Град

ДОМ ЗДРАВЉА

Дом здравља 2018. године добио је акредитацију и од тада сваке године установу обилазе чланови Агенције за акредитацију. Контролне посете су важне како би се утврдило да ли се ради по прописаним стандардима и које евентуалне недостатке треба уклонити, сазнајемо од директорице др Биљане Марковић.

-Недавно смо имали четврту контролну посету, а у закључку који нам је стигао ових дана стоји да тимови, руководство и сви запослени успешно примењују све законом прописане стандарде. Акредитација је заправо процес , а чланови комисије прате квалитет нашег рада   и процењују колико су квалитетне наше услуге према пацијентима. Пошто су оцене добре и осећај је леп за све нас који радимо у Дому здравља и трудимо се да суграђанима пружимо најбољу могућу здравствену негу – истакла је др Марковић.

Дом здравља акредитацију је добио на седам година и сви запослени су у обавези да испуњавају прописане стандарде.

-Потребно је да радимо квалитетно и да не заостајемо за новим стандардима и процедурама. Решење које нам је стигло потврдило је оно што су нам чланови комисије приликом провере рекли, а то је добар општи утисак о раду наше установе , као и чињеница да смо сви заједно допринели унапређењу акредитационих стандарда, што је и наша обавеза – додала је наша саговорница.

Комисија сагледава целокупну ситуацију од кадрова, преко простора у ком се налазе амбуланте, до тога колико се сви укључују у то да се побољша здравствена заштита.

-Од саме акредитације, до данас имали смо пуно изазова, првенствено ту мислим на пандемију корона вирусом. Ту је и константан проблем са кадровима јер немамо младих лекара, а старији одлазе у заслужену пензију. То није проблем само кикиндског, него малтене свих домова здравља у мањим местима у нашој земљи – напоменула је др Биљана Марковић.

Конкурс за пријем нових лекара константно је отворен, а тренутно су  на специјализацији четири лекара из опште медицине, две докторке из педијатрије, једна докторка из стоматологије и додељена је још једна.

Диспанзер за жене у новом простору

Диспанзер за жене из садашње зграде коју дели са Медицином рада биће пресељен у некадашњи Антитуберкулозни диспанзер болеснике. Пројектна документација је завршена и очекивања су да ће и радови почети како би се простор адаптирао за потребе гинекологије. У прво време Диспанзер за жене имаће две амбуланте за прегледе, и по једну за ултразвучни преглед и цитологију. Биће места и за чекаоницу, картотеку и све остало што је неопходно.

Совембар ликовни конкурс (1)

Радионице, такмичења у знању, изложбе, предавања, део су едукативне манифестације „Совембар“ Туристичке организације Града која траје већ 11 година. Ове године, четврти пут, у сарадњи са Центром за стручно усавршавање, организован је и ликовни конкурс за малишане у вртићима, на тему „Сова ушара – редован гост нашег града“.

Да су деци сове веома занимљиве и радо их цртају, показује и податак да је на конкурс стигло чак 211 ликовних радова.

– Одушевљени смо радовима и дечијом маштом која је невероватна. Сваке године нам стижу друкчији радови и драго нам је што се одазвала већина вртића – каже Гордана Трнић из Центра за стручно усавршавање.

Додела награда најбољима уприличена је вечерас, у Народној библиотеци „Јован Поповић“. Хол је био испуњен младим уметницима, али неки од њих били су помало и забринути.

– Ми смо у вртићу одлучили да цртамо сове и лепу награду сам добила, зато сам срећна. Али сове никад да дођу – поверила нам се петогодишња Мина Вуксановић.

Мина је међу лауреатима које је одабрао жири у којем су радиле академик Мирјана Којић и Маријана Мирков из Туристичке организације.

– Конкурс је један сегмент „Совембра“ који организујемо заједно са малишанима управо у месецу у којем су наше сове ушаре одлучиле да Кикинда постане највећа престоница сова на свету. Стигло је много изузетних радова и поново нам је било тешко да одлучимо које да наградимо. Доделили смо десет појединачних признања и три похвале за колекције радова – рекла је Маријана Мирков.

За појединачне радове, награђени су: Тадија Малогајски из вртића „Бамби“, Уна Рацков из вртића „Плави чуперак“, Сташа Бубуљ, Стефан Стајић, Јакша Јовановић и Митра Периз из вртића „Колибри“, Алексеј Станаћев, вртић „Пчелица“, Марсел Калањош из ОШ „6. октобар“, Милош Шугић из „Микија“, Мирна Божић из вртића „Ластавица из Банатског Великог Села. За колекције радова похваљени су васпитачи: Тијана Палатинуш и Тијана Француски из „Колибрија“, Драгослав Танацков и Мирјана Станишић из вртића „Мики“ и Јасмина Демић из вртића „Пчелица“.

Најуспешнији малишани добили су материјал за сликање и цртање, слаткише и књиге „Буквар вештина и врлина“ које је поклонила ауторка, наша суграђанка Десанка Ристић. Пре доделе награда своје едукативне, тематске, „тихе књиге“ представиле су Снежана Милићев и Снежана Будимир.

У наставку програма „Совембра“ за петак је заказана прва „Сова патрола“. Бројање сова на градском тргу трајаће од 10.30 до 12 сати, када ће, у сали „Партизана“, почети финале квиза „Шта знамо о совама“ за основце. Такође у „Партизану“ биће, од 10 до 16 сати, постављена изложба ликовних радова основаца и средњошколаца.

Од 13 сати, у Културном центру, књигу “Птице Србије и Европе – водич за распознавање” представиће Милан Ружић, главни уредник књиге и директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.

401066412_3261829994115153_4100463251669275014_н

Председник Привредне коморе француске регије Вал Доаз и заменик председника Привредне коморе Париза Пјер Кишли и председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић боравили су у радној посети нашем Граду приликом које су се састали са градоначелником Николом Лукачем, његовим сарадницима, представницима компанија „Ле Белиер“, „Мекафор” и Регионалне привредне коморе. Овом приликом представљени су привредни потенцијали Кикинде.

-Драго ми је што сам у Кикинди за коју ме вежу и родбинске везе. Сарадња Привредне коморе Војводине и Вал Доаза  започета је пре пет година и корак по корак напредујемо ка што бољем повезивању компанија из две земље. Пољопривреда је примарна овом делу Баната и у Вал Доазу имамо велике пројекте који се односе на ову привредну грану.  Ово је моја прва посета вашем Граду и након што сагледам све потенцијале које имате потрудићу се да анимирам компаније из Француске. Градоначелника Лукача позвао сам да нас посети и да још више продубимо сарадњу – рекао је Кишли.

Представници Вал Доаза велики су пријатељи Србије и жеља им је да се што више приближе нашим привредницима, додао је Бошко Вучуревић.

-Сигуран сам да ћемо у будућности пуно сарађивати. У центру Вал Доаза је највећи аеродрум у Европи Шарл де Гол, тако да је највећи део привреде везан за авио индустрију. Кикинда има традицију аутомобилске индустрије што може бити добра веза. Овакве посете стварају добар привредни амбијент – напоменуо је Вучуревић

У Кикинди послују две француске компаније „Мекафор“ и „Ле Белијер“ којима је градска управа одличан партнер, рекао је градоначелник Никола Лукач.

-Представили смо наше потенцијале, добру сарадњу са „Мекафором“ и „Ле Белијером“ који послују у нашој средини, као и спремност да помогнемо свим инвеститорима који дођу у наш град. Кикинда има дугу традицију у аутомобилској индустрији, али и у другим браншама и то је определило делегацију из Француске да нас посети. У „Мекафору“ се већ производе делови за авио индустрију и сигуран сам да ће наш гост из Француске представити нашу средину као добро место за улагање и инвестирање. Сигуран сам да ће пуно допринети и изградња брзе саобраћајнице, али и близина Европској унији – прецизирао је Лукач.

За првих десет месеци из Војводине је извежено добара вредних око осам милијарди евра за Француску. У односу на исти период прошле године то је раст од четири процената.

Зелени квиз (2)

“Зелени квиз – покажи свету како чуваш планету” намењен ученицима петог и шестог разред данас је, у Културном центру, имао своје треће издање. Ради унапређења односа младих према заштити животне средине и одрживом развоју организује га Покрет горана у сарадњи са ВШССОВ и Канцеларијом за младе, и уз подршку Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој Града.

Највише знања данас су показали ученици Основне школе „Ђура Јакшић“. Други су били ђаци из Школе „Свети Сава“, а трећепласирана је екипа ОШ „Миливој Оморац“ из Иђоша“.

Мирослава Наранчић, секретарка Секретаријата за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој подсетила је да је еколошка едукација и буђење еколошке свести дуготрајан процес.

– Веома је важно упознати природу, научити на који начин треба да је штитимо и зато Секретаријат подржава сваки вид едукације и сарадњу са удружењима и покретима – рекла је Наранчићева.

За учешће у квизу ове године пријавиле су се, поред првопласираних, и школе:  школе: „Васа Стајић“ из Мокрина, „Мора Карољ“ из Сајана, „Први октобар“ из Башаида и „Фејеш Клара“. Пријављивање је било добровољно, тако да честитке припадају свима који су уложили труд да се посвете екологији у ваннаставним активностима.

– Циљ је ширење еколошке свести младих. Ове године имали смо велико интересовање основних школа. Сви учесници добили су младе саднице листопадног дрвећа, а финалисти „зелене ваучере“ за које могу да купе саднице дрвећа или цвећа – рекла је Невена Месарош Оличков, председница Грађанског удружења Покрет горана Кикинде.

Организовање квиза финансира Покрајински секретаријат за спорт и омладину.

Козарци и Наса куца

Чланице Удружења жена „Нови Козарци“ посетиле су данас кориснике Дневног боравка Центра за пружање услуга социјалне заштите, „Наше куће“, и уручиле им вредан поклон.

– Хуманитарним активностима бавимо се већ 40 година, а такмичење у прављењу пита, „Питијаду“, организовале смо ове године 13 пут. Сваки пут направимо „питу за Гиниса“ и новац од њене продаје на манифестацији дајемо у хуманитарне сврхе. Ове године пита је била дуга 30.53 метара и сакупиле смо 15 хиљада динара које смо одлучиле да поклонимо корисницима „Наше куће“ – казала је Боја Ољача, председница Удружења.

Захваљујући на поклону, в. д. директорица Центра, Николета Павлов, објаснила у шта су решили да уложе добијени новац.

– Купили смо „блутут“ звучник који ћемо моћи да користимо када идемо у продаје или имамо неке активности напољу. Ми имамо звучнике, али су тешко преносиви и увек морамо да позајмљујемо струју да бисмо их активирали на отвореном простору. Сада ће све то бити много лакше, моћи ћемо увек да имамо музику. Можда ћемо правити и свирке на отвореном. Моћи ћемо на више начина да га користимо – рекла је Павлова.

За кориснике Дневног боравка који увек с радошћу примају госте овај дан био је  посебан и због чувених козарачких пита које су им донеле хумане чланице Удружења „Нови Козарци“.

Зимска слузба (1)

Градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за комуналну инфраструктуру и ванредне ситуације Небојша Јованов присуствовали су данас смотри Зимске службе.

– Ово је само део механизације која ће бити на располагању – рекао је Јованов. – Набављене су и довољне количине соли и каменог агрегата за четири до пет интервенција, колико је уобичајено. Поступаће се према усвојеном плану рада Зимске службе за 2023/2024. годину, уз поштовање приоритета одржавања. Први приоритет су здравствене установе – Болница, домови здравља, а затим ће се чистити остале улице према приоритету и временским условима.

Да је све спремно за одржавање саобраћајница у зимским условима потврдио је и директор „Градитеља“, Драгољуб Шугић.

– „Градитељ“ је у конзорцијуму са фирмом „Војпут“ из Суботице добио посао одржавања путева у Кикинди и машине су спремне. Према плану Зимске службе овде су три камиона са посипачима, једна комбинована машина са плугом и посипачем и додатно смо убацили тракторе да бисмо олакшали радове у случају залеђених саобраћајница и већих падавина, када ће бити активиран и грејдер – рекао је Шугић.

Како је наглашено, у магацинима је 150 тона путне соли и 30 тона хладне асфалтне масе за крпљење ударних рупа у зимском периоду. Планом рада утврђено је да Зимска служба одржава путеве првог и другог приоритета у граду и ван њега у дужини од око 130 километара, све до краја марта. Некатегорисани путеви трећег приоритета биће чишћени у случају већих падавина и ванредног стања.

ДСЦ_3457

У Центру за стручно усавршавање је реализован, шести камп „Кикод клуб“, финансирао Покрајински секретаријат за  образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице. Овогодишњи камп је још један допринос развоју дечије креативности и развијању вештина кроз реализацију радионица „Креирај свој плакат“. Коришћењем онлајн ресурса, ученици су заједно са професорима Тањом Радованом и Арпадом Пастором дизајнирали плакате на задате теме кроз које су развијали своју самосталност и креативност. Уживали су у квалитетно проведеном времену и резултатима свог рада. Примена дизајна током школовања али и у свакодневном животу представљена је на овим радионицама.

Циљ пројекта „Пролећни камп Кикод клуб“ је организовано и стручно вођено слободно време ученика у ваннаставном периоду. Квалитетно осмишљавање времена и организација активности за ученике кроз упознавање онлајн ресурса на лак и забаван начин. Радионице су реализоване са ученицима кикиндских основних школа и Економско-трговинске школе у Кикинди.

400564276_1080823846605605_8336945179709833205_н

Црквена и Варошка слава Свети Архангел Михаило у Мокрину прослављена је свечано. У цркви је одржана света Литургија којој су присуствовали мештани, представници Савета Месне заједнице и градоначелник Никола Лукач, председник градске Скупштине Младен Богдан и Небојша Јованов, члан Градског већа. Колач је резан у просторијама месне заједнице, а овом приликом кумства се прихватио Дејан Пудар, директор СЦ „Језеро“.

-Одлучили смо да варошка слава има кума, тако да ми је  драго што је то баш Дејан Пудар са којим имамо одличну сарадњу коју ћемо овим учврстити – рекао је  Горан Ристић, председник Савета МЗ.

Пудар је напоменуо да му је част што ће бити кум славе у Мокрину.

-За мене је значајно кумство с обзиром на то да су моји деда и отац рођени у Мокрину, осећам се као Мокринчанин. Надам се да ћемо заједничким снагама успети у намери да се опет деца рађају у породилишту у Мокрину – додао је Дејан Пудар.

Градоначелник Лукач честитао је свим мештанима славу села и истакао да је добро што се враћамо традицији славског кумства.

-Веза грађана и цркве је важна и када постоји заједништво то је најбољи рецепт за успех и напредак. Похвалио бих ангажовање Савета Месне заједнице на томе што су агилни и раде за своје село. Још пуно тога треба да се уради и градска управа је ту да помогне. Мокрин је једно од четири села у коме ће се изградити пречистач пијаће воде, једна од највећих инвестиција у протеклим годинама. Ово је значајно улагање и биће на корист свим Мокринчанима. Највеће село на територији града познато је, не само у региону, него и ван граница наше земље по својим манифестацијама које треба да чувају и негују. Свети Архангел Михаило заштитник је свих оних који се боре за правду и сигуран сам да ће нам дати смернице како да још више учинимо живот бољим на територији Града – прецизирао је Лукач.

Ово је била прилика и да се резимира шта је током године урађено у Мокрину. Све у селу ради се у циљу унапређења живота мештана, а сваке године обогаћују се и манифестације по којима је ово место познато и ван граница наше земље, рекао је председник Савета МЗ Горан Ристић.

-Ове године приоритет нам је био уређење села, тако да смо доста локација средили на захтев мештана. Замењена је расвета у ОШ „Васа Стајић“, измуљен је део ободног канала, сређено је дечије игралиште, уређено је „Вашариште“. Поносни смо и на то што смо адаптирали салу за венчања у месној заједници, а наредне године наставићемо са улагањем у село. Имамо одличну сарадњу са свим удружењима грађана који су ту да помогну – рекао је Ристић обраћајући се присутнима.

Награђени су најзаслужнији појединци и удружења, међу којима су градоначелник Никола Лукач и Дејан Пудар. Међу награђени је и Душан Марјановић, председник Савета МЗ Руско Село.

-Захвалницу сам примио за добру сарадњу између два места. Част је добити признање од колега с обзиром на то да се бавимо истим послом. Руско Село увек је ту за све наше комшије, ту смо да помогнемо како машинама и људством тако и у саветима – рекао је Марјановић.

Мокрин има све више пошумљених површина, тако да је захвалница уручена и Миодрагу Радовановићу, инжењеру шумарства у ЈП „Кикинда“, али и самом јавно предузећу.

-Заједнички се трудимо да одржимо и обновимо постојеће шуме и ветрозаштитне појасеве. Ових дана започета је садња новог ветрозаштитног појаса од Мокрина до Млаке који ће додатно побољшати живот – напоменуо је Радовановић.

Добровољно ватрогасно друштво окупља 80 деце и 40 одраслих и једно је од најмасовнијих у Мокрину, сазнали смо од председника Радована Петковића којем је такође уручена захвалница.

-Помажемо кад год је то потребно, а сарадња са месном заједницом је одлична. Узајамно се помажемо и трудимо да  што лепше живимо – казао је Петковић.

Захвалнице су припале и КУД-у „Мокрин“, МРК „Црвена звезда“ и фирми “Биоесен Кула”.

 

 

кутија зеља

Драги малишани, Деда мраз ће у  суботу, 25. новембра у 11 сати, заједно са Снежном краљицом, и својим помоћницима на Градски трг донети „Кутију жеља“. Писма са новогодишњим жељама могу да убаце сви од једне до 10 година. Потребно је читко да напишете своје име и презиме, колико имате година, која је ваша жеља, тачну адресу и број телефона родитеља или старатеља. Ваше је да писмо убаците у кутију и уколико сте били добри, Деда Мраз ће вам сигурно испунити жељу.

Значај и лепота даривања циљ је традиционалне акције коју на овакав начин организује само наш град. Жеља је да се за Нову годину обрадују сви малишани, а претходне године стигло је 5.500 писама. Град и донатори заједнички ће обезбедити поклоне који ће обрадовати малишане како у граду, тако и на селима и улепшати им празнике. Ово је 11 година да се организује акције и како је и ранијих година истакнуто ово је једна од најлепших акција локалне самоуправе.

 

 

КПД Идјос (3)

У Иђошу, ових дана, настаје нова креативна енергија захваљујући младим ентузијастима који су поново успоставили рад секција у Културно-просветном друштву „Миливој Оморац“. Иницијатор је председница Друштва, Николина Јоцин.

– Почетком октобра преузела сам вођење Друштва, драмске секције и хора. Имамо тридесетак чланова, узраста од четвртог разреда основне, али и старијих, који су некада глумили и сада су се поново активирали, а у хору већ петнаестак певача – каже Николина. – У секцији фолклора, којом руководи дугогодишњи играч Здравко Павлов из Кикинде, ангажовало се педесеторо деце, подељених у две групе. Има много заинтересованих, на свакој проби имамо бар једног новог члана.

Рад у КПД „Миливој Оморац“ био је прилично запостављен током читаве деценије, каже Николина и, судећи по одзиву, поновно оживљавање континуираног рада секција било је управо оно што је недостајало деци и младима у овом месту.

– Фолклор одржава редовне пробе два пута недељно, а хор и драмска сада још чешће јер већ припремамо прву премијеру. Биће то представа, заправо мјузикл,  „Причам ти причу“ чији сам ја аутор, а која говори о помало заборављеним иђошким обичајима – како су се дружили и упознавали наши стари. Деци је то веома занимљиво, а нама је циљ да негујемо традицију, да учимо младе култури, уметности, глуми, да радимо нешто добро за њих – објашњава Николина која се, управо у свом Иђошу, у школским данима бавила и глумом и фолклором.

Премијера представе заказана је за 10 децембар у 18 сати у иђошком Дому културе. Николина додаје да имају подршку Месне заједнице и Града, али и мештана који им радо помажу у изради сценографије и свему што им је потребно.

Судећи по ентузијазму на пробама и бројности чланова којих, у свим секцијама, има око 70, идеја да се деца социјализују и друже у овом друштву уродила је плодом. А Иђош је добио свој стални ансамбл и добро место за све култури и уметности наклоњене, било као извођачи или као публика.

error: Content is protected !!