Плодотворна сарадња АДЗНМ „Гусле” са Културно-уметничким друштвом „Коло” из Арада настављена је вечерашњим заједничким концертом у кикиндском Народном позоришту.
-Наш КУД „Коло” основан је пре 13 година и негује традицију и обичаје. Данас на Светски дан игре, наступом у Кикинди показали смо да сарадња са „Гуслама” има будућност. Од наших предстојећих активности у Араду, издвојио бих отварање нове српске куће, новог седишта Савеза Срба, поред новог музеја и библиотеке- рекао је Дарко Воштинар, потпредседник Савеза Срба у Румунији.
Игор Попов, уметнички руководилац „Гусала” недавно је објавио књигу о играма у Поморишју коју је штампао Савез Срба у Румунији, након чега је у Араду и договорен данашњи концерт.
-Наставак сарадње следи на лето, када ће наши професори и студенти спроводити истраживања у околини Арада, у оквиру Етно-кампа. У септембру, поводом Дана српске културе, имаћемо наступ нашег оркестра и певачке групе- каже Попов.
Госте су поздравили први човек града Никола Лукач и чланица Градског већа задужена за културу и образовање Валентина Мицковски.
-„Гусле” су нам у најбољем светлу презентовале традицију и културу нашег народа кроз песму и игру, а уживали смо и у наступу гостујућег КУД-а „Коло” из Арада. Надам се да ће се ова сарадња и пријатељство, на обострано задовољство, наставити и учврстити- истакла је Мицковски.
Конференција „Заједно против рака грлића материце- ХПВ не” одржана је данас у Кикинди. Епидемиолози, педијатри, гинеколози и други представници медицинске струке, као и Удружења „Родитељ” изнели су значај ХПВ вакцине која је сада и у нашој земљи бесплатна и доступна.
Примена ове вакцине у неким земљама довела је до тога да се карцином грлића материце готово искорени. Србија има висок степен умирања од ове малигне болести, а ХПВ изазива и карциноме аногениталне регије, као и корена језика, крајника, задњег зида ждрела.
У радној посети Кикинди данас је била потпредседница Владе и министарка културе, Маја Гојковић. Непосредан повод био је отварање новог галеријског простора Народног музеја и изложбе слика академика 20. века из Уметничке збирке Српске академије наука и уметности.
– Данас смо показали да средина која није ни Београд ни Нови Сад може да буде културни центар читаве државе, уз добру сарадњу Министарства и Града. Остварујемо и један од стратешких циљева Владе и Министарства, децентрализацију, пре свега у програму „Градови у фокусу“, по којем је Кикинда за адаптацију простора Народног музеја добила 16 милиона динара, док је Град обезбедио додатна четири милиона – рекла је министарка Гојковић.
У Градској кући министарка је одржала радни састанак са челницима Града и директорима установа културе на којем се разговарало о изради Стратегије развоја културе, о конкурисању за средства за реконструкцију крова Културног центра и о могућности да наш град учествује на конкурсу за Престоницу културе за 2025. годину. Министарка Гојковић је оценила да је, са интересантним културним и инфраструктурним пројектима, Кикинда један од најозбиљнијих кандидата.
– Као град пронашли смо се у том конкурсу јер имамо веома значајно и богато културно, историјско, материјално и нематеријално наслеђе и баштину, и богату и разноврсну традицију. Сматрам да поседујемо све неопходне квалитете како бисмо били Национални центар културе и уметности наше земље – оценила је заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски.
Министарка Гојковић затим је посетила нову галерију у Народном музеју и отворила изложбу „У великом формату“ – слике академика 20. века.
– Изузетно нам је задовољство да се слике из наше зборке нађу у овако лепо опремљеном простору у којем дишу на посебан начин. Назив изложбе не односи се само на формате, већ и на значај уметника. Чланови Академије су сликари чија је вредност потврђена пријемом у најзначајнију институцију Српске науке и уметности – изјавила је Јелена Межински Миловановић, кустос Уметничке збирке САНУ.
Изузетна дела, 14 слика Марка Челебоновића, Предрага Пеђе Милосављевића, Миодрага Миће Поповића и других уметника који су их поклонили Академији, посетиоцима ће бити доступна до 21. јуна.
Традиционална манифестација „Поздрав пролећу” одржана је 25. пут у нашем граду. Током два дана обухватила је низ садржаја за децу, а централна приредба одржана је данас на бини испред Културног центра.
Разиграно и весело, како то само они знају, деца из вртића као и основци из школа „Фејеш Клара” и „Васа Стајић” песмом, игром и рецитацијама, улепшали су леп и богат овогодишњи програм. Централну манифестацију отворио је градоначелник Никола Лукач.
У овој школској години, Град Кикинда стипендира чак 367 студената, што је највише до сада. Свечано потписивање уговора у градској кући уприличено је данас, а окупљенима се обратио први човек града Никола Лукач.
Подсетимо, лане је стипендије града добило 262, а у 2021. години 151 студент.
Да срећа прати упорне, потврђено је на данашњој светској, а нашој традиционалној манифестацији. Правник из шведског града Халмстада Душан Радић (70) победник је Светског првенства у туцању фарбаним ускршњим јајима чији је Мокрин данас био домаћин 33. пут.
– Имао сам невероватну трему током такмичења, руке су ми подрхтавале све време. До сада ми је највећи успех био четврто место, а учествовао сам већ десетак пута. Прижељкивао сам да будем међу прва три места, да станем на то постоље и данас ми се заиста и посрећило. Био је веома дуг пут пронаћи најтврђе јаје. Нисам се надао победи. Пресрећан сам- поделио је Радић утиске након финала.
„Челично“ јаје је, одакле другде, него из Мокрина чији мештани тврде да се овде одувек знало ко има најјачег гуска и најтврђе јаје.
Свечано је данас у православним храмовима у Кикинди где су у присуству великог броја суграђана, служене ускршње литургије. Највећи хришћански празник који изражава суштину хришћанске вере, суграђанима је честитао први човек града Никола Лукач, који је са сарадницима, присуствовао литургијама у Храму Светих Козме и Дамјана и у Храму Светог оца Николе.
-Свим мојим Кикинђанима, свима који данас славе желим срећан Ускрс уз традиционални поздрав „Христос васкрсе”. Најрадоснији и највећи празник у хришћанству дочекујемо у позитивном духу. Суграђанима желим да у миру, благостању, у топлини породичног дома прославе највећи хришћански празник и да победу живота над смрти дочекамо са новом енергијом и мудрошћу која ће нам на достојанствен начин показати пут да пребродимо све изазове. Желим свима много здравља, радости, среће и весеља, мир и спокој, и да ове празничне дане проведу са најмилијима- поручио је Лукач.
Празник над празницима представља суштину хришћанске вере јер ускрснуће означава победу живота, поручио је старешина Храма Светог Николе, отац Миладин Спасојевић.
-Ово је највећи празник који хришћани славе, када је Господ победио смрт. Данас је радост велика. Видели сте да је било много људи, дошли су са својим бригама и невољама да кажу Богу оно што их мучи. Желим да честитам свим хришћанима, нека свима Божија светлост засија, нека се анђели јаве да је Бог на висинама, а свет пун славе његове, нека кажу да је Христос васкрсао, чека суд свој да дође са анђелима и облацима небеским, тада ће сва племена земаљска да проплачу када виде како нису разумела речи његове. Неће свако који говори Господе, уђи у царство небеско, ни онај који се лажно куне, него онај који испуњава вољу Божју.
– Желим свима да поручим да је лудост удовољавати другима кроз молитву и трпљење, него све што чинимо за своју веру, треба да чинимо због Бога и своје душе. Онај који мрзи некога, није хришћанин. Ми као православни Срби, мада нам приписују, никада нисмо правили невоље некоме, већ бранили. И овде у храму сведочимо Христа, да ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима и његовом царству неће бити краја. Нека свима буде на многаја љета, да дочекамо још много Васкрса и лепих празника које славимо. Живи и здрави били- поручио је у ускршњој честитки протонамесник Миладин Спасојевић.
Празничну атмосферу, већ по традицији, употпунила су костимирана деца, глумци из Позориштанца Лане“ која су, након литургије, суграђанима делила фарбана ускршња јаја.
У посети Кикинди данас су били представници амбасаде Народне републике Кине и привредници из ове државе. Посету је иницирала народна посланица Марина Рагуш, председница Посланичке групе пријатељства са Кином. Она је, приликом недавне посете Кикинди, увидела могућности за почетак разговора о сарадњи кинеских и компанија из нашег града, рекао је народни посланик Миленко Јованов који је, са представницима локалне самоуправе и округа дочекао високе госте у Градској кући.
– Представници кинеске амбасаде већ су долазили овде пре много година, када су набављали машине и опрему из кикиндских фабрика. Тих фабрика данас више нема. На нама је да се потрудимо да отворимо нове погоне, да људи у Кикинди имају перспективу у свом граду, то је, пре свега, наша идеја. Данас разговарамо о култури и зеленој енергији, али и о још неким могућностима. Упркос чињеници да нема више тако моћну привреду, Кикинда има шта да понуди. Важно је да одшкринемо та врата, да имамо саговорника у амбасади НР Кине, а затим и у Влади, да тражимо партнера за пројекте који су нам важни, пре свега у области инфраструктуре. У Скупштини Србије имамо још група пријатељстава са којима бисмо могли, такође, да остваримо овакву сарадњу. Драго ми је и част што су у првој оваквој посети представници моћне земље која може да служи за пример и за углед и која је наш велики пријатељ. НР Кина нам је помагала у многим ситуацијама и доказала да су наше две државе везане челичним пријатељством – рекао је Јованов.
Делегацију гостију предводио је Liu Kai, економски и привредни саветник Амбасаде НР Кине, који се новинарима обратио на српском језику.
– Веома ми је драго што имам прилику да посетим Кикинду за коју знам да је један од најлепших градова у Војводини и Србији. Са мном су и представници Привредне коморе кинеских предузећа у Србији, како бисмо заједно разговарали о могућој сарадњи. Нама у Амбасади стало је до што боље сарадње између наше две земље и, наравно, између кинеских и српских компанија.
Разговорима су присуствовали и Liu Wei, асистент генералног директора CRBC Serbia (China Road and Bridge Corporation) и потпредседник Привредне коморе кинеских предузећа у Србији, затим Zhang Kai, заменик руководиоца пројекта Пут Нови Сад – Рума, и Xu Moyi и трећи секретар Амбасаде НР Кине.
Делегацију домаћина, поред градоначелника Николе Лукача и народног посланика Миленка Јованова, чинили су и начелник Севернобанатског управног округа, Мирослав Дучић и директор Спортског центра „Језеро“, Дејан Пудар.
– Почаствовани смо посетом представника Амбасаде и Привредне коморе кинеских предузећа јер имамо прилику да представимо све потенцијале града и да пронађемо начин да заједно, у наредном периоду, реализујемо инвестиције и пројекте – рекао је Лукач. – Добра сарадња између председника Србије и НР Кине даје нам наду да ћемо, и на локалном нивоу, пронаћи начин да унапредимо живот у нашим малим срединама. Важно је да госте упознамо са плановима развоја града како би нам они, својим искуством, помогли да у Кикинди буде још квалитетнији и лепши живот. Данашња посета је прва оваквог типа било којој локалној самоуправи и верујемо да се отварају могућности за заједничко финансирање пројеката са инвеститорима из Кине.
У наставку посете гости су обишли Спортски центар „Језеро“ и Музеј и Студио „Тера“.
Најновији инвестициони циклус Покрајинске владе у области здравства обухватио је све три здравствене установе у Кикинди- Општу болницу, Дом здравља и Завод за јавно здравље.
О томе колико ће ова улагања и набавка нове најсавременије опреме побољшати квалитет здравствених услуга, за Кикинди портал говоре директорице ових установа- др Весна Томин, др Биљана Марковић и др Сандра Радловић.
Ускршњу мису у Римокатоличкој цркви „Светог Фрање Асишког” у Кикинди служио је жупник Ласло Бевиз. Присуствовали су јој и градски челници -Младен Богдан, председник Скупштине града, Мелита Гомбар, чланица Градског већа као и Рамона Тот, чланица Извршног одбора Националног савета мађарске националне мањине, који су честитали Ускрс свим суграђанима који данас прослављају највећи хришћански празник.
Локална самоуправа организовала је поделу ускршњих јаја која су фарбале суграђанке из Удружења жена Кикинда, а суграђанима их, уз најлепше жеље, после мисе, делили најмлађи глумци Дечијег позоришта „Лане” и запослени из кикиндског Културног центра.
Честитке уз поделу фарбаних јаја, суграђанима су упутили и активисти Градског одбора Српске напредне странке на својим штандовима.
Највећи хришћански празник који симболизује победу живота над смрћу данас прослављају католици, протестанти, англиканци, неке православне цркве и бројне мање цркве.
Ускршње славље је за вернике крај Великог поста, а први мрсни залогаји су васкршња јаја која се, према обичају, фарбају у црвено као симбол проливене крви Христове. Јаје је симбол обнављања природе и живота. Прво обојено јаје, оставља се на страну до идућег Ускрса и зове „чуваркућа”. Деца највише воле овај празник због шарених јаја која им доносе велику радост као и свим укућанима.
У неким крајевима се чувају обичаји да понедељком, на други дан Ускрса, момци поливају девојке, како би биле здраве и лепе, а оне их дарују фарбаним јајима и другим поклонима.