Град

sajam

Град Кикинда на свом штанду представиће 15. произвођача на Етно сајму хране и пића који се на Београдском сајму одржава од данас (четвртак) до недеље, 3. децембра. Ово је први пут да учествује толико газдинстава са територије Града, а уједно је и прилика да се представе у оквиру 49. Међународног сајма хране пића и опреме. Ово је други пут да наша локална самоуправа учествује на овој манифестацији и у договору са пољопривредницима, који су показали велико интересовање да буду део сајма, Град им је изашао у сусрет. Поред хране, пића и производа сви који посете штанд биће у прилици да се упознају и са туристичком понудом коју Кикинда нуди.

 

Сајам етно хране и пића, највећа смотра произвођача традиционалних прехрамбених производа у Србији и региону Југоисточне Европе. Биће више од 300 излагача, а осим промоције и продаје на мало, циљ је склапање послова и договора са купцима – ресторанима, хотелима, трговинским ланцима и извозницима, проналажење потенцијалних инвеститора у производњу, као и заштита традиционалних производа и рецептура, побољшање културе исхране и здравља становништва, очување традиције и националног идентитета.

398446316_885711146065903_1268830440388590176_n (2)

У Покрајинској влади ознаку „Најбоље из Војводине“ добило 13 корисника као потврду квалитета у категоријама производа, програма, услуга, манифестација и старих заната. Међу њима су и суграђанке Мирна Рацков, опанчарка и Сандра Станковић, иконописац.

Честитајући добитницима, председник Покрајинске владе Игор Мировић изразио је уверење да сертификати неће бити само признање, већ и подстицај за нове идеје и нове пословне и креативне подухвате.

-Наш заједнички циљ је да, пре свега, подстакнемо предузећа у власништву домаћих привредника. Међу добитницима су данас са нама људи који су развијали своје компаније, занате, своје производе, садржаје, услуге и тиме развијали читаво наше друштво и Војводину, а тиме и целу Србију – нагласио је Мировић.

Мирна Рацков једина је жена опанчарка у Србији и власница је занатске радње „Маца папучарица”. Бави се израдом опанака и обуће за фолклор.

 

-Признање је још једна потврда да сам на правом путу и да је квалитетан рад вреднован и цењен. Уједно је и обавеза да задржим садашње стандарде и унапредим их. „Маца папучарица“ отворена је пре 14 година и до сада сам израдила велики број опанака. Сарађујем са културно-уметничким друштвима у нашој земљи, региону, али и у Европи. Правим више од 40 модела опанака, а значајно је и то што је стари занат, попут мог, опстао упркос савременом начину привређивања и савременом животу – истакла је Мирна Рацков.

Иконописац Сандра Станковић ради канонске иконе уз благослов Српске православне цркве и носилац је сертификата старих заната. Њене иконе део су многих домова и цркава.

 

-Свако признање значајно је јер је то корак више у напретку мог пословања. Уједно је и мотивација да будем још боља и дам свој максимум у послу којим се бавим. Поред тога што је вреднован мој досадашњи рад, знак „Најбоље из Војводине“ је и обавеза јер сматрам да га треба оправдати квалитетом и трудом и у наредном периоду. Добар је осећај бити у реду оних који су понели и заслужили ово признање – казала је Сандра Станковић.

У оквиру конкурса који је расписао Покрајински секретаријат за привреду и туризам за ову годину, за право на коришћење ознаке „Најбоље из Војводине“ стигло је 50 захтева.

 

 

.

vulkanizerska drama plakat

Корисници услуге Дневни боравак Центра за пружање услуга социјалне заштите добили су вредно помагало које ће им олакшати приступ објектима без прилаза за инвалиде. На конкурсу Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова опредељен им је новац за куповину „гусеничара“ за инвалидска колица.

Захваљујући томе корисници ће сутра (четвртак, 30. децембар) одиграти своју представу „Вулканизерска драма“ у Културном центру.

Припремањем и извођењем представа подижемо свест свест у друштву о особама са инвалидитетом, боримо се против стереотипа и предрасуда које владају о њиховим могућностима, и обезбеђујемо њихову већу видљивост у локалној заједници, наводе у Центру.

У свечаној сали Културног центра представа почиње у 18 сати, улазак је бесплатан.

SECKANJEW.00_25_41_23.Still431

У Дечијем диспанзеру у протеклих седам дана прегледано је 1.646 пацијената што је више од 200 деце дневно. Од тога првих прегледа је 944, а превентивних 152. Актулелне су респираторне инфекције и обољења слична грипу, док грип, за сада није изолован, каже педијатар др Драгана Грујић, начелница Дечијег и Школског диспанзера.

-Респираторне и гастроинтестиналне инфекције актуелне су за ово доба године. Праћене су високом температуром, упорним кашљем, а има пацијената код којих долази до упале ушију и плућа – истакла је др Грујић.

Дневно се обави велики број прегледа и због тога се дуже чека да се дође на ред.

-Апелујем на родитеље да буду стрпљиви. Сви педијатри раде, међутим пуно је оболелих, па се ствара гужва. Родитељ дете треба да доведе на преглед када процени да је неопходно. Уколико је опште стање детета лоше треба да га доведу на преглед – прецизирала је наша саговорница.

 

Maja Gojkovic (2)

Потпредседница Владе и министарка културе Маја Гојковић, вечерас се у Кикинди срела са представницама удружења жена са територије читавог града. Чајанка са дружењем уприличена је у Ресторану „Страјнић“.

– Велико ми је задовољство да потпуно неформално причамо о томе какав је живот у Кикинди и како живе жене у околним местима. Овде су жене свих старосних доби и углавном добро функционишу јер су организоване у удружења која се баве очувањем културног наслеђа крајева из којих су дошле оне саме или  њихови преци. Баве се гастрономијом на стари војвођански начин по рецептима њихових мајки и бака – рекла је министарка Гојковић која је и чланица Координационог тела Владе за родну равноправност. – Имала сам прилику да разговарам са младом девојком, пореклом из Башаида, чији су родитељи отишли у Немачку. Сада и она тамо ради у великој фирми која се бави гастрономијом, али су већ купили кућу у Башаиду и сређују је. На моје питање да ли планирају да се врате, она је потврдо одговорила и рекла да мисли да Србија иде у добром правцу и да ће млади људи имати шансу да започну неки посао и да наставе свој живот овде.

Сусрету су, у име локалне самоуправе, присуствовали, градоначелник Никола Лукач, заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланица Градског већа задужена за културу и образовање, Валентина Мицковски. Добродошлицу и захвалност за све што је министарка, у сарадњи са локалном самоуправом учинила за наш град, изразио је градоначелник Лукач.

– Жене су носиоци и породице и комплетног друштва јер су одговорније, темељније, марљивије и нама мушкарцима дају мудрост да доносимо квалитетније и боље одлуке. Хвала министарки јер је данас дошла да са нама подели енергију коју заједнички креирамо ка бољој будућности у нашој Кикинди, Војводини и Србији. Знамо колика је борба Владе и нашег председника Вучића да подигнемо нашу Србију и сигуран сам да ћемо у наредном периоду, озбиљним радом, пројектима уз помоћ жена каква је Маја, али и уз вашу подршку овде на локалу, побеђивати и правити још боље резултате – казао је Лукач.

Потпредседница владе и министарка Гојковић изразила је задовољство сарадњом Министарства и Града.

– Драго ми је да имамо дивну сарадњу. У последњих неколико година Министарство је у инфраструктуру у Кикинди уложило 130 милиона динара. Имамо потпуно нову галерију Народног музеја, сада се ради Културни центар, фасада и кров се реновирају и убеђена сам да ћемо, врло брзо, моћи да отворимо и тај адаптирани објекат. То су велика програмска улагања Министарства културе и очекујем нове пројекте на конкурсу „Градови у фокусу“ и наставак сарадње између Министарства и Града Кикинде – истакла је гошћа.

Жене су стуб нашег друштва, озбиљно и промишљено доносе одлуке и убеђена сам да ће све оне изаћи 17. децембра на изборе, да ће гласати за будућност својих породица и да ће сигурно, непогрешиво изабрати листу „Александар Вучић – Србија не сме да стане“, закључила је министарка Гојковић.

sednica 1

За четвртак, 30. новембар, председник Скупштине Града Младен Богдан заказао је 33. седницу градског парламента. Пред одборницима ће се наћи 28. тачака дневног реда међу којима су: одлука о допуни оснивачког акта ЈП „Кикинда“, као и усвајање извештаја о пословању за прошлу годину: Центра за социјални рад, Центра за пружање услуга социјалне заштите, Геронтолошког центра и Црвеног крста.

Разматраће се и одлуке о: утврђивању просечних цена квадратног метра одговарајућих непокретности на територији Града за утврђивање пореза на имовину за 2024. годину, о изменама одлуке о тарифи накнаде за коришћење јавне површине, о усвајању Локалног антикорупцијског плана Града Кикинде за период од 2023. до 2026. године, о покретању поступка за реализацију пројекта јавно-приватног партнерства  ради  обављања послова комуналне делатности: дезинфекције, дезинсекције, дератизације и осталих сродних услуга  попут сузбијања комараца, крпеља, глодара и амброзије на јавним површинама Града Кикинде. Решења о именовању  и разрешењу чланова одбора у установама чији је оснивач локална самоуправа, такође су на дневном реду.

 

Roditeljstvo 1

Како бити добар родитељ, зашто је важно разговарати о дилемама и разменити искуства, како да родитељи буду сигурни да су поступци и начин васпитања подржавајући за дете, неке су од тема које је, на предавању „Изазови родитељства“, одржаном синоћ у Високој школи струковних студија за образовање васпитача (ВШССОВ), обрадила професорица ове школе, мр спец. Дијана Копуновић Торма, психолог и психотерапеут са тродеценијским искуством рада у предшколској установи.

Подразумева се да родитељи све знају, непријатно им је да питају јер брину да ће неко помислити да су лоши родитељи. Међутим, рођењем детета рађају се и родитељи и требају да буду отворени да уче шта је најбоље за њихово дете, каже професорка.

– Увек ми је био циљ да оснажим маме и тате јер је чињеница да се ми не рађамо као родитељи. То је јако важна и одговорна улога, а нико нас не припрема за њу. Зато је веома важно разговарати, питати, и мислим да су они који су отворени за разговор о томе, управо родитељи који показују да им је важно како функционише њихова породица. Сигурна сам да сваки родитељ ради само оно што мисли да је најбоље за његово дете, али то не значи да је то за дете заиста најбоље. Некада нисмо свесни тога, тако да је моје предавање било, у највећој мери, о заблудама које постоје – објашњава Дијана Копуновић Торма.

Она наводи да је једна од заблуда „Нека ужива док је мали, нарадиће се у животу“, када се све дозвољава детету, што је грешка јер занемарујемо значај раног развоја који је веома важан за развој многих функција. Осим тога, шаљемо поруку да то дете ништа не зна и не уме. Последице могу бити да оно постане несигурно или да постане „мали газда“.

– Још једна заблуда је негирање постојања сваког проблема – каже професорка. – То је опет грешка јер дете треба да научи да се суочава са проблемима. Смисао успешног родитеља није да има дете без проблема него да му покаже, да га оспособи како да их самостално решава. Заблуда је и да дете увек мора да буде успешно. То су претерани захтеви родитеља који сматрају да је дечији успех потврда њиховог успешног родитељства што, наравно, није тачно, јер на тај начин притискамо своје дете и не дозвољавамо му да буде дете, него мора да буде најбољи. Ово може да изазове различите последице, могу да се појаве многи психолошки проблеми када дете не успе да буду најбоље и почиње да лаже. Такође, може да дође до повлачења у себе и до одустајања.

Грешка је и став да дете мора да има све, када родитељи мисле да је обезбеђивање материјалне добробити детету право родитељство. Или да дете мора увек да буде срећно што, заправо, доводи до негирања дететових осећања.

– Свако дете има право да има сва осећања јер то има своју сврху и смисао и ако презаштићујемо дете, можемо да учинимо доста лоших ствари, дете може да почне да се повлачи из друштвене комуникације, да постане неприлагођено, да има нижи ниво саосећања. За њега је збуњујуће када кажете да је све супер и скрећете пажњу на нешто друго. Деци треба помоћ да се носе са својим осећањима, треба им дати прилику и подршку и научити их како да конструктивно решавају ситуације које су извор непријатности – наводи професорка и оцењује да је у нашем друштву занемарена подршка родитељима.

На родитељским састанцима у вртићима и школама обрађују се теме које су важне, подсећа, али многи родитељи им чак и не присуствују.

– Битно је допрети до родитеља, да освесте колико је то важна ствар и да оставља трагове на цео живот њиховог детета, а онда ће већ и институције почети да раде. И ово предавање је показало колико су родитељи заинтересовани, веома мали број њих је дошао, али то је на свакоме да процени шта му је важно, да ли је важније доћи и послушати нешто овако или остати и погледати неку ТВ серију – закључује проф. Дијана Копуновић Торма.

Предавање у ВШССОВ одржано је у сусрет јубилеју Школе који ће бити обележен у априлу.

keselj bvs

Државни секретар у Министарству спорта Марко Кешељ, са градоначелником Николом Лукачем и његовим сарадницима, присуствовао је тренингу фудбалских клубова „Делија“ из Мокрина и „Козара“ из Банатског Великог Села. Овом приликом истакао је да Министарство спорта Републике Србије препознаје и мање средине као и да су сви спортски клубови подједнако важни.

-Драго ми је што сам упознао ову дивну децу и хвала свима на изузетном гостопримству. Министарство спорта на територији целе Србије организује акцију којом желимо да покажемо да не постоје велики и мали спортски клубови. Важно нам је свако дете и за његов развој важно је да омогућимо да свако може да се бави спортом. Акцију ћемо наставити и у наредном периоду јер желимо да свако дете у Србији има што боље услове за бављење спортом. Овом приликом уручили смо клубовима лопте и спортску опрему  са жељом да је што пре потроше. То ће значити да су вредно радили и тренирали, а Министарство и локалне самоуправе су ту да брину о њиховом развоју и да им обезбедимо нову опрему и још боље услове – рекао је Кешељ.

Градоначелник Лукач додао је да се наставља обилазак  свих такозваних малих  фудбалских клубова који раде на територији Града.

-Хвала Марку Кешељу на донацији, али и на томе што је свим малишанима указао на важност бављења спортом. Свима нам пуно значи када нас посети врхунски спортиста који је бранио боје Србије. То што се брине о клубовима значи свој деци која проводе време тренирајући, али и тренерима. Опрема која је донирана биће мотив више деци да се посвете тренинзима и буду још бољи. Сигуран сам да је разговор са прослављеним кошаркашем у некоме од деце пробудио жељу да  буде врхунски спортиста. Локална самоуправа, републички и покрајински органи раде на томе да услови за бављење спортом буду за све исти, али и доступни. На нама је да промовишемо здраве стилове живота и да децу од малих ногу привучемо да се баве спортом – прецизирао је Никола Лукач.

Предаји опреме присуствовали су чланови Градског већа Небојша Јованов и Драган Пецарски, као и чланови савета обе месне заједнице. У име деце на донацији су захвалили Даријан Симић, председник ФК „Делија“ и Никола Никић, председник ФК „Козара“.

-Ово је значајна донација за наш клуб. За нас је ово велики дан јер је требало за оволики број деце обезбедити спортску опрему. Сада смо у потпуности опремљени за пролећни део првенства, а лопте и реквизити пуно ће значити за одржавање тренинга и бољи рад са децом. Можемо да се похвалимо да имамо 90 деце која тренирају у оквиру млађе и старије школице фудбала, имамо млађе пионире, кадете и сениорску екипу. Имамо више од 130 активних играча – навео је Симић.

Никић је додао да је опрема дошла у прави час.

-У нашем клубу имамо 60 деце и сви они су добили спортску опрему. Велика нам је част што су нас посетили Марко Кешељ и градоначелник Лукач и малишане мотивисали да још више раде и буду још бољи на терену. Опрема нам је значајна ставка и пуно нам значи ова донација – напоменуо је Никола Никић.

Спортску опрему и лопте  недавно су добили и остали фудбалски клубови на територији Града.

 

 

 

 

Jesenja sadnja (5)

Последња овогодишња, јесења садња, у току је у граду и околини, сазнајемо од Мирославе Наранчић, секретарке Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој.

– Актуелна је садња ветрозаштитног појаса Мокрин – Млака са 4.400 садница пољског јасена у дужини од осам километара и то у две фазе: шест километара од Мокрина до Падеја и два километра на деоници Млака – Мокрин. За овај посао средства смо добили на конкурсу Министарства за заштиту животне средине – укупно 8.541.000 динара уложили су Министарство и Град – каже Наранчићева и најављује садњу десете, последње, школске шуме у Башаиду.

Садња школских шума започета је 2014 средствима Града, заснивањем засада код ОШ „Жарко Зрењанин“ у Кикинди и до данас су ђаци у свим селима добили своју шуму коју сами одржавају и негују. Садњом у Башаиду биће заокружен циклус и завршен пројекат школских шума.

Такође, у јесењој садњи биће попуњени улични дрвореди у Првом рејону, у улицама Николе Пашића, Браће Лаковић, Николе Тесле и у Југовићевој, биће уређен крак од „Ловца“ према новој фабрици „Банини“, као и игралиште у Партизанској улици ободним зеленилом.

Мирослава Наранчић истиче да је Секретаријат морао, трећи пут да, са 800 садница пирамидалних храстова попуњава ветрозаштитни појас на Бочарском путу због несавесних корисника пољопривредног земљишта који га стално уништавају.

Укупно је, у јесењу садњу, рачунајући и средства по конкурсу Министарства, уложено око девет милиона динара. Садња се наставља у јануару, средствима локалне самоуправе за 2024. годину, кажу у Секретаријату.

 

saobracajna policija 3

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима су две особе задобиле лакше телесне повреде. Настала је материјална штета у износу од 70 хиљада динара. Саобраћајне незгоде су се догодиле због: радње возилом и неприлагођене брзине.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 26 учесника у саобраћају и издато је 76 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 11 возача, од чега је шесторо задржано у трајању до 12 сати јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,2 промила, односно, имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривенa су 24 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 39 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 94 осталих прекршаја.

error: Content is protected !!