Aleksandra Djuran

preduzetnici-novac-(2)

Vlasnici malih, mikro i srednjih preduzeća sa teritorije grada, koji su konkurisali i ispunjavali uslove, dobili su sredstva za unapređenje proizvodnje. Podsticaji su odobreni  vlasnicima 18 firmi, a ugovore sa njima potpisao je gradonačelnik Nikola Lukač koji je rekao da je grad na usluzi preduzetnicima. Dodao je i cilj lokalne samouprave da što više firmi posluje i zapošljava radnike, kao i da će izgradnjom brze saobraćajnice od Sombora do Kikinde privredni ambijent u našem gradu biti atraktivniji.

 

Među onima koji su dobili sredstva je i Branislav Bugarski, vlasnik firme „Autoelektričar Tuta Bane“.

-Konkurisao sam za sredstva za kupovinu auto dizalice čija je cena 259.000 dinara. Dobio sam polovinu neophodnog novca, a nova dizalica umnogome će mi olakšati posao. Radiću brže i efikasnije, pogotovo što do sada nisam imao takvu opremu u servisu. Pomoć mi puno znači – rekao je Bugarski.

Firma „Artis 1973“ iz Ruskog Sela, koja ima 12 zaposlenih, dobila je 320.000 dinara za kupovinu dela opreme koji nedostaje kako bi i druga proizvodna linija bila puštena u rad .

-Bavimo se proizvodnjom integralnih grisina i zdravih proizvoda. Oprema je 660.000 dinara i omogućiće unapređenje proizvodnje. Doprineće da proširimo i povećamo obim proizvodnje, budemo konkurentniji na tržištu, ali i zaposlimo još radnika -dodala je Jovana Kulizić, predstavnica pomenute firme.

Gradskim budžetom za ovu namenu  opredeljeno je tri miliona dinara.

-Program podrške započeli smo 2016. godine i tada je budžet bio 500.000 dinara. Kako je interesovanje preduzetnika i malih i srednjih preduzeća raslo povećali smo ga na 1,5 miliona, pa na dva, tako da je sada budžet tri miliona dinara. Značajno je i to što imamo i proizvodni sektor, a ne samo usluge. Vodimo računa i o ženskom preduzetništvu koje se dodatno boduje tako da smo odobrili sredstva za nekoliko žena, preduzetnica. Novac se odobrava isključivo našim lokalnim firmama koji su poslovno i životno vezani za naš grad – pojasnio je Saša Tanackov, član Gradskog veća.

Na konkurs su pristigle 22 prijave od kojih je 20 ispunjavalo uslove konkursa.

 

A.Đ.

Parking-(3)

Od četvrtka 9. do srede 15. maja biće obustavlje saobraćaj u oba pravaca u delu ulice Jovana Jovanovića Zmaja, od Bašaidskog druma do Partizanske zbog završnih radova na novim parking mestima i rehabilitacije asfaltnog kolovoza. Radovi će biti obezbeđeni adekvatnom signalizacijom i opremom.

Građani koji žive u pomenutom delu ulice biće naknadno obavešteni da, kada počne asfaltiranje kolovoza, ukoliko su im neophodni automobili iste isparkiraju pre početka radova. Iz JP „Kikinda“ apeluju na vozače da prilagode svoju vožnju stanju na putu i koriste alternativne pravce.

U slučaju padavina, radovi će biti odloženi o čemu će građani biti blagovremeno obavešteni.

 

piskin-eengleski

Andrej Piškin, učenik trećeg razreda Osnovne škole „Đura Jakšić“, jedan je od dvanaestoro učenika iz Srbije, koji su ostvarili direktan plasman na Svetsko finale međunarodnog takmičenja u znanju engleskog jezika „HIPPO“. Ono će se održati u septembru u italijanskim gradu Asizi.

Na državnom finalu Srbije na kom je bilo 130 učesnika, osvojio drugo mesto u kategoriji „Little Hippo“. Na istom nadmetanju značajan uspeh ostvarile su i učenice petog razreda, Teodora Petrov i Mila Glišić, koje se nalaze na rezervnoj listi i biće pozvane na kvalifikacije za Svetsko finale, ukoliko neko od učesnika ne bude u mogućnosti da učestvuje. Mentorka je natavnica Dobrislava Ružić.

Međunarodno takmičenje „HIPPO“ najmasovnije je takmičenje u znanju engleskog jezika na svetu. Prethodne godine, na takmičenju je učestvovalo 64 zemalja sa više od 83.000 učesnika, a ove godine brojke su i veće. Do Svetskog finala uspe da dođe nešto više od 200 takmičara.

 

spomenik-zrtvama-fasizma

Povodom 9.maja, Dana pobede, u Kikindi se organizuje Marš besmrtnog puka.

U 10 časova planirano je polaganje venaca na spomenik na Ruskom grroblju u Kikindi. U 11 sati je okupljanje ispred spomenika „Tuga“ i polaganje venca. Nakon toga uslediće šetnja Gradskim trgom do spomenika Žrtvama fašizma i polaganje venca, kao i šetnja do Gradske kuće i polaganje venca ispred table Dragutinu Ristiću, komandiru jedinice Gvozdenog puka.

Iz udruženja Srpski ratni veterani pozivaju građane da se pridruže pomenutum događaju.

 

 

BVS-POZAR

Izgorela krovna konstrukcija iznad letnje kuhinje, kotarke i radionice u ulici Stojana Matića 83 i izgoreli pomoćni objekti nadstrešnica i štala u susednoj kući u broju 85 bilans su požara u Banatskom Velikom Selu koji je izbio u ponedeljak u 1.30 sati posle ponoći. Kako saznajemo u Policijskoj upravi, uzrok požara, najverovatnije, je neispravna električna instalacija u letnjoj kuhinji gde je i izbio.

Vatrena stihija uništila je traktor, krupač, muzilice, sejačice, kosačice, ali i poljoprivredne kulture oko 1,5 tona ječma, oko tri tone kukuruza u zrnu i 350 bala deteline. Pomoćne prostorije koje su gorele, kako se vidi na snimku objavljenom na društvenim mrežama, su takođe uništene. Procenjena materijalna šteta je oko dva miliona dinara.

Pored pripadnika Vatrogasno-spasilačke jedinice požar su više sati gasili i pripadnici DVD-a iz Banatskog Velikog Sela, a lokalizovan je u prepodnevnim satima.

A.Đ.

fizicka-kativnost

Grad Kikinda i Turistička organizacija u petak, 10. maja, od 17 do 19 sati na Starom jezeru obeležiće Međunarodni dan fizičke aktivnosti. Pored Doma zdravlja, Zavoda za javno zdravlje i Crvenog krsta obeležavanju će se priključiti i brojne organizacije, učenici i udruženja građana.

Svake godine obeležava se pod sloganom „Kretanjem do zdravlja”, a  cilj je podizanje svesti o značaju i važnosti redovne fizičke aktivnosti u očuvanju i unapređenju zdravlja. Fizička aktivnost predstavlja svako kretanje tela koje dovodi do potrošnje energije.

Redovna umerena fizička aktivnost, kao što su hodanje, vožnja bicikla, ples, ne čini samo da se osećate dobro, već ima značajne prednosti za zdravlje: smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i nekih vrsta raka, pomaže u kontroli telesne mase, a doprinosi i dobrom mentalnom stanju. Ona unapređuje rast i razvoj dece i mladih, povećava samopouzdanje, samopoštovanje i stvara osećaj pripadnosti zajednici.

milica-latkovic-bronza-(2)

Kikinđanka Milica Latković (19) osvojila je bronzanu medalju na Evropskom džudo kupu održanom proteklog vikenda u Hrvatskoj. Juniorsko takmičenje u Rijeci okupilo je 250 takmičara iz 20 zemalja, a naša sugrađanka, koja se zbog studija preselila u Beograd, i godinu dana je članica beogradskog „Partizana“, borila se u kategoriji do 63 kilograma.

-Takmičenje je bilo teško i naporno. Imala sam šest borbi od kojih sam u pet pobedila i jednu sam izgubila i to od Italijanke koja je na 13. mestu Svetske rang liste juniora. U finalnom nadmetanju za bronzanu medalju izborila sam pobedu. Protivnica mi je bila  takmičarka iz Mađarske i borba je trajala 11 minuta – kaže Milica.

Odlazak u novi klub doneo joj je novi način rada i napredak.

-Ovo je drugi put da učestvujem na evropskom takmičenju. Prvi put sam bila kao kadetkinja 2019. godine. Osvojena medalja doprinela je da se kvalifikujem na Evropsko prvenstvo koje se septembra održava u Estoniji. Već sam počela pripreme za prvenstvo i nadam se najboljem ishodu – otkrila nam je mlada džudistkinja.

A.Đ.

 

slavski-kolaci

Povodom slave Grada letnjeg Svetog Nikole, 22. maja, i ove godine lokalna samouprava organizuje takmičenje za najbolji slavski kolač, najbolji izgled slavskog kolača i najbolju strukturu i ukus slavskog kolača.

Poziv da učestvuju upućen je građanima, udruženjima građana i ostalim zainteresovanim pojedincima. Prijavljivanje je najkasnije do 17. maja na brojeve telefona 426-300 i 064/857-40-44.

Slavski kolači predavaće se na sam dan slave Grada od 10 do 11 sati u Svečanoj sali Gradske kuće.

internirci-(1)

Predstavnici lokalne samouprave, gradonačelnik Nikola Lukač, predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan i član Gradskog veća Nebojša Jovanov, boračkih udruženja i Društva srpsko-norveškog prijateljstva položili su vence na spomenik internircima u znak sećanja na Kikinđane koji su poslati u koncentracione logore. Na Đurđevdan pre 82 godine nemački fašisti internirali su 46-oro sugrađana u koncentracione logore u Norveškoj.

– Najviše Kikinđana bilo je zarobljeno u logoru Bejsford koji se nalazi na desetak kilometara od grada Narvika. Stariji i bolesni streljani su polovinom jula, a mnogi su preseljeni u druge logore gde su mučeni. Velike strahote doživeli su u zatočeništvu, o čemu su svedočila sedmorica sugrađana koji su preživeli golgotu. Grad je u njihovu slavu podigao spomenik koji podseća na njihovu hrabrost i stradanja – podsetio je Tibor Firedi, sekretar kikindskog Društva srpsko-norveškog prijateljstva.

Nika Banjin, Slavko Vukić, Čeda Đomparin, Stevan Mihailov, Stevan Sivčev, Joca Stanić i Žarko Stojkov, vratili su se iz Norveške i isticali pomoć lokalnog življa i prijateljstva. U znak saradnje dva naroda prva Deklaracija o prijateljstvu između Narvika i Kikinde potpisana 6. oktobra 1966, a obnovljena je 2017. godine.

– Odali smo počast našim sugrađanima koji su nasilno deportovani u logore širom Norveške. Trudimo se da održavamo veze između bratskih gradova uzvratnim posetama i potpisivanjem posebnih protokola o saradnji. Narvik i Kikinda imaju posebne, istorijske, veze. Potencijal za saradnju je veliki, a cilj je prosperitet i zajednički interesi – kazao je Mladen Bogdan.

Iz nekadašnje Jugoslavije u logore je internirao oko 4.500 ljudi među kojima su bili i stanovnici Kikinde, Ruskog Sela, Mokrina, Iđoša i Banatskog Aranđelova. Oko 1.500 njih je preživelo i vratilo se svojim porodicama.

A.Đ.

 

 

 

 

sara-bruner-(4)

Sara Bruner (60), rođena u San Francisku, u Engleskoj živi 24 godine. Dugo godina radila je kao inženjer, ali i kao diler starog nameštaja, nakon čega je rešila da pauzira poslovni deo života i da se posveti putovanjima. U svom kombiju obilazi Evropu u potrazi za, kako je istakla, malim gradovima punim duha i neistraženih znamenitosti.

-U januaru sam započela putovanje iz Engleske. Najpre sam boravila u Holandiji u Amsterdamu kod prijatelja. Preko Nemačke sam stigla do Austrije gde uglavnom provodim zimske mesece čuvajući kuću bračnom paru koji zimu provodi na Floridi. Put me je naneo u Sloveniju na jezero Bled koje me je oduševilo. Mini odmor napravila sam i u Hrvatskoj na Rabu, te sam kroz Bosnu i Hercegovinu, gde sam videla sve ružno što je rat ostavio za sobom, stigla do Srbije i do Kikinde – saznajemo od Sare Bruner.

Drugog dana njenog boravka u našem gradu, zatekli smo Saru na Gradskom trgu. Divila se arhitekturi i gradskom jezgru.

-Dugogodišnja stabla, ali i zgrade „govore“ o istoriji vašeg grada. Imate i jednu od najlepših ulica na svetu koju sam posetila i sa punim pravom nosi taj epitet. Monumentalne skulpture od terakote prvi put sam videla u Kikindi i žao mi je što nije vreme da posmatram i sove po kojima ste poznati – kaže ova putnica.

Sara napominje da voli da putuje. Kilometre i kilometre prelazi u svom kombiju koji joj služi i kao soba za spavanje. Ličnu higijenu održava u sportskim centrima gde ima tuševa, a tada odradi i trening na bazenima jer je vrsna plivačica.

 

-Putujem polako. Nikuda ne žurim i imam puno vremena. Ono što ću pamtiti iz Kikinde i Srbije su ljudi koji su prijateljski nastrojeni. Iznenađena sam koliko su gostoljubivi i žele da pomognu. Oduševljena sam i ćevapima i burekom. Trudim se da u svakoj zemlji probam lokalnu kuhinju. Sigurno ću ponovo doći u Srbiju jer planiram da vidim Beograd i Novi Sad – otkrila nam je naša sagovornica i istakla da je njen kombi za sve iznenađenje jer je volan sa desne strane.

Zapratila je i naš portal kako bi na putu čula sve novosti iz Kikinde.

Iz Kikinde, plan joj je da otputuje na crnogorsko primorje. Želja joj je da putuje čitavu godinu i to vreme iskoristiće da osmisli plan šta će dalje da radi u životu.

A.Đ.

 

 

 

 

error: Content is protected !!