Град

dom zdravlja

Iako Dom zdravlja Kikinda ponavlja raspisivanje konkursa za zapošljavanje lekara, unazad godinu dana niko se nije prijavio, sve do nedavno. Konkurisala je doktorka koja je došla iz Ukrajine.

-Već duže vreme traju našu kadrovski problemi, ali se na konkurse već duže vreme niko ne javlja. Doktorka koja je došla iz Ukrajine jedina se prijavila. Sređuje svu potrebnu dokumentaciju i uskoro bi trebalo da počne da radi. Ona je pedijatar, pa ćemo je primiti u Dečji i školski dispanzer- kaže za Kikindski portal dr Biljana Marković, direktorica Doma zdravlja Kikinda.

Dom zdravlja ima pet lekara manje od kadrovskog plana. Kako je sada još osam doktora na bolovanju, problem nedostatka kadra još je izraženiji. Dr Marković apeluje na građane da imaju razumevanja i ističe da su rad u ambulantama reorganizovali kako bi pokrili zdravstvene potrebe građana u Kikindi i selima.

-Četiri doktorke su nam na dužem bolovanju, jedna doktorka zbog teže bolesti, jedna zbog operativnog lečenja, a dve doktorke su na porodiljskom bolovanju. To su sve lekari opšte prakse. Od juče su još četiri lekara na bolovanju zbog respiratornih infekcija i temperature- objašnjava dr Marković.

– Na bolovanju su doktorke koje pokrivaju ambulante u Ruskom Selu i Novim Kozarcima, Mokrinu, Iđošu i Sajanu i doktorka koja radi u Trećoj zdravstvenoj stanici. Od postojećih lekara opšte medicine, dva lekara su angažovana u Kovid ambulanti, ne rade u ambulantama opšte medicine. Napravili smo raspored da pokrijemo sve, ali je to u manjem obimu. Lekari su izmoreni od kovida i prekovremenih sati. U Mokrinu će raditi jedan lekar jednu smenu, popodnevnu, u Trećoj zdravstvenoj takođe radi jedna smena, to je međusmena od 10 do 17 sati. Zamolila bih građane da budu strpljivi. Oni koji dolaze za lekove da pokušaju da to obave telefonskim putem jer je to moguće- apelovala je direktorica Doma zdravlja.

Treća zdravstvena u novom ruhu

Završena je rekonstrukcija Treće zdravstvene stanice, u kojoj su smeštene dve službe: opšta medicina i kućno lečenje. Radovi su sa više od 3,5 miliona dinara finansirani iz gradskog budžeta.

-Kada su iz Gradske uprave prošle godine donirali dva vozila za službu kućnog lečenja, bili su u Trećoj zdravstvenoj stanici, uvideli razne nedostatke i prepoznali naše potrebe. Usledila je rekonstrukcija. Enterijer je potpuno adaptiran. Neke prostorije su proširene. Rađena je i vodovodna i kanalizaciona mreža, kao i elektro instalacije. U nov prostor uneli smo i nov nameštaj. Ostalo je još da se uradi stepenište na ulazu -kaže dr Marković.

Lekari neće u manja mesta

Ministarka Danica Grujičić nedavno je ukazala da u Srbiji ima oko 1.400 nezaposlenih lekara, a u isto vreme nedostaje ih u čitavoj Vojvodini, ili, na primer, u Malom Zvorniku. Nezaposleni lekari neće da idu u manja mesta, konstatovala je ministarka i pozvala mlade lekare da se osamostale i da idu da rade u manja mesta, gde će imati razne pogodnosti.

„Hajmo da pokrijemo stanovništvo, da i naše bake budu zaštićene, da lekar uđe u svaku kuću”, poručila je ministarka Grujičić.

bolnica 1

Pokrajinska vlada donela je rešenje da se Opštoj bolnici Kikinda usmeri 11 miliona dinara za nabavku nameštaja i opreme za ambulante, čekaonice, lekarske i sestrinske sobe.

Rekonstrukcija objekta odeljenja fizijatrije, patologije, psihijatrije je u završnoj fazi, a radove je finansiralo Ministarstvo za javna ulaganja Vlade Srbije. Kako bi objekat bio kompletno opremljen i stavljen u funkciju, neophodna je nabavka opreme za koju je Pokrajinska vlada obezbedila sredstva.

Na sednici je Pokrajinska vlada opredelila Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture 16 miliona dinara za završne radove na ikonostasu Crkve Presvete Bogorodice u Sremskoj Kamenici, dok je za realizaciju druge faze kompletne rekonstrukcije i konzervacije enterijera i unutrašnjosti u Crkvi Svetog Jurja u Petrovaradinu izdvojeno 7,9 miliona dinara.

Za rekonstrukciju pešačke staze na istočnoj obali jezera Palić opredeljeno je 11 miliona dinara, a sredstva su usmerena preduzeću „Park Palić“.

vodovod2

Sveobuhvatan posao rekonstrukcije vodovodne mreže koji se radi uporedo sa izgradnjom fabrike vode, nastavljen je. Kako je i najavljeno, na redu je deonica u ulici Branka Radičevića, od vrtića „Plavi čuperak“ do gradskog trga.

Rekonstrukcija ovog dela vodovodne mreže započela je proteklih dana i realizuje se uz finansijsku podršku Pokrajinske vlade koja je preko Uprave za kapitalna ulaganja opredelila sredstva za radove, potvrđeno je Kikindskom portalu u kabinetu gradonačelnika Nikole Lukača.

Predviđena rekonstrukcija sedam kilometara vodovoda u više ulica u Kikindi. Menjaju se cevi koje su trošne, azbestne ili one koje su manjeg prečnika od potrebnog.

Podsetimo da je u decembru počela i rekonstrukcija magistralnog voda koji od vodozahvata Šumice vodom snabdeva ceo grad. I ta investicija realizuje se uz podršku pokrajine konkretno Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.

Da bi u Kikindi bio rešen višedecenijski problem i konačno iz slavina potekla zdrava pijaća voda, važan preduslov je, osim izgradnje postrojenja za prečišćavanje vode, i rekonstruisana vodovodna mreža.

sns

Gradski odbor Srpske napredne stranke u Kikindi smatra necivilizacijskim i divljačkim da bilo ko u 21. veku upućuje gnusne pretnje ubistvom demokratski izabranom predsedniku Srbije kakav je Aleksandar Vučić.

Očigledno je da predstavnicima takozvane „opozicije” i njihovim pulenima iz ekstremističkih organizacija odgovara stvaranje atmosfere straha i povratka u smutna vremena njihove nakaradne vlasti, ali to se neće dogoditi dokle god je političara kakav je Vučić kao i svih nas koji ga bezrezervno podržavamo. Mogu samo da prete i pokušavaju, ali zna se kako se u modernim, civilizovanim državama kakva je danas Srbija dolazi na vlast – demokratskim izborima.

Na vašu veliku žalost gospodo, vama je i cenzus od 3% misaona imenica i pusta želja i tako će i ostati dokle god se budete bavili spletkama, intrigama i pretnjama, a ne razvojem sopstvene zemlje.

Poštovani predsedniče, građani su uz Vas i dele viziju razvoja i siguran put kojim Srbija ponosno ide, poručuju iz Gradskog odbora Srpske napredne stranke.

IMG_6756 (Large)

Povodom izjave Lidije Duđik iz Gradskog odbora Stranke slobode i pravde u Kikindi, Javno preduzeće za komunalnu infrastrukturu „Kikinda“ uputilo je saopštenje za javnost:

„Izjava gospođe Duđik još jednom je pokazala da je potpuno lažna briga o životinjama za koju se zalaže Stranka slobode i pravde isključivo je deo političkog cirkusa za koji se zalažu i koji sprovodi ova stranka kako u Kikindi tako i čitavoj Srbiji, navodi se u saopštenju Javnog preduzeća.

Sa druge strane postoje činjenice. Prva od ovih činjenica je da JP „Kikinda” program vraćanja vakcinisanih pasa na lokaciju sprovodi godinama, a da je programom CRN (steriliši, vakciniši, čipuj, vrati na lokaciju) samo unapredio dosadašnju praksu. Činjenica je i da JP „Kikinda” sarađuje sa svim udruženjima za zaštitu životinja koja su nam se do sada obratila, kao da i navodno udruženje gospođe Duđik nikada nije ni pokušalo da stupi u kontakt sa predstavnicima JP „Kikinde”.

Pored ovoga moramo se složiti da uslovi u prihvatilištu nisu idealni, naročito ako se uporede sa uslovima koje imaju psi smešteni po sobama nekada slavnog hotela Narvik. Psi u prihvatilištu su zaista prinuđeni da dele prostor sa drugim psima, jer prihvatilište Zoohigijene ne raspolaže sa jednokrevetnim sobama sa kupatilom i drugim luksuznijim prostorijama kao hotel Narvik. Psi u prihvatilištu, nažalost, za razliku od SSP-a i Narvika nemaju ni gazdu kao što je Zoran Milešević, te ovim putem i njega i sve članove Gradskog odbora SSP-a pozivamo da pređu sa reči na dela i udome nekog od pasa prihvatilišta Zoohigijene.

JP „Kikinda” će kao i do sada nastaviti da se drži zakona i primera dobre prakse i konkretnim potezima i akcijama u saradnji sa pravim udruženjima za zaštitu životinja sprovodi akcije i edukacije namenjene podizanju svesti o problemu napuštenih pasa”- saopštilo je JP „Kikinda”.

 

Horgos+migranti

Radna grupa za borbu protiv krijumčarenja ljudi i iregularnih migracija, u saradnji sa Policijskom upravom u Kikindi, Upravom granične policije i Žandarmerijom danas je na području opština Kanjiža i Novi Kneževac, pronašla 194 iregularna migranta.

Iregularni migranti biće prevezeni u prihvatni centar gde će im biti obezbeđen adekvatan smeštaj, saopštio je MUP.

Akcija je sprovedena u okviru kontinuiranog rada na suzbijanju iregularnih migracija, uz angažovanje pripadnika Radne grupe formirane po nalogu ministra unutrašnjih poslova.

Policija će, i u narednom periodu, sprovoditi redovne kontrole kretanja i boravka migranata kako bi se očuvala bezbednost i sigurnost svih građana, kao i samih migranata.

dom vojske

U Domu Vojske Srbije u Beogradu priređen je svečani prijem povodom 9. januara – Dana Republike Srpske i 28. februara, dana kada je proglašen prvi Ustav Republike Srpske. Prijem je organizovalo Predstavništvo Srpske u Srbiji, koje ove važne datume obeležava i u Beogradu od 2015. godine.

Svečanosti su prisustvovali Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, Patrijarh srpski Porfirije, predsednik Narodne skupštine Vladimir Orlić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković i brojne druge zvanice.

U ime Grada Kikinde, svečanom prijemu je prisustvovao Mladen Bogdan, predsednik gradske skupštine. Bogdan je sa šefom Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađenom Cicovićem razgovarao o nastavku saradnje grada Kikinde i Predstavništva. Cicović je naveo da je Kikinda dobro poznata po saradnji sa brojnim gradovima i opštinama u Republici Srpskoj. Za to je pre svega zaslužna politika gradonačelnika Nikole Lukača i njegovih saradnika. O Kikindi se samo najbolje može čuti, rekao je Cicović i najavio skorašnju zvaničnu posetu našem gradu.

Bogdan je istakao da politika grada Kikinde nije samo održavanje postojećih veza i odnosa sa lokalnim samoupravama u Republici Srpskoj, nego i proširenje saradnje u oblastima od interesa. Nije nam cilj da se ti odnosi svode na jednu ili dve posete godišnje, već da se saradnje proširuju, ukazao je predsednik Skupštine Grada Kikinde.

 

 

329322342_3416424005307770_5483732401062357510_n

Foto dana poslao nam je naš veran čitalac koji je ovaj prizor zabeležio danas prepodne u „Lidlu” u Kikindi. Slika govori više od reči.  Prvo smo je objavili na društvenim mrežama gde je, zasluženo, naišla na mnoštvo vaših pozitivnih reakcija.

Napolju se hladno, valja se ugrejati, a „Lidl” je očigledno pet frendli okruženje.

Ukoliko i vi imate zanimljive fotografije koje biste rado podelili sa sugrađanima, pošaljite nam putem društvenih mreža ili mejla kikindskiportal@gmail.com.

Zapratite nas na instagramu i fejsbuku.

 

IMG_4002

Teatar “Gusani u magli” vraća se humanitarnom radu, koji je bio i polazište osnivanja prvog Teatra, pre mnogo godina. Prva humanitarna akcija u njihovom novom prostoru, biće za kikindsku Opštu bolnicu.

– U razgovoru sa direktoricom, dr Vesnom Tomin, saznali smo da je ovoj ustanovi neophodan aparat za merenje sluha – audiometar, koji košta više od 200.000 dinara. Stoga će naše aktivnosti biti usmerene ka tome da što pre prikupimo potreban iznos-kaže Stefan Ostojić, glumac i osnivač „Gusana u magli”.

– U novom prostoru teatra „Gusani u magli”, u Nemanjinoj 12, u kojem već sprovodimo radioničarske aktivnosti, od marta ćemo započeti održavanje večernjih vikend- programa za sve građane. Želimo da promovišemo mlade autore, neformalne grupe, umetnike iz svih oblasti – likovne, dramske, muzičke… U kućnoj atmosferi Humanitarnog teatra „Gusani u magli” organizovaćemo pozorišne, muzičke, likovne događaje, projekcije i književne promocije. Ulaznica na programe biće prilog koji će se stavljati u kutiju. Polovina prihoda namenjena je akciji za kikindsku Bolnicu, a polovina za održavanje prostora Teatra- navodi Ostojić.

Broj mesta je ograničen, pa je neophodno da se prisustvo rezerviše na jedan od dva načina – mejlom, na: rezervacije@gusaniumagli.sr ili na broj telefona: 069 40 44 101.

Martovski repertoar „Gusana”

Stendap Stefana Ostojića „O lepim stvarima” na programu je u subotu 4. marta od 20 sati. Nedelju dana kasnije, 11. marta od 20 časova uslediće Javni čas dramskih grupa Teatra. Opušteno veče sa uznemirenom domaćicom biće na repertoaru 18. marta, a 25. marta filmska projekcija, takođe u terminu od 20 sati.

„O lepim stvarima”

Ovo je politički nekorektan muzički stend ap Stefana Ostojića. Kroz autorske pesme, s gitarom u ruci, autor se na komičan način dotiče mnogih „pipavih”, a lepih tema, kojima se svi radujemo.
Pesme o prijateljstvu, zaljubljenosti, odrastanju, starosti, religiji i brojnim drugim temama obradovaće publiku iskrenošću, humorom i olakšanjem.
Zbog prezasićenosti novostima i promenama u svetu, postali smo indiferentni prema jednostavnim, lepim pojavama, koje čine život značajnim. Ovo veče, kroz komediju, relativizuje naš svakodnevni sistem vrednosti i budi smeh iskrene radosti, služeći se pesmom!

„Ja imam devojku, a ti nemaš”, „Bivša iz Vukovara”, „Dragi (budući) sine”, „Marko Kraljević i menstrualni bolovi”, „Hoću da sam u La kasa de papel”… samo su neke od pesama u repertoaru koji se svakim igranjem menja i razvija. Veče je, pored pesama, isprepleteno neformalnim razgovorom s publikom, u opuštenoj atmosferi. „O lepim stvarima” je premijerno izveden u Novom Sadu, početkom 2022. godine. Od tada, održana su brojna igranja u Srbiji, Hrvatskoj i Mađarskoj. Glumac, reditelj i pisac je Stefan Ostojić, trajanje je 70 minuta.

 

 

334116452_863708628263235_316197384967291435_n

Delegacija Grada Kikinde na čelu sa Mladenom Bogdanom, predsednikom Gradske skupštine, prisustvovala je danas obeležavanju 763. rođendana bratskog Grada Bihaća. Na sastanku sa Gradskim rukovodstvom, dogovorena je dalja saradnja dva grada.

-Na sastanku sa novoizabranim gradonačelnikom Bihaća Elvedinom Sedićem, razgovarali smo o nastavku saradnje u oblasti kulture i sporta, privrede, kao i saradnji SUBNOR-a- rekao je Bogdan.

U Gradskoj tržnici u Bihaću danas je upriličena degustacija rođendanske torte duge više od 20 metara povodom 763. rođendana grada na Uni. Tortu su za ovu priliku pripremili ugostitelji i privrednici s područja Bihaća, uz podršku Gradske uprave i nevladinih organizacija.

U okviru programa obeležavanja 763. rođendana Bihaća, održana je svečana sednica Gradskog veća, na kojoj su zaslužnim pojedincima i kolektivima uručena gradska priznanja.

 

error: Content is protected !!