Plodotvorna saradnja ADZNM „Gusle” sa Kulturno-umetničkim društvom „Kolo” iz Arada nastavljena je večerašnjim zajedničkim koncertom u kikindskom Narodnom pozorištu.
-Naš KUD „Kolo” osnovan je pre 13 godina i neguje tradiciju i običaje. Danas na Svetski dan igre, nastupom u Kikindi pokazali smo da saradnja sa „Guslama” ima budućnost. Od naših predstojećih aktivnosti u Aradu, izdvojio bih otvaranje nove srpske kuće, novog sedišta Saveza Srba, pored novog muzeja i biblioteke- rekao je Darko Voštinar, potpredsednik Saveza Srba u Rumuniji.
Igor Popov, umetnički rukovodilac „Gusala” nedavno je objavio knjigu o igrama u Pomorišju koju je štampao Savez Srba u Rumuniji, nakon čega je u Aradu i dogovoren današnji koncert.
-Nastavak saradnje sledi na leto, kada će naši profesori i studenti sprovoditi istraživanja u okolini Arada, u okviru Etno-kampa. U septembru, povodom Dana srpske kulture, imaćemo nastup našeg orkestra i pevačke grupe- kaže Popov.
Goste su pozdravili prvi čovek grada Nikola Lukač i članica Gradskog veća zadužena za kulturu i obrazovanje Valentina Mickovski.
-„Gusle” su nam u najboljem svetlu prezentovale tradiciju i kulturu našeg naroda kroz pesmu i igru, a uživali smo i u nastupu gostujućeg KUD-a „Kolo” iz Arada. Nadam se da će se ova saradnja i prijateljstvo, na obostrano zadovoljstvo, nastaviti i učvrstiti- istakla je Mickovski.
Konferencija „Zajedno protiv raka grlića materice- HPV ne” održana je danas u Kikindi. Epidemiolozi, pedijatri, ginekolozi i drugi predstavnici medicinske struke, kao i Udruženja „Roditelj” izneli su značaj HPV vakcine koja je sada i u našoj zemlji besplatna i dostupna.
Primena ove vakcine u nekim zemljama dovela je do toga da se karcinom grlića materice gotovo iskoreni. Srbija ima visok stepen umiranja od ove maligne bolesti, a HPV izaziva i karcinome anogenitalne regije, kao i korena jezika, krajnika, zadnjeg zida ždrela.
U radnoj poseti Kikindi danas je bila potpredsednica Vlade i ministarka kulture, Maja Gojković. Neposredan povod bio je otvaranje novog galerijskog prostora Narodnog muzeja i izložbe slika akademika 20. veka iz Umetničke zbirke Srpske akademije nauka i umetnosti.
– Danas smo pokazali da sredina koja nije ni Beograd ni Novi Sad može da bude kulturni centar čitave države, uz dobru saradnju Ministarstva i Grada. Ostvarujemo i jedan od strateških ciljeva Vlade i Ministarstva, decentralizaciju, pre svega u programu „Gradovi u fokusu“, po kojem je Kikinda za adaptaciju prostora Narodnog muzeja dobila 16 miliona dinara, dok je Grad obezbedio dodatna četiri miliona – rekla je ministarka Gojković.
U Gradskoj kući ministarka je održala radni sastanak sa čelnicima Grada i direktorima ustanova kulture na kojem se razgovaralo o izradi Strategije razvoja kulture, o konkurisanju za sredstva za rekonstrukciju krova Kulturnog centra i o mogućnosti da naš grad učestvuje na konkursu za Prestonicu kulture za 2025. godinu. Ministarka Gojković je ocenila da je, sa interesantnim kulturnim i infrastrukturnim projektima, Kikinda jedan od najozbiljnijih kandidata.
– Kao grad pronašli smo se u tom konkursu jer imamo veoma značajno i bogato kulturno, istorijsko, materijalno i nematerijalno nasleđe i baštinu, i bogatu i raznovrsnu tradiciju. Smatram da posedujemo sve neophodne kvalitete kako bismo bili Nacionalni centar kulture i umetnosti naše zemlje – ocenila je zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski.
Ministarka Gojković zatim je posetila novu galeriju u Narodnom muzeju i otvorila izložbu „U velikom formatu“ – slike akademika 20. veka.
– Izuzetno nam je zadovoljstvo da se slike iz naše zborke nađu u ovako lepo opremljenom prostoru u kojem dišu na poseban način. Naziv izložbe ne odnosi se samo na formate, već i na značaj umetnika. Članovi Akademije su slikari čija je vrednost potvrđena prijemom u najznačajniju instituciju Srpske nauke i umetnosti – izjavila je Jelena Mežinski Milovanović, kustos Umetničke zbirke SANU.
Izuzetna dela, 14 slika Marka Čelebonovića, Predraga Peđe Milosavljevića, Miodraga Miće Popovića i drugih umetnika koji su ih poklonili Akademiji, posetiocima će biti dostupna do 21. juna.
Tradicionalna manifestacija „Pozdrav proleću” održana je 25. put u našem gradu. Tokom dva dana obuhvatila je niz sadržaja za decu, a centralna priredba održana je danas na bini ispred Kulturnog centra.
Razigrano i veselo, kako to samo oni znaju, deca iz vrtića kao i osnovci iz škola „Feješ Klara” i „Vasa Stajić” pesmom, igrom i recitacijama, ulepšali su lep i bogat ovogodišnji program. Centralnu manifestaciju otvorio je gradonačelnik Nikola Lukač.
U ovoj školskoj godini, Grad Kikinda stipendira čak 367 studenata, što je najviše do sada. Svečano potpisivanje ugovora u gradskoj kući upriličeno je danas, a okupljenima se obratio prvi čovek grada Nikola Lukač.
Podsetimo, lane je stipendije grada dobilo 262, a u 2021. godini 151 student.
Da sreća prati uporne, potvrđeno je na današnjoj svetskoj, a našoj tradicionalnoj manifestaciji. Pravnik iz švedskog grada Halmstada Dušan Radić (70) pobednik je Svetskog prvenstva u tucanju farbanim uskršnjim jajima čiji je Mokrin danas bio domaćin 33. put.
– Imao sam neverovatnu tremu tokom takmičenja, ruke su mi podrhtavale sve vreme. Do sada mi je najveći uspeh bio četvrto mesto, a učestvovao sam već desetak puta. Priželjkivao sam da budem među prva tri mesta, da stanem na to postolje i danas mi se zaista i posrećilo. Bio je veoma dug put pronaći najtvrđe jaje. Nisam se nadao pobedi. Presrećan sam- podelio je Radić utiske nakon finala.
„Čelično“ jaje je, odakle drugde, nego iz Mokrina čiji meštani tvrde da se ovde oduvek znalo ko ima najjačeg guska i najtvrđe jaje.
Svečano je danas u pravoslavnim hramovima u Kikindi gde su u prisustvu velikog broja sugrađana, služene uskršnje liturgije. Najveći hrišćanski praznik koji izražava suštinu hrišćanske vere, sugrađanima je čestitao prvi čovek grada Nikola Lukač, koji je sa saradnicima, prisustvovao liturgijama u Hramu Svetih Kozme i Damjana i u Hramu Svetog oca Nikole.
-Svim mojim Kikinđanima, svima koji danas slave želim srećan Uskrs uz tradicionalni pozdrav „Hristos vaskrse”. Najradosniji i najveći praznik u hrišćanstvu dočekujemo u pozitivnom duhu. Sugrađanima želim da u miru, blagostanju, u toplini porodičnog doma proslave najveći hrišćanski praznik i da pobedu života nad smrti dočekamo sa novom energijom i mudrošću koja će nam na dostojanstven način pokazati put da prebrodimo sve izazove. Želim svima mnogo zdravlja, radosti, sreće i veselja, mir i spokoj, i da ove praznične dane provedu sa najmilijima- poručio je Lukač.
Praznik nad praznicima predstavlja suštinu hrišćanske vere jer uskrsnuće označava pobedu života, poručio je starešina Hrama Svetog Nikole, otac Miladin Spasojević.
-Ovo je najveći praznik koji hrišćani slave, kada je Gospod pobedio smrt. Danas je radost velika. Videli ste da je bilo mnogo ljudi, došli su sa svojim brigama i nevoljama da kažu Bogu ono što ih muči. Želim da čestitam svim hrišćanima, neka svima Božija svetlost zasija, neka se anđeli jave da je Bog na visinama, a svet pun slave njegove, neka kažu da je Hristos vaskrsao, čeka sud svoj da dođe sa anđelima i oblacima nebeskim, tada će sva plemena zemaljska da proplaču kada vide kako nisu razumela reči njegove. Neće svako koji govori Gospode, uđi u carstvo nebesko, ni onaj koji se lažno kune, nego onaj koji ispunjava volju Božju.
– Želim svima da poručim da je ludost udovoljavati drugima kroz molitvu i trpljenje, nego sve što činimo za svoju veru, treba da činimo zbog Boga i svoje duše. Onaj koji mrzi nekoga, nije hrišćanin. Mi kao pravoslavni Srbi, mada nam pripisuju, nikada nismo pravili nevolje nekome, već branili. I ovde u hramu svedočimo Hrista, da će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima i njegovom carstvu neće biti kraja. Neka svima bude na mnogaja ljeta, da dočekamo još mnogo Vaskrsa i lepih praznika koje slavimo. Živi i zdravi bili- poručio je u uskršnjoj čestitki protonamesnik Miladin Spasojević.
Prazničnu atmosferu, već po tradiciji, upotpunila su kostimirana deca, glumci iz Pozorištanca Lane“ koja su, nakon liturgije, sugrađanima delila farbana uskršnja jaja.
U poseti Kikindi danas su bili predstavnici ambasade Narodne republike Kine i privrednici iz ove države. Posetu je inicirala narodna poslanica Marina Raguš, predsednica Poslaničke grupe prijateljstva sa Kinom. Ona je, prilikom nedavne posete Kikindi, uvidela mogućnosti za početak razgovora o saradnji kineskih i kompanija iz našeg grada, rekao je narodni poslanik Milenko Jovanov koji je, sa predstavnicima lokalne samouprave i okruga dočekao visoke goste u Gradskoj kući.
– Predstavnici kineske ambasade već su dolazili ovde pre mnogo godina, kada su nabavljali mašine i opremu iz kikindskih fabrika. Tih fabrika danas više nema. Na nama je da se potrudimo da otvorimo nove pogone, da ljudi u Kikindi imaju perspektivu u svom gradu, to je, pre svega, naša ideja. Danas razgovaramo o kulturi i zelenoj energiji, ali i o još nekim mogućnostima. Uprkos činjenici da nema više tako moćnu privredu, Kikinda ima šta da ponudi. Važno je da odškrinemo ta vrata, da imamo sagovornika u ambasadi NR Kine, a zatim i u Vladi, da tražimo partnera za projekte koji su nam važni, pre svega u oblasti infrastrukture. U Skupštini Srbije imamo još grupa prijateljstava sa kojima bismo mogli, takođe, da ostvarimo ovakvu saradnju. Drago mi je i čast što su u prvoj ovakvoj poseti predstavnici moćne zemlje koja može da služi za primer i za ugled i koja je naš veliki prijatelj. NR Kina nam je pomagala u mnogim situacijama i dokazala da su naše dve države vezane čeličnim prijateljstvom – rekao je Jovanov.
Delegaciju gostiju predvodio je Liu Kai, ekonomski i privredni savetnik Ambasade NR Kine, koji se novinarima obratio na srpskom jeziku.
– Veoma mi je drago što imam priliku da posetim Kikindu za koju znam da je jedan od najlepših gradova u Vojvodini i Srbiji. Sa mnom su i predstavnici Privredne komore kineskih preduzeća u Srbiji, kako bismo zajedno razgovarali o mogućoj saradnji. Nama u Ambasadi stalo je do što bolje saradnje između naše dve zemlje i, naravno, između kineskih i srpskih kompanija.
Razgovorima su prisustvovali i Liu Wei, asistent generalnog direktora CRBC Serbia (China Road and Bridge Corporation) i potpredsednik Privredne komore kineskih preduzeća u Srbiji, zatim Zhang Kai, zamenik rukovodioca projekta Put Novi Sad – Ruma, i Xu Moyi i treći sekretar Ambasade NR Kine.
Delegaciju domaćina, pored gradonačelnika Nikole Lukača i narodnog poslanika Milenka Jovanova, činili su i načelnik Severnobanatskog upravnog okruga, Miroslav Dučić i direktor Sportskog centra „Jezero“, Dejan Pudar.
– Počastvovani smo posetom predstavnika Ambasade i Privredne komore kineskih preduzeća jer imamo priliku da predstavimo sve potencijale grada i da pronađemo način da zajedno, u narednom periodu, realizujemo investicije i projekte – rekao je Lukač. – Dobra saradnja između predsednika Srbije i NR Kine daje nam nadu da ćemo, i na lokalnom nivou, pronaći način da unapredimo život u našim malim sredinama. Važno je da goste upoznamo sa planovima razvoja grada kako bi nam oni, svojim iskustvom, pomogli da u Kikindi bude još kvalitetniji i lepši život. Današnja poseta je prva ovakvog tipa bilo kojoj lokalnoj samoupravi i verujemo da se otvaraju mogućnosti za zajedničko finansiranje projekata sa investitorima iz Kine.
U nastavku posete gosti su obišli Sportski centar „Jezero“ i Muzej i Studio „Tera“.
Najnoviji investicioni ciklus Pokrajinske vlade u oblasti zdravstva obuhvatio je sve tri zdravstvene ustanove u Kikindi- Opštu bolnicu, Dom zdravlja i Zavod za javno zdravlje.
O tome koliko će ova ulaganja i nabavka nove najsavremenije opreme poboljšati kvalitet zdravstvenih usluga, za Kikindi portal govore direktorice ovih ustanova- dr Vesna Tomin, dr Biljana Marković i dr Sandra Radlović.
Uskršnju misu u Rimokatoličkoj crkvi „Svetog Franje Asiškog” u Kikindi služio je župnik Laslo Beviz. Prisustvovali su joj i gradski čelnici -Mladen Bogdan, predsednik Skupštine grada, Melita Gombar, članica Gradskog veća kao i Ramona Tot, članica Izvršnog odbora Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, koji su čestitali Uskrs svim sugrađanima koji danas proslavljaju najveći hrišćanski praznik.
Lokalna samouprava organizovala je podelu uskršnjih jaja koja su farbale sugrađanke iz Udruženja žena Kikinda, a sugrađanima ih, uz najlepše želje, posle mise, delili najmlađi glumci Dečijeg pozorišta „Lane” i zaposleni iz kikindskog Kulturnog centra.
Čestitke uz podelu farbanih jaja, sugrađanima su uputili i aktivisti Gradskog odbora Srpske napredne stranke na svojim štandovima.
Najveći hrišćanski praznik koji simbolizuje pobedu života nad smrću danas proslavljaju katolici, protestanti, anglikanci, neke pravoslavne crkve i brojne manje crkve.
Uskršnje slavlje je za vernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaji su vaskršnja jaja koja se, prema običaju, farbaju u crveno kao simbol prolivene krvi Hristove. Jaje je simbol obnavljanja prirode i života. Prvo obojeno jaje, ostavlja se na stranu do idućeg Uskrsa i zove „čuvarkuća”. Deca najviše vole ovaj praznik zbog šarenih jaja koja im donose veliku radost kao i svim ukućanima.
U nekim krajevima se čuvaju običaji da ponedeljkom, na drugi dan Uskrsa, momci polivaju devojke, kako bi bile zdrave i lepe, a one ih daruju farbanim jajima i drugim poklonima.