Град

406517426_319350424359319_4952846493753930649_n

Zahvaljujući donaciji koju je obezbedio gradski Savet za bezbednost saobraćaja, pripadnici Odeljenja Saobraćajne policije dobili su savremenu opremu koja će doprineti boljoj bezbednost saobraćaja na teritoriji Policijske uprave Kikinda. Načelnik Pavle Rajkov ovom prilikom istakao je odličnu saradnju sa lokalnom samoupravom.

– Nova oprema će doprineti bržem i boljem radu na terenu. Zaključili smo da je na teritoriji naše Policijske uprave najčešći uzrok saobraćajnih nezgoda upravo neprilagođena brzina i učinićemo sve da do njih ne dođe. Tako će prioritet Saobraćajne policije u narednoj godini biti rad na usporavanju saobraćaja – rekao je Rajkov.

Sredstva za ovu namenu obezbeđuju se tako što se od ukupnih naplaćanih kazni za saobraćajne prekršaje na teritoriji Grada, 30 odsto vraća u budžet. Nebojša Jovanov, član Gradskog veća naveo je deo opreme:

-Obezbeđen je laptop sa softverom za čitanje digitalnih tahografa, folimetar za merenje zatamnjenosti folije na auto staklima, kolektori za droga testove, ali i sve ono što su nam zaposleni u Saobraćajnoj policiji signalizirali da im je neophodno u svakodnevnom radu. Bezbednost u saobraćaju je i naš i njihov prioritet – precizirao je Jovanov.

Donirana oprema vredna je 725.000 dinara.

 

405909144_1677304386440829_6940407057884326179_n

Zaposlenima u Sektoru za vanredne situacije, Odeljenja za vanredne situacije u Kikindi MUP-a Republike Srbije dodeljena je informatička, dok je članovima Gradskog vatrogasnog saveza uručena različita vatrogasna oprema čime je završen prekogranični IPA projekat „Romanian – Serbian Cross Border Risk Monitoring in case of Emergency Situations”, RORS 218.

Predsednik Gradskog vatrogasnog saveza Erne Talpai zahvalio je na donaciji vrednoj  20.000 evra koja će pomoći  u vanrednim situacijama.

-Formirali smo Jedinicu civilne zaštite koju čini 22-je najobučenijih dobrovoljnih vatrogasca sa teritorije Grada. Oprema koja je stigla pomoći će nam da na pravi način reagujemo u svim potencijalnim vanrednim situacijama poput poplava, zemljotresa, šumskih požara. Dobili smo motornu testeru za sečenje betona, izolacione aparate, specijalna zaštitna odela, čizme, šlemove, opasače tako da možemo da pomognemo u svakoj situaciji. Ovu opremu ne bi mogli da priuštimo i sada će naša jedinica biti u potpunosti spremna za reagovanje – rekao je Talpai.

Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Zoran Budiša dodao je da je veoma važno što je lokalna samouprava prepoznala potrebe da se ovo odeljenje informatički opremi.

-Oprema će nam pomoći da bolje povežemo jedinice unutar odeljenja, ali i Ministarstva unutrašnjih poslova. Stiglo nam je više računara i monitora sa pratećom opremom i modernim čitačima kartica. Dobili smo i projektor koji će nam poslužiti da analiziramo vežbe i događaje kako bi reagovanje vatrogasaca spasilaca bilo još efikasnije – kazao je Budiša

Projekat, koji je trajao prethodnih 18 meseci, zajednički su realizovali županija Timiš iz Rumunije, Kikinda i Zrenjanin, podsetio je član Gradskog veća Saša Tanackov.

-Ovo je jedan od složenijih projekata koje smo realizovali kako zbog broja partnera, tako i zbog brojnih aktivnosti. Organizovano je nekoliko taktičkih vežbi u Kikindi, Zrenjaninu i Rumuniji. Mladi iz Sajana imali priliku da na obuci u Rumuniji steknu nova znanja, a srednjoškolci iz susedne zemlje boravili su u Kikindi. Štampano je i uputstvo kako reagovati u vanrednim situacijama – istakao je Tanackov.

Projekat je omogućio kupovinu potrebne opreme i kamiona cisterne kapaciteta 600 litara koja je višenamenska i može da se koristi  za pijaću vodu i kao ispomoć vatrogasnim jedinicama u slučaju velikih požara, kada je neophodno dopunjavanje vatrogasnih kamiona vodom. Ona je u ranijem periodu predata na korišćenje JP „Kikinda“. Gradu je ovim projektom pripalo oko 155.000 evra i sav novac utrošen je na različitu opremu.

 

viber_image_2023-12-13_16-44-28-215

Simboličnim polaganjem kamena temeljca, važnom događaju kom je prisustvovao i Nikola Lukač, gradonačelnik Kikinde, danas je zvanično počela izgradnja „Osmeha Vojvodine”.

Brza saobraćajnica, od Bačkog Brega do Srpske Crnje, pod nazivom “Osmeh Vojvodine” podrazumeva put dužine 186 kilometara, koji će povezati Bački Breg, odnosno granični prelaz sa Mađarskom, Sombor, Kulu, Vrbas, Srbobran, Novi i Stari Bečej, Kikindu, Srpsku Crnju i Nakovo, odnosno granicu sa Rumunijom.

Mađarski partneri će raditi auto-put ka Bačkom Bregu, sa mostom na Mohaču kod Dunava, a rumunski sa svoje strane autoput ka Srpskoj Crnji i to će postati najbrža veza sa Evropom, što će imati veliki značaj, kako za Kikindu, Severni Banat, tako i za čitav region. Autoput će skratiti dužinu putovanja za čak sat ipo, koliko je sada potrebno da bi se prošlo kroz pet naseljenih mesta, ukupne dužine 35 kilometara.

Saobraćajnica „Osmeh Vojvodine“, koja obilazi ova mesta doneće brži i bezbedniji saobraćaj, kao i manju frekventnost vozila kroz naseljena mesta, što i jeste, pored bezbednosti, cilj ovog velikog projekta. Takođe, popularni „Smajli” značajno će podići investicioni potencijal ovog dela zemlje.

406192195_1423243838593872_8475736645796529971_n

U Ruskom Selu, u udruženju „Torontal” u nedelju je otvoreno „medeno“ selo. Ovo neobično i slatko selo napravljeno je od jestivih kućica koje su ručno rađene. Ove godine ima ih 35, a čak 20 su izradila deca uz pomoć  članica udruženja žena „Torontal”. Ručno rađene kućice  su od medenjaka, nastale su sa puno ljubavi, a svaka predstavlja repliku kuća i najvažnijih objekata u samom selu. Timea Korom, predsednica udruženja napominje da je centralno mesto u  „medenom“ selu zauzela crkva koja je replika seoske, a tu je i objekat udruženja.

Na ideju da se izrade kućice od medenjaka došlo se pre desetak godina. U proteklih nekoliko pridružili su se i ostali meštani, tako da u izradi kuća od medenjaka učestvuju svi. Deca iz sela pokazala su koliko su maštovita, dobro su se zabavila i naučila nešto novo.

Na samom početku bilo je pet, šest kućica, i svake godine ima ih sve više, tako da „Torontal“ ima pravo selo od medenjaka, rekao je Šandor Talpai, predsednik udruženja.

– U „Torontalu“ želimo da sačuvamo običaje i prenesemo ih na mlađe generacije. I ove godine svake nedelje, do Božića, u krugu udruženja palimo adventske sveće. Prva sveća predstavlja radost, druga veru, treća nadu i  četvrta predstavlja ljubav – rekao je Talpai.

Adventsku svečanost prati i prigodan program koji pripremaju predškolci i đaci. Priređen je i božićni vašar na kom sa novogodišnjim ukrasima, ikebanama i drugim prigodnim poklonima.

Medenjaci po receptu baka

Medenjaci se prave po starom receptu koji su meštanke sačuvale od svojih baka.

-Pored brašna, jaja i šećera dodajemo med i začin za medenjake. Još kao deca svi smo pred Božić pravili i ukrašavali medenjake i to je tradicija koju i danas čuvamo. Prvi dan se pravi testo, a sledećeg dana ono se razvija i sklapa se. Testo je lepi uz pomoć belanca i šećera u prahu, tako da je kompletna kućica jestiva. Trećeg dana kućica se ukrašava  – otkrila je Timea Korom.

 

VUCIC BOLNICA

Gradonačelnik Nikola Lukač sa velikom čašću, uručio je znak pažnje predsednika Srbije Aleksandra Vučića radnicima Porođajnog odeljenja Opšte bolnice Kikinda i Gerontološkog centra. Već nekoliko godina predsednik države pred sam kraj  godine zaposlene u zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite daruje i na taj način pokazuje im koliko je važan njihov svakodnevni predan rad sa pacijentima i najstarijima.

Ovim skromnim poklonom, predsednik Vučić se još jednom zahvalio radnicima ovih ustanova za njihovu upornost i istrajnost u očuvanju zdravlja, kao i za brigu o najstarijima i najmlađim stanovnicima našeg Grada.

put

Danas i sutra počeće izgradnja gotovo 300 kilometara saobraćajnica – jedne koja će povezati Beograd, Zrenjanin i Novi Sad, a zatim i „Osmeha Vojvodine”, koja će kroz sever Vojvodine povezati Bački Breg i Srpsku Crnju, najavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

Vesić je za TV Pink rekao da već danas počinju pripremni radovi za izgradnju autoputa Beograd – Zrenjanin.

– Mašine su već na terenu, danas počinjemo izgradnju, koja je predviđena ugovorom potpisanim tokom posete predsednika Aleksandra Vučića Kini. Počinje gradnja 105 kilometara, spojićemo Beograd, Pančevo, Zrenjanin i Novi Sad i opštine Opovo, Kovačicu i Žabalj – naveo je Vesić i dodao da će izgradnjom novog puta potpuno biti rasterećen Zrenjaninski put.

Od Beograda do Zrenjanina stizaće se za svega 35 do 40 minuta, napomenuo je ministar.

Dodao je da je planirano da novi put bude završen za pet godina, a izvođač je kineska kompanija „Šangdong”, koja je već angažovana u Srbiji.

– Mislim da možda možemo i ranije da završimo, ali svakako ovaj put je ispunjenje sna za Banat, dodatna veza Banata i Beograda, ali i Novog Sada – naglasio je Vesić.

Ministar je najavio da sutra počinje izgradnja brze saobraćajnice od Bačkog Brega, na granici sa Mađarskom, do Srpske Crnje, na granici sa Rumunijom, koja će, u dužini od 186 kilometara, spojiti i Sombor, Vrbas, Kulu, Srbobran, Novi i Stari Bečej i Kikindu.

– Mađarski partneri rade auto-put ka Bačkom Bregu, sa mostom na Mohaču kod Dunava, a rumunski sa svoje strane auto-put ka Srpskoj Crnji i to će postati najbrža njihova veza sa Evropom. Ovo su velike vesti za Vojvodinu jer počinjemo da gradimo skoro 300 km auto-puteva, što je politika Aleksandra Vučića – rekao je Vesić.

 

 

 

Paketi saobracaj (2)

Radi povećanja bezbednosti u saobraćaju danas su svim učenicima prvog razreda srednjih škola u gradu podeljeni paketi sa svetloodbojnim prslucima i svetlima za bicikle. Opremu je obezbedio lokalni Savet za bezbednost u saobraćaju, a inicijativa je potekla iz Tehničke škole u kojoj je započela raspodela 495 paketa.

– Učenici prvog razreda sve više koriste bicikle u dolasku i odlasku iz škole i jako je važno da budu vidljivi u saobraćaju. Naša škola ima 700 đaka, od toga 200 prvaka, imamo i saobraćajne smerove i negujemo kulturu ponašanja u saobraćaju,. Ovo je način da budu još bezbedniji, i oni i drugi učesnici u saobraćaju – rekla je direktorica Tehničke škole, Milanka Halilović, takođe i članica Saveta za bezbednost u saobraćaju Grada.

Dodeli paketa prisustvovali su i Nebojša Jovanov, član Gradskog veća za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije, Miroslav Dučić, načelnik Severnobanatskog upravnog okruga i saobraćajni inspektor, Pavle Popović.

– Kroz aktivnosti Saveta Grad brine o bezbednosti mladih i dece i svih građana – rekao je Jovanov. – Ove godine urađeno je mnogo – postavljeni su brzinski displeji u zoni škola u Nakovu i u Kikindi, izgrađen je saobraćajni poligon kod SC „Jezero“, održane su edukacije za starije sugrađane – učesnike u saobraćaju. Dodatno, urađen je elaborat po kojem će se mapirati „crne tačke“ u gradu i biće postavljen još jedan brzinski displej u zoni škole. Krajem sedmice uručićemo opremu Saobraćajnoj policiji, pomažemo i Dobrovoljno vatrogasno društvo i uručićemo opremu novoformiranoj Jedinici civilne zaštite.

Savet za bezbednost u saobraćaju obezbedio je i buster auto-sedišta za najmlađe koja će biti uručena takođe krajem ove sedmice jer je, kako je naglašeno, bezbednost najmlađih u fokusu aktivnosti Grada i Saveta.

Suvaca Nasa kuca (4)

Prvi pokloni počeli su, već tradicionalno uoči božićnih i novogodišnjih praznika, da stižu u Centar za pružanje usluga socijalne zaštite. Članice  Etno-građanskog društva „Suvača“ prve su donele paketiće korisnicima Dnevnog boravka.

– Ovo je samo jedna u nizu naših humanitarnih akcija. Članice su prikupile novac i kupile 26 paketića za korisnike Dnevnog boravka. Naša sredstva su skromna, ali pomažemo koliko možemo. U „Našu kuću“ dolazimo svake godine i radujemo se ovim susretima – rekla je predsednica Društva, Radojka Vujadinov.

Korisnici i zaposleni u Centru često primaju posete mnogih udruženja, na obostrano zadovoljstvo, kaže v. d. direktorica Centra, Nikoleta Pavlov.

– Naši korisnici uvek se raduju druženjima i poklonima. I mi smo za gošće pripremili poklone koje izrađuju korisnici – kaže Pavlova i dodaje da su za prodaju na bazarima pripremili i novi asortiman.

Zoran Savičić iz Dnevnog boravka zahvalio se na poklonima.

– Dugo smo čekali i drago nam je što stižu praznici i pokloni – kaže Zoran. -Primamo sve goste i Deda Mraza, kolektivno smo željni Nove godine i mnogo se radujemo.

Zoranova drugarica Svetlana Kalinov objasnila je koji su novi proizvodi koji će iz Naše kuće narednih sedmica stići na bazare.

– Odnedavno štampamo cegere i šolje. I ja sam probala da štampam i jako mi se sviđa. Pozivam sve građane da dođu na naš štand, da vide šta smo pripremili i da kupe nešto – rekla je Svetlana.

Korisnici Dnevnog boravka narednih dana će, kao i svake godine u ovo vreme, dočekati mnoge goste i primiti još paketića od humanih ljudi iz grada i okolnih mesta.

DOM UCENIKA 1 (1)

Dom učenika srednjih škola „Nikola Vojvodić“ jedan je od sedam javnih objekata na teritoriji AP Vojvodine na kom se obavljaju radovi čiji je cilj energetska sanacija. Slavko Kojić, šef Službe tehničkog održavanja ističe da je pre dve godine dobijen poziv od Pokrajinske vlade da Dom učenika bude deo Sajma energetske efikasnosti.

-Tom prilikom bili su predstavnici 94 objekta, a od tog broja odabrano je sedam za energetsku sanaciju. Sredstvima  Ministarstvo energetike i saobraćaja finansirana je izrada energetskog pasoša i elaborata. Mi smo u energetskom E razredu, a nakon sanacije objekta bićemo energetski razred C, čime će biti znatno manji gubici energije – pojasnio je Kojić.

Radovi na Domu učenika obuhvataju fasadu, odnosno izolaciju čitave zgrade, zamenu aluminijumskih prozora i postavljanje termo glava na radijatorima.

-Postojeći aluminijumski prozori su u lošem stanju, pokrivili su se i ne dihtuju dobro tako da se menjaju sa PVC prozorima. Postavljanjem termometra na radijatorima uštedećemo na grejanje s obzirom na to da se pojedine prostorije koriste više, a druge manje i sada ćemo moći da regulišemo temperaturu u njima. Investicija je vredna 110, 4 miliona dinara, a finansira je Evropska banka za razvoj preko Pokrajinske vlade – saznajemo od našeg sagovornika.

Izvođač radova je „Arhikom“ iz Novog Sada i očekuje se da će kompletan posao biti završen do kraja godine. Zamena stolarije je na samom kraju, sanacija fasade je na polovini, a termo ventili su svi zamenjeni. Dom učenika prostire se oko 4.500 metara kvadratnih i ima 196 mesta.

-Sa sticanjem novog energetskog pasoša imaćemo manje račune za grejanje odnosno gas, a i računi za struju će biti manji tokom perioda kada je potrebna klima u objektu. I za naše korisnike ovo je značajno jer će imati puno bolje uslove leti će im biti hladnije, a zimi toplije – kaže Kojić.

Dom učenika „Nikola Vojvodić“ ima 120 korisnika od čega je 100 učenika i 20 studenata. Kikindski objekat je najbolji internat u našoj zemlji i sa ovim će biti još bolji. U prethodnim godinama urađene su pločice na terasama, hidroizolacija u kupatilima, osposobljen je solarni sistem za zagrevanje tekuće vode, konkurisano je i zanavljanje nove  opreme u kuhinji.

-Imamo izrađen projekat za toplotne pumpe koje će rešiti hlađenje po sobama. Prva faza koja je obuhvatila elektro instalaciju je urađena, a u naredne tri faze neophodni su mašinski radovi i postavka toplotnih pumpi na sva tri sprata. Ovo bi omogućilo hlađenje objekta tokom leta jer je svega nekoliko soba klimatizovano. Isto tako u prelaznom periodu mogli bi da se grejemo na ove pumpe. Ova investicija vredna je 30 miliona dinara – napomenuo je Slavko Kojić.

Iz pokrajinskog budžeta energetska sanacija radi se na objektima ukupne površine 11.500 kvadratnih metara. Za realizaciju ovog projekta iz budžeta Vlade Vojvodine obezbeđeno je  ukupno 354 miliona dinara, dok će 1,5 milijardi dinara biti obezbeđeno iz donacije i kredita Evropske banke za obnovu i razvoj. U narednoj godini ovim projektom biće  obuhvaćeno još 60 objekata.

deda Mraz

Mališanima iz grada i sela Kikinde javio se Deda Mraz i poručio im da su ostala samo tri dana da mu pošalju pismo sa novogodišnjim željama.

Kutija želja biće u Čarobnoj kućici na Trgu ispred Gradske kuće do srede, 13. decembra ujutro, kada će Deda Mraz doći da je preuzme, kako bi na vreme mogao da pripremi paketiće za decu koja su mu pisala.

Gradski Deda Mraz doneće paketiće deci od jedne do 10 godina koja mu pošalju pismo. U pismu treba da bude novogodišnja želja, ime i prezime roditelja/staratelja i adresa.

error: Content is protected !!