Спорт

Akvatlon u Velikom Selu, treći put

Treći put u Banatskom Velikom Selu održan je „BVS akvatlon”, koji je danas otvorila Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, a organizatorka Dragana Pecarski, napomenula je:

– Okupili smo oko 50 takmičara iz sedam ili osam klubova Srbije, nemamo goste iz inostranstva, Kenijci nam više nisu tu.

Branislav Kovačević, iz Srpske traitlon unije, nadovezao se:

– Sada se već može reći da ovaj akvatlon prerasta u tradiciju, a pozicionirao se u kalendaru Srpske triatlon unije i propoznali smo ga kao mesto na kojem nastaju šamioni. Imamo veći broj mladih takmičara, ali i nekoliko najboljih triatlonaca Srbije, koje meštani Banatskog Velikog Sela imaju priliku da vide.

Gradski većnik za sport Dragan Pecarski, dodao je:

– Za ovaj bazen me vezuju posebne emocije, a i posebno mi je drago zato što se ovakva manifestacija održava po treći put u Velikom Selu, gde godinama postoji ovaj bazen, ali bio je bez tog letnjeg sadržaja. Ove godine u Velikom Selu imamo već drugi put lepo dešavanje gde okupljamo mlade sportiste u promociji zdravog života, a akvatlon je jako naporna disciplina za ovaj najmlađi uzrast i to je za njih ogroman izazov. Za Grad Kikindu jako je bitno da i ruralni deo Grada ima ovakve manifestacije i posebnu zahvalnost dajem organizatorima ove predivne manifestacije.

OFK Kikiknda bolja od Perležana. Uspela „generalka”

U poslednjoj proveri uoči predstojeće sezone u Srpskoj ligi „Vojvodina”, fudbaleri OFK Kikinde, na Gradskom stadionu, rezultatom 1:0 savladali su vojvođanskog ligaša, Vojvodinu iz Perleza. Jedini pogodak postigao je Aleksandar Mirkov u 53. minutu iz kaznenog udarca.

Nova sezona započeće 12. avgusta, a Kikinđani će tada u prvom kolu dočekati tim Omladinca iz Novih Banovaca.

Branislav Radojčić, trener golmana. Neumoran na travnatom prvaougaoniku

Kikinđanin Branislav Radojčić, nekadašnji čuvar mreže i trener golmana ŽAK-a i OFK Kikinde, poslednjih godina beleži značajne rezultate širom Srbije, ali i u inostranstvu. Karijera mu je u stalnom usponu pa je tako stekao i UEFA „B” licencu za rad s golmanima, a trbuhom za kruhom krenuo je iz Kikinde najpre do crnogorskih Pljevalja.

– Nakon godinu i po dana u crnogorskom prvoligašu, obreo sam se u jednom od najvećih klubova Indonezije u gradu Malangu i klubu Arema. U mojoj prvoj sezoni klub je bio četvrti, a moj učenik golman Areme proglašen je za najboljeg mladog golmana u Indoneziji. Usledio je povratak u FK Inđiju i Sremci su se tada plasirali u Superligu Srbije i stigli do četvrtfinala državnog Kupa – priča Radojčić.

U to vreme iz Fudbalskog saveza Srbije stigao je Radojčiću poziv da se pridruži stručnom štabu ženske seniorske reprezentacije Srbije, a,   ispostaviće se, tada je na velika vrata zakoračio u srpski fudbal za dame.

– Tri godine proveo sam u radu s našim najboljim golmankama i Srbija je tada beležila najbolje rezultate u istoriji našeg ženskog fudbala. Iz mnoštva pobeda izdvaja se rezultat 3:2 protiv Nemačke u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo. Bio je to prvi poraz Nemačke u kvalifikacijama za SP odnosno Euro, nakon 24 godine! Uspeo sam tih godina nešto što nije ni jedan trener u Srbiji, uporedo sa seniorkama, radio sam i sa svim ostalim golmankama u našim mlađim selekcijama; do 19, 17, 15 i 13 godina.

U sezoni 2021/22. Radojčić je stigao na beogradsku Marakanu. Ženska ekipa sa stadiona „Rajko Mitić” zauzela je tada drugo mesto u šampionatu Srbije, a iako bi se mnogima učinilo da rad na crveno-beloj strani Topčiderskog predstavlja vrhunac u karijeri bilo kojeg trenera, u ženskom fudbalu ipak nije tako.

– Već godinama unatrag subotički Spartak u dominira u našem ženskom fudbalu, kao Crvena zvezda u muškom. Subotičanke su višestruke uzastopne prvakinje Srbije, a mene su iz Spartaka prošle godine u ovo vreme pozvali u stručni štab. Proletos su devojke Spartaka osvojile duplu krunu.

Drugi segment Radojčićevog neumornog rada ogleda se u pauzama šampionata. Već osam godina, a poslednjih pet u dva termina, organizuje kamp, sa svojim inicijalima „RB”, za mlade fudbalske golmane.

– Dolaze golmani iz država nekadašnje Jugoslavije, ali i oni iz Grčke, Nemačke, pa čak i SAD. Zimi smo u Bosni i Hercegovini, u Trebinju, a leti u Ohridu, u Severnoj Makedoniji. Početkom jula u Ohridu imao sam 13. izdanje kampa i može se reći da je sada već sve preraslo u lepu tradiciju uz veliki ugled. Pored mene rade i treneri iz Severne Makedonije, Hrvatske i  naravno Srbije. Neka od imena su: Milica Kostić, prva golmanka reprezentacije Srbije, koja poseduje UEFA „B” licencu za rad s decom, Adrijana Trišić, reprezentativka u futsalu, koja radi kao kondiciona trenerica, a inače je „difovka” i prva devojka u Srbiji koja je stekla UEFA licencu za kondicioni rad. U kampu bude i Marko Žugaj, s UEFA „A” licencom, ranije trener u hrvatskom velikanu zagrebačkom Dinamu, a sada u ljubljanskoj Olimpiji, potom već pet godina i naš Zoltan Dognar iz Vrbasa, sada sa zavidnom karijerom u Kuvajtu – s ponosom zaključuje Radojčić.

PODRŠKA KIKINDSKOM FUDBALU

Brane posvećenički, putem interneta, prati dešavanja u kikindskom fudbalu pa i sportu u celini. Često se na društvenim mrežama mogu videti njegovi kratki, uvek pozitivni, komentari i poruke podrške za sve sportiste, pojedince i klubove, sa šireg područja Grada Kikinde.

Peta provera. Minimalac OFK Kikinde u Temerinu

U petoj, pretposlednjoj letnjoj, proveri, fudbaleri OFK Kikinde pobedili su u Temerinu vojvođanskog ligaša iz grupe „Jug” – tim TSK-a, rezultatom 1:0. Strelac pogotka bio je novajlija Mojsilović, kojem je ovaj meč bio i debi, u poslednjem minutu susreta. Pogodio je iskosa iz slobodnog udarca.

Za subotu, na Gradskom stadionu, OFK Kikinda ima zakazanu poslednju proveru. U takozvanoj generalnoj probi pred početak povratničke srpskoligaške sezone, Kikinđani će dočekati Vojvodinu iz Perleza, članicu vojvođanskog „Istoka”.

DŽK Partizan proslavlja 55 godina. Povratak Ciganovića za evropske ambicije

Sutra, 1. avgusta, navršiće se 55 godina od osnivanja Džudo kluba Partizan, a kikindski sportski kolektiv od 2001. godine za slavu kluba odabrao je Svetog Iliju, slaviće je, kako kažu, na Simićevom salašu u sredu, pa su se predstavnicima medija obratili predsednica Jelena Krvopić i sportski direktor Svetislav Vukmirica.

– Prioritet nam je da stvaramo nove mlade borce, ali nećemo ni da budemo skromni pa zato ističemo da smo tokom proteklih pet i po decenija u vitrine smestili tri evropske pojedinačne medalje i jednu ekipnu titulu prvaka Srbije za seniore. Kikinda ipak nije univerzitetski grad pa mladi nakon srednje škole odlaze u velike gradove, ali se neki i vraćaju – rekla je Krvopić.

Nadovezao se Vukmirica:

Milica Latković, naša najistaknutija džudoka, ide u beogradski Partizan, tamo će i da strudira, nadamo se da će posle fakulteta da se vrati i da još mnogo toga pokaže u našem klubu, a posle 15 godina vraća nam se Ilija Ciganović. Imao je zavidnu karijeru u Beogradu, a sada će da je u Kikindi završi. Razgovaramo i sa Nemanjom Milićem, on je u Nišu i s njim imamo planove za duži period. Hoćemo da radi za nas, ali i da bude trener u klubu.

Partizan je prošle godine u Superligi Srbije završio na deobi petog i šestog mesta.

– Medalja nam je zamalo izmakla, ali sada hoćemo da napravimo iskorak više i domaćoj ligi, u kojoj ćemo da napadnemo vrh, a i u Ligi Evrope u kojoj  želimo da nastupimo pojačani – zaključio je Vukmirica i dodao: – Kapiten Partizana Mateja Vukmirica će da nastupi na međunarodnom Studentskom festivalu sporta u Jekaterinburgu (Rusija), kao predstavnik novosadskog fakulteta, to mu je kruna karijere.

Plivački miting u Senti. Velika Kikinda druga po broju medalja

Najmlađi plivači Velike Kikinde nadmetali su se na mitingu u Senti, na kojem se okupilo blizu 200 takmičara iz 21. kluba Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Kenije i Srbije, a Kikinđani su, prema broju osvojenih 36  (10-15-11) medalja, zauzeli drugo mesto iza subotičkog Spartaka. Zlatne medalje osvojili su: Filip Đukić, Lena Stojanović (po dve), Petar Savić, Luka Bubulj, Filip Boćan, Mihajlo Tomić, Ognjen Terek i Lejla Beloš, drugi su bili: Vuk Karanović, Uroš Milićević (pa dvaput), P. Savić, Bubulj, Boćan, Marko Stojkov, Strahinja Stokić, Ivan Markov, Aleksandar Milutinović, Mihajlo Kiurski, Teodora Ćurčin, Sonja Stojkov i jedna velikokikindska štafeta, a treći: Lea Pajtašev (dvaput), P. Savić, Bubulj, Boćan, Milutinov, S. Stojkov, Jovan Sabo, Mane Mandić, Marko Protić i Jovan Savić.

Dodajmo, proteklog vikenda zapaženi su bili i nešto stariji članovi Velike Kikinde. Nastupili su kao članovi selekcije Plivačkog saveza Vojvodine u Novom Sadu na Susretu regoina, a rivali Vojvođanima bili su plivači iz Plivačkog saveza centralne Srbije odnosno Beograda. Veliku Kikindu u reprezentaciji Vojvodine predstavljali su: Luka Đukić, Aleksa Kockar, Teodora Stančić, Veljko Karanović, Matija Tornjanski, Miloš Menda, Igor Kermendi i Filip Babić.

Drugi basket turnir 3x3. Vrbašanima počasti

Ekipa Tri iks tri iz Vrbasa, pobednik je jednodnevnog, drugog po redu,  turnira u basketu 3h3, na kojem se u organizaciji Sportskog saveza Kikinde na gradskom trgu okupilo 16 timova.

Vrbašani su u finalu, dva minuta pre kraja utakmice stigli do brojke od 21. poena protiv ekipe Grada Kikinde i na taj način zasluženo prigrabili pehar i inkasirali 150 hiljada dinara.

Poraženima iz finala pripalo je 70, a trećoj Kruni, iz Zrenjanina, 30 hiljada dinara.

Kapitenu pobedničkog tima trofej je uručio gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač, a prvi čovek grada predao je priznanje i najboljem pojedincu turnira Dejanu Janjiću, takođe iz redova Vrbašana.

– Sve je bilo na visokom nivou od organizacije do kvaliteta basketa, a moja ekipa i ja ispunili smo očekivanja. Došli smo u Kikindu da pobedimo i u tome smo uspeli na lep način – rekao je Janjić.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, dodala je:

– U jednom trenutku morali smo da na kratko prekinemo turnir zbog kiše, ali je na kraju sve ipak proteklo onako kako smo zamislili i vreme nas je poslužilo. Bilo je lepo i veliki broj naših sugrađana je mogao da uživa tokom celog dana na trgu. Naši momci iz Kikinde su bili drugi, za razliku od prošle godine kada su bili najbolji, ali i taj njihov plasman je značajan.

Uspeo četvrti test. OFK Kikinda savladala Tisu

U duelu vojvođanskih srpskoligaša, u za OFK Kikindu četvrtoj proveri, odluka je pala već u 13. minutu.

Ivanović je odlično prošao i centrirao u šesnaesterac, a Bojan Popeskov glavom lepo matirao golmana Tise.

Bio je to i konačan ishod: OFK Kikinda – Tisa 1:0, iako je bilo još opasnih situacija pred oba gola, a Kikinđani su bili mnogo bliži uverljivoj pobedi nego gosti remiju.

OFK Kikinda: Oparnica, Ivanović, Lukić, Beljić, Kecman, Rafael, Barbul, Šević, Mirkov, Popeskov, Bencke. Igrali su još: Jarić, Radovanović, Hajdu, Veljković, Lolić.

Plava laguna odbranila naslov

Ekipa Plave lagune odbranila je naslov prvaka na trećem „Vojvodina Open by invictus”, zabavno-sportskom takmičenju koje one starije možda podseća na nekadašnje „Igre bez granica”, upriličenom na bazenu „Jezero”.

Pobednička ekipa, predvođena kapitenkom Milicom Matijević, trijumfovala je nakon 10 disciplina u konkurenciji još devet ekipa, a pehar joj je uručio gradonačelnik Nikola Lukač.

– Prvi poligon zadao nam je najviše problema, ali kasnije smo bili sve bolji i zasluženo slavili. Inače, svi smo u ekipi sportisti, koleginica i ja plivačice, a tu su još i šestorica momaka – rekla je Matijević.

Dejan Pudar, direktor SC „Jezero”, napomenuo je:

– Treći put organizovali smo ovo nadmetanje i polako ono postaje tradicionalno. Smatram i da je upravo ovaj događaj najatraktivniji ovog leta u Kikindi, a pod pokriviteljstvom Grada. Videli smo svi koliko je mnogo publike ovde bilo.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde dodala je:

– Uvek ćemo da podržimo ovakve događaje, kao što podržavamo i one koje organizuju naši klubovi. Videli smo dosta teških disciplina na ovom takmičenju, ali sve je bilo lepo da se gleda, mnogo je ljudi došlo da vidi ovo i ja jedva čekam da iduće godine opet ovo organizujemo i da bude na još višem nivou.

Marija Marić, portparolka iz redova novosadskih organizatora ove manifestacije, zaključila je:

– Posećenost ovog takmičenja koje organizujemo po Vojvodini, bila je najveća upravo u Kikindi. Takođe, i kada je reč o organizaciji, sve je bilo od domaćina na najvišem nivou.

Druga na ovom nadmetanju bila je Krivina, a treća ekipa Akva termala.

358274986_299052242605832_6611069621979296729_n

U centru Banatskog Velikog Sela, kod Zavičajne kuće, organizovan je 13. „Krajiški višeboj“ koji je okupio šest takmičarskih ekipa iz Srbije, među kojima su bili i takmičari iz Uba, tri ekipe iz Banatskog Velikog Sela i po jedna iz Nakova i Novih Kozaraca.

Aleksandar Popović  (28) iz Valjeva profesionalno se bavi obaranjem ruku, što je bila njegova disciplina. Član je ekipe „Gorski vukovi“ iz Uba i rado se odaziva višebojima.

-Obaranje ruku treniram od 14 godine i do sada sam pet puta bio šampion Srbije, već tri godine sam treći u svetu u kategoriji od 75 do 85 kilograma i član sam reprezentacije Srbije. – otkrio nam je Popović – Za obaranje ruku najvažnije su tetive na rukama i odgovarajući treninzi. Dva puta nedeljno imam sparinge na stolu, a tu su i vežbe snage i izdržljivosti.

Stevan Veljko (23) iz Novih Kozaraca takmičio se u tri discipline: hodanje po brvnu, skoku u vis iz mesta i penjanje uz stožinu.

-Svaka disciplina je teška na svoj način, ali je za penjanje uz stožinu potrebno najviše umešnosti. Kod hodanja po deblu važna je ravnoteža i brzina, kod skoka u vis potrebne su jake noge, a za stožinu je presudna snaga. Svake godine učestvujem i ovo je način da odamo počast našim starima i krajevima odakle su došli – istakao je Stevan Veljko.

Dugogodišnji takmičar Vladimir Bulatović (31) ove godine bio je u ulozi sudije u disciplini obaranje ruku.

-Ruke su se obarale na profesionalnom stolu koji se koristi na državnom prvenstvu i pošto znam pravila pozvan sam da budem sudija. Deset godina bio sam učesnik u više disciplina: nadvlačenju konopca, obaranju ruku i drugim. Za sve disciplne potrebni su snaga i umeće, a posebno je važno mladima skrenuti pažnju na to koliko je potrebno baviti se sportom i biti u prirodi, a upravo je to jedan od ciljeva višeboja – poručio je Bulatović.

Borislav Stoisavljević, predsednik udruženja „Krajiški višeboj“ iz Banatskog Velikog Sela dodao je da su se ekipe takmičile u deset disciplina.

-Cilj je negovanje običaja, tradicije i kulture srpskog naroda. – napomenuo je Stoisavljević – Višeboj je otvorila trka u džaku za decu, nakon čega su se i odrasli takmičili u istoj disciplini, nastavljeno je sa hodanjem po brvnu, skokom u dalj i vis iz mesta, kuke, obaranje ruku, privlačenje klička, penjanje uz stožinu da bi se završilo nadvlačenjem konopca.

Događaju su prisustvovali gradonačelnik Nikola Lukač, koji je otvorio manifestaciju, i njegovi saradnci Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika i predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan.

– Ovakvi događaji važni jer sela ožive. Na jednom mestu okupe se sve generacije, a kako se Dan Banatskog Velikog Sela proslavlja u dobrom raspoloženju, tu su i gosti iz okolnih sela. Ovo je jedan od načina da oživimo tradiciju i očuvamo viteške discipline vezane za krajeve iz kojih su došli naši preci, da se novim generacijama dočara kakvo je bilo čojstvo i junaštvo – kazala je Dijana Jakšić Kiurski.

Pored toga što su najbolji dobili pehare i medalje, ovo je bila prilika i da se zaslužnim meštanima dodele zahvalnice.

error: Content is protected !!