Aleksandra Djuran

preduzetnici-novac-(2)

Власници малих, микро и средњих предузећа са територије града, који су конкурисали и испуњавали услове, добили су средства за унапређење производње. Подстицаји су одобрени  власницима 18 фирми, а уговоре са њима потписао је градоначелник Никола Лукач који је рекао да је град на услузи предузетницима. Додао је и циљ локалне самоуправе да што више фирми послује и запошљава раднике, као и да ће изградњом брзе саобраћајнице од Сомбора до Кикинде привредни амбијент у нашем граду бити атрактивнији.

 

Међу онима који су добили средства је и Бранислав Бугарски, власник фирме „Аутоелектричар Тута Бане“.

-Конкурисао сам за средства за куповину ауто дизалице чија је цена 259.000 динара. Добио сам половину неопходног новца, а нова дизалица умногоме ће ми олакшати посао. Радићу брже и ефикасније, поготово што до сада нисам имао такву опрему у сервису. Помоћ ми пуно значи – рекaо је Бугарски.

Фирма „Артис 1973“ из Руског Села, која има 12 запослених, добила је 320.000 динара за куповину дела опреме који недостаје како би и друга производна линија била пуштена у рад .

-Бавимо се производњом интегралних грисина и здравих производа. Опрема је 660.000 динара и омогућиће унапређење производње. Допринеће да проширимо и повећамо обим производње, будемо конкурентнији на тржишту, али и запослимо још радника -додала је Јована Кулизић, представница поменуте фирме.

Градским буџетом за ову намену  опредељено је три милиона динара.

-Програм подршке започели смо 2016. године и тада је буџет био 500.000 динара. Како је интересовање предузетника и малих и средњих предузећа расло повећали смо га на 1,5 милиона, па на два, тако да је сада буџет три милиона динара. Значајно је и то што имамо и производни сектор, а не само услуге. Водимо рачуна и о женском предузетништву које се додатно бодује тако да смо одобрили средства за неколико жена, предузетница. Новац се одобрава искључиво нашим локалним фирмама који су пословно и животно везани за наш град – појаснио је Саша Танацков, члан Градског већа.

На конкурс су пристигле 22 пријаве од којих је 20 испуњавало услове конкурса.

 

А.Ђ.

Parking-(3)

Од четвртка 9. до среде 15. маја биће обуставље саобраћај у оба праваца у делу улице Јована Јовановића Змаја, од Башаидског друма до Партизанске због завршних радова на новим паркинг местима и рехабилитације асфалтног коловоза. Радови ће бити обезбеђени адекватном сигнализацијом и опремом.

Грађани који живе у поменутом делу улице биће накнадно обавештени да, када почне асфалтирање коловоза, уколико су им неопходни аутомобили исте испаркирају пре почетка радова. Из ЈП „Кикинда“ апелују на возаче да прилагоде своју вожњу стању на путу и користе алтернативне правце.

У случају падавина, радови ће бити одложени о чему ће грађани бити благовремено обавештени.

 

piskin-eengleski

Андреј Пишкин, ученик трећег разреда Основне школе „Ђура Јакшић“, један је од дванаесторо ученика из Србије, који су остварили директан пласман на Светско финале међународног такмичења у знању енглеског језика „HIPPO“. Оно ће се одржати у септембру у италијанским граду Асизи.

На државном финалу Србије на ком је било 130 учесника, освојио друго место у категорији „Little Hippо“. На истом надметању значајан успех оствариле су и ученице петог разреда, Теодора Петров и Мила Глишић, које се налазе на резервној листи и биће позване на квалификације за Светско финале, уколико неко од учесника не буде у могућности да учествује. Менторка је натавница Добрислава Ружић.

Међународно такмичење „HIPPO“ најмасовније је такмичење у знању енглеског језика на свету. Претходне године, на такмичењу је учествовало 64 земаља са више од 83.000 учесника, а ове године бројке су и веће. До Светског финала успе да дође нешто више од 200 такмичара.

 

spomenik-zrtvama-fasizma

Поводом 9.маја, Дана победе, у Кикинди се организује Марш бесмртног пука.

У 10 часова планирано је полагање венаца на споменик на Руском грробљу у Кикинди. У 11 сати је окупљање испред споменика „Туга“ и полагање венца. Након тога уследиће шетња Градским тргом до споменика Жртвама фашизма и полагање венца, као и шетња до Градске куће и полагање венца испред табле Драгутину Ристићу, командиру јединице Гвозденог пука.

Из удружења Српски ратни ветерани позивају грађане да се придруже поменутум догађају.

 

 

BVS-POZAR

Изгорела кровна конструкција изнад летње кухиње, котарке и радионице у улици Стојана Матића 83 и изгорели помоћни објекти надстрешница и штала у суседној кући у броју 85 биланс су пожара у Банатском Великом Селу који је избио у понедељак у 1.30 сати после поноћи. Како сазнајемо у Полицијској управи, узрок пожара, највероватније, је неисправна електрична инсталација у летњој кухињи где је и избио.

Ватрена стихија уништила је трактор, крупач, музилице, сејачице, косачице, али и пољопривредне културе око 1,5 тона јечма, око три тоне кукуруза у зрну и 350 бала детелине. Помоћне просторије које су гореле, како се види на снимку објављеном на друштвеним мрежама, су такође уништене. Процењена материјална штета је око два милиона динара.

Поред припадника Ватрогасно-спасилачке јединице пожар су више сати гасили и припадници ДВД-а из Банатског Великог Села, а локализован је у преподневним сатима.

А.Ђ.

fizicka-kativnost

Град Кикинда и Туристичка организација у петак, 10. маја, од 17 до 19 сати на Старом језеру обележиће Међународни дан физичке активности. Поред Дома здравља, Завода за јавно здравље и Црвеног крста обележавању ће се прикључити и бројне организације, ученици и удружења грађана.

Сваке године обележава се под слоганом „Кретањем до здравља”, а  циљ је подизање свести о значају и важности редовне физичке активности у очувању и унапређењу здравља. Физичка активност представља свако кретање тела које доводи до потрошње енергије.

Редовна умерена физичка активност, као што су ходање, вожња бицикла, плес, не чини само да се осећате добро, већ има значајне предности за здравље: смањује ризик од кардиоваскуларних болести, дијабетеса и неких врста рака, помаже у контроли телесне масе, а доприноси и добром менталном стању. Она унапређује раст и развој деце и младих, повећава самопоуздање, самопоштовање и ствара осећај припадности заједници.

milica-latkovic-bronza-(2)

Кикинђанка Милица Латковић (19) освојила је бронзану медаљу на Европском џудо купу одржаном протеклог викенда у Хрватској. Јуниорско такмичење у Ријеци окупило је 250 такмичара из 20 земаља, а наша суграђанка, која се због студија преселила у Београд, и годину дана је чланица београдског „Партизана“, борила се у категорији до 63 килограма.

-Такмичење је било тешко и напорно. Имала сам шест борби од којих сам у пет победила и једну сам изгубила и то од Италијанке која је на 13. месту Светске ранг листе јуниора. У финалном надметању за бронзану медаљу изборила сам победу. Противница ми је била  такмичарка из Мађарске и борба је трајала 11 минута – каже Милица.

Одлазак у нови клуб донео јој је нови начин рада и напредак.

-Ово је други пут да учествујем на европском такмичењу. Први пут сам била као кадеткиња 2019. године. Освојена медаља допринела је да се квалификујем на Европско првенство које се септембра одржава у Естонији. Већ сам почела припреме за првенство и надам се најбољем исходу – открила нам је млада џудисткиња.

А.Ђ.

 

slavski-kolaci

Поводом славе Града летњег Светог Николе, 22. маја, и ове године локална самоуправа организује такмичење за најбољи славски колач, најбољи изглед славског колача и најбољу структуру и укус славског колача.

Позив да учествују упућен је грађанима, удружењима грађана и осталим заинтересованим појединцима. Пријављивање је најкасније до 17. маја на бројеве телефона 426-300 и 064/857-40-44.

Славски колачи предаваће се на сам дан славе Града од 10 до 11 сати у Свечаној сали Градске куће.

internirci-(1)

Представници локалне самоуправе, градоначелник Никола Лукач, председник Скупштине града Младен Богдан и члан Градског већа Небојша Јованов, борачких удружења и Друштва српско-норвешког пријатељства положили су венце на споменик интернирцима у знак сећања на Кикинђане који су послати у концентрационе логоре. На Ђурђевдан пре 82 године немачки фашисти интернирали су 46-оро суграђана у концентрационе логоре у Норвешкој.

– Највише Кикинђана било је заробљено у логору Бејсфорд који се налази на десетак километара од града Нарвика. Старији и болесни стрељани су половином јула, а многи су пресељени у друге логоре где су мучени. Велике страхоте доживели су у заточеништву, о чему су сведочила седморица суграђана који су преживели голготу. Град је у њихову славу подигао споменик који подсећа на њихову храброст и страдања – подсетио је Тибор Фиреди, секретар кикиндског Друштва српско-норвешког пријатељства.

Ника Бањин, Славко Вукић, Чеда Ђомпарин, Стеван Михаилов, Стеван Сивчев, Јоца Станић и Жарко Стојков, вратили су се из Норвешке и истицали помоћ локалног живља и пријатељства. У знак сарадње два народа прва Декларација о пријатељству између Нарвика и Кикинде потписана 6. октобра 1966, а обновљена је 2017. године.

– Одали смо почаст нашим суграђанима који су насилно депортовани у логоре широм Норвешке. Трудимо се да одржавамо везе између братских градова узвратним посетама и потписивањем посебних протокола о сарадњи. Нарвик и Кикинда имају посебне, историјске, везе. Потенцијал за сарадњу је велики, а циљ је просперитет и заједнички интереси – казао је Младен Богдан.

Из некадашње Југославије у логоре је интернирао око 4.500 људи међу којима су били и становници Кикинде, Руског Села, Мокрина, Иђоша и Банатског Аранђелова. Око 1.500 њих је преживело и вратило се својим породицама.

А.Ђ.

 

 

 

 

sara-bruner-(4)

Сара Брунер (60), рођена у Сан Франциску, у Енглеској живи 24 године. Дуго година радила је као инжењер, али и као дилер старог намештаја, након чега је решила да паузира пословни део живота и да се посвети путовањима. У свом комбију обилази Европу у потрази за, како је истакла, малим градовима пуним духа и неистражених знаменитости.

-У јануару сам започела путовање из Енглеске. Најпре сам боравила у Холандији у Амстердаму код пријатеља. Преко Немачке сам стигла до Аустрије где углавном проводим зимске месеце чувајући кућу брачном пару који зиму проводи на Флориди. Пут ме је нанео у Словенију на језеро Блед које ме је одушевило. Мини одмор направила сам и у Хрватској на Рабу, те сам кроз Босну и Херцеговину, где сам видела све ружно што је рат оставио за собом, стигла до Србије и до Кикинде – сазнајемо од Саре Брунер.

Другог дана њеног боравка у нашем граду, затекли смо Сару на Градском тргу. Дивила се архитектури и градском језгру.

-Дугогодишња стабла, али и зграде „говоре“ о историји вашег града. Имате и једну од најлепших улица на свету коју сам посетила и са пуним правом носи тај епитет. Монументалне скулптуре од теракоте први пут сам видела у Кикинди и жао ми је што није време да посматрам и сове по којима сте познати – каже ова путница.

Сара напомиње да воли да путује. Километре и километре прелази у свом комбију који јој служи и као соба за спавање. Личну хигијену одржава у спортским центрима где има тушева, а тада одради и тренинг на базенима јер је врсна пливачица.

 

-Путујем полако. Никуда не журим и имам пуно времена. Оно што ћу памтити из Кикинде и Србије су људи који су пријатељски настројени. Изненађена сам колико су гостољубиви и желе да помогну. Одушевљена сам и ћевапима и буреком. Трудим се да у свакој земљи пробам локалну кухињу. Сигурно ћу поново доћи у Србију јер планирам да видим Београд и Нови Сад – открила нам је наша саговорница и истакла да је њен комби за све изненађење јер је волан са десне стране.

Запратила је и наш портал како би на путу чула све новости из Кикинде.

Из Кикинде, план јој је да отпутује на црногорско приморје. Жеља јој је да путује читаву годину и то време искористиће да осмисли план шта ће даље да ради у животу.

А.Ђ.

 

 

 

 

error: Content is protected !!