Град

дом здравља

Иако Дом здравља Кикинда понавља расписивање конкурса за запошљавање лекара, уназад годину дана нико се није пријавио, све до недавно. Конкурисала је докторка која је дошла из Украјине.

-Већ дуже време трају нашу кадровски проблеми, али се на конкурсе већ дуже време нико не јавља. Докторка која је дошла из Украјине једина се пријавила. Сређује сву потребну документацију и ускоро би требало да почне да ради. Она је педијатар, па ћемо је примити у Дечји и школски диспанзер- каже за Кикиндски портал др Биљана Марковић, директорица Дома здравља Кикинда.

Дом здравља има пет лекара мање од кадровског плана. Како је сада још осам доктора на боловању, проблем недостатка кадра још је израженији. Др Марковић апелује на грађане да имају разумевања и истиче да су рад у амбулантама реорганизовали како би покрили здравствене потребе грађана у Кикинди и селима.

-Четири докторке су нам на дужем боловању, једна докторка због теже болести, једна због оперативног лечења, а две докторке су на породиљском боловању. То су све лекари опште праксе. Од јуче су још четири лекара на боловању због респираторних инфекција и температуре- објашњава др Марковић.

– На боловању су докторке које покривају амбуланте у Руском Селу и Новим Козарцима, Мокрину, Иђошу и Сајану и докторка која ради у Трећој здравственој станици. Од постојећих лекара опште медицине, два лекара су ангажована у Ковид амбуланти, не раде у амбулантама опште медицине. Направили смо распоред да покријемо све, али је то у мањем обиму. Лекари су изморени од ковида и прековремених сати. У Мокрину ће радити један лекар једну смену, поподневну, у Трећој здравственој такође ради једна смена, то је међусмена од 10 до 17 сати. Замолила бих грађане да буду стрпљиви. Они који долазе за лекове да покушају да то обаве телефонским путем јер је то могуће- апеловала је директорица Дома здравља.

Трећа здравствена у новом руху

Завршена је реконструкција Треће здравствене станице, у којој су смештене две службе: општа медицина и кућно лечење. Радови су са више од 3,5 милиона динара финансирани из градског буџета.

-Када су из Градске управе прошле године донирали два возила за службу кућног лечења, били су у Трећој здравственој станици, увидели разне недостатке и препознали наше потребе. Уследила је реконструкција. Ентеријер је потпуно адаптиран. Неке просторије су проширене. Рађена је и водоводна и канализациона мрежа, као и електро инсталације. У нов простор унели смо и нов намештај. Остало је још да се уради степениште на улазу -каже др Марковић.

Лекари неће у мања места

Министарка Даница Грујичић недавно је указала да у Србији има око 1.400 незапослених лекара, а у исто време недостаје их у читавој Војводини, или, на пример, у Малом Зворнику. Незапослени лекари неће да иду у мања места, констатовала је министарка и позвала младе лекаре да се осамостале и да иду да раде у мања места, где ће имати разне погодности.

„Хајмо да покријемо становништво, да и наше баке буду заштићене, да лекар уђе у сваку кућу”, поручила је министарка Грујичић.

болница 1

Покрајинска влада донела је решење да се Општој болници Кикинда усмери 11 милиона динара за набавку намештаја и опреме за амбуланте, чекаонице, лекарске и сестринске собе.

Реконструкција објекта одељења физијатрије, патологије, психијатрије је у завршној фази, а радове је финансирало Министарство за јавна улагања Владе Србије. Како би објекат био комплетно опремљен и стављен у функцију, неопходна је набавка опреме за коју је Покрајинска влада обезбедила средства.

На седници је Покрајинска влада определила Покрајинском заводу за заштиту споменика културе 16 милиона динара за завршне радове на иконостасу Цркве Пресвете Богородице у Сремској Каменици, док је за реализацију друге фазе комплетне реконструкције и конзервације ентеријера и унутрашњости у Цркви Светог Јурја у Петроварадину издвојено 7,9 милиона динара.

За реконструкцију пешачке стазе на источној обали језера Палић опредељено је 11 милиона динара, а средства су усмерена предузећу „Парк Палић“.

водовод2

Свеобухватан посао реконструкције водоводне мреже који се ради упоредо са изградњом фабрике воде, настављен је. Како је и најављено, на реду је деоница у улици Бранка Радичевића, од вртића „Плави чуперак“ до градског трга.

Реконструкција овог дела водоводне мреже започела је протеклих дана и реализује се уз финансијску подршку Покрајинске владе која је преко Управе за капитална улагања определила средства за радове, потврђено је Кикиндском порталу у кабинету градоначелника Николе Лукача.

Предвиђена реконструкција седам километара водовода у више улица у Кикинди. Мењају се цеви које су трошне, азбестне или оне које су мањег пречника од потребног.

Подсетимо да је у децембру почела и реконструкција магистралног вода који од водозахвата Шумице водом снабдева цео град. И та инвестиција реализује се уз подршку покрајине конкретно Покрајинског секретаријата за пољопривреду, шумарство и водопривреду.

Да би у Кикинди био решен вишедеценијски проблем и коначно из славина потекла здрава пијаћа вода, важан предуслов је, осим изградње постројења за пречишћавање воде, и реконструисана водоводна мрежа.

снс

Градски одбор Српске напредне странке у Кикинди сматра нецивилизацијским и дивљачким да било ко у 21. веку упућује гнусне претње убиством демократски изабраном председнику Србије какав је Александар Вучић.

Очигледно је да представницима такозване „опозиције” и њиховим пуленима из екстремистичких организација одговара стварање атмосфере страха и повратка у смутна времена њихове накарадне власти, али то се неће догодити докле год је политичара какав је Вучић као и свих нас који га безрезервно подржавамо. Могу само да прете и покушавају, али зна се како се у модерним, цивилизованим државама каква је данас Србија долази на власт – демократским изборима.

На вашу велику жалост господо, вама је и цензус од 3% мисаона именица и пуста жеља и тако ће и остати докле год се будете бавили сплеткама, интригама и претњама, а не развојем сопствене земље.

Поштовани председниче, грађани су уз Вас и деле визију развоја и сигуран пут којим Србија поносно иде, поручују из Градског одбора Српске напредне странке.

ИМГ_6756 (Ларге)

Поводом изјаве Лидије Дуђик из Градског одбора Странке слободе и правде у Кикинди, Јавно предузеће за комуналну инфраструктуру „Кикинда“ упутило је саопштење за јавност:

„Изјава госпође Дуђик још једном је показала да је потпуно лажна брига о животињама за коју се залаже Странка слободе и правде искључиво је део политичког циркуса за који се залажу и који спроводи ова странка како у Кикинди тако и читавој Србији, наводи се у саопштењу Јавног предузећа.

Са друге стране постоје чињенице. Прва од ових чињеница је да ЈП „Кикинда” програм враћања вакцинисаних паса на локацију спроводи годинама, а да је програмом ЦРН (стерилиши, вакциниши, чипуј, врати на локацију) само унапредио досадашњу праксу. Чињеница је и да ЈП „Кикинда” сарађује са свим удружењима за заштиту животиња која су нам се до сада обратила, као да и наводно удружење госпође Дуђик никада није ни покушало да ступи у контакт са представницима ЈП „Кикинде”.

Поред овога морамо се сложити да услови у прихватилишту нису идеални, нарочито ако се упореде са условима које имају пси смештени по собама некада славног хотела Нарвик. Пси у прихватилишту су заиста принуђени да деле простор са другим псима, јер прихватилиште Зоохигијене не располаже са једнокреветним собама са купатилом и другим луксузнијим просторијама као хотел Нарвик. Пси у прихватилишту, нажалост, за разлику од ССП-а и Нарвика немају ни газду као што је Зоран Милешевић, те овим путем и њега и све чланове Градског одбора ССП-а позивамо да пређу са речи на дела и удоме неког од паса прихватилишта Зоохигијене.

ЈП „Кикинда” ће као и до сада наставити да се држи закона и примера добре праксе и конкретним потезима и акцијама у сарадњи са правим удружењима за заштиту животиња спроводи акције и едукације намењене подизању свести о проблему напуштених паса”- саопштило је ЈП „Кикинда”.

 

Хоргос+мигранти

Радна група за борбу против кријумчарења људи и ирегуларних миграција, у сарадњи са Полицијском управом у Кикинди, Управом граничне полиције и Жандармеријом данас је на подручју општина Кањижа и Нови Кнежевац, пронашла 194 ирегуларна мигранта.

Ирегуларни мигранти биће превезени у прихватни центар где ће им бити обезбеђен адекватан смештај, саопштио је МУП.

Акција је спроведена у оквиру континуираног рада на сузбијању ирегуларних миграција, уз ангажовање припадника Радне групе формиране по налогу министра унутрашњих послова.

Полиција ће, и у наредном периоду, спроводити редовне контроле кретања и боравка миграната како би се очувала безбедност и сигурност свих грађана, као и самих миграната.

дом војске

У Дому Војске Србије у Београду приређен је свечани пријем поводом 9. јануара – Дана Републике Српске и 28. фебруара, дана када је проглашен први Устав Републике Српске. Пријем је организовало Представништво Српске у Србији, које ове важне датуме обележава и у Београду од 2015. године.

Свечаности су присуствовали Милорад Додик, председник Републике Српске, Патријарх српски Порфирије, председник Народне скупштине Владимир Орлић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић и бројне друге званице.

У име Града Кикинде, свечаном пријему је присуствовао Младен Богдан, председник градске скупштине. Богдан је са шефом Представништва Републике Српске у Србији Млађеном Цицовићем разговарао о наставку сарадње града Кикинде и Представништва. Цицовић је навео да је Кикинда добро позната по сарадњи са бројним градовима и општинама у Републици Српској. За то је пре свега заслужна политика градоначелника Николе Лукача и његових сарадника. О Кикинди се само најбоље може чути, рекао је Цицовић и најавио скорашњу званичну посету нашем граду.

Богдан је истакао да политика града Кикинде није само одржавање постојећих веза и односа са локалним самоуправама у Републици Српској, него и проширење сарадње у областима од интереса. Није нам циљ да се ти односи своде на једну или две посете годишње, већ да се сарадње проширују, указао је председник Скупштине Града Кикинде.

 

 

329322342_3416424005307770_5483732401062357510_н

Фото дана послао нам је наш веран читалац који је овај призор забележио данас преподне у „Лидлу” у Кикинди. Слика говори више од речи.  Прво смо је објавили на друштвеним мрежама где је, заслужено, наишла на мноштво ваших позитивних реакција.

Напољу се хладно, ваља се угрејати, а „Лидл” је очигледно пет френдли окружење.

Уколико и ви имате занимљиве фотографије које бисте радо поделили са суграђанима, пошаљите нам путем друштвених мрежа или мејла kikindskiportal@gmail.com.

Запратите нас на инстаграму и фејсбуку.

 

ИМГ_4002

Театар “Гусани у магли” враћа се хуманитарном раду, који је био и полазиште оснивања првог Театра, пре много година. Прва хуманитарна акција у њиховом новом простору, биће за кикиндску Општу болницу.

– У разговору са директорицом, др Весном Томин, сазнали смо да је овој установи неопходан апарат за мерење слуха – аудиометар, који кошта више од 200.000 динара. Стога ће наше активности бити усмерене ка томе да што пре прикупимо потребан износ-каже Стефан Остојић, глумац и оснивач „Гусана у магли”.

– У новом простору театра „Гусани у магли”, у Немањиној 12, у којем већ спроводимо радионичарске активности, од марта ћемо започети одржавање вечерњих викенд- програма за све грађане. Желимо да промовишемо младе ауторе, неформалне групе, уметнике из свих области – ликовне, драмске, музичке… У кућној атмосфери Хуманитарног театра „Гусани у магли” организоваћемо позоришне, музичке, ликовне догађаје, пројекције и књижевне промоције. Улазница на програме биће прилог који ће се стављати у кутију. Половина прихода намењена је акцији за кикиндску Болницу, а половина за одржавање простора Театра- наводи Остојић.

Број места је ограничен, па је неопходно да се присуство резервише на један од два начина – мејлом, на: rezervacije@gusaniumagli.sr или на број телефона: 069 40 44 101.

Мартовски репертоар „Гусана”

Стендап Стефана Остојића „О лепим стварима” на програму је у суботу 4. марта од 20 сати. Недељу дана касније, 11. марта од 20 часова уследиће Јавни час драмских група Театра. Опуштено вече са узнемиреном домаћицом биће на репертоару 18. марта, а 25. марта филмска пројекција, такође у термину од 20 сати.

„О лепим стварима”

Ово је политички некоректан музички стенд ап Стефана Остојића. Кроз ауторске песме, с гитаром у руци, аутор се на комичан начин дотиче многих „пипавих”, а лепих тема, којима се сви радујемо.
Песме о пријатељству, заљубљености, одрастању, старости, религији и бројним другим темама обрадоваће публику искреношћу, хумором и олакшањем.
Због презасићености новостима и променама у свету, постали смо индиферентни према једноставним, лепим појавама, које чине живот значајним. Ово вече, кроз комедију, релативизује наш свакодневни систем вредности и буди смех искрене радости, служећи се песмом!

„Ја имам девојку, а ти немаш”, „Бивша из Вуковара”, „Драги (будући) сине”, „Марко Краљевић и менструални болови”, „Хоћу да сам у Ла каса де папел”… само су неке од песама у репертоару који се сваким играњем мења и развија. Вече је, поред песама, испреплетено неформалним разговором с публиком, у опуштеној атмосфери. „О лепим стварима” је премијерно изведен у Новом Саду, почетком 2022. године. Од тада, одржана су бројна играња у Србији, Хрватској и Мађарској. Глумац, редитељ и писац је Стефан Остојић, трајање је 70 минута.

 

 

334116452_863708628263235_316197384967291435_н

Делегација Града Кикинде на челу са Младеном Богданом, председником Градске скупштине, присуствовала је данас обележавању 763. рођендана братског Града Бихаћа. На састанку са Градским руководством, договорена је даља сарадња два града.

-На састанку са новоизабраним градоначелником Бихаћа Елведином Седићем, разговарали смо о наставку сарадње у области културе и спорта, привреде, као и сарадњи СУБНОР-а- рекао је Богдан.

У Градској тржници у Бихаћу данас је уприличена дегустација рођенданске торте дуге више од 20 метара поводом 763. рођендана града на Уни. Торту су за ову прилику припремили угоститељи и привредници с подручја Бихаћа, уз подршку Градске управе и невладиних организација.

У оквиру програма обележавања 763. рођендана Бихаћа, одржана је свечана седница Градског већа, на којој су заслужним појединцима и колективима уручена градска признања.

 

error: Content is protected !!