Град

DOM ZDRAVLJA

Dom zdravlja 2018. godine dobio je akreditaciju i od tada svake godine ustanovu obilaze članovi Agencije za akreditaciju. Kontrolne posete su važne kako bi se utvrdilo da li se radi po propisanim standardima i koje eventualne nedostatke treba ukloniti, saznajemo od direktorice dr Biljane Marković.

-Nedavno smo imali četvrtu kontrolnu posetu, a u zaključku koji nam je stigao ovih dana stoji da timovi, rukovodstvo i svi zaposleni uspešno primenjuju sve zakonom propisane standarde. Akreditacija je zapravo proces , a članovi komisije prate kvalitet našeg rada   i procenjuju koliko su kvalitetne naše usluge prema pacijentima. Pošto su ocene dobre i osećaj je lep za sve nas koji radimo u Domu zdravlja i trudimo se da sugrađanima pružimo najbolju moguću zdravstvenu negu – istakla je dr Marković.

Dom zdravlja akreditaciju je dobio na sedam godina i svi zaposleni su u obavezi da ispunjavaju propisane standarde.

-Potrebno je da radimo kvalitetno i da ne zaostajemo za novim standardima i procedurama. Rešenje koje nam je stiglo potvrdilo je ono što su nam članovi komisije prilikom provere rekli, a to je dobar opšti utisak o radu naše ustanove , kao i činjenica da smo svi zajedno doprineli unapređenju akreditacionih standarda, što je i naša obaveza – dodala je naša sagovornica.

Komisija sagledava celokupnu situaciju od kadrova, preko prostora u kom se nalaze ambulante, do toga koliko se svi uključuju u to da se poboljša zdravstvena zaštita.

-Od same akreditacije, do danas imali smo puno izazova, prvenstveno tu mislim na pandemiju korona virusom. Tu je i konstantan problem sa kadrovima jer nemamo mladih lekara, a stariji odlaze u zasluženu penziju. To nije problem samo kikindskog, nego maltene svih domova zdravlja u manjim mestima u našoj zemlji – napomenula je dr Biljana Marković.

Konkurs za prijem novih lekara konstantno je otvoren, a trenutno su  na specijalizaciji četiri lekara iz opšte medicine, dve doktorke iz pedijatrije, jedna doktorka iz stomatologije i dodeljena je još jedna.

Dispanzer za žene u novom prostoru

Dispanzer za žene iz sadašnje zgrade koju deli sa Medicinom rada biće preseljen u nekadašnji Antituberkulozni dispanzer bolesnike. Projektna dokumentacija je završena i očekivanja su da će i radovi početi kako bi se prostor adaptirao za potrebe ginekologije. U prvo vreme Dispanzer za žene imaće dve ambulante za preglede, i po jednu za ultrazvučni pregled i citologiju. Biće mesta i za čekaonicu, kartoteku i sve ostalo što je neophodno.

Sovembar likovni konkurs (1)

Radionice, takmičenja u znanju, izložbe, predavanja, deo su edukativne manifestacije „Sovembar“ Turističke organizacije Grada koja traje već 11 godina. Ove godine, četvrti put, u saradnji sa Centrom za stručno usavršavanje, organizovan je i likovni konkurs za mališane u vrtićima, na temu „Sova ušara – redovan gost našeg grada“.

Da su deci sove veoma zanimljive i rado ih crtaju, pokazuje i podatak da je na konkurs stiglo čak 211 likovnih radova.

– Oduševljeni smo radovima i dečijom maštom koja je neverovatna. Svake godine nam stižu drukčiji radovi i drago nam je što se odazvala većina vrtića – kaže Gordana Trnić iz Centra za stručno usavršavanje.

Dodela nagrada najboljima upriličena je večeras, u Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“. Hol je bio ispunjen mladim umetnicima, ali neki od njih bili su pomalo i zabrinuti.

– Mi smo u vrtiću odlučili da crtamo sove i lepu nagradu sam dobila, zato sam srećna. Ali sove nikad da dođu – poverila nam se petogodišnja Mina Vuksanović.

Mina je među laureatima koje je odabrao žiri u kojem su radile akademik Mirjana Kojić i Marijana Mirkov iz Turističke organizacije.

– Konkurs je jedan segment „Sovembra“ koji organizujemo zajedno sa mališanima upravo u mesecu u kojem su naše sove ušare odlučile da Kikinda postane najveća prestonica sova na svetu. Stiglo je mnogo izuzetnih radova i ponovo nam je bilo teško da odlučimo koje da nagradimo. Dodelili smo deset pojedinačnih priznanja i tri pohvale za kolekcije radova – rekla je Marijana Mirkov.

Za pojedinačne radove, nagrađeni su: Tadija Malogajski iz vrtića „Bambi“, Una Rackov iz vrtića „Plavi čuperak“, Staša Bubulj, Stefan Stajić, Jakša Jovanović i Mitra Periz iz vrtića „Kolibri“, Aleksej Stanaćev, vrtić „Pčelica“, Marsel Kalanjoš iz OŠ „6. oktobar“, Miloš Šugić iz „Mikija“, Mirna Božić iz vrtića „Lastavica iz Banatskog Velikog Sela. Za kolekcije radova pohvaljeni su vaspitači: Tijana Palatinuš i Tijana Francuski iz „Kolibrija“, Dragoslav Tanackov i Mirjana Stanišić iz vrtića „Miki“ i Jasmina Demić iz vrtića „Pčelica“.

Najuspešniji mališani dobili su materijal za slikanje i crtanje, slatkiše i knjige „Bukvar veština i vrlina“ koje je poklonila autorka, naša sugrađanka Desanka Ristić. Pre dodele nagrada svoje edukativne, tematske, „tihe knjige“ predstavile su Snežana Milićev i Snežana Budimir.

U nastavku programa „Sovembra“ za petak je zakazana prva „Sova patrola“. Brojanje sova na gradskom trgu trajaće od 10.30 do 12 sati, kada će, u sali „Partizana“, početi finale kviza „Šta znamo o sovama“ za osnovce. Takođe u „Partizanu“ biće, od 10 do 16 sati, postavljena izložba likovnih radova osnovaca i srednjoškolaca.

Od 13 sati, u Kulturnom centru, knjigu “Ptice Srbije i Evrope – vodič za raspoznavanje” predstaviće Milan Ružić, glavni urednik knjige i direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

401066412_3261829994115153_4100463251669275014_n

Predsednik Privredne komore francuske regije Val Doaz i zamenik predsednika Privredne komore Pariza Pjer Kišli i predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević boravili su u radnoj poseti našem Gradu prilikom koje su se sastali sa gradonačelnikom Nikolom Lukačem, njegovim saradnicima, predstavnicima kompanija „Le Belier“, „Mekafor” i Regionalne privredne komore. Ovom prilikom predstavljeni su privredni potencijali Kikinde.

-Drago mi je što sam u Kikindi za koju me vežu i rodbinske veze. Saradnja Privredne komore Vojvodine i Val Doaza  započeta je pre pet godina i korak po korak napredujemo ka što boljem povezivanju kompanija iz dve zemlje. Poljoprivreda je primarna ovom delu Banata i u Val Doazu imamo velike projekte koji se odnose na ovu privrednu granu.  Ovo je moja prva poseta vašem Gradu i nakon što sagledam sve potencijale koje imate potrudiću se da animiram kompanije iz Francuske. Gradonačelnika Lukača pozvao sam da nas poseti i da još više produbimo saradnju – rekao je Kišli.

Predstavnici Val Doaza veliki su prijatelji Srbije i želja im je da se što više približe našim privrednicima, dodao je Boško Vučurević.

-Siguran sam da ćemo u budućnosti puno sarađivati. U centru Val Doaza je najveći aerodrum u Evropi Šarl de Gol, tako da je najveći deo privrede vezan za avio industriju. Kikinda ima tradiciju automobilske industrije što može biti dobra veza. Ovakve posete stvaraju dobar privredni ambijent – napomenuo je Vučurević

U Kikindi posluju dve francuske kompanije „Mekafor“ i „Le Belijer“ kojima je gradska uprava odličan partner, rekao je gradonačelnik Nikola Lukač.

-Predstavili smo naše potencijale, dobru saradnju sa „Mekaforom“ i „Le Belijerom“ koji posluju u našoj sredini, kao i spremnost da pomognemo svim investitorima koji dođu u naš grad. Kikinda ima dugu tradiciju u automobilskoj industriji, ali i u drugim branšama i to je opredelilo delegaciju iz Francuske da nas poseti. U „Mekaforu“ se već proizvode delovi za avio industriju i siguran sam da će naš gost iz Francuske predstaviti našu sredinu kao dobro mesto za ulaganje i investiranje. Siguran sam da će puno doprineti i izgradnja brze saobraćajnice, ali i blizina Evropskoj uniji – precizirao je Lukač.

Za prvih deset meseci iz Vojvodine je izveženo dobara vrednih oko osam milijardi evra za Francusku. U odnosu na isti period prošle godine to je rast od četiri procenata.

Zeleni kviz (2)

“Zeleni kviz – pokaži svetu kako čuvaš planetu” namenjen učenicima petog i šestog razred danas je, u Kulturnom centru, imao svoje treće izdanje. Radi unapređenja odnosa mladih prema zaštiti životne sredine i održivom razvoju organizuje ga Pokret gorana u saradnji sa VŠSSOV i Kancelarijom za mlade, i uz podršku Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada.

Najviše znanja danas su pokazali učenici Osnovne škole „Đura Jakšić“. Drugi su bili đaci iz Škole „Sveti Sava“, a trećeplasirana je ekipa OŠ „Milivoj Omorac“ iz Iđoša“.

Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj podsetila je da je ekološka edukacija i buđenje ekološke svesti dugotrajan proces.

– Veoma je važno upoznati prirodu, naučiti na koji način treba da je štitimo i zato Sekretarijat podržava svaki vid edukacije i saradnju sa udruženjima i pokretima – rekla je Narančićeva.

Za učešće u kvizu ove godine prijavile su se, pored prvoplasiranih, i škole:  škole: „Vasa Stajić“ iz Mokrina, „Mora Karolj“ iz Sajana, „Prvi oktobar“ iz Bašaida i „Feješ Klara“. Prijavljivanje je bilo dobrovoljno, tako da čestitke pripadaju svima koji su uložili trud da se posvete ekologiji u vannastavnim aktivnostima.

– Cilj je širenje ekološke svesti mladih. Ove godine imali smo veliko interesovanje osnovnih škola. Svi učesnici dobili su mlade sadnice listopadnog drveća, a finalisti „zelene vaučere“ za koje mogu da kupe sadnice drveća ili cveća – rekla je Nevena Mesaroš Oličkov, predsednica Građanskog udruženja Pokret gorana Kikinde.

Organizovanje kviza finansira Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu.

Kozarci i Nasa kuca

Članice Udruženja žena „Novi Kozarci“ posetile su danas korisnike Dnevnog boravka Centra za pružanje usluga socijalne zaštite, „Naše kuće“, i uručile im vredan poklon.

– Humanitarnim aktivnostima bavimo se već 40 godina, a takmičenje u pravljenju pita, „Pitijadu“, organizovale smo ove godine 13 put. Svaki put napravimo „pitu za Ginisa“ i novac od njene prodaje na manifestaciji dajemo u humanitarne svrhe. Ove godine pita je bila duga 30.53 metara i sakupile smo 15 hiljada dinara koje smo odlučile da poklonimo korisnicima „Naše kuće“ – kazala je Boja Oljača, predsednica Udruženja.

Zahvaljujući na poklonu, v. d. direktorica Centra, Nikoleta Pavlov, objasnila u šta su rešili da ulože dobijeni novac.

– Kupili smo „blutut“ zvučnik koji ćemo moći da koristimo kada idemo u prodaje ili imamo neke aktivnosti napolju. Mi imamo zvučnike, ali su teško prenosivi i uvek moramo da pozajmljujemo struju da bismo ih aktivirali na otvorenom prostoru. Sada će sve to biti mnogo lakše, moći ćemo uvek da imamo muziku. Možda ćemo praviti i svirke na otvorenom. Moći ćemo na više načina da ga koristimo – rekla je Pavlova.

Za korisnike Dnevnog boravka koji uvek s radošću primaju goste ovaj dan bio je  poseban i zbog čuvenih kozaračkih pita koje su im donele humane članice Udruženja „Novi Kozarci“.

Zimska sluzba (1)

Gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća zadužen za komunalnu infrastrukturu i vanredne situacije Nebojša Jovanov prisustvovali su danas smotri Zimske službe.

– Ovo je samo deo mehanizacije koja će biti na raspolaganju – rekao je Jovanov. – Nabavljene su i dovoljne količine soli i kamenog agregata za četiri do pet intervencija, koliko je uobičajeno. Postupaće se prema usvojenom planu rada Zimske službe za 2023/2024. godinu, uz poštovanje prioriteta održavanja. Prvi prioritet su zdravstvene ustanove – Bolnica, domovi zdravlja, a zatim će se čistiti ostale ulice prema prioritetu i vremenskim uslovima.

Da je sve spremno za održavanje saobraćajnica u zimskim uslovima potvrdio je i direktor „Graditelja“, Dragoljub Šugić.

– „Graditelj“ je u konzorcijumu sa firmom „Vojput“ iz Subotice dobio posao održavanja puteva u Kikindi i mašine su spremne. Prema planu Zimske službe ovde su tri kamiona sa posipačima, jedna kombinovana mašina sa plugom i posipačem i dodatno smo ubacili traktore da bismo olakšali radove u slučaju zaleđenih saobraćajnica i većih padavina, kada će biti aktiviran i grejder – rekao je Šugić.

Kako je naglašeno, u magacinima je 150 tona putne soli i 30 tona hladne asfaltne mase za krpljenje udarnih rupa u zimskom periodu. Planom rada utvrđeno je da Zimska služba održava puteve prvog i drugog prioriteta u gradu i van njega u dužini od oko 130 kilometara, sve do kraja marta. Nekategorisani putevi trećeg prioriteta biće čišćeni u slučaju većih padavina i vanrednog stanja.

DSC_3457

U Centru za stručno usavršavanje je realizovan, šesti kamp „Kikod klub“, finansirao Pokrajinski sekretarijat za  obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice. Ovogodišnji kamp je još jedan doprinos razvoju dečije kreativnosti i razvijanju veština kroz realizaciju radionica „Kreiraj svoj plakat“. Korišćenjem onlajn resursa, učenici su zajedno sa profesorima Tanjom Radovanom i Arpadom Pastorom dizajnirali plakate na zadate teme kroz koje su razvijali svoju samostalnost i kreativnost. Uživali su u kvalitetno provedenom vremenu i rezultatima svog rada. Primena dizajna tokom školovanja ali i u svakodnevnom životu predstavljena je na ovim radionicama.

Cilj projekta „Prolećni kamp Kikod klub“ je organizovano i stručno vođeno slobodno vreme učenika u vannastavnom periodu. Kvalitetno osmišljavanje vremena i organizacija aktivnosti za učenike kroz upoznavanje onlajn resursa na lak i zabavan način. Radionice su realizovane sa učenicima kikindskih osnovnih škola i Ekonomsko-trgovinske škole u Kikindi.

400564276_1080823846605605_8336945179709833205_n

Crkvena i Varoška slava Sveti Arhangel Mihailo u Mokrinu proslavljena je svečano. U crkvi je održana sveta Liturgija kojoj su prisustvovali meštani, predstavnici Saveta Mesne zajednice i gradonačelnik Nikola Lukač, predsednik gradske Skupštine Mladen Bogdan i Nebojša Jovanov, član Gradskog veća. Kolač je rezan u prostorijama mesne zajednice, a ovom prilikom kumstva se prihvatio Dejan Pudar, direktor SC „Jezero“.

-Odlučili smo da varoška slava ima kuma, tako da mi je  drago što je to baš Dejan Pudar sa kojim imamo odličnu saradnju koju ćemo ovim učvrstiti – rekao je  Goran Ristić, predsednik Saveta MZ.

Pudar je napomenuo da mu je čast što će biti kum slave u Mokrinu.

-Za mene je značajno kumstvo s obzirom na to da su moji deda i otac rođeni u Mokrinu, osećam se kao Mokrinčanin. Nadam se da ćemo zajedničkim snagama uspeti u nameri da se opet deca rađaju u porodilištu u Mokrinu – dodao je Dejan Pudar.

Gradonačelnik Lukač čestitao je svim meštanima slavu sela i istakao da je dobro što se vraćamo tradiciji slavskog kumstva.

-Veza građana i crkve je važna i kada postoji zajedništvo to je najbolji recept za uspeh i napredak. Pohvalio bih angažovanje Saveta Mesne zajednice na tome što su agilni i rade za svoje selo. Još puno toga treba da se uradi i gradska uprava je tu da pomogne. Mokrin je jedno od četiri sela u kome će se izgraditi prečistač pijaće vode, jedna od najvećih investicija u proteklim godinama. Ovo je značajno ulaganje i biće na korist svim Mokrinčanima. Najveće selo na teritoriji grada poznato je, ne samo u regionu, nego i van granica naše zemlje po svojim manifestacijama koje treba da čuvaju i neguju. Sveti Arhangel Mihailo zaštitnik je svih onih koji se bore za pravdu i siguran sam da će nam dati smernice kako da još više učinimo život boljim na teritoriji Grada – precizirao je Lukač.

Ovo je bila prilika i da se rezimira šta je tokom godine urađeno u Mokrinu. Sve u selu radi se u cilju unapređenja života meštana, a svake godine obogaćuju se i manifestacije po kojima je ovo mesto poznato i van granica naše zemlje, rekao je predsednik Saveta MZ Goran Ristić.

-Ove godine prioritet nam je bio uređenje sela, tako da smo dosta lokacija sredili na zahtev meštana. Zamenjena je rasveta u OŠ „Vasa Stajić“, izmuljen je deo obodnog kanala, sređeno je dečije igralište, uređeno je „Vašarište“. Ponosni smo i na to što smo adaptirali salu za venčanja u mesnoj zajednici, a naredne godine nastavićemo sa ulaganjem u selo. Imamo odličnu saradnju sa svim udruženjima građana koji su tu da pomognu – rekao je Ristić obraćajući se prisutnima.

Nagrađeni su najzaslužniji pojedinci i udruženja, među kojima su gradonačelnik Nikola Lukač i Dejan Pudar. Među nagrađeni je i Dušan Marjanović, predsednik Saveta MZ Rusko Selo.

-Zahvalnicu sam primio za dobru saradnju između dva mesta. Čast je dobiti priznanje od kolega s obzirom na to da se bavimo istim poslom. Rusko Selo uvek je tu za sve naše komšije, tu smo da pomognemo kako mašinama i ljudstvom tako i u savetima – rekao je Marjanović.

Mokrin ima sve više pošumljenih površina, tako da je zahvalnica uručena i Miodragu Radovanoviću, inženjeru šumarstva u JP „Kikinda“, ali i samom javno preduzeću.

-Zajednički se trudimo da održimo i obnovimo postojeće šume i vetrozaštitne pojaseve. Ovih dana započeta je sadnja novog vetrozaštitnog pojasa od Mokrina do Mlake koji će dodatno poboljšati život – napomenuo je Radovanović.

Dobrovoljno vatrogasno društvo okuplja 80 dece i 40 odraslih i jedno je od najmasovnijih u Mokrinu, saznali smo od predsednika Radovana Petkovića kojem je takođe uručena zahvalnica.

-Pomažemo kad god je to potrebno, a saradnja sa mesnom zajednicom je odlična. Uzajamno se pomažemo i trudimo da  što lepše živimo – kazao je Petković.

Zahvalnice su pripale i KUD-u „Mokrin“, MRK „Crvena zvezda“ i firmi “Bioesen Kula”.

 

 

kutija zelja

Dragi mališani, Deda mraz će u  subotu, 25. novembra u 11 sati, zajedno sa Snežnom kraljicom, i svojim pomoćnicima na Gradski trg doneti „Kutiju želja“. Pisma sa novogodišnjim željama mogu da ubace svi od jedne do 10 godina. Potrebno je čitko da napišete svoje ime i prezime, koliko imate godina, koja je vaša želja, tačnu adresu i broj telefona roditelja ili staratelja. Vaše je da pismo ubacite u kutiju i ukoliko ste bili dobri, Deda Mraz će vam sigurno ispuniti želju.

Značaj i lepota darivanja cilj je tradicionalne akcije koju na ovakav način organizuje samo naš grad. Želja je da se za Novu godinu obraduju svi mališani, a prethodne godine stiglo je 5.500 pisama. Grad i donatori zajednički će obezbediti poklone koji će obradovati mališane kako u gradu, tako i na selima i ulepšati im praznike. Ovo je 11 godina da se organizuje akcije i kako je i ranijih godina istaknuto ovo je jedna od najlepših akcija lokalne samouprave.

 

 

KPD Idjos (3)

U Iđošu, ovih dana, nastaje nova kreativna energija zahvaljujući mladim entuzijastima koji su ponovo uspostavili rad sekcija u Kulturno-prosvetnom društvu „Milivoj Omorac“. Inicijator je predsednica Društva, Nikolina Jocin.

– Početkom oktobra preuzela sam vođenje Društva, dramske sekcije i hora. Imamo tridesetak članova, uzrasta od četvrtog razreda osnovne, ali i starijih, koji su nekada glumili i sada su se ponovo aktivirali, a u horu već petnaestak pevača – kaže Nikolina. – U sekciji folklora, kojom rukovodi dugogodišnji igrač Zdravko Pavlov iz Kikinde, angažovalo se pedesetoro dece, podeljenih u dve grupe. Ima mnogo zainteresovanih, na svakoj probi imamo bar jednog novog člana.

Rad u KPD „Milivoj Omorac“ bio je prilično zapostavljen tokom čitave decenije, kaže Nikolina i, sudeći po odzivu, ponovno oživljavanje kontinuiranog rada sekcija bilo je upravo ono što je nedostajalo deci i mladima u ovom mestu.

– Folklor održava redovne probe dva puta nedeljno, a hor i dramska sada još češće jer već pripremamo prvu premijeru. Biće to predstava, zapravo mjuzikl,  „Pričam ti priču“ čiji sam ja autor, a koja govori o pomalo zaboravljenim iđoškim običajima – kako su se družili i upoznavali naši stari. Deci je to veoma zanimljivo, a nama je cilj da negujemo tradiciju, da učimo mlade kulturi, umetnosti, glumi, da radimo nešto dobro za njih – objašnjava Nikolina koja se, upravo u svom Iđošu, u školskim danima bavila i glumom i folklorom.

Premijera predstave zakazana je za 10 decembar u 18 sati u iđoškom Domu kulture. Nikolina dodaje da imaju podršku Mesne zajednice i Grada, ali i meštana koji im rado pomažu u izradi scenografije i svemu što im je potrebno.

Sudeći po entuzijazmu na probama i brojnosti članova kojih, u svim sekcijama, ima oko 70, ideja da se deca socijalizuju i druže u ovom društvu urodila je plodom. A Iđoš je dobio svoj stalni ansambl i dobro mesto za sve kulturi i umetnosti naklonjene, bilo kao izvođači ili kao publika.

error: Content is protected !!