Град

Клизалисте (16)

Своје клизалиште, Ледено језеро, од данас имају и Кикинђани. Налази се између отворених базена и Старог језера, и већ је донео много радости. Више стотина малишана са родитељима и бакама и декама посетило је програм под називом „Зимска бајка“, односно Децембарски базар. На свечном отварању наступили су чланови бубњарске секције Студија „Маус“.

– Знали смо да ће бити велика заинтересованост, али посета превазилази наша очекивања. Управо зато смо и покренули овај пројекат, због осмеха наших најмлађих суграђана – рекао је Дејан Пудар, директор Спортског центра „Језеро“ којем припада ново клизалиште са правим ледом.

Нови садржај у граду остварен је у сарадњи са Туристичком организацијом и под покровитељством Града.

– После много година поново имамо клизалиште и мислим да смо обрадовали не само Кикинђане, него и грађане околних самоуправа, а наши произвођачи имају још једну прилику да понуде своје производе. Потрудићемо се да ово постане традиција и да сваке зиме, бар месец дана, имамо отворено клизалиште – рекао је градоначелник Никола Лукач који је са сарадницима обишао Базар и разговарао са суграђанима.

До сада су малишани из Кикинде који су за то имали прилику, одлазили на клизање у веће центре и зато је кикиндска „Зимска бајка“ садржај који је препознат као потреба, рекла је Јасмина Миланков, в. д. директорица Туристичке организације.

– На овај начин подржавамо и наше мале произвођаче. Данашњи догађај нам је и тест да видимо да ли ћемо и убудуће организовати Базар и највероватније је да ће то бити сваке суботе. Одличан је одзив и драго ми је што смо, пре свега младима, пружили нешто ново – додала је Миланкова.

Трогодишњи Стефан каже да му се све свиђа. Мама Ивана додаје да је лепо што је град понудио нове садржаје.

Светлана и Драган Татомир су довели своје синове, Михајла, Ивана и Алексу.

– Ово је предивно, управо оно што је требало нашем граду – каже мама Светлана. Тата додаје да ће доћи поново када буде мања гужва, како би се сви заједно опробали на леду.

Дечаци Виктор и Александар дошли су са мамом и татом, Иваном и Силвестером Пап.

– Тек смо стигли, али свиђа ми се што су све лепо окитили – каже Александар. – Доћи ћемо поново.

– Јако је лепа идеја, ми смо били у Новом Саду и ово је слично ономе што смо тамо видели. Мислим да је пун погодак. Ми живимо у комшилуку и драго ми је што је оживео овај крај – рекла је мама Ивана.Новогодишњи украси, Деда Мраз и пано за фотографисање на „Леденом језеру“ обрадовали су малишане, а многи су успели да дођу и до клизаљки које су се данас изнајмљивање бесплатно, па је на леду било деце свих узраста.Клизалиште ће бити отворено сваког дана, од 16 до 21 сата, а викендом од 16 до 22. Цена изнајмљивања клизаљки биће 150 динара, колико кошта и сат клизања. Општи утисак је да је зима у Кикинди од данас још лепша и да ће јој се посебно радовати деца.

Прво српско певацко (5)

Међународни фестивал хорске музике, четврти „Мелодианум“, вечерас је отворен извођењем духовне музике. Под куполом Храма светих Козме и Дамјана, концерт је одржало Панчевачко српско црквено певачко друштво, најстарије певачко друштво у Србији, које ове године обележава 185 година рада.

– Овде је прекрасна акустика и домаћини су дивни. Спремили смо мало лакши репертоар, управо зато што смо на прагу Божића. Много тога је посвећено Богородици, певамо делове из литургије и из вечерње службе, четири различите „Богородице дјево“ – Арва Перта, Косте Манојловића, Митрополита Илариона и Сергеја Рахмањинова, а завршавамо са две духовне народне песме – рекла је Вера Царина, диригенткиња Друштва.

Концерту је присуствовала бројна публика, свештенство, старешина Храма, протојереј Бобан Петровић и, у име локалне самоуправе, заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски.

Марко Марковљев, директор Културног центра, организатора „Мелодианума“, поздравио је госте и отворио Фестивал.

– Фестивал је, из године у годину све већи. Више није такмичарски јер сматрамо да треба само сви заједно само да уживамо у музици јер она мења све, чини нас људима и испуњава душу. Надам се да ћемо имати још много лепих догађаја на „Мелодиануму“ – казао је Марковљев.

Сутра (субота, 9. децембар), од 15 сати, у свечаној сали Музеја, предавање на тему „Јединственост људског гласа“ одржаће др ум Агота Виткаи Кучера, професор на Академији уметности у Новом Саду.

На истом месту, од 18 сати, почеће концерт чак шест хорова: Хор Основне музичке школе „Петар Коњовић” из Београда, хор Првог певачког друштва из Шапца, хор „Арс воцалис“ из Београда, Хор Саборне цркве Свети Георгије из Новог Сада, хор „Зима” из Бара и домаћини, хор „Аттендите” из Кикинде.

Орлиц2

Кандидат листе „Александар Вучић- Србија не сме да стане” др Владимир Орлић посетио је данас Градски одбор Српске напредне странке у Кикинди. Орлића су дочекали Станислава Хрњак, председница Градског одбора, Никола Лукач, потпредседник као и велики број чланова странке.

– Потребна нам је убедљива победа, као што је то поручио  председник Србије Александар Вучић. Припадати нашој странци и бити део политике која нам је донела историјске промене је ствар за понос. Ништа од тога не било могуће да није наших људи који воле Србију и који су већ показали својим великим срцем да за њих ништа није тешко – поручио је Орлић на састанку са чланством у Кикинди.

 

 

Ненасловљени дизајн (21)

Корисници даљинског грејања у центру града добили су летке које потписује Опозиција Кикинде, и у којима оптужује ЈП Топлана за, наводно, најскупље грејање у Војводини.

Кикиндској Топлани спочитавају „лоше руковођење и нестручан кадар”. те да је „у октобру грејање радило три дана, а наплаћена је пуна цена”. Летком се грађани позивају да 17. децембра „казне напредњаке” на изборима.

Међутим, суграђани који су прочитали летак, тешко могу да се не сете како је то данашња опозиција, а некадашња власт водила ово градско јавно предузеће. Право и директно у пословни суноврат.

На то подсећа и директор Топлане Душан Марјановић.

– Тадашња власт, сада опозиција, ту „Топлану“ је до 2012. године довела на корак до пропасти, направивши дуг у износу од преко 300.000.000,00 динара када је била и блокирана (од стране ЈП “СРБИЈАГАС“), док је у току готово сваке грејне сезоне, за време руковођења од стране „стручних људи”, број хаварија био преко 40.

Прошле године, у току целе грејне сезоне, било је свега 4 хаварије, док од почетка ове грејне сезоне, није била НИЈЕДНА. За истих тих једанаест година, од када је води напредњачко руководство, ЈП „ТОПЛАНА“ Кикинда је измирила милионске дугове, наслеђене од руководства из редова претходне власти. Поред тога, само у последњих шест година инвестирано је из сопствених средстава и уз подршку града Кикинде 150.000.000,00 динара што је скоро 50 % вреловодне мреже, старе преко 40 година, која је била готово неупотребљива- подсећа Марјановић и додаје:

– Руководство сада, успева редовно да плаћа своје обавезе према ЈП“СРБИЈАГАС“ и ЕПС АД од којих набавља енергенте.

Заборављена је чињеница да је кикиндска Топлана једина пре две године смањила цену грејања за у просеку 10 % , усклађивање цена врши се по методологији коју је прописало министарство, а усклађује се са тржишном ценом гаса и струје које су знатно ниже од цена на светској берзи, због субвенционисања цене од стране ДРЖАВЕ РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ! Октобра месеца било је 17 грејних дана, сходно усклађивању са спољашњим температурама, како је прописано градском Одлуком, а што је кроз аналитику лако проверљиво и доказиво, те је и само фактурисање било у складу са истим.

Дошли смо у ситуацију да нам придике држе „ОНИ“ који су били „ЕКСПЕРТИ“ за блокиране рачуне и више милионске дугове, они који су себи споменик „УСПЕШНОГ“ руковођења подигли у самом центру Кикинде-Хотел „НАРВИК“ СВИ ВИДЕ!- закључио је директор „Топлане”. 

 

405963181_363598302829033_3093757177110573266_н

Победници квиза „Моја Кикинда, откријмо где живимо“ су ученици Економско трговинске школе. Екипу у саставу Анђела Шкорић, капитен, Сретен Ракин, Немања Јездимировић и Сања Милеуснић за такмичење је припремала професорица географије Марија Мишковић.

-Срећни смо што смо победили, поносни смо што представљамо школу и сигурна сам да ћемо и наредних година бити учесници. За квиз смо се припремали два месеца и сви смо се, пре свега, добро забавили, а потом и научили пуно тога о нашем граду – рекла је Анђела Шкорић.

Друго место заузели су основци школе „Свети Сава“, трећи су били ђаци из „Жарка Зрењанина“, а четврти ученици ОШ „Васа Стајић“ из Мокрина.

Екипе, али и сам квиз, подржао је градоначелник Никола Лукач који им је честитао на освојеном пласману и уручио вредне награде.

 

-Највише треба да волите свој град и своју државу, као и да поштујете  и волите своју породицу, учитеље, наставнике и професоре који вам помажу да стичете нова знања са којим ћете једног дана заменити нас у одлучивању и руковођењу. Важно је упознати се са средином у којој живимо јер ћемо је више волети и ценити. Кикинда је град добрих људи, мултинационална и мултикултурална средина у ком сви живимо у миру и за мене је најлепши град на свету – истакао је градоначелник Лукач.

Квиз и књигу осмислио је професор географије Мирослав Грујић.

-Похвалио бих све екипе које су учествовале у овогодишњем серијалу јер су показали изузетно знање. Ово је други пут да је екипа из средње школе победник што показује и да су основци показали да познају свој град. Победници из Економско-трговинске школе заслужено су освојили прво место – рекао је Грујић.

Организатор деветог циклуса квиза је Канцеларије за младе, а ове године учествовали су ученици 15 основних и средњих школа, напоменула је Дуња Чешић, координаторка Канцеларије за младе.

– Квиз је забавни начин да деца и млади стекну знања о свом граду, о историји, знаменитостима, култури, традицији, манифестацијама и свему што Кикинду чини посебном – додала је Дуња Ћешић.

Свака школа која је учествовала освојила је климу. Сви учесници финала добили су ваучере у износу од 10.000, 5.000 и 2.000 динара.

Постоји много прича, митова и легенди о томе зашто су Банаћане Лале? У каквој су вези цвет лала и становници Баната?

Или је, ипак, у питању нешто друго пошто је лала и реч турског порекла и значи домаћин, газда?

Занимљиву причу открива нам Славица Гајић, кустос- етнолог Народног музеја Кикинда. 

Погледајте.

Овај пројекат је суфинансиран из буџета Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

 

406240083_1362234734393702_3190876075747967575_н

Чланови удружења винара и виноградара „Шасла“ из Иђоша учествовали су на такмичењу младих вина  „Чурушка ноћ младог вина“. Укупно 45 винара пријавило је 77 узорака у категоријама црвених, белих и розе вина. Од осам узорака које су доставили Иђошани добили су исто толико медаља.

-Осим медаља припао нам је и пехар за црвено вино нашег члана Ђуре Мартинова који је освојио и златну медаљу, а друго злато припало је Ивану Ђорђеву. Два сребра додељена су вину удружења, а једно Роберту Бодо чије вино је добило и бронзану медаљу. Са преостале две бронзе награђени су винарија „Радивојац“ и Милосав Николин – сазнајемо од Бранислава Бројчина из „Шасле“.

Недавно је у удружењу организована дегустација младих вина којој је присуствовао енолог Горан Аџић. Ово је била прилика да се млада вина пробају и да се од стручњака добију савети за даљу производњу.

-Општи утисак је да су вина овогодишњег рода изузетног квалитета. Ниједно вино није имало изражене мане, а винари су добили смернице шта треба да ураде у наредном периоду како би квалитет био још бољи – сазнајемо од нашег саговорника.

Винари су завршили претакање вина. До завршетка такмичења у фебруару, које се традиционално организује у Иђошу, вина се неће дирати. По завршетку такмичења, које ће се  организовати 24 пут на дан Светог Трифуна, преточе се још једном и тако остају до лета.

 

 

403632063_882469366515782_357221877936448078_н

Ученици Основне школе „Жарко Зрењанин“, заједно са својим млађим другарима из вртића „Мики“ и „Мендо“, фолклорном школицом АДЗНМ „Гусле“, ритмичким тачкама и наступима глумачке и секције ритмичке гимнастике, богатим програмом прославили су 68. рођендан. На бини Народног позоришта смењивале су се пажљиво увежбане тачке, а ђаке су подржали родитељи, баке, деке, запослени у школи, али и представници Града Никола Лукач, градоначелник и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Прослава у Народном позоришту је наша традиција и драго ми је што се после 2019. године поново враћамо оваквом начину обележавања Дана школе. Уз велику подршку локалне самоуправе школа сваке године добија све боље услове за рад. Ове године 6,5 милиона Покрајински секретаријат за спорт уложио је у реконструкцију спортског терена поред школе који је сада један од најмодернијих у нашој околини, замењен је део столарије и овај посао се наставља, а учиниоце су опремљене видео бимовима, лап топовима, интернетом, а замењено је и комплетно осветљење у објекту – напоменуо је директор ОШ „Жарко Зрењанин“ Тихомир Фаркаш.

Обраћајући се окупљенима  градоначелник Лукач истакао је:

-„Жарко Зрењанин“ једна је од најбољих школа захваљујући садашњим запосленима, али и пензионерима који су у ранијем периоду чинили да ова образовна установа буде на понос генерацијама ђака који су је похађали. Ово је највећа школа на територији Града, а све ученике наставници и учитељи уче да буду добри људи и подстичу да буду креативни. Локална самоуправа је ту да подржи сву децу и школе и да заједнички учинимо да град и наша Србија буду још боље место за живот – казао је Никола Лукач.

Дан школе честитала је и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Рођендан је обележен на достојанствен начин. Свакој школи значајна је подршка родитеља, наставника и читаве заједнице, а ова школа може да се поноси што је то постигла – додала је Валентина Мицковски.

Ову школу похађа 530 ученика.

болница улаз

Четворочлана породица из Кикинде смештена је у Општу болницу услед тровања гасом. Како сазнајемо отац Б. К. (44), мајка А. К. (35) и двоје деце од 15 и три године, око 10 сати и 30 минута стигли су на Пријемно одељење Болнице. Након прегледа који је обавио дежурни анестезиолог отац је, у свесном стању, смештен на Интензивну негу ради даљег лечења и збрињавања. Мајка и деца, са лакшим симптомима, задржани су на Дечијем одељењу ради даљег праћења и лечења.

Према изјави мајке до тровања гасом дошло је услед квара на кућној инсталацији.

У Полицијској управи потврђено нам је да је у току увиђај у кући породице у улици Лазе Костића и да ће истрага показати шта је узрок тровања. О догађају је обавештено и Основно јавно тужилаштво.

Куце у селима (3)

Да се у селу лепше одраста и мирније живи, Милан Врањеш је одувек знао. Ипак, у једном периоду живота, када је у Кикинди, као свршени трговац, добио посао у струци, преселио се из родног Банатског Великог Села у град. После неколико  година, решио је да се врати у родитељску кућу у селу – својим најближима, друговима и колегама са фолклора којим се бави 18 година у КУД „Марија Бурсаћ“ у којем је, од пре неколико година и кореограф.

Управо у то време овај тридесетчетворогодишњак сазнао је за конкурс Министарства за бригу о селу за доделу новца за куповину сеоске куће са окућницом. Најновији конкурс је, осим младих брачних парова, самохраних родитеља и младих пољопривредника, први пут био доступан и самцима, што је Милан тада и био. Али, не задуго. У време када је почео да припрема конкурсну документацију, преко фолклора је у Санаду упознао Душанку и формирали су породицу. Наредног месеца они ће се уселити у свој нови дом.

– Више волим село, здравија је средина и за децу и за одрасле. Већи део живота провео сам овде, а удаљени смо само 6-7 км до града. У међувремену сам упознао своју жену и нашли смо кућу која нам одговара. Два месеца смо чекали позив из Министарства и пре три недеље смо у Београду потписали уговор. Одмах затим кућа је и преписана, променили смо адресу и ускоро се усељавамо – прича Милан.

Кућа коју су Душанка и Милан одабрали има два објекта на пет ари плаца. Милан каже да је новији део од 104 квадрата изграђен шездесетих година и да је био одмах усељив.

– Било је више заинтересованих, али мене власници знају од рођења и одлучили су да ја имам приоритет – каже Милан. – Кућа је, такође, у делу села које се зове Хуберт, ту су ми и родитељи, на два минута. Презадовољан сам и био сам сигуран да ћу успети да добијем новац од Министарства, мада су ми говорили супротно и да ми треба веза. Ја никога нисам позвао, никакву везу нисам тражио, само сам све урадио по прописима и добио сам кућу. Презадовољан сам.

Ово нису једине лепе вести. Најлепше је Милан добио неколико месеци раније, када је сазнао да ће постати отац. Девојчицу, која ће се, мама је тако одлучила, звати Лана, очекују почетком јануара. До тада, Милан је решио да још мало уреди њихов нови дом.

– У току су мањи радови, поставио сам изолацију и уређујем кућу. Очекујем да ћемо се уселити у децембру, може Лана и да порани – закључује Милан и додаје да је супруга запослена у Јавном комуналном предузећу у Чоки, али да ни то неће бити проблем јер су велики посао већ урадили – биће своји на своме.

Програм доделе бесповратних средстава одобрила је Влада ради мотивисања становништва да остане на селу и подстицања младих да се врате на село путем решавања њиховог стамбеног питања. Овим се постиже повећање броја сеоског становништва, смањење просечне старости становника и побољшање опште демографске структуре у селима што доводи до покретања и раста привредних активности на селу, наводи председник Градског парламента, Младен Богдан.

– Ове године је интересовање за конкурс, на територији Града, изразило близу сто подносилаца захтева. Локална самоуправа је, на основу рада Комисије за утврђивање испуњености услова за учешће на јавном конкурсу, сачинила близу 60 пријава и исто толико записника и процена које су подносиоци предали на конкурс, заједно са изјавама власника кућа који су код Јавног бележника прихватили учешће на овом конкурсу – објашњава Богдан. – Циљ локалне самоуправе је да, заједно са Владом Републике Србије, ради на томе да се оживе села, да се млади подстакну да остану у местима у којима станују, као и да из града дођу на село да живе. Улагања у месне заједнице на селима су већа него икада и услови живота на селу много су бољи него у претходном периоду.

Основни услови који су важили и у претходним годинама су да подносиоци немају навршених 45 година живота и да немају на свом имену уписану непокретност у последњих пет година, што се не односи на поседовање пољопривредног земљишта које се налази ван грађевинског рејона. Куће која су предмет прометовања путем конкурса морају да испуњавају основне услове за живот и не могу прелазити процењену вредност већу од 1,2 милиона динара, а након купопродаје је забрањено њено отуђење у наредних десет година.

Пријављивање на конкурс трајало је од марта до 1. новембра. По најновијем конкурсу до сада је, на територији града Кикинде, одобрено и реализовано 19 уговора за куповину сеоских кућа са окућницом. Подносиоци су добили средства за куће уједначено по свим кикиндским селима. Куће су добили: осам младих брачних парова и невенчаних партнера, четири појединца и седморо самохраних родитеља.

Иако је конкурс затворен 1. новембра, ово није и крај за оне који су конкурисали јер се очекује да ће, са ресорним министарством, до краја буџетске године бити потписано још уговора.

Што се Врањеша тиче, они се већ радују усељењу и поносни су што су, још пре њеног рођења, малој Лани омогућили да расте на мирном и безбедном месту.

error: Content is protected !!