Град

406517426_319350424359319_4952846493753930649_n

Захваљујући донацији коју је обезбедио градски Савет за безбедност саобраћаја, припадници Одељења Саобраћајне полиције добили су савремену опрему која ће допринети бољој безбедност саобраћаја на територији Полицијске управе Кикинда. Начелник Павле Рајков овом приликом истакао је одличну сарадњу са локалном самоуправом.

– Нова опрема ће допринети бржем и бољем раду на терену. Закључили смо да је на територији наше Полицијске управе најчешћи узрок саобраћајних незгода управо неприлагођена брзина и учинићемо све да до њих не дође. Тако ће приоритет Саобраћајне полиције у наредној години бити рад на успоравању саобраћаја – рекао је Рајков.

Средства за ову намену обезбеђују се тако што се од укупних наплаћаних казни за саобраћајне прекршаје на територији Града, 30 одсто враћа у буџет. Небојша Јованов, члан Градског већа навео је део опреме:

-Обезбеђен је лаптоп са софтвером за читање дигиталних тахографа, фолиметар за мерење затамњености фолије на ауто стаклима, колектори за дрога тестове, али и све оно што су нам запослени у Саобраћајној полицији сигнализирали да им је неопходно у свакодневном раду. Безбедност у саобраћају је и наш и њихов приоритет – прецизирао је Јованов.

Донирана опрема вредна је 725.000 динара.

 

405909144_1677304386440829_6940407057884326179_n

Запосленима у Сектору за ванредне ситуације, Одељењa за ванредне ситуације у Кикинди МУП-а Републике Србије додељена је информатичка, док је члановима Градског ватрогасног савеза уручена различита ватрогасна опрема чиме је завршен прекогранични ИПА пројекат „Romanian – Serbian Cross Border Risk Monitoring in case of Emergency Situations”, RORS 218.

Председник Градског ватрогасног савеза Ерне Талпаи захвалио је на донацији вредној  20.000 евра која ће помоћи  у ванредним ситуацијама.

-Формирали смо Јединицу цивилне заштите коју чини 22-је најобученијих добровољних ватрогасца са територије Града. Опрема која је стигла помоћи ће нам да на прави начин реагујемо у свим потенцијалним ванредним ситуацијама попут поплава, земљотреса, шумских пожара. Добили смо моторну тестеру за сечење бетона, изолационе апарате, специјална заштитна одела, чизме, шлемове, опасаче тако да можемо да помогнемо у свакој ситуацији. Ову опрему не би могли да приуштимо и сада ће наша јединица бити у потпуности спремна за реаговање – рекао је Талпаи.

Начелник Одељења за ванредне ситуације Зоран Будиша додао је да је веома важно што је локална самоуправа препознала потребе да се ово одељење информатички опреми.

-Опрема ће нам помоћи да боље повежемо јединице унутар одељења, али и Министарства унутрашњих послова. Стигло нам је више рачунара и монитора са пратећом опремом и модерним читачима картица. Добили смо и пројектор који ће нам послужити да анализирамо вежбе и догађаје како би реаговање ватрогасаца спасилаца било још ефикасније – казао је Будиша

Пројекат, који је трајао претходних 18 месеци, заједнички су реализовали жупанија Тимиш из Румуније, Кикинда и Зрењанин, подсетио је члан Градског већа Саша Танацков.

-Ово је један од сложенијих пројеката које смо реализовали како због броја партнера, тако и због бројних активности. Организовано је неколико тактичких вежби у Кикинди, Зрењанину и Румунији. Млади из Сајана имали прилику да на обуци у Румунији стекну нова знања, а средњошколци из суседне земље боравили су у Кикинди. Штампано је и упутство како реаговати у ванредним ситуацијама – истакао је Танацков.

Пројекат је омогућио куповину потребне опреме и камиона цистерне капацитета 600 литара која је вишенаменска и може да се користи  за пијаћу воду и као испомоћ ватрогасним јединицама у случају великих пожара, када је неопходно допуњавање ватрогасних камиона водом. Она је у ранијем периоду предата на коришћење ЈП „Кикинда“. Граду је овим пројектом припало око 155.000 евра и сав новац утрошен је на различиту опрему.

 

viber_image_2023-12-13_16-44-28-215

Симболичним полагањем камена темељца, важном догађају ком је присуствовао и Никола Лукач, градоначелник Кикинде, данас је званично почела изградња „Осмеха Војводине”.

Брза саобраћајница, од Бачког Брега до Српске Црње, под називом “Осмех Војводине” подразумева пут дужине 186 километара, који ће повезати Бачки Брег, односно гранични прелаз са Мађарском, Сомбор, Кулу, Врбас, Србобран, Нови и Стари Бечеј, Кикинду, Српску Црњу и Наково, односно границу са Румунијом.

Мађарски партнери ће радити ауто-пут ка Бачком Брегу, са мостом на Мохачу код Дунава, а румунски са своје стране аутопут ка Српској Црњи и то ће постати најбржа веза са Европом, што ће имати велики значај, како за Кикинду, Северни Банат, тако и за читав регион. Аутопут ће скратити дужину путовања за чак сат ипо, колико је сада потребно да би се прошло кроз пет насељених места, укупне дужине 35 километара.

Саобраћајница „Осмех Војводине“, која обилази ова места донеће бржи и безбеднији саобраћај, као и мању фреквентност возила кроз насељена места, што и јесте, поред безбедности, циљ овог великог пројекта. Такође, популарни „Смајли” значајно ће подићи инвестициони потенцијал овог дела земље.

406192195_1423243838593872_8475736645796529971_n

У Руском Селу, у удружењу „Торонтал” у недељу je отворено „медено“ село. Ово необично и слатко село направљено је од јестивих кућица које су ручно рађене. Ове године има их 35, а чак 20 су израдила деца уз помоћ  чланица удружења жена „Торонтал”. Ручно рађене кућице  су од медењака, настале су са пуно љубави, а свака представља реплику кућа и најважнијих објеката у самом селу. Тимеа Кором, председница удружења напомиње да је централно место у  „меденом“ селу заузела црква која је реплика сеоске, а ту је и објекат удружења.

На идеју да се израде кућице од медењака дошло се пре десетак година. У протеклих неколико придружили су се и остали мештани, тако да у изради кућа од медењака учествују сви. Деца из села показала су колико су маштовита, добро су се забавила и научила нешто ново.

На самом почетку било је пет, шест кућица, и сваке године има их све више, тако да „Торонтал“ има право село од медењака, рекао је Шандор Талпаи, председник удружења.

– У „Торонталу“ желимо да сачувамо обичаје и пренесемо их на млађе генерације. И ове године сваке недеље, до Божића, у кругу удружења палимо адвентске свеће. Прва свећа представља радост, друга веру, трећа наду и  четврта представља љубав – рекао је Талпаи.

Адвентску свечаност прати и пригодан програм који припремају предшколци и ђаци. Приређен је и божићни вашар на ком са новогодишњим украсима, икебанама и другим пригодним поклонима.

Медењаци по рецепту бака

Медењаци се праве по старом рецепту који су мештанке сачувале од својих бака.

-Поред брашна, јаја и шећера додајемо мед и зачин за медењаке. Још као деца сви смо пред Божић правили и украшавали медењаке и то је традиција коју и данас чувамо. Први дан се прави тесто, а следећег дана оно се развија и склапа се. Тесто је лепи уз помоћ беланца и шећера у праху, тако да је комплетна кућица јестива. Трећег дана кућица се украшава  – открила је Тимеа Кором.

 

VUCIC BOLNICA

Градоначелник Никола Лукач са великом чашћу, уручио је знак пажње председника Србије Александра Вучића радницима Порођајног одељења Опште болнице Кикинда и Геронтолошког центра. Већ неколико година председник државе пред сам крај  године запослене у здравственим и установама социјалне заштите дарује и на тај начин показује им колико је важан њихов свакодневни предан рад са пацијентима и најстаријима.

Овим скромним поклоном, председник Вучић се још једном захвалио радницима ових установа за њихову упорност и истрајност у очувању здравља, као и за бригу о најстаријима и најмлађим становницима нашег Града.

пут

Данас и сутра почеће изградња готово 300 километара саобраћајница – једне која ће повезати Београд, Зрењанин и Нови Сад, а затим и „Осмеха Војводине”, која ће кроз север Војводине повезати Бачки Брег и Српску Црњу, најавио је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић.

Весић је за ТВ Пинк рекао да већ данас почињу припремни радови за изградњу аутопута Београд – Зрењанин.

– Машине су већ на терену, данас почињемо изградњу, која је предвиђена уговором потписаним током посете председника Александра Вучића Кини. Почиње градња 105 километара, спојићемо Београд, Панчево, Зрењанин и Нови Сад и општине Опово, Ковачицу и Жабаљ – навео је Весић и додао да ће изградњом новог пута потпуно бити растерећен Зрењанински пут.

Од Београда до Зрењанина стизаће се за свега 35 до 40 минута, напоменуо је министар.

Додао је да је планирано да нови пут буде завршен за пет година, а извођач је кинеска компанија „Шангдонг”, која је већ ангажована у Србији.

– Мислим да можда можемо и раније да завршимо, али свакако овај пут је испуњење сна за Банат, додатна веза Баната и Београда, али и Новог Сада – нагласио је Весић.

Министар је најавио да сутра почиње изградња брзе саобраћајнице од Бачког Брега, на граници са Мађарском, до Српске Црње, на граници са Румунијом, која ће, у дужини од 186 километара, спојити и Сомбор, Врбас, Кулу, Србобран, Нови и Стари Бечеј и Кикинду.

– Мађарски партнери раде ауто-пут ка Бачком Брегу, са мостом на Мохачу код Дунава, а румунски са своје стране ауто-пут ка Српској Црњи и то ће постати најбржа њихова веза са Европом. Ово су велике вести за Војводину јер почињемо да градимо скоро 300 км ауто-путева, што је политика Александра Вучића – рекао је Весић.

 

 

 

Paketi saobracaj (2)

Ради повећања безбедности у саобраћају данас су свим ученицима првог разреда средњих школа у граду подељени пакети са светлоодбојним прслуцима и светлима за бицикле. Опрему је обезбедио локални Савет за безбедност у саобраћају, а иницијатива је потекла из Техничке школе у којој је започела расподела 495 пакета.

– Ученици првог разреда све више користе бицикле у доласку и одласку из школе и јако је важно да буду видљиви у саобраћају. Наша школа има 700 ђака, од тога 200 првака, имамо и саобраћајне смерове и негујемо културу понашања у саобраћају,. Oво je начин да буду још безбеднији, и они и други учесници у саобраћају – рекла је директорица Техничке школе, Миланка Халиловић, такође и чланица Савета за безбедност у саобраћају Града.

Додели пакета присуствовали су и Небојша Јованов, члан Градског већа за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације, Мирослав Дучић, начелник Севернобанатског управног округа и саобраћајни инспектор, Павле Поповић.

– Кроз активности Савета Град брине о безбедности младих и деце и свих грађана – рекао је Јованов. – Ове године урађено је много – постављени су брзински дисплеји у зони школа у Накову и у Кикинди, изграђен је саобраћајни полигон код СЦ „Језеро“, одржане су едукације за старије суграђане – учеснике у саобраћају. Додатно, урађен је елаборат по којем ће се мапирати „црне тачке“ у граду и биће постављен још један брзински дисплеј у зони школе. Крајем седмице уручићемо опрему Саобраћајној полицији, помажемо и Добровољно ватрогасно друштво и уручићемо опрему новоформираној Јединици цивилне заштите.

Савет за безбедност у саобраћају обезбедио је и бустер ауто-седишта за најмлађе која ће бити уручена такође крајем ове седмице јер је, како је наглашено, безбедност најмлађих у фокусу активности Града и Савета.

Suvaca Nasa kuca (4)

Први поклони почели су, већ традиционално уочи божићних и новогодишњих празника, да стижу у Центар за пружање услуга социјалне заштите. Чланице  Етно-грађанског друштва „Сувача“ прве су донеле пакетиће корисницима Дневног боравка.

– Ово је само једна у низу наших хуманитарних акција. Чланице су прикупиле новац и купиле 26 пакетића за кориснике Дневног боравка. Наша средства су скромна, али помажемо колико можемо. У „Нашу кућу“ долазимо сваке године и радујемо се овим сусретима – рекла је председница Друштва, Радојка Вујадинов.

Корисници и запослени у Центру често примају посете многих удружења, на обострано задовољство, каже в. д. директорица Центра, Николета Павлов.

– Наши корисници увек се радују дружењима и поклонима. И ми смо за гошће припремили поклоне које израђују корисници – каже Павлова и додаје да су за продају на базарима припремили и нови асортиман.

Зоран Савичић из Дневног боравка захвалио се на поклонима.

– Дуго смо чекали и драго нам је што стижу празници и поклони – каже Зоран. -Примамо све госте и Деда Мраза, колективно смо жељни Нове године и много се радујемо.

Зоранова другарица Светлана Калинов објаснила је који су нови производи који ће из Наше куће наредних седмица стићи на базаре.

– Однедавно штампамо цегере и шоље. И ја сам пробала да штампам и јако ми се свиђа. Позивам све грађане да дођу на наш штанд, да виде шта смо припремили и да купе нешто – рекла је Светлана.

Корисници Дневног боравка наредних дана ће, као и сваке године у ово време, дочекати многе госте и примити још пакетића од хуманих људи из града и околних места.

DOM UCENIKA 1 (1)

Дом ученика средњих школа „Никола Војводић“ један је од седам јавних објеката на територији АП Војводине на ком се обављају радови чији је циљ енергетска санација. Славко Којић, шеф Службе техничког одржавања истиче да је пре две године добијен позив од Покрајинске владе да Дом ученика буде део Сајма енергетске ефикасности.

-Том приликом били су представници 94 објекта, а од тог броја одабрано је седам за енергетску санацију. Средствима  Министарство енергетике и саобраћаја финансирана је израда енергетског пасоша и елабората. Ми смо у енергетском Е разреду, а након санације објекта бићемо енергетски разред Ц, чиме ће бити знатно мањи губици енергије – појаснио је Којић.

Радови на Дому ученика обухватају фасаду, односно изолацију читаве зграде, замену алуминијумских прозора и постављање термо глава на радијаторима.

-Постојећи алуминијумски прозори су у лошем стању, покривили су се и не дихтују добро тако да се мењају са ПВЦ прозорима. Постављањем термометра на радијаторима уштедећемо на грејање с обзиром на то да се поједине просторије користе више, а друге мање и сада ћемо моћи да регулишемо температуру у њима. Инвестиција је вредна 110, 4 милиона динара, а финансира је Европска банка за развој преко Покрајинске владе – сазнајемо од нашег саговорника.

Извођач радова је „Архиком“ из Новог Сада и очекује се да ће комплетан посао бити завршен до краја године. Замена столарије је на самом крају, санација фасаде је на половини, а термо вентили су сви замењени. Дом ученика простире се око 4.500 метара квадратних и има 196 места.

-Са стицањем новог енергетског пасоша имаћемо мање рачуне за грејање односно гас, а и рачуни за струју ће бити мањи током периода када је потребна клима у објекту. И за наше кориснике ово је значајно јер ће имати пуно боље услове лети ће им бити хладније, а зими топлије – каже Којић.

Дом ученика „Никола Војводић“ има 120 корисника од чега је 100 ученика и 20 студената. Кикиндски објекат је најбољи интернат у нашој земљи и са овим ће бити још бољи. У претходним годинама урађене су плочице на терасама, хидроизолација у купатилима, оспособљен је соларни систем за загревање текуће воде, конкурисано је и занављање нове  опреме у кухињи.

-Имамо израђен пројекат за топлотне пумпе које ће решити хлађење по собама. Прва фаза која је обухватила електро инсталацију је урађена, а у наредне три фазе неопходни су машински радови и поставка топлотних пумпи на сва три спрата. Ово би омогућило хлађење објекта током лета јер је свега неколико соба климатизовано. Исто тако у прелазном периоду могли би да се грејемо на ове пумпе. Ова инвестиција вредна је 30 милиона динара – напоменуо је Славко Којић.

Из покрајинског буџета енергетска санација ради се на објектима укупне површине 11.500 квадратних метара. За реализацију овог пројекта из буџета Владе Војводине обезбеђено је  укупно 354 милиона динара, док ће 1,5 милијарди динара бити обезбеђено из донације и кредита Европске банке за обнову и развој. У наредној години овим пројектом биће  обухваћено још 60 објеката.

deda Mraz

Малишанима из града и села Кикинде јавио се Деда Мраз и поручио им да су остала само три дана да му пошаљу писмо са новогодишњим жељама.

Кутија жеља биће у Чаробној кућици на Тргу испред Градске куће до среде, 13. децембра ујутро, када ће Деда Мраз доћи да је преузме, како би на време могао да припреми пакетиће за децу која су му писала.

Градски Деда Мраз донеће пакетиће деци од једне до 10 година која му пошаљу писмо. У писму треба да буде новогодишња жеља, име и презиме родитеља/старатеља и адреса.

error: Content is protected !!