирмама планирају инвестиције, посебно у онима са иностраним власницима. Тренд је да ланци снабдевања буду локалног и регионалног карактера и ту су могућности да се наше фирме укључе, да буду снабдевачи већим фирмама.

Као пример, Хорват издваја „Ле Белиер“ који је, како каже, веома позитивно оријентисан према Кикинди. У овој компанији намеравају да у наш град пребаце  више сегмената производње из иностранства. План је да ливење, машинска обрада и монтажа буду у Кикинди у којој ће се, на тај начин, долазити до финалног производа.

Екологија није занемарена

Такође, у фабрици „Ле Белиер“, води се рачуна и о животној средини. Како наводи Хорват, оријентисали су се ка “биг греен” политици и смањењу карбонског отиска – гасова који узрокују ефекат стаклене баште и доприносе глобалном загревању.

језеро ветар 4

Није Јадран, није бура. Северац је и Штеванчева бара. Једна од омиљених дестинација за одмор и шетњу Кикинђана, опустела је. У време фотографисања, нисмо затекли ни једног пролазника нити рекреативца. Само пар лабудова. Не чуди јер јер је ова субота у Кикинди веома хладна и ветровита.

Иако је у нашем граду и даље температура изнад нуле (у 17 часова измерено је 1 степен), северозападни ветар са олујним ударима јачине и до 21 метар у секунди (76 км/сат) даје осећај да је знатно хладније.

У целој Србији на снази је наранџасти метео аларм који означава да су прогнозиране опасне временске појаве које могу проузроковати материјалну штету и бити опасне по људе и животиње. Јак ветар срушио је зид на углу улица Јаше Томића и Доситејеве.

Метеоролози најављују даљи пад температуре и ледене дане. Од четвртка постепено отопљавање.

 

 

 

 

 

 

 

пакетомат

Поштин пакетомат однедавно је доступан и у Кикинди. Налази се испред улаза у главну пошту у улици Генерала Драпшина. Да је ова новина заиста брзо, једноставно и практично решење за кориснике услуга, указују читаоци Кикиндског портала који су користили услуге пакетомата и преносе нам своје утиске.

-Врло сам задовољна новим пакетоматом. Заиста пружа могућност да уштедимо време јер нема дугог чекања на шалтеру за преузимање пакета. Омогућава и да пошиљку преузмемо у време када нам највише одговара. Такође је интересантно што можемо добити више пакета одједном- задовољна суграђанка поделила је са нама своје корисничко искуство.

-Преко вибер поруке добила сам линк на телефону који сам кликом активирала, а одмах након тога, појавио ми се смс код који је био прихваћен од стране апликације пакетомата. Телефон је сигнализирао да прислоним екран уз дисплеј пакетомата, што сам и урадила, након чега сам на екрану притиснула потврду где ми се показало која вратанца на пакетомату ће ми се отворити. Када сам потврдила на ок, вратанца су се отворила и успешно сам преузела своје приспеле пакете.

На пакетомату се могу испоручити пошиљке за које је унапред плаћена поштарина (Пост експрес, Нови пакет, Пост експрес Бокс) на захтев пошиљаоца приликом предаје пошиљке на шалтеру пошта или приликом преузимања од стране достављача. Друга могућност је да прималац преусмери пошиљку на пакетомат одговором на смс или вибер поруку од Поште Србије.

Пошиљка примаоца чека у пакетомату 48 сати. Поштини пакетомати распоређени су на, за сада, 36 локација у нашој земљи, међу којима је и Кикинда.

Можете нам писати на kikindskiportal@gmail.com или нас контактирати путем друштвених мрежа Инстаграм и Фејбук. 

лисица

Мултилокуларна ехинококоза је болест коју изазива ларва лисичије пантљичаре и веома се ретко јавља код људи. Први случај у Србији регистрован је пре неколико дана код пацијенткиње која је оперисана у Новом Саду.

– Болест расте као малигни тумор – рекао је проф. др Душан Лалошевић, који је дијагностификовао овај први случај оболевања, за телевизију К1. – Инфилтрира се у ткиво и може да метастазира у друге органе, али највише страда јетра.

Како је објаснио, лисице преносе овај паразит директним, али чешће индиректним контактом. „Многи људи на селу имају повртњаке изван насеља и ту је контакт са лисицама могућ. Лисица из измета избацује јаја и то земљиште је контаминирано, тако да, шта год да је на том земљишту посађено, може бити извор заразе за човека“, рекао је др Лалошевић.

Болест је до сада била позната у северној Европи и Русији, а код нас је ово први случај. Ипак, како се не преноси са човека на човека, додао је, не постоји опасност од епидемије.

Како смо сазнали од епидемиолога др Татјане Пецарски, начелнице центра за контролу и превенцију болести кикиндског Завода за јавно здравље, на нашем подручју, који надзире Завод, мултилокуларна ехинококоза није регистрована.

– Надзор на ехинококама спроводимо у склопу редовних активности. Мултилокуларни облик, узрокован ларвама лисичије пантљичаре, нисмо до сада регистровали. У просеку једном годишње забележимо другу врсту, гранулозну ехинококозу – болест изазвану ларвама псеће пантљичаре, и то најчешће на јетри, понекад на плућима. У питању је  потпуно друкчији узрочник – каже докторка Пецарски.

Она додаје да се болест изазвана ларвама псеће пантљичаре лечи и углавном је лакше оболење од оног изазваног ларвама пантљичаре које се налазе у лисицама, мада, уколико је запуштено, такође може да изазове смртни исход.

– У 2020. години, оболевање од гранулозне ехинококозе забележено је, у једном случају у Ади и један оболели био је у Кањижи. Два случаја била су у Сенти 2018. године, а годину пре регистрована су четири случаја заражавања: по један у Кикинди и у Кањижи, и два у Чоки. Уколико су пси, кућни љубимци, заштићени од унутрашњих паразита, опасност за човека не постоји.

Значај превентиве зоонозе

Превентива је редовно прање руку водом и сапуном, посебно након контакта са животињама, темељно прање воћа и поврћа пре конзумирања. Власници паса и мачака  треба редовно да спроводе њихово чишћење од паразита, као и других животиња у домаћинству које долазе у контакт са глодарима. Неопходно је и одржавати добру хигијену простора у којем бораве домаће животиње, спроводити редовну дератизацију у дворишту и околини домаћинства. При клању стоке треба се придржавати хигијенских поступака, уз правилно уништавање заражених изнутрица. Дворишта треба изоловати од могућности приступа дивљих животиња, поготово у близини ловишта и шума, наводи се на сајту Института за јавно здравље Војводине.

Ово је посебно важно за људе који се налазе у природи, пре свега за ловце, који су изложени директном или индиректном контакту, преко земље или воде, са лисицама и шакалима.

имаге_2023-02-03_095935950

Градски одбор Српске напредне странке у Кикинди са ужасом је испратио нецивилизацијске слике покушаја напада на председника Републике Србије Александра Вучића у Скупштини Србије предвођеним лажним патриотама такозване “демократске” опозиције.

Како је могуће да у 21. веку постоје људи који мисле да физичким обрачуном могу да се домогну власти и преотму је легално изабраном представнику народа као што је Александар Вучић?

Устима пуним лажи, заборављају своја недела, своје грехе из прошлости. Заборавили су да су 2008. без речи и макар покушаја дипломатске борбе такорећи предали део сопствене државе, да се у њихово време десио стравичан погром над нашим народом и да су многе светиње до темеља уништене.

Пред народом Србије, али и целим светом, показали су своје право лице, дивљачку жељу да силом нападну човека који се, за разлику од њих, свакодневно бори за сваког грађанина Србије, за интересе наше земље било где у свету.

Господо драга, док год је Александра Вучића ви сте потпуно немоћни и огољени у својој злоби, а читав народ Србије је ту да му омогући да настави да води борбу за наше заједничко боље сутра и будућност наше деце, истиче се у саопштењу Градског одбора Српске напредне странке у Кикинди.

error: Content is protected !!