Град

ле белиер дом дом здравља 1

Као резултат посредовања Града између привреде и различитих сектора друштвеног и јавног живота, Привредно друштво „Л Белије“ („Ле Белиер“) обезбедило је донацију, две веш-машине, кикиндском Дому здравља.

Уручењу поклона данас су присуствовали градоначелник Никола Лукач и члан ГВ задужен за привреду и инвестиције, Саша Танацков.

– Град има изузетно квалитетну сарадњу са компанијом „Л Белије“, за нас је ово привредно друштво врло значајан инвеститор и пример друштвено-одговорне компаније. Наша сарадња траје годинама, и ја им захваљујем на томе, пре свега на препознавању потреба свих наших институција. Из Дома здравља су нас замолили за помоћ, биле су им потребне две машине. Град се обратио потенцијалним донаторима и „Л Белије“ нам је одмах, као и много пута до сада, изашао у сусрет. Такође нам је драго што Компанија проширује своје капацитете у Кикинди, што значи и нова радна места за наше суграђане – рекао је градоначелник.

Данас дониране веш-машине су већег капацитета, какве су и потребне за Дом здравља.

– Сваке године се трудимо да изађемо у сусрет Граду и тако ће бити и убудуће, наставићемо ову лепу сарадњу – каже Кристина Ристић Попов, руководилац људских ресурса у компанији „Л Белије“.

Директорица Дома здравља, др Биљана Марковић истакла је да је Компанија и раније обезбеђивала донације за ову здравствену установу.

Захвални смо и много нам значи поклон јер нисмо могли да купимо машине које су нам неопходне – рекла је др Марковић. – Пре неколико година од „Л Белијеа“ смо добили намештај за Дечији и Школски диспанзер. Надам се да ћемо наставити сарадњу и да ће бити још успешнија и боља.

 

 

плави балони

Плави балони данас су послали важну поруку. Други април обележава се као Светски дан одоба са аутизмом. Тим поводом, дружењу и радионици у Друштву за ментално недовољно развијене особе „Чигра” прикључили су се и чланови Градског одбора Српске напредне странке желећи да им, како је истакла председница тог одбора Станислава Хрњак, пруже подршку свесни потешкоћа са којима се особе са аутизмом и њихове породице сусрећу.

Чланови СНС-а су „Чигри”, у складу са потребом коју су изразили у том удружењу које има тридесетак чланова, донирали телевизор.  Значајан им је, како је указала Сандра Бабић, секретарка Удружења, за музичке и друге активности у оквиру радних терапија.

Подршку „Чигри” можете пружити и ви. Од понедељка, они ће, испред просторија свог удружења у улици Краља Петра Првог, продавати ускршње украсе које су израдили са пуно труда и љубави.

Пронађите времена да их посетите.

339260552_1160696521292113_2723333633512991834_н

Тамни облаци који су се данас поподне надвили над Кикиндом уз повремену грмљавину, донели су локални пљусак, али и град. Лед је падао петнаестак минута око 16 сати, па су се забелели травњаци, коловози, али и кровови аутомобила.

Иако се за месец март обично говори да је веома ћудљив по питању временских прилика, овај април ће га, очигледно, у томе надмашити. Таман смо се обрадовали пролећном времену, али почетак априла донео је хладни талас уз кишу. За наредне дане, метеоролози прогнозирају хладно време за ово доба године, посебно у јутарњим сатима када ће температуре бити једва изнад нуле.

 

фризерај 1

Млади долазе и враћају се у Кикинду, многи и да би овде започели самосталан посао.

Милица Нешковић је свог супруга Васу, Кикинђанина, упознала у родној Суботици, у коју је он стигао пре десетак година у потрази за послом.

Данас је Милица у нашем граду отворила Мушки фризерски салон „Тхе Гентлеман М“.

– Муж је добио понуду за посао у Кикинди и решила сам и ја да дођем као подршка и да почнем да радим самостално. Девет година радим као мушки фризер и сада први пут отварам сопствени салон – каже Милица. – Апелујем на младе да започну свој посао, посебно ако имају занат у рукама. Има посла за све и где год да се оде, треба се само осмелити.

Овај млади брачни пар ће, са сином Богданом, своју будућност наставити да гради у нашем граду. Милица ће, за сада, радити сама, а у плану јој је и да запосли колеге и да прошири посао.

Подршку породици Нешковић данас су пружили и градоначелник, Никола Лукач, и члан Градског већа, Саша Танацков.

– Ово није јединствен случај повратка младих и породица са малом децом, опредељених да овде креирају нову будућност. То је и потврда мени и мојим сарадницима да радимо добре ствари, и додатни импулс да помажемо младима, да обезбеђујемо услове како би они могу да се врате. У нашем граду заједнички креирамо лепши, бољи и безбеднији живот. Радимо на томе да буде више посла и да нас буде још више, да од Кикинде направимо још боље место за живот и рад – рекао је Лукач.

Васа, Милица и Богдан изабрали су Кикинду као лепше место за живот и подизање породице.

Нови, савремено уређени фризерски салон са новом, креативном енергијом, налази се у Улици Димитрија Туцовића 2.

 

катарина и ненад

Вест о страшној трагедији која је задесила млади брачни пар потресла је Зрењанин и Руско Село. Беживотна тела Катарине Ј. (23) из Руског Села и Ненад Б. (25) из Зрењанина пронађена су у четвртак увече у у дворишном стану у Зрењанину. Млади пар је прошле године почео да живи заједно, а Катарина Ј. је била у четвртом месецу трудноће.

Сумња се да су се угушили од гаса који је цурео из гасне пећи пре скоро недељу дана. Да ли је ова претпоставка истинита показаће истрага, након што су тела несрећних младића и девојке послата на обдукцију.

Катарина Ј. је одрасла у хранитељској породици у Руском Селу где је живела до пунолетства. Са Ненадом се упознала у средњој школи у Зрењанину коју су обоје похађали.

– Катарина је код нас била од треће године живота. Бринули смо о њој 15 година. Од када се удала, нисмо били у контакту. Ненад и она су се упознали у средњој школи „9.мај“ у Зрењанину, коју су обоје завршили. Она је завршила за шнајдерског техничара, а он за ауто-лимара- рекла је хранитељка која је одгојила Катарину Ј.

-Превелика туга. Цео живот патња и таман кад је требало нешто лепо да се догоди, десило се најгоре. Била је добро дете- каже једна мештанка Руског Села.

Стравичну сцену затекла је власница стана у који се несрећни пар недавно уселио. Стан се продаје, па су је контактирали из агенције за некретнине. Из стана се, међутим, нико није јављао, иако је кључ био са унутрашње стране. Комшије су тврдиле да, од када се уселио млади пар, нису их ни чули нити видели. Нису приметили чак ни упаљено светло у стану.

– Комшије су ми рекле да је зид код комшије на који је наслоњена пећ из мог стана скроз врео. Позвали смо полицију и они су нам рекли да развалимо врата ако је то мој стан. Ужасну сцену смо затекли, двоје младих без знакова живота и гасна пећ на најјачој снази тако да је напукло стакло на њој – испричала је потресена газдарица.

Беживотна тела младог пара пронађена су на ћебету на сред собе. Кауча унутра није ни било. Након што су отпочели заједнички живот, са дететом на путу, млади пар планирао је да се скући.

Ненад Б. је пре три године остао без оца. Имао је мајку, брата и млађу сестру.

 

 

 

вибер_имаге_2023-03-30_21-20-05-992

Кроз представу „Гимназијски времеплов” коју су ученици Гимназије „Душан Васиљев“ извели на сцени Народног позоришта у Кикинди, приказали су микс музичких жанрова  уз подршку плесних и балетских тачака. Талентовани гимназијалци провели су публику кроз различита временска раздобља и музичке нумере које су их обележиле. Сценарио и режију музичке представе потписује професорка Снежана Замуровић.

У представи су учествовали: Вук Јакић, Богдан Дејановић, Јован Божин, Ања Вукобрат, Емилија Сретеновић, Филип Лудајић, Вукашин Боснић, Ђорђе Голић, Адријана Зобеница, бенд Рој, Душан Милешевић, Уна Кресоја, Јелена Степанов, Доротеа Бореновић, Милана Бркић, Богдан Завишин.

За сценографију и костимографију побринула се Марина Мрђа, а техничку подршку пружила је Мила Комлушки.

Миленко-Јованов

Кикинђанин Миленко Јованов, шеф посланичке групе Српске напредне странке у Скупштини Србије, најактивнији је посланик у садашњем сазиву парламента.

Јованов се чак 314 пута јавио за реч у Скупштини Србије. Најчешће су у питању биле реплике (205), затим говори о актима (54), амандманима (43), а најмање је причао о пословнику, 12 пута, показују подаци сајта Отворени парламент.

После њега, када су у питању најпричљивији посланици, следи неколико опозиционих политичара са 100 и више обраћања. Следећи најактивнији посланик владајуће коалиције је Маријан Ристичевић који је 74 пута говорио,

У актуелном сазиву Народне скупштине Србије налазе се представници 11 изборних листа, а посланике има 31 странка и покрет. Од њих је 70 одсто народних посланика који припадају владајућој већини, 55 одсто посланика је први пут у посланичким клупама, а 35 одсто је жена.

(Блиц)

Саша Чолак 2

На почетку смо периода цветања воћа, па су Управа за заштиту биља Министарства пољопривреде и Савез пчеларских организација Србије заједнички апеловали на пољопривредне произвођаче, кориснике средстава за заштиту биља и пчеларе, како би се смањио ризик од тровања пчела.

„Неправилна употреба средстава за заштиту биља, поред опасности да доведе до тровања пчела, утиче и на опрашивање: услед лошег опрашивања, не само да опада принос, већ се и смањује квалитет плодова, па је и мање плодова прве класе у роду”, наводи се у апелу.

Потписници подсећају да Закон потпуно забрањује примену пестицида отровних за пчеле у току цветања, у било ком делу дана, тако да се пестициди који су отровни за пчеле не смеју примењивати ни увече, ни рано ујутру.

Управа и Савез пчеларских организација апелују на пољопривредне произвођаче, да, чак и када примењују средства за заштиту биља која су отровна за пчеле код културе која није у цвету, прво сузбију корове у воћњацима јер, како наводе, корови који су у фази цветања могу да буду посећени од стране пчела.

Посебно скрећу пажњу пољопривредним произвођачима да је, приликом третирања уљане репице и соје инсектицидима, забрањено примењивати оне који су отровни за пчеле у току цветања.

Проблем је и третирање комараца из ваздуха, упозоравају, јер се често поклапа са цветањем липе и других медоносних биљака које пчеле интензивно посећују.

О томе зашто су апели неопходни и како се пчелари „носе“ са овим проблемом, за наш портал говори Саша Чолак, председник Савеза пчеларских организација Војводине, дугогодишњи председник Удружења пчелара Војводине. Чолак се пчеларством бави 37 година.

– Проблем је у томе што се не контролише спровођење прописа приликом третирања пољопривредних култура инсектицидима – каже Чолак. – Раније пестициди нису били, у тој мери, отровни за пчеле, нити је било толико пољопривредне производње на великим површинама, па је и тровање пчела био спорадична појава и догађала се на микролокацијама.

Чолак је подсетио на два велика инцидента на подручју Кикинде – први који се догодио 2015. године, када је 3.509 кошница изгубило све излетнице због тровања, али су пчелиње заједнице ипак некако преживеле; други се догодио 2019, када је, како каже, било стравично тровање. Тада је потпуно уништено 1.668 кошница отровом „фипронил“ који је, у том тренутку, био седам година забрањен за употребу на пољопривредним културама у Србији. Све је пријављено Полицији, али починиоци никада нису пронађени.

– Са позиције члана Групације за пчеларство Привредне коморе Војводине, још пре неколико година поднео сам захтев за измену Кривичног законика Србије – да то не буде само кривично дело, него и да се процесуира по службеној дужности. Пчелари не могу и не треба појединачно да се боре са адвокатима великих корпорација. Ове године предлог је обновљен и сада је потребно да лобирамо да се закон измени – каже Чолак.

Да се проблем мора решавати системски јасно је јер, како каже Чолак, пчелари сваке сезоне, од марта до краја августа, брину да ли ће пчеле затећи живе.

ГОСНС донација Гимназија

Поводом обележавања 165 година постојања Гимназије „Душан Васиљев“, данас је овој школи стигао вредан поклон. Градски одбор Српске напредне странке донирао је ђацима, за школску библиотеку 200 књига.

Поклон је уручила председница ГО СНС, Станислава Хрњак.

– Велико ми је задовољство што смо у прилици да, на овако велики јубилеј, дарујемо Гимназију чији сам и ја била ђак. Гимназијалци су ових дана, у различитим програмима, представили своје знање, умеће и посвећеност. Зато нам је важно да им омогућимо да дођу до неких наслова који им, можда, до сада, нису били доступни. Уверена сам да ће и ђаци и професори оправдати важност ове образовне институције и њен свеукупни значај за наш град – рекла је Станислава Хрњак.

Градски одбор СНС континуирано спроводи акције поклањања књига грађанима.

– Договорили смо се да се наша акција, у току ових празничних дана, измести са Трга и да књиге сада поклонимо библиотеци у Гимназији. У питању су наслови широког дијапазона – од белетристике, стручних, научних дела, до књига издатих у Кикинди и оних на страним језицима. Такође смо поклонили комплетна дела Стевана Сремца и Иве Андрића. Увек мислимо на младе и желимо да остану у Кикинди и да нам се врате после школовања – додао је Срђан Сивчев, председник Савета за науку и технологију ГО СНС.

Мирјана Дражић, директорица Гимназије, захвалила је на поклонима.

– Ово је диван поклон за завршницу обележавања нашег јубилеја. Наши ученици радо користе школску библиотеку за припрему за наставу, али и за читање из задовољства.

Станислава Хрњак истакла је да акција поклањања књига траје већ годинама.

– Суграђани увек дивно реагују. У времену развоја технологије, сматрамо да је то веома важно. Људима нудимо различите наслове, свако може да изабере књигу коју жели и добија је бесплатно. Никада не губимо из вида да је писано штиво неопходно. У овом брзом темпу живота све мање стижемо да читамо. Зато се искрено надам да ће то бити мотивација да, не само гимназијалци, него и остали наши суграђани, прочитају нешто лепо.

Она је најавила да ће кикиндски СНС још једну акцију даривања књига на Градском тргу одржати већ наредних дана.

Дан школе Васа Стајић 3

Креативним радионицама, изложбама и спортским активностима, ученици и запослени у Основној школи „Васа Стајић“ у Мокрину данас су обележили значајан јубилеј – 65 година постојања и рада.

Прослави су, у име локалне самоуправе, присуствовали Валентина Мицковски, чланица Градског већа за културу и образовање и Богдан Тасовац, секретар Секретаријата за јавне службе, удружења грађана и верске службе.

– Ђаци су одлучили да Дан школе буде обојен креативношћу и љубављу. Пипремили су веома лепе активности. Мислим да је сарадња локалне самоуправе и Школе на завидном ноивоу. Ми у Граду бринемо о деци, сматрамо да је улагање у образовање и инвестирање у школску инфраструктуру веома важно, како би се побољшали услови за одржавање наставе – рекла је Валентина Мицковски честитајући Дан школе ђацима и свим запосленима.

Она је истакла да је, из буџета Града, ове године, само за основно образовање идвојено 220 милиона динара, што је за 40 милиона  више у односу на прошлу годину.

Прослава јубилеја Школе биће настављена вечерас, приредбом у сали Дома културе, од 19 сати. За родитеље, пријатеље и госте, наступиће ђаци, чланови КУД „Мокрин“ и полазници Основне музичке школе “Слободан Малбашки”.

Зграда ОШ „Васа Стајић“ изграђена је 1963. године. Има 12 учионица, осам кабинета, фискултурну салу, кухињу, трпезарију, библиотеку, информатичку и учионицу са видео-бимом, просторију за продужени боравак. Највећа је сеоска школа на територији Града.

error: Content is protected !!