Најновије

346139216_630331955684557_7536653613441272191_n

Za odeljenje Oftalmologije Opšte bolnice, firma „Tisa Automotive” kupila je uređaj optotip projektor, neophodan za svakodnevni rad oftalmološke ambulante. Ovom događaju osim predstavnika Bolnice i kompanije, prisustvovali su i gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća Saša Tanackov.

Dr Dragana Radin, načelnica Odeljenja oftalmologije zahvaljujući se na donaciji, istakla je da je reč o automatskom projektoru grafikona.

-Aparat sadrži 41 grafikon i osim optotipa ima niz testova u strabologiji. On nam je neophodan za uzimanje vidne oštrine pacijenta i ovaj test sprovodi se na samom početku pregleda. Upravljanje aparatom je lako, preko daljinskog upravljača. Stari projektor ima više od 40 godina i ovaj će doprineti da budemo efikasniji u radu – kazala je dr Dragana Radin.

Donatori, kompanija „Tisa Automotive“ i u ranijem periodu iskazala je da je društveno odgovorna i da želi da pomogne lokalnu samoupravu u kojoj posluje. Akoš Barna, generalni direktor zahvalio se predstavnicima Bolnice i grada na plodonosnoj saradnji.

-Prihvatili ste našu kompaniju i na nama je da učinimo sve da imamo odličnu međusobnu saradnju. I u narednom periodu potrudićemo se da poboljšamo uslove rada Bolnice i već sada mogu da obećam da ćemo do kraja godine odvojite sredstva za još jednu donaciju – rekao je Barna i napomenuo da su zdravstveni radnici svu svoju snagu pokazali tokom pandemije korona virusom.

Zahvaljujući se kompaniji Nikola Lukač podsetio je da je „Tisa Automotiv“ i ranije dodeljivala donacije poput EKG aparata, dok su za vreme korone među prvim obezbedili određenu količinu zaštitnih maski.

-Tu su bili da pomognu i kada je rekonstruisana pedijatrija. Za Opštu bolnici i Dom zdravlja imati ovakvu firmu puno znači. Oni su jedna od društveno najodgovornijih firmi, naročito što se trude da unaprede zdravstvenu zaštitu svih sugrađana, među kojima su i radnici kompanije. Uvek su dostupni za donacije i pravi su primer kako se ponašati prema sredini u kojoj posluju – rekao je gradonačelnik Lukač.

Aparat je vredan 240.000 dinara i biće vrlo brzo u funkciji.

nemačko udruženje

Nemačko udruženje Kikinda je 19. maja u Kulturnom centru održalo izbornu skupštinu i izabralo novi upravni odbor. Umesto Aleksandra Konečnija, dugogodišnjeg predsednika, izabrana je Erika Banski, urednica veb-stranice Udruženja.

Na mesto Hilde Banski, potpredsednika i člana prvog Nacionalnog saveta Nemaca u Srbiji, izabran je Jovan Buter, dugogodišnji član Udruženja. Ostali članovi upravnog odbora su: Jovan Blat, Ksenija Bokanić Kovrlija, Vincenzo Marano, Smiljana Ratko i Milena Vukašinović.

U ime starog Upravnog odbora – zbog bolesti predsednika – govorila je Hilda Banski. Istakla je da su prvenstveni ciljevi Udruženja bili: ostvarenje pozitivne slike o Nemcima koji žive u ovim krajevima, negovanje nacionalnog identiteta kroz jezik, kulturu, i običaje Nemaca, kao i negovanje dobrosusedskih odnosa. Ovi ciljevi su i ostvareni.

U ime novizabranog Upravnog odbora na ukazanom poverenju zahvalila se Erika Banski. Istakla je izuzetan rad i dostignute rezultate prethodnog rukovodstva, sa željom da se taj rad nastavi uvođenjem novih sadržaja i korišćenjem novih tehnologija i medija za komunikaciju.

Šuma

Fotografije iz ciklusa „Svet se kaže šuma“ Jelene Vladušić biće izložene u Galeriji „Tera“.

Jelena Vladušić je osnovne i master studije fotografije završila na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i doktorirala je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Izlagala je samostalno i na grupnim izložbama i dobitnica je priznanja u zemlji i inostranstvu.

Otvaranje izložbe je u petak, u 20 sati.

Sekretarijat i veliki park 7

Đaci iz OŠ „Vuk Karadžić“ danas su učestovali u ekološkoj radionici pod nazivom „Upoznaj Veliki park“. Povodom Evropskog dana parkova za njih je ovu aktivnost organizovao Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave.

Zaposleni u Sekretarijatu decu su upoznali sa lepotama i prirodnim vrednostima gradskog parka koji postoji 127 godina.

– Deca izrađuju jednistvene razglednice od plodova i listića. Pričamo im o vrstama koje imamo u parku, a to je ukupno 40 vrsta drveća sa oko 700 stabala – 29 vrsta lišćara i 11 vrsta četinara  – rekla je sekretarka Sekretarijata, Miroslava Narančić.

Učenici drugog razreda sa nama su podelili svoje utiske o Velikom parku.

– Vrlo često dolazim ovde da se nadišem čistog vazduha – kaže Luka Bubulj.

Njegovoj drugarici Lari Stijak takođe se svideo današnji izlet.

– Dopada mi se što ima puno drveća i čist je vazduh.

Manja Iličić i Duško Žigić naučili su kako kako se brine o okolini.

– Životna sredina se čuva tako što bacamo smeće u kantu, a ne gde stignemo – kaže Manja.

– Ovde dobijamo najviše kiseonika dok šetamo i zato treba da čuvamo prirodu i da ne bacamo smeće – objasnio nam je Duško.

Aleksi Kneževiću dopada se priroda u Blandašu.

– Lepo mi je što ima mnogo lepih biljaka, ima mnogo ljudi i jako je lep vazduh ovde.

Akcija se nastavlja sutra, prikupljanjem električnog i elektronskog otpada iz škola „Feješ Klara“ i „Miloš Crnjanski“ i iz kikindske biblioteke. Ovo je, inače, redovna aktivnost Sekretarijata u kojoj specijalizovane firme otkupljuju električni i elektronski otpad i, zauzvrat, školama uplaćuju donacije za kupovinu novih uređaja.

opanak (4)

Na prestižnom međunarodnom Festivalu folklora „Zlatni opanak“ u Valjevu, u konkurenciji stotinu ansambala i više od tri hiljade igrača, članovi KUD-a iz Mokrina postigli su izuzetan uspeh – osvojili su treće mesto u kategoriji juniora.

KUD „Mokrin“ je, svojim nastupom, izazvao oduševljenje publike, što je prepoznao i struči žiri. „Leskovačke igre“ pripremnog ansambla uz pratnju orkestra donele su im zasluženo prvo mesto u kategoriji juniora od 13 do 16 godina, dok su se, u ukupnom plasmanu, plasirali na treće mesto, potvrđujući svoju izuzetnu posvećenost i kvalitet.

Angažovanje i vredan rad na očuvanju srpske folklorne tradicije istakli su ovaj ansambl kao jedan od uspešnijih na ovom renomiranom saboru.

„Zlatni opanak“ u Valjevu održava se od 2003. godine. Okuplja folklorne ansamble iz cele Srbije i dijaspore.

 

Okrug bezbednost

Savet Severnobanatskog upravnog okruga kojim je predsedavao načelnik Miroslav Dučić, razmatrao je novonastalu bezbednosnu situaciju, sa posebnim osvrtom na obrazovne institucije na teritoriji Okruga.

Sednici su prisustvovali Pavle Rajkov, načelnik Policijske uprave Kikinda, Nikola Lukač gradonačelnik Kikinde i Radovan Uverić, predsednik opštine Novi Kneževac sa saradnicima, kao i predstavnici opština Ada, Senta, Čoka i Kanjiža.

Konstatovano je da je bezbednosna situacija u obrazovnim institucijama zadovoljavajuća i da Policijska uprava postupa u skladu sa uputstvima Ministarstva unutrašnjih poslova. Upućen je apel jedinicama lokalnih samouprava da, u obrazovnim institucijama, podstiču na još veću borbu protiv nasilja, osnaživanje uloge nastavnog kadra, kao i da, uz pomoć medija, i dalje pozivaju građane da predaju neregistrovano oružje i municiju.

Prema evidenciji Policijske uprave Kikinda, do 18. maja predato je 89 komada neregistrovananog oružja, 15.986 komada municije i 17 minsko eksplozivnih sredstava. Preuzet je i 91 komad registrovanog oružja i 1.064 komada municije, kao i 27 oružja i 1.302 komada municije čiji su vlasnici preminuli.

sead fatahi 2

Rođen u Prištini pre 49 godina, Sead Fatahi sa 19 godina otisnuo se u svet. Naoružan zvanjem kuvar dvadeset godina proveo je u Italiji, gde je sa ženom Tatjanom iz Ukrajine imao dva restorana. Život u Italiji zamenio je Švedskom gde je u američkom restoranu pekao bifteke, a pre dve godine oprostio se od Evropske unije, doselio u Sajan i postao poljoprivrednik.

-Tatjana je obilazila mesta u Srbiji i ona je „presudila“ da to bude Sajan. Od svih domaćinstava koje smo videli ovo nam se najviše dopalo. Tražili smo kuću sa velikom okućnicom, a ovde smo uz stambeni objekat kupili i četiri hektara zemlje. Selo je mirno i grad je blizu tako da izbor nije bio težak – otkrio nam je Sead.

Sead i Tatjana bave se stočarstvom, povrtarstvom i voćarstvom. Pomoć u vođenju posla imali su i od gradske uprave jer su po konkursu za pomoć poljoprivrednicima dobili sredstva za banatske gološijane i izgradnju plastenika.

-Hvala gradu što ima sluha za poljoprivrednike, posebno za nas koji smo tek na početku. Imamo 20 koza, 30 ovaca, kuniće, guske, banatske gološijane. Želja nam je da proizvodimo mesne i mlečne proizvode koji će biti bez ikakvih dodataka. Cilj nam je zdrava hrana i to koziji sirevi stari i polustari izrađeni po italijanskim receptima. Kako se u ovom kraju malo proizvode ovčiji sirevi, rešeni smo da to promenimo. Nadam se da ćemo do naredne godine izgraditi mlekaru u kojoj ćemo sve i proizvoditi, ali i povećati stado koza i ovaca – saznajemo od Fatahija.

Od koza uzgajaju alpine, a ovce su mešavina il de fransa i virtemberga. Uz kuću je i veliki voćnjak u kom su kajsije, kruške i šljive od kojih će praviti pekmeze, ali i slane soseve po italijanskoj recepturi.

Poljoprivredni sajam 1

Poljoprivrednici iz Kikinde, njih pedesetak, danas su u poseti Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. I ove godine odlazak na najveću agrarnu manifestaciju u ovom delu Evrope omogućila je lokalna samouprava obezbedivši autobus i ulaznice.

Sa poljoprovrednicima je i Miroslava Krnić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

– Na sajam su pošli korisnici sredstava ruralne i politike razvoja poljoprivrede u gradu, kao i građani koji su bili zainteresovani. Poseta sajmovima, ovom u Novom Sadu i drugim sajmovima u Beogradu za koje postoji interesovanje, mere su koje Grad redovno sprovodi. Sajmove besplatno posećuju ne samo izlagači, nego i mali proizvođači, kako bi se upoznali sa ponudom, novostima, i da bi ostvarili kontakte – kaže Miroslava Narančić.

Na jubilarnom, 90. sajmu, nastupa 1.100 izlagača iz 27 zemalja. Ove godine zemlja partner je Italija. Sajam traje do 26. maja.

Čigra

Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Čigra“ organizovalo je ekskurziju za svoje članove proteklog vikenda.

– Tridesetak naših članova, roditelja i stručnjaka iz Društva dan je provelo na izletištu „Letenka“ na Fruškoj Gori. Posetili smo i Manastir Novo Hopovo – kaže Biljana Nedomački iz Društva MNRO „Čigra“

Jednodnevni izlet ostvaren je zahvaljujući donaciji koju je „Čigra“ dobila od Kompanije „Meridijanbet“ i Gradskoj upravi koja je obezbedila prevoz.

 

Živka Torbica

Treća knjiga pesnikinje iz Mokrina, Živke Torbice, imaće svoje prvo predstavljanje u četvrtak, 25. maja, od 19 sati, u Narodnoj biblioteci „Jovan Popović“.

Njena treća zbirka, „Dve kapi vode“, sadrži 95 ljubavnih i rodoljubivih pesama, nastalih u protekle dve godine.

– Pesme su veoma emotivne, zavičajne su o našem o Banatu, i uglavnom su istinite, to su sećanja na moje detinjstvo – kaže Torbica. – Svakog jutra napišem jednu rečenicu, tako započinjem dan – prvo pesma, pa sve ostalo. Lajt motiv knjige je stih: „Ne postoje dva ista dana, noći, glasa… Ni srca, ni ljubavi, pa čak ni dve kapi vode…“. Otud i naziv ove zbirke.

Kao i prethodne dve zbirke, „Banaćanka“ i „Dnevna doza muškarca“, i ova je izašla u izdanju Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa. Recenzent je Nataša Bundalo Mikić iz Novog Sada, dizajn korica je uradila Senka Vlahović iz BKC.

error: Content is protected !!