Град

Mamuti 1

У Кикинду су, прошле седмице, стигла два играча америчког фудбала из Сједињених држава. Појачање „Мамута“ у овој сезони су хватач Џошуа Алајес и тркач Дејвид Рос.

Фото: Тамара Милошевић

Џошуа има 25 година, долази са Флориде, из Тампе. Амерички фудбал тренира од своје пете године. Џошуа је у Кикинди тек три дана и каже да му је помало хладно.

– Веома сам захвалан, ово је изузетна прилика за мене, никада нисам помислио да ћу играти у другој држави. Благословен сам што сам овде. Сви су нас  дочекали раширених руку, јако нам је пријатно овде. Док сам био код куће. играчи „Мамута“ су ме контактирали и  спријатељили смо се још пре мог доласка. Једва смо чекали да се видимо и упознамо, да ми покажу град. Људи су отвореног ума, топли и брижни, веома сам узбуђен и срећан и једва чекам да наставим каријеру овде – каже.

Са Џошуом су стигли и родитељи и девојка, и остаће у Кикинди десетак дана.

– Ја сам најмлађи у породици, желели су да виде да сам се добро сместио – објашњава Џошуа уз широки осмех.

Дејвид Рос има 22 године, долази из државе Њујорк, из малог места на северу САД-а. Такође тренира од раног детињства. На позицији је тркача, био је проглашен за једног од најбољег у држави. Завршио је право и планира да постане адвокат.

Фото: Тамара Милошевић

– Одушевљен сам гостопримством, чини да се осећам као код куће, сви из тима заиста чине све да се не осећам као странац. Желим да им пренесем оно што ја знам, да помогнем да достигну још виши ниво. Такође, циљ ми је да популаришем амерички фудбал, заједништво и све добро што он доноси. Веома бих волео и надам се да ћу допринети томе да амерички колеџи препознају могућност да и играчи из Србије долазе у наше тимове, да то буде размена – каже Дејвид.

Иако још нису успели много тога да виде, кажу да им се град допада. Као и храна за коју тврде да је много здравија и укуснија од америчке.

Протекли викенд провели су са саиграчима на припремама у Ади. Утакмице Спорт клуб Прве лиге Србије почеће крајем априла, а Дејвид и Џошуа у Србији остају до краја јуна.

И ово појачање стигло је захваљујући америчкој агенцији „Pro Hunt“ са којом „Мамути“ већ годинама сарађују. Уколико се остваре жеље играча, гостовања фудбалера биће двосмерна, на обострано задовољство.

 

jovanov na izbornoj skupštini

Миленко Јованов, народни посланик и члан председништва Српске напредне странке, у обраћању на изборној скупштини Градског одбора СНС указао је да се ново страначко руководство у Кикинди бира у тешком и деликатном тренутку за нашу земљу. Говорећи о политици председника Александра Вучића и Српске напредне странке, осврнуо се на оснивање надстраначког Народног покрета за Србију, деловање опозиције, те чланству послао недвосмислене поруке.

-Бројни изазови чекају нашу земљу и тешко ће бити водити Српску напредну странку у Кикинди, а да се ти изазови не пресликају и на наш град. Када сам долазио овде, погледао сам последње вести. Лајчак је после разговора са председником Вучићем, разговарао са представницима опозиције и ту сте имали прилику да видите сав јад, беду и чемер наше политичке сцене. Лајчак је причао, они су ћутали, нико ништа није питао, никакву примедбу нису изнели, и то вам је једна страна приче. Друга је да имате председника Александра Вучића који се у свакој таквој прилици најјаче бори за Србију, да извуче највише што можемо да добијемо у датом тренутку и онда га нападају управо они који ћуте као заливени кад имају прилику да покажу како би се борили за Србију. Тамо је била тишина, а кад се састанак заврши, удри опет по Вучићу- рекао је Јованов и напоменуо да и други део опозиције који себе радо назива „патриотском“, брине искључиво о сопственим, а не интересима Србије и грађана.

– Важно је да схватите колика превара и лаж су Милица Стаменковски, Бошко Обрадовић, Милош Јовановић, Воја Михајловић. Својим очима гледам у скупштинској сали како се домунђавају са Ђиласовима, једни друге подржавају и аплаудирају једни другима. Њихова прича је да ће Вучић нешто да изда, а они да спрече. Прво кажу, потписао је, онда кажу није, али ће у понедељак. Онда кажу није у понедељак, али ће следећи пут. Сад кажу, није ни важно што није потписао, важно је шта он мисли. Та превара мора да буде раскинкана. Ти људи хоће да нас изолују и да ову земљу врате годинама уназад. Њих баш брига. Видели сте у медијима, они лепо живе од свог лажног патриотизма. Један има три стана у центру Београда, ова троши паре које добија за финансирање странке на шминку и гардеробу, Бошко чим је дошао у Скупштину узео је стан на Дедињу. Тако изгледа тај патриотизам- нагласио је Јованов и наставио:

– Што не вратиш француски пасош, кад си толики српски патриота. Шта је проблем, да то за шта оптужујеш Александра Вучића, кажеш свом председнику Макрону, чији пасош имаш у џепу, који је писао оно што Вучић покушава да промени. Није Вучић то писао, зато се и зове француско-немачки предлог. Кад су имали прилику да покажу и нама и свету како изгледа борба за Србију, они су направили инцидент у Скупштини, напали председника Србије и такву слику послали- подсетио је шеф напредњака у Скупштини Србије.

Хотел Нарвик слика и прилика отетог и уништеног

Обраћајући се на изборној скупштини кикиндског одбора, Јованов је поновио да је СНС често усамљена у својој борби за Србију, упркос коалиционим партнерима, те јасно поручио:

-Зато вас молим да се међусобно подржавамо, да олакшате  овим људима који ће преузети одговорност за управљање странком у Кикинди, да им не отежавамо трицама и кучинама, оговарањима, причама, препричавањима. Да не губимо време јер Србија је у питању. Немамо простора да се играмо, нити да губимо време на глупости. Притисци ће бити све тежи. Ако се ми будемо бавили собом, онда ће се радовати они који чекају да ми паднемо да би као хијене, насрнули да черупају. И немојте имати било какву дилему, сви ће се за један сат договорити само ако буду могли да нас склоне са власти. Кад год желите да видите како изгледа њихова политика погледајте хотел „Нарвик”, не треба вам ништа друго. Отели и онда урушили и уништили и направили на крају штенару. Е сад је на нама и на вама да одлучимо хоћемо ли им дати да од Кикинде и Србије, праве штенару.

Народни покрет за интерес Србије

Поштујемо и исток и запад, али Србија мора да се руководи својим интересима јер се и сви други руководе искључиво својим интересима, указао је Јованов.

– Докле да за туђе интересе гинемо и страдамо. Потребно је да се сачувамо јер нас нема. Остарили смо као народ и нација и немамо право на авантуризам. Желимо да окупимо шири број људи јер има још оних који желе да се прикључе председнику Вучићу и подрже његову политику која гласи: Само Србија. Желимо да отворимо врата странке  за све људе који желе да се укључе и да помогну јер борба за Србију не дозвољава личне анимозитете, сујете… Као ни борба за Кикинду. Да ли желите да се политика поново води из „Нарвика” и да је воде људи који ни на једним изборима нису учествовали. Ова тишина ми говори да сам допро до вас својим порукама. Да се сви се заједно боримо за председника Вучића, за нашу Кикинду и Српску напредну странку и да побеђујемо убедљиво као што смо до сада побеђивали- поручио је Јованов испраћен громогласним аплаузом.

336199202_1811497042568893_8332269990296057620_n

На трећој изборној скупштини Градског одбора Српске напредне странке у Кикинди одржаној вечерас у Народном позоришту, Станислава Хрњак једногласно је изабрана за председницу тог одбора. У обраћању је истакла да је почаствована указаним поверењем и да јој је велико задовољство да говори о резултатима рада одбора у Кикинди.

-Кикинда је имала ту срећу да са другим градовима Србије итекако осети бољитак и прогрес. Од 2013. године када је Српска напредна странка преузела одговорност за вршење власти, у нашем граду ништа више није исто. Од сивила, празне касе, дугова и безнађа, Кикинда је поново постала град који се развија и расте, град који верује у бољу будућност. Резултате можемо видети на сваком кораку, од улаза у град који потпуно другачије изгледа, до фабрика које данас запошљавају хиљаде Кикинђанки и Кикинђана. Овај развој може се видети и кроз озбиљна улагања у образовање, здравство, културу, спорт и све друге области живота. Кикинда је поново оно што је увек и требало да буде, град добрих и задовољних људи- истакла је прва дама кикиндских напредњака.

 

-Жеља нам је да се наш тим и даље шири и расте са идејом даљег развоја града. Да се нашој странци прикључи још више младих који ће својом креативношћу унети нову енергију у наш рад. У потпуности подржавамо визију председника Вучића о окупљању најумнијих људи града и читаве Србије, без обзира на политичку припадност у циљу стварања сигурне будућности за сву нашу децу и генерације које долазе. Завршићу реченицом председника Вучића која ће, сигурна сам, обележити период пред нама у коју сви верујемо- „Србија сања и снове остварује”- поручила је  новоизабрана председница Градског одбора.

За потпредседнике Градског одбора изабрани су Никола Лукач, Нина Петков, Никола Војиновић и Драган Кнежевић, а за секретара Нинослав Чујић.

Изборној скупштини су присуствовали потпредседник Извршног одбора и члан председништва СНС Дамир Зобеница, народни посланик и члан председништва Миленко Јованов, чланови Извршног одбора Срђан Кружевић и Ђорђе Радиновић, челници општинских одбора из Севернобанатског округа, као и представници странака коалиционих партнера.

Иницијативни одбор СНС који је касније прeрастао у Градски одбор у Кикинди, формиран је само дан након одлуке о оснивању странке 22. октобра 2008. године и један је од првих одбора у Србији. Данас има 4.512 чланова. На претходним парламентарним изборима листа предвођена СНС освојила је 51,68% гласова. За председника Србије Александра Вучића гласало је чак 67,35 % грађана.

Станислава Хрњак је у Српској напредној странци од оснивања. Посланица је у актуелном сазиву Скупштине АП Војводине. Била је чланица Градског већа и председница локалне скупштине. Њене страначке колеге истичу њену енергичност,  посвећеност, предан рад којим се истицала и док је Српска напредна странка била у опозицији.

Јованов: Деликатан и тежак тренутак за Србију

Ново руководство странке бирамо у деликатном и тешком тренутку за Србију што се пресликава и на Кикинду, истакао је у вечерашњем обраћању на изборној скупштини Градског одбора СНС Миленко Јованов, народни посланик  и шеф напредњака у Скупштини Србије.

-Те људе чека врло тешко и изазовно време. Зато вас молим да се међусобно подржавамо и да олакшате људима који ће преузети одговорност. Србија је у питању, немамо простора да се играмо и да губимо време. Није лаж нити политичка прича да ће се сви заједно за један сат договорити само ако буду могли да нас склоне са власти. А шта нам је онда преостало? Кад год желите да видите како изгледа њихова политика погледајте Хотел Нарвик, не треба вам ништа друго. Отели, како, само они знају и онда урушили и уништили и направили на крају штенару. Е сад је на нама и на вама да одлучимо хоћемо ли им дати да од Кикинде и Србије праве штенару- јасан је био Јованов чији је говор пропраћен громогласним аплаузом.

Већина жене

Српску напредну странку у Кикинди чини 2.320 жена и 2.192 мушкарца. Трећина чланства има мање од 40 година. Само у последње две и по године странци се прикључило 942 нових чланова.

 

 

Miroslava Narančić 1

Градска управа Кикинда постиже запажене резултате у управљању отпадом. За протеклих осам година, број дивљих депонија је, са 27, сведен на осам, на подручју града и околних места. То је био разлог да представници Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој буду позвани да се активно укључе у рад конференције под називом „Безбедност и здравље на раду са здравствено-медицинског и техничко-безбедносног аспекта екологије и заштите од пожара“.

Конференција је одржана прошле седмице на Копаонику, у организацији HSE Центра (Health, Safety & Environment – здравље, безбедност и животна средина). Кикинда је била једина локална самоуправа међу представницима надлежног министарства, здравствених установа и универзитета из Србије и Црне Горе.

Рад под називом „Управљање отпадом на нивоу локалне самоуправе“ представили су аутори – секретарка Секретаријата, Мирослава Грујић, Едвин Тот и Драган Грујић.

– Указана нам је велика част да представимо начин на који се наша локална средина бави уклањањем отпадом. Кикинда је један од првих и малобројних градова у Србији који се управљањем отпадом активно бави од 2007. године. Ми смо међу првим локалним самоуправама у Србији које имају Регионалну депонију и активно раде на смањењу броја дивљих депонија у свим насељеним местима – каже Мирослава Наранчић.

HSE Centar окупља стручну јавност и представнике власти ради размене искустава, унапређивања струке и представљања примера добре праксе на конференцијама које организује од 2019. године. Представници кикиндског Секретаријата до сада су, у раду конференција, на позив, учествовали други пут.

Vetrenjače 3

Изложба ветрењача од рециклираног материјала које су правили ученици нижих разреда 12 основних школа са територије града, отворена је данас у Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Градске управе. На конкурс, расписан поводом обележавања Светског дана енергетске ефикасности, 5. марта, стигло је више од 200 радова.

– Акцију смо спровели како бисмо скренули пажњу на заборављене, обновљиве изворе енергије: енергију ветра, сунца и воде, што су и енергије будућности. Ветрењачу смо изабрали јер она симболише производњу хране у давним временима. Због јако великог одзива, а уз то имамо и групне и појединачне радове, још увек нисмо осмислили начин награђивања, али свакако ћемо се трудити да обрадујемо поклонима што већи број деце – рекла је Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата.

Изложбу је подржала чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски, која је и присуствовала отварању.

Сара, Анђела и Ивана, ученице трећег разреда школе „Вук Караџић, данас су са другарима из одељења дошле на отварање изложбе. Сара и Анђела су и ауторке радова за које кажу да их није било тешко напрвити, а од материјала су користиле картон, колаж-папир и фолију.

Марко и Стефан из Школе „6. октобар“ испричали су нам чему служе ветрењаче и рекли да им се највише свиђају оне највеће, које „личе на праве“.

Наредних дана и ђаци осталих основних школа посетиће изложбу и са својим учитељима причати о обновљивим изворима енергије.

dance n soul

Чланице Удружења спортског плеса „Денс Н Соул Ритмик“ имале су сјајне наступе на 12. Сомбор опену. Разлога за задовољство итекако имају јер је њихов рад, труд и таленат препознат, па су се и одлично пласирале у више плесних дисциплина и узрасних категорија.

-Представиле смо се са укупно 11 кореографија. Враћамо се пресрећни и пуни утисака- задовољна је Мирна Крнић, која води ово кикиндско плесно удружење.

Ово су постигнути резултати: наранџасте шљокице са кореографијом Feel it still освојиле су прво место и специјалну награду, котизацију за Париз 2024 у категорији фит стрит џез, деца. Успешне су биле и љубичасте шљокице са кореографијом Beliver у категорији фит опен велика група мини, које су такође заузеле прво место, баш као и тиркизне шљокице са кореографијом Confident у категорији фит стрит џез група мини. Плаве шљокице су заузеле друго место, у категорији фит опен мала група деца.

Прво место заузеле су и црвене шљокице, у категорији фит стреет стајл, мала група деца. Ништа мање запажене наступе нису имали ни солисти. Прва места припала су Александри Станчић са кореографијом Love on fire, у категорији фит стрит џез деца, Петри Суботин са кореографијом Papi у категорији фит хоп стaјл, Сањи Зомбори са кореографијом Аmeno у категорији фит кид Б деца.

Првe су биле и Миа Берар са кореографијом Boy у категорији фит кид Ц деца и Даница Чавић са кореографијом Dark horse, у категорији фит стрит стајл деца. Друго место освојила је Теодора Цвитановић са кореографијом Hawana, у категорији фит кид Ц мини.

Традиционално такмичење у плесним дисциплинама одржано је у Градској хали „Мостонга“ у Сомбору.

 

dobrila ivankovska čabrić

Симпатије многобројне публике освојила је учешћем у шоу програму „Никад није касно“. Пре пет година је победила у том музичком такмичењу. Њен глас и наступ лако су пронашли пут до срца бројних гледалаца и жирија, а све заједно освојила их је ставом, ведрином, непосредношћу и енергијом којом пркоси годинама. Деведесетпетогодишња Добрила Ивановска Чабрић своју животну причу преточила је у аутобиографију „На путу ка стотој“ коју је кикиндској публици представила у суботу увече у Градском удружењу пензионера.

„Живот није фер, али је добар”- цитат је из књиге који нам открива њен животни мото. Многе лековите савете о томе како прихватати живот и сваку ситуацију коју донесе добила је од свекрве, Рускиње, професорке математике која је доживела стоту. Непосредна и ведра, поделила је са нама утиске након промоције у Кикинди.

-Народ је срдачан и пун љубави. Осећала сам се предивно, као да сам добила крила и летела- каже.

На такмичење „Никад није касно“ пријавила се на наговор пријатељице.

-Претходно нисам гледала те емисије. Мој фах су забавна музика, џез, канцоне, романсе. Народни мелос, додуше, имам у себи, али у почетку нисам видела себе у томе- открива.

Музика и глума били су њена љубав одмалена, али мајка је желела да постане чиновник. Њен певачки таленат увидела је наставница соло певања, госпођа Конели, код које је у Скопљу похађала музички курс.

-Рекла је да ћу бити светски колоратурни сопран и поставила ми је глас. Међутим, мајка није дозволила да будем певачица. Са 17 година била сам на позоришној аудицији и почела да глумим у Скопљу, где сам остала наредних 11 година. После тога у Београду сам глумила у позоришту још седам година. Потом сам изабрала статус слободног уметника и певала сам по целом свету. Све сам то испричала у књизи- напомиње Добрила, која има двоје унучади, и у Италији двоје праунука.

Данас живи на релацији Скопље-Београд-Дорјан. Упитана о тајни дуговечности и виталности, открива свој рецепт:

-Током година сам организам тражи промене. Ако сам јела месо престала сам, хлеб такође, прешла сам на оно што организам тражи- воће, поврће, варива без меса, јаја, млеко, јогурт, чајеви, кафе врло ретко. И активност у свему. Мени и Дорјан пуно помаже. Та вода је лековита, топла, пуна антибиотика, пуна јода, ту је планина Беласица, ваздух је фантастичан, море је близу. Тамо сам од своје педесете године и то много значи, Осим тога, ја сам једноставна особа. Најнормалнији однос имам према свима. Волим људе и животиње подједнако, као и хумор- прича са осмехом Добрила Ивановска Чабрић.

Извор младости је у души, али и окружењу, јер каже, много времена проводи са младима, па у шали често напомиње да је њен број година, заправо, обрнут- 59.

Промоцијом књиге „На путу ка стотој” завршена је Недеља жена, коју је Културни центар Кикинда организовао поводом Међународног дана жена.

subotica

У циљу јачања привредних активности, Град Кикинда и Општина Сента потписали су споразуме о пословно-техничкој сарадњи са Привредним друштвом „Слободна зона Суботица”, у оквиру пројекта „Заједно до успеха“.

„Слободна зона Суботица” 2016. годинe проширена је и на подручје Града Кикинде. Италијанска компанија „Зопас” ради у слободној царинској зони у Кикинди, подсетио је Саша Танасков, члан Градског већа задужен за привреду и инвестиције.

-У свим преговорима са инвеститорима, осим уређених индустријских зона, адут је управо режим слободне царинске зоне. У још две индустријске зоне имамо око 20 хектара грађевинског земљишта са комплетно уређеном  енергетском и комуналном инфраструктуром и разговара се са инвеститорима који су заинтересовани за рад у бесцаринској зони- каже Танасков.

На основу захтева општине Сента, Слободна зона Суботица израђује елаборат за проширење и на територију те бачке општине. Заинтересовани корисници су „Тиса аутомотив” и „Јапан тобако интернешенл”.

-Успели смо да завршимо први и важан корак, да отворимо режим Слободне зоне у индустријској зони „Запад“ где већ имамо две велике фирме којима ће ово пуно значити. Надамо се да ћемо овај режим проширити и на друге секторе индустријске производње-нагласио је Рудолф Цегледи, председник општине Сента.

Међу потписницима  споразума о сарадњи је и више средњих и високих школа, развојна агенција, предузетници,  логистичка предузећа. Ови споразуми имају за циљ и заједнички наступ у оквиру различитих домаћих и иностраних пројеката.

„Започели смо пројекат „Заједно до успеха” којим смо дефинисали да желимо да од Слободне зоне направимо „интелектуални инкубатор”, односно да повежемо науку, привреду, образовање и да направимо синергију јер наука своју потврду добија онога тренутка када се конкретизује у пракси. Други значајан моменат је јачање наших пројектних капацитета, будући да планирамо да са партнерима наступимо на домаћим и страним тржиштима и искористимо нове изворе финансирања који се вежу за пројекте”, објаснио је Саша Граворац, директор ПД „Слободна зона Суботица”.

По обиму и резултатима пословања, суботичка „Слободна зона” годинама је у врху слободних индутријских зона у Србији.

Bolnica rekonstrukcija

Реконструкција једне од најстаријих зграда Опште болнице биће завршена до 1. априла. По окончању грађевинских радова, у објекат у којем се налазе одељења трансфузиологије, психијатрије и физијатрије, биће усељени опрема и намештај.

– У обновљену зграду унећемо потпуно нову опрему коју ће, по постављању, проверити стручњаци из надлежних институција. Биће купљен и нов намештај за чекаонице, сестринске и лекарске собе, па се очекује да рад у овом објекту почне крајем јуна – каже в. д. директорица Болнице, др Весна Томин.

За медицинску опрему и болничке сетове Министарство за јавна улагања издвојило је 250 хиљада евра. Покрајинска влада определила је додатних 11 милиона динара за  куповину намештаја.

Обимна реконструкција у првој фази, обухватиће затим и остале најстарије објекте у кругу Болнице – зграде у којима су Инфективно, Дечије одељење, Онкологија, Палијатива и Патологија. Сви наведени радови у првој етапи вредни су 340 милиона динара.

Нова зграда болнице имаће 20 хиљада квадрата

У наредним етапама предвиђена је и реконструкција 14 хиљада квадрата у новој згради, уз изградњу додатних објеката, односно анекса са шест хиљада квадратних метара, као и реновирање управне зграде. Овај посао ће, према садашњим проценама, коштати око три милијарде динара и финансираће га Министарство за јавна улагања.

Стижу и нови, савремени апарати

Истовремено, како би се суграђанима омогућила што квалитетнија дијагностика, осавремењује се опрема на свим одељењима где за тим постоји потреба, каже др Томин. По редовном конкурсу за снабдевање болница медицинском опремом,  Покрајински секретаријат за здравство кикиндској установи определио је тачно 39.786.960 динара.

– Тражили смо нови ултразвучни апарат са кардиолошким сондама за Интерно одељење и један за Одељење радиологије. Први пут ће и Педијатрија добити свој, нови ултразвучни апарат са сондом за ултразвук кукова. На Интерно одељење стижу и три дефибрилатора са привременим пејсмејкером, а Гинекологија ће добити нови, оперативни сто, користан због увођења методе спиналне анестезије приликом царског реза. Такође ће, на ОРЛ одељењу, бити опремљен нови радни простор за дијагностику и мале хируршке интервенције – каже директорица.

Снимања на новом скенеру почеће за две седмице

Нови, 64-слојни скенер, постављен је у посебно уређен простор на Радиологији. Овај савремени апарат четири пута је прецизнији од претходног и омогућиће много квалитетнију дијагностику. За неколико дана, каже директорица, стручњаци за јонизујуће зрачење провериће уређај, а представници произвођача упознаће техничаре на овом одељењу са перформансама апарата, па је извесно да ће прва снимања бити урађена за најкасније две седмице. Стари, ремонтовањи скенер, Болница је поклонила Дому здравља у Житишту.

Др Томин додаје да је у Болници у функцији нови, савремени мамограф и да имају у плану и набавку апарата за магнетну резонанцу. Како је за овај уређај неопходна изградња посебног простора, такозваног електричног кавеза, та дијагностичка метода Кикинђанима ће бити доступна по завршетку реконструкције и доградње нове болничке зграде.

Најшколованији кадар и на Педијатрији

На Одељењу педијатрије, до краја године, сви лекари имаће и субспецијализације.

– Сви наши педијатри већ имају или завршавају и субспецијализације – каже др Томин. – На овом одељењу ћемо имати двоје неоноатолога, једног пулмолога, неуролога-епилептолога и једног кардиолога.

Додаје да кикиндска болница, једина у Војводини поред установе у Сремској Каменици, има лекара који је завршио субспецијализацију из палијативне медицине.

Аномалије кукова отклањају се у најранијем узрасту

– У оквиру ране превенције развојних поремећаја најмање 30 година у Кикинди радимо ултрасонографију дечијих кукова у првој години живота – објашњава др Томин – Познато је да је Војводина едемско подручје за развој ових аномалија – на стотину деце, четворо има развојне аномалије кукова. Раном детекцијом успели смо да, за све ове године, ниједно дете није морало да буде оперисано, већ су биле довољне конзервативне методе, широки повој и „Павликово ремење“.

 

sajam u banjaluci

На трећем Међународном сајму туризма Бањалука 2023, међу 100 излагача и више од 300 учесника, туристичку понуду у којој централно место заузимају „Дани лудаје” представља и наш град. Током три сајамска дана, посетиоци Тржног центра „Делта планет” где се одржава манифестација, у прилици су да се упознају са различитим туристичким дестинацијама, као и да пробају бројне специјалитете.

-Трећи пут смо на овом сајму. Град Кикинда и Туристичка организација Кикинде наступају на заједничком штанду Туристичке организације Србије, са још 17 других општина и градова. Заједничка промоција показује и заједничку жељу да своју земљу представимо на најбољи начин, тако да сваки град представи нешто другачије и њему својствено–наводи Јасмина Миланков, в.д. директорица Туристичке организације Кикинде.

Штанд „престoнице бундеве” привукао је пажњу својом аутентичном понудом којој доприносе вредни и креативни овдашњи предузетници, удружења , пољопривредна газдинства.

– Поносни смо на наше мале произвођаче, који нас прате све ове године и припремају нове производе од бундеве које пласирамо тржишту, што се показало као сјајна формула за успех. Ту су пиво и сајдер од бундеве Бир кингса, ликери и пекмези од бундеве Удружења жена Иђош, сокови и ликери, такође од лудаје, Бутер ленда, уља, путери, брашно од бундеве ПГ Крстоношић, незаобилазни шампон од бундеве, али и вина Малбашић, производи од лешника Нуто из Накова… Домаћинима је стало да се људи у Републици Српској, и шире у Босни и Херцеговини упознају са туристичком понудом Србије и буду наши гости -каже в. д. директорица Туристичке организације Кикинде.

Са туристичком понудом Кикинде, на сајму, из прве руке упознали су се и градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић, као и генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић.

error: Content is protected !!