Спорт

Акватлон у Великом Селу, трећи пут

Трећи пут у Банатском Великом Селу одржан је „БВС акватлон”, који је данас отворила Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, а организаторка Драгана Пецарски, напоменула је:

– Окупили смо око 50 такмичара из седам или осам клубова Србије, немамо госте из иностранства, Кенијци нам више нису ту.

Бранислав Ковачевић, из Српске траитлон уније, надовезао се:

– Сада се већ може рећи да овај акватлон прераста у традицију, а позиционирао се у календару Српске триатлон уније и пропознали смо га као место на којем настају шамиони. Имамо већи број младих такмичара, али и неколико најбољих триатлонаца Србије, које мештани Банатског Великог Села имају прилику да виде.

Градски већник за спорт Драган Пецарски, додао је:

– За овај базен ме везују посебне емоције, а и посебно ми је драго зато што се оваква манифестација одржава по трећи пут у Великом Селу, где годинама постоји овај базен, али био је без тог летњег садржаја. Ове године у Великом Селу имамо већ други пут лепо дешавање где окупљамо младе спортисте у промоцији здравог живота, а акватлон је јако напорна дисциплина за овај најмлађи узраст и то је за њих огроман изазов. За Град Кикинду јако је битно да и рурални део Града има овакве манифестације и посебну захвалност дајем организаторима ове предивне манифестације.

ОФК Кикикнда боља од Перлежана. Успела „генералка”

У последњој провери уочи предстојеће сезоне у Српској лиги „Војводина”, фудбалери ОФК Кикинде, на Градском стадиону, резултатом 1:0 савладали су војвођанског лигаша, Војводину из Перлеза. Једини погодак постигао је Александар Мирков у 53. минуту из казненог ударца.

Нова сезона започеће 12. августа, а Кикинђани ће тада у првом колу дочекати тим Омладинца из Нових Бановаца.

Бранислав Радојчић, тренер голмана. Неуморан на травнатом прваоугаонику

Кикинђанин Бранислав Радојчић, некадашњи чувар мреже и тренер голмана ЖАК-а и ОФК Кикинде, последњих година бележи значајне резултате широм Србије, али и у иностранству. Каријера му је у сталном успону па је тако стекао и УЕФА „Б” лиценцу за рад с голманима, а трбухом за крухом кренуо је из Кикинде најпре до црногорских Пљеваља.

– Након годину и по дана у црногорском прволигашу, обрео сам се у једном од највећих клубова Индонезије у граду Малангу и клубу Арема. У мојој првој сезони клуб је био четврти, а мој ученик голман Ареме проглашен је за најбољег младог голмана у Индонезији. Уследио је повратак у ФК Инђију и Сремци су се тада пласирали у Суперлигу Србије и стигли до четвртфинала државног Купа – прича Радојчић.

У то време из Фудбалског савеза Србије стигао је Радојчићу позив да се придружи стручном штабу женске сениорске репрезентације Србије, а,   испоставиће се, тада је на велика врата закорачио у српски фудбал за даме.

– Три године провео сам у раду с нашим најбољим голманкама и Србија је тада бележила најбоље резултате у историји нашег женског фудбала. Из мноштва победа издваја се резултат 3:2 против Немачке у квалификацијама за Светско првенство. Био је то први пораз Немачке у квалификацијама за СП односно Еуро, након 24 године! Успео сам тих година нешто што није ни један тренер у Србији, упоредо са сениоркама, радио сам и са свим осталим голманкама у нашим млађим селекцијама; до 19, 17, 15 и 13 година.

У сезони 2021/22. Радојчић је стигао на београдску Маракану. Женска екипа са стадиона „Рајко Митић” заузела је тада друго место у шампионату Србије, а иако би се многима учинило да рад на црвено-белој страни Топчидерског представља врхунац у каријери било којег тренера, у женском фудбалу ипак није тако.

– Већ годинама унатраг суботички Спартак у доминира у нашем женском фудбалу, као Црвена звезда у мушком. Суботичанке су вишеструке узастопне првакиње Србије, а мене су из Спартака прошле године у ово време позвали у стручни штаб. Пролетос су девојке Спартака освојиле дуплу круну.

Други сегмент Радојчићевог неуморног рада огледа се у паузама шампионата. Већ осам година, а последњих пет у два термина, организује камп, са својим иницијалима „РБ”, за младе фудбалске голмане.

– Долазе голмани из држава некадашње Југославије, али и они из Грчке, Немачке, па чак и САД. Зими смо у Босни и Херцеговини, у Требињу, а лети у Охриду, у Северној Македонији. Почетком јула у Охриду имао сам 13. издање кампа и може се рећи да је сада већ све прерасло у лепу традицију уз велики углед. Поред мене раде и тренери из Северне Македоније, Хрватске и  наравно Србије. Нека од имена су: Милица Костић, прва голманка репрезентације Србије, која поседује УЕФА „Б” лиценцу за рад с децом, Адријана Тришић, репрезентативка у футсалу, која ради као кондициона тренерица, а иначе је „дифовка” и прва девојка у Србији која је стекла УЕФА лиценцу за кондициони рад. У кампу буде и Марко Жугај, с УЕФА „А” лиценцом, раније тренер у хрватском великану загребачком Динаму, а сада у љубљанској Олимпији, потом већ пет година и наш Золтан Догнар из Врбаса, сада са завидном каријером у Кувајту – с поносом закључује Радојчић.

ПОДРШКА КИКИНДСКОМ ФУДБАЛУ

Бране посвећенички, путем интернета, прати дешавања у кикиндском фудбалу па и спорту у целини. Често се на друштвеним мрежама могу видети његови кратки, увек позитивни, коментари и поруке подршке за све спортисте, појединце и клубове, са ширег подручја Града Кикинде.

Пета провера. Минималац ОФК Кикинде у Темерину

У петој, претпоследњој летњој, провери, фудбалери ОФК Кикинде победили су у Темерину војвођанског лигаша из групе „Југ” – тим ТСК-а, резултатом 1:0. Стрелац поготка био је новајлија Мојсиловић, којем је овај меч био и деби, у последњем минуту сусрета. Погодио је искоса из слободног ударца.

За суботу, на Градском стадиону, ОФК Кикинда има заказану последњу проверу. У такозваној генералној проби пред почетак повратничке српсколигашке сезоне, Кикинђани ће дочекати Војводину из Перлеза, чланицу војвођанског „Истока”.

ЏК Партизан прославља 55 година. Повратак Цигановића за европске амбиције

Сутра, 1. августа, навршиће се 55 година од оснивања Џудо клуба Партизан, а кикиндски спортски колектив од 2001. године за славу клуба одабрао је Светог Илију, славиће је, како кажу, на Симићевом салашу у среду, па су се представницима медија обратили председница Јелена Крвопић и спортски директор Светислав Вукмирица.

– Приоритет нам је да стварамо нове младе борце, али нећемо ни да будемо скромни па зато истичемо да смо током протеклих пет и по деценија у витрине сместили три европске појединачне медаље и једну екипну титулу првака Србије за сениоре. Кикинда ипак није универзитетски град па млади након средње школе одлазе у велике градове, али се неки и враћају – рекла је Крвопић.

Надовезао се Вукмирица:

Милица Латковић, наша најистакнутија џудока, иде у београдски Партизан, тамо ће и да струдира, надамо се да ће после факултета да се врати и да још много тога покаже у нашем клубу, а после 15 година враћа нам се Илија Цигановић. Имао је завидну каријеру у Београду, а сада ће да је у Кикинди заврши. Разговарамо и са Немањом Милићем, он је у Нишу и с њим имамо планове за дужи период. Хоћемо да ради за нас, али и да буде тренер у клубу.

Партизан је прошле године у Суперлиги Србије завршио на деоби петог и шестог места.

– Медаља нам је замало измакла, али сада хоћемо да направимо искорак више и домаћој лиги, у којој ћемо да нападнемо врх, а и у Лиги Европе у којој  желимо да наступимо појачани – закључио је Вукмирица и додао: – Капитен Партизана Матеја Вукмирица ће да наступи на међународном Студентском фестивалу спорта у Јекатеринбургу (Русија), као представник новосадског факултета, то му је круна каријере.

Пливачки митинг у Сенти. Велика Кикинда друга по броју медаља

Најмлађи пливачи Велике Кикинде надметали су се на митингу у Сенти, на којем се окупило близу 200 такмичара из 21. клуба Хрватске, Мађарске, Румуније, Кеније и Србије, а Кикинђани су, према броју освојених 36  (10-15-11) медаља, заузели друго место иза суботичког Спартака. Златне медаље освојили су: Филип Ђукић, Лена Стојановић (по две), Петар Савић, Лука Бубуљ, Филип Боћан, Михајло Томић, Огњен Терек и Лејла Белош, други су били: Вук Карановић, Урош Милићевић (па двапут), П. Савић, Бубуљ, Боћан, Марко Стојков, Страхиња Стокић, Иван Марков, Александар Милутиновић, Михајло Киурски, Теодора Ћурчин, Соња Стојков и једна великокикиндска штафета, а трећи: Леа Пајташев (двапут), П. Савић, Бубуљ, Боћан, Милутинов, С. Стојков, Јован Сабо, Мане Мандић, Марко Протић и Јован Савић.

Додајмо, протеклог викенда запажени су били и нешто старији чланови Велике Кикинде. Наступили су као чланови селекције Пливачког савеза Војводине у Новом Саду на Сусрету регоина, а ривали Војвођанима били су пливачи из Пливачког савеза централне Србије односно Београда. Велику Кикинду у репрезентацији Војводине представљали су: Лука Ђукић, Алекса Коцкар, Теодора Станчић, Вељко Карановић, Матија Торњански, Милош Менда, Игор Керменди и Филип Бабић.

Други баскет турнир 3x3. Врбашанима почасти

Екипа Три икс три из Врбаса, победник је једнодневног, другог по реду,  турнира у баскету 3х3, на којем се у организацији Спортског савеза Кикинде на градском тргу окупило 16 тимова.

Врбашани су у финалу, два минута пре краја утакмице стигли до бројке од 21. поена против екипе Града Кикинде и на тај начин заслужено приграбили пехар и инкасирали 150 хиљада динара.

Пораженима из финала припало је 70, а трећој Круни, из Зрењанина, 30 хиљада динара.

Капитену победничког тима трофеј је уручио градоначелник Кикинде Никола Лукач, а први човек града предао је признање и најбољем појединцу турнира Дејану Јањићу, такође из редова Врбашана.

– Све је било на високом нивоу од организације до квалитета баскета, а моја екипа и ја испунили смо очекивања. Дошли смо у Кикинду да победимо и у томе смо успели на леп начин – рекао је Јањић.

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, додала је:

– У једном тренутку морали смо да на кратко прекинемо турнир због кише, али је на крају све ипак протекло онако како смо замислили и време нас је послужило. Било је лепо и велики број наших суграђана је могао да ужива током целог дана на тргу. Наши момци из Кикинде су били други, за разлику од прошле године када су били најбољи, али и тај њихов пласман је значајан.

Успео четврти тест. ОФК Кикинда савладала Тису

У дуелу војвођанских српсколигаша, у за ОФК Кикинду четвртој провери, одлука је пала већ у 13. минуту.

Ивановић је одлично прошао и центрирао у шеснаестерац, а Бојан Попесков главом лепо матирао голмана Тисе.

Био је то и коначан исход: ОФК Кикинда – Тиса 1:0, иако је било још опасних ситуација пред оба гола, а Кикинђани су били много ближи уверљивој победи него гости ремију.

ОФК Кикинда: Опарница, Ивановић, Лукић, Бељић, Кецман, Рафаел, Барбул, Шевић, Мирков, Попесков, Бенцке. Играли су још: Јарић, Радовановић, Хајду, Вељковић, Лолић.

Плава лагуна одбранила наслов

Екипа Плаве лагуне одбранила је наслов првака на трећем „Војводина Опен бy инвицтус”, забавно-спортском такмичењу које оне старије можда подсећа на некадашње „Игре без граница”, уприличеном на базену „Језеро”.

Победничка екипа, предвођена капитенком Милицом Матијевић, тријумфовала је након 10 дисциплина у конкуренцији још девет екипа, а пехар јој је уручио градоначелник Никола Лукач.

– Први полигон задао нам је највише проблема, али касније смо били све бољи и заслужено славили. Иначе, сви смо у екипи спортисти, колегиница и ја пливачице, а ту су још и шесторица момака – рекла је Матијевић.

Дејан Пудар, директор СЦ „Језеро”, напоменуо је:

– Трећи пут организовали смо ово надметање и полако оно постаје традиционално. Сматрам и да је управо овај догађај најатрактивнији овог лета у Кикинди, а под покривитељством Града. Видели смо сви колико је много публике овде било.

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде додала је:

– Увек ћемо да подржимо овакве догађаје, као што подржавамо и оне које организују наши клубови. Видели смо доста тешких дисциплина на овом такмичењу, али све је било лепо да се гледа, много је људи дошло да види ово и ја једва чекам да идуће године опет ово организујемо и да буде на још вишем нивоу.

Марија Марић, портпаролка из редова новосадских организатора ове манифестације, закључила је:

– Посећеност овог такмичења које организујемо по Војводини, била је највећа управо у Кикинди. Такође, и када је реч о организацији, све је било од домаћина на највишем нивоу.

Друга на овом надметању била је Кривина, а трећа екипа Аква термала.

358274986_299052242605832_6611069621979296729_н

У центру Банатског Великог Села, код Завичајне куће, организован је 13. „Крајишки вишебој“ који је окупио шест такмичарских екипа из Србије, међу којима су били и такмичари из Уба, три екипе из Банатског Великог Села и по једна из Накова и Нових Козараца.

Александар Поповић  (28) из Ваљева професионално се бави обарањем руку, што је била његова дисциплина. Члан је екипе „Горски вукови“ из Уба и радо се одазива вишебојима.

-Обарање руку тренирам од 14 године и до сада сам пет пута био шампион Србије, већ три године сам трећи у свету у категорији од 75 до 85 килограма и члан сам репрезентације Србије. – открио нам је Поповић – За обарање руку најважније су тетиве на рукама и одговарајући тренинзи. Два пута недељно имам спаринге на столу, а ту су и вежбе снаге и издржљивости.

Стеван Вељко (23) из Нових Козараца такмичио се у три дисциплине: ходање по брвну, скоку у вис из места и пењање уз стожину.

-Свака дисциплина је тешка на свој начин, али је за пењање уз стожину потребно највише умешности. Код ходања по деблу важна је равнотежа и брзина, код скока у вис потребне су јаке ноге, а за стожину је пресудна снага. Сваке године учествујем и ово је начин да одамо почаст нашим старима и крајевима одакле су дошли – истакао је Стеван Вељко.

Дугогодишњи такмичар Владимир Булатовић (31) ове године био је у улози судије у дисциплини обарање руку.

-Руке су се обарале на професионалном столу који се користи на државном првенству и пошто знам правила позван сам да будем судија. Десет година био сам учесник у више дисциплина: надвлачењу конопца, обарању руку и другим. За све дисциплне потребни су снага и умеће, а посебно је важно младима скренути пажњу на то колико је потребно бавити се спортом и бити у природи, а управо је то један од циљева вишебоја – поручио је Булатовић.

Борислав Стоисављевић, председник удружења „Крајишки вишебој“ из Банатског Великог Села додао је да су се екипе такмичиле у десет дисциплина.

-Циљ је неговање обичаја, традиције и културе српског народа. – напоменуо је Стоисављевић – Вишебој је отворила трка у џаку за децу, након чега су се и одрасли такмичили у истој дисциплини, настављено је са ходањем по брвну, скоком у даљ и вис из места, куке, обарање руку, привлачење кличка, пењање уз стожину да би се завршило надвлачењем конопца.

Догађају су присуствовали градоначелник Никола Лукач, који је отворио манифестацију, и његови сараднци Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника и председник Скупштине града Младен Богдан.

– Овакви догађаји важни јер села оживе. На једном месту окупе се све генерације, а како се Дан Банатског Великог Села прославља у добром расположењу, ту су и гости из околних села. Ово је један од начина да оживимо традицију и очувамо витешке дисциплине везане за крајеве из којих су дошли наши преци, да се новим генерацијама дочара какво је било чојство и јунаштво – казала је Дијана Јакшић Киурски.

Поред тога што су најбољи добили пехаре и медаље, ово је била прилика и да се заслужним мештанима доделе захвалнице.

error: Content is protected !!