Најновије

375762687_1312965419318145_5023280054696784214_n

„Мамут фест“ и ове године, 17. пут, окупио је у дворишту Курије и Народном музеју велики број малишана, али и гостију како би заједнички био прослављен рођендан мамутице Кике. Као носећа изложба овогодишње манифестације, у Галерији „Нова“ отворена је изложба „Лета без интернета“ Музеја науке и технике из Београда, a читав дан био је у знаку популарне Кике.

– Изложба је изазвала велико интересовање и биће доступна до 9. новембра. Намењена је деци и интерактивна је, али колико видимо једнакко је интересантна свим генерацијама. Садржи флипер, игру школице, кликере и подсећа на време које смо проводили пре доласка интернета. У оквиру Базара музеја и идеја угостили смо музеје из наше земље. То је показетељ да наше колеге из других музеја подржавају овај фестивал и препознају га као добар музејски садржај. Са друге стране значјано је што нам се на манифестацији придружи велики број деце и њихових родитеља који се лепо проводе у Музеју – истакла је директорица Народног музеја Лидија Милашиновић.

„Мамут фест“ има вишеструки значај за Град, јер је мамутица један од заштитних знакова и велика промотерка Кикинде, рекла је Валентина Мицковски, чланица Градског већа која је присуствовала овом догађају.

– Славимо рођендан најстарије Кикинђанке Кике и ово је прилика да деца и родитељи квалитетно проведу време и сазнају више о једном од брендова наше средине. Сваке године посетиоце очекује богат и добро осмишљен програм уз тематске радионице. Ово је уједно и најлакши начин да деца кроз игру стичу нова знања – рекла је Валентина Мицковски.

У току је радионица Стреличарског клуба „Аполо“, након чега следи “Концерт за бебе”. Луткарска представа студија „Театрило“  почиње у 18 часова реализује у сарадњи са нашим суграђанином  Владимиром Анушићем. Реч је о човеку који је препознатљив по својој методологији како деца у најранијем узрасту могу да науче да пливају. Рођендански дан завршава се плесном радионицом студија „Џеси“ за децу.

 

 

 

fudbalski vikend

Осим што ће фудбалери ОФК Кикинде, у суботу од 16 сати на Градском стадиону у петом колу Српске лиге, дочекати тим Нафтагаса из Елемира, фудбалски викенд пред нама биће у знаку локалних дербија. У суботу, у Војвођанској лиги Козара ће у Банатском Великом Селу одмерити снаге с рускоселском Црвеном звездом, а дан касније такође од 16 сати, на кикиндском Вашаришту играће ЖАК и новокозарачка Слобода. И у Подручној лиги састаће се два наша клуба – мокрински Делија и тополски Напредак, и то у суботу, а у недељу још ће Полет у Накову чекати екипу Радничког из Јаше Томића. Минулог викенда започело ја надметање и у најнижем рангу – Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште” у којој су преостала два клуба са шире територије Града Кикинде.  Башаидска Војводина и иђошки Борац. Војводина ће у недељу у Равни Тополовац код Омладинца, а Борац у Нову Црњу код Рохама.

375236506_685757913071805_2888190418781569757_n

Промоција 38. „Дана лудаја“ организована је данас у Београду. Кнез Михајловом улицом прошетала jе наранџаста поворка позивајући становнике главног града да буду гости Кикинде од 14. до 17. септембра. Са предшколцима из вртића „Наша радост“ био је председник Скупштине града Младен Богдан, а промоцији је присуствовао и водитељ, наш суграђанин, Иван Голушин.

 

Уз богат и разноврстан програм, као и наду да ће се оборити рекорди у дугим и тешким лудајама, Богдан је истакао да је манифестација прилика да се угосте пријатељи и партнери града.

-Имаћемо госте из читаве земље, али и братских градова из региона и других земаља. Ово је прилика да продубимо постојеће и оставримо нове сарадње. Први пут ћемо угостити представнике пољског града Јаслаг, као и једне локалне самоуправе из Румуније – казао је Богдан.

Током четвородневне манифестације Кикинда, као град добрих људи, угости велики број посетилаца. Сви су добродошли, а богат садржај, леп град и гостопримљивост биће позовница да се посетиоци поново врате у наш град, истакао је Младен Богдан на промоцији у Туристичкој организацији Србије.

-Све који су ранијих година били део наше манифестације позивам да дођу опет, а оне који никада нису били позивам да се увере да смо град добрих људи, породице, деце, град у којем ће видети џиновске лудаје. Иако немамо планину, реку или море, имамо шта да понудимо, а то препознају туристи који све више долазе, с обзиром на то да се сваке године број посетилаца у Кикинди повећава за око 15 одсто, што је изнад републичког простора – напоменуо је Богдан.

 

 

375206238_757862966106266_3422859606540459294_n

Актуелни јавни позиви у оквиру Програма подстицања развоја предузетништва, са посебним акцентом на женско предузетништво, представљени су заинтересованима у Регионалној привредној комори. Организатори су Опште удружење предузетника и РЦР „Банат“, а окупљени су могли чути да је за ове намене опредељено 600 милиона динара. Презентацији је присуствовала и Анамариа Варга која је однедавно запловила у предузетничке воде. Након 27 година рада као медицинска сестра у Хитној служби решила је да се бави грумингом односно шишањем и сређивањем паса.

-И сама сам власница малог шицуа и волим псе те отуда и идеја за ову врсту посла. Након завршене обуке добила сам понуду да радим у општинама Ада, Мол и Сента где је упражњен салон који је постојао. Салон „Аникин грумерај“ ових дана почеће са радом, а мени као почетнику свака помоћ је више него добродошла. Уложила сам своју уштеђевину у покретање посла, а оно за шта желим да конкуришем су алати и потрошни материјал који су поприлично скупи. Примера ради, за само једно оштрење маказа неопходно је 1.500 динара и одлазак у Нови Сад, јер нигде ближе нема квалитетног оштрење маказа – сазнајемо од Анамарие Варге.

Милица Нешковић пре неколико месеци вратила се у Кикинду и отворила је мушки фризерски салон. У старту је на конкурсу Покрајине добила средства за отварање сопственог бизниса што јој знатно олакшало сам почетак рада.

-За куповину опреме средства су увек неопходна. Новац који се додељује је бесповратан и мени као некоме ко још увек разрађује посао пуно значи јер не морам да се задужујем у банкама – истакла је Милица Нешковић.

Пројект менаџер РЦР „Банат“ Дејан Ненадовић  напоменуо је да се „Дан отворених врата за предузетнице“ организује у сарадњи са Министарством  привреде и Развојне агенције Србије. Циљ је да се власнице фирми и будуће предузетнице упознају са подршкама које су им на располагању.

-Представили смо конкурсе Фонда за развој женског предузетнишва у оквиру ког могу да конкуришу предузетнице у минималном износу од 400.000 до максималних шест милиона динара. Уколико фирма има више од пет запослених тада им је на располагању сума до 12 милиона динара. Суфинасирање, у зависности од развијености локалне самоуправе, је до 50 одсто, а остатак се кредитира из Фонда за развој. Новац може да се користи за улагања у опрему, простор, оперативне трошкове. Са територије града доста је предузетника који су користли или још увек користе средства намењена развоју и најчешће се искористе за куповину опреме – појаснио је Ненадовић.

 

Конкурс за развој женског предузетништва отворен је први пут ове године. Влада Србије је 2023. прогласила годином женског предузетништва.

 

-Расписана су три конкурса: за развојне пројекте, за женско предузетништво и за почетнике и младе до 35 године. Од 20 до 40 одсто средстава од укупне инвестиције су бесповратна и услови су врло повољни. Упутили смо окупљене која документација им је неопходна како би конкурисали, а већину они већ поседују. Потребан је и бизнис план у чијој изради ћемо им помоћи. За седам дана сви неопходни папири могу бити прикупљени. Рок за конкурисање је до краја године односно до утрошка средстава – прецизирао је мр економиских наука Станислав Завишин, сарадник Општег удружења предузетника.

Програм менторинга

Представљена је и такозвана нефинансијска подршка, програм менторинга. Развојна агенција Србије у сарадњи са јапанском Агенцијом за међународну сарадњу неколико година уназад објављује овај конкурс, а клијенти имају подршку када је реч о анализи пословања и његовом унапређењу. Овај конкурс намењен је свима и требало би да буде расписан до краја месеца.

perlez (15)-w1024

Под покровитељством Министарства за бригу о породици и демографију и Града Зрењанина, предстојећег викенда у Перлезу се организује манифестација „Дани породице у Србији”. И ове године Кикинда ће представити проналитетну политику , а да су мере које се спровoде међу најбољимa у држави говори и освојено треће место на прошлогодишњој манифестацији.

 

За бригу о породици, социјалну и дечју заштиту, али и пронаталитетну политику годишње се из градског буџета издвајају значјана средства. У оквиру помоћи, између осталог,  издваја се за парове приликом одласка на вантелесну оплодњу, акцију „Беби клуб“ и пакете за новорођенчад, родитељске додатке, незапослене породиље, бесплатне ужине у вртићима и основним школама, бесплатан боравак у вртићу за треће дете, ученике првих разреда којима су обезбеђени уџбеници као и школски прибор. Град издваја средства и за личне пратиоце деце са сметњама у развоју, а обезбеђен је и бесплатан превоз средњошколцима и врхунским спортистима, регресиран превоз и стипендирање студената.

У оквиру празника породице, породичних вредности, родитељства, деце, дечије среће и осмеха Кикинђани ће окупљенима приказати лепоте и потенцијале нашег града.

373408829_1043257530024068_2886334385907517960_n

Чланице удружења „Орхидеја“ из Банатског Великог Села краљице су ајвара у Кикинди. Њихов ајвар припремљен на такмичењу „Изађи ми на теглу“, одржан на Градском тргу, оцењен је као најбољи. Новка Павић из удружења „Орхидеја“ истакла је да су успеле у намери да одбране титулу коју су освојиле прошле године.

-Тајна доброг ајвара је добра воља, добар шпорет, квалитетна паприка и љубав. Трудиле смо се да ајвар скувамо онако како га припремамо за наше породице. Заједно са мном у такмичењу су учествовале Марија Пилиповић и Љиљана Кери. Драго ми је што ћемо поново бити део националног такмичења. Сада знамо шта нас очекује и потрудићемо се  да добијемо главну награду, шпорет „смедеревац“ – рекла је Новка Павић.

Друго место припало је екипи КУД-а „Еђшег“, а треће су биле чланице удружења „Јединство“ из Руског Села које су 2020. године биле националне победнице. Жири у саставу Радован Субин, Нада Крстоношић и Младен Богдан једногласно је донео одлуку о победничком ајвару.

-Укус, компактност и боја су три компоненте које смо бодовали. Било је тешко одабрати победнички ајвар јер су сви били одлични. Одлучиле су нијансе и пресудило је то што је најбољи ајвар био густ, комапктан и има леп укус – додао је Радован Субин.

Председник Скупштине града Младен Богдан први пут био је део гастрономског жирија и открива нам да није било нимало лако.

-Ајвар је један од заштитних знакова српске кухиње и зову га и српски кавијар. Сви узорци били су сјајни. Честитам победницама, али и свима који су учествовали у такмичењу што доказује да смо град добрих људи, али и град који чува традиционалну кухињу – прецизирао је Младен Богдан.

Додели награда присуствовао је и градоначелник Никола Лукач који је и током дана посетио све екипе. Чланице удружења „Орхидеја“ и КУД-а „Еђшег“ добиле су прилику да представљају наш град на националном такмичењу које ће 7. октобра бити одржано у Београду.

376397824_630657669204248_6717445396194270316_n

На Градском тргу је у току  такмичење у кувању ајвара у оквиру каравана под називом “Изађи ми на теглу”. Учествује десет екипа и то „Сувача“, КУД „Еђшег“, „Здрави резанци“, „Дора“, „Бабин ајвар“ и „Пируета“ из Кикинде, као и удружења жена „Нови Козраци“, „Наковчанке“,  „Орхидеја“ из Банатског Великог Села и „Јединство“ из Руског Села. Матилда Дукаи из рускоселског удружења „Јединство“ нада се да ће ове године поновити успех из 2020. када су биле победнице националног такмичења.

-То је потврда да правимо одличан ајвар. Не постоји тајна, најважније је да се прави са љубављу. Важно је и дружење, размена искуства што нуди ово такмичење – рекла је Матилда Дукаи.

Екипа „Пируета“ Балетске школе имала је помоћнице, младе балерине. Ингрида Војводић Црномарковић истиче да су први пут на овом гастрономском такмичењу.

-Ова манифестација одлично се уклапа у пројекат који радимо „Кад се многе руке споје“. Сложно правимо ајвар, а наш ће бити посебан с обзиром на то да ће имати тајни састојак,  уметност – напоменула је Ингрида Војводић Црномарковић.

Екипе је обишао градоначелник Никола Лукач који је овом приликом истакао да је Кикинда осми пут домаћин гастрономском надметању.

-Такмичење је важно јер чува традиционално јело, које је део наше културе, од заборава. Ово је уједно и промоција Кикинде, али и умећа наших домаћица које итекако умеју да скувају одличан ајвар. Сви се потајно надамо да ћемо и ове године имати прваке на нивоу читаве земље, као што је то било пре три године – прецизирао је Лукач.

Екипа која направи најбољи ајвар представљаће Кикинду на националном такмичењу у Београду у октобру. Организатор је Удружење грађана “Башта машта”, а гастронско надметања одражава се у више градова Србије.

saobracajna policija

У среду ујутро око 6.30 сати, возећи супругу на порођај 34-годишњи мушкарац и његова трудна жена доживели су саобраћајну незгоду. Наиме, на раскрсници улица Карађорђева и Генерала Драпшина на возило марке „пежо“ налетео је мопед којим је управљао шездесетогодишњак. Мопед се кретао улицом Генерала Драпшина из правца Накова, а до незгоде је највероватније дошло због неуступања првенства пролаза, тачније мопед се није зауставио на знак стоп.

Како сазнајемо трудница је имала заказан царски рез, на време је стигла у Болницу и данас је родила здраву девојчицу која јој је треће дете. Возач мопеда задобио је лакше повреде, а млади супружници, на сву срећу, нису повређени.

milenko jovanov7

Српска напредна странка (СНС) је увек спремна за изборе и радо чека прилику да грађани на изборима кажу шта мисле о раду ове странке, али и о раду опозиције, изјавио је шеф посланичке групе СНС у Скупштини Србије Миленко Јованов.

– Јуче смо и председник Скупштине Србије Владимир Орлић и ја у име посланичке групе СНС посланицима из опозиције који су тражили ванредне парламентарне и београдске изборе поручили да ћемо им радо изаћи у сусрет и да странка раширених руку дочекује њихов предлог – рекао је Јованов.

Додао је да ће они који су изнели предлог за изборе одговор добити ускоро, и да је убеђен да ће њиме бити и те како задовољни.

Посланици дела опозиције су јуче у Скупштини Србије затражили одржавање ванредних парламентарних и избора у Београду до краја године.

Председник Скупштине Владимир Орлић је на овај предлог рекао да га СНС дочекује раширених руку и да ће о њему обавестити Владу Србије и председника Србије, а да расписивање избора подразумева процедуру која захтева време.

 

SLIKA 6 (Large)

Министар државне управе и локалне самоуправе, др Александар Мартиновић  први пут у овој функцији боравио је у нашем граду. Радну посету искористио је да, заједно са градоначелником Николом Лукачем и начелником Севернобанатског управног округа Мирославом Дучићем, обиђе Градску кућу односно салу у којој се одржавају седнице градске Скупштине и венчања, а коју је неопходно адаптирати и увести систем за електронско вођење седнице. У пратњи домаћина министар Мартиновић посетио је и Будишинову палату, коју је неопходно реновирати. Током шетње Градским тргом, челници Кикинде указали су на зграде којима је неопходна реконструкција спољне фасаде.

-Хвала градоначелнику Лукачу и начелнику Дучићу који су ме упознали са свим пројектима, проблемима и изазовима са којима се суочавају. И Кикинда, као и остале локалне самоуправе, суочава се са дефицитом, пре свега , ИТ стручњака тако да смо разматрали начине њиховог радног ангажовања. Договорили смо да Услужни центар почетком наредне године прерасте у јединствено Управно место уз финансијску подршку Министарства државне управе и локалне самоуправе. Циљ је да грађани на једном месту остваре своја права, да не морају да иду од канцеларије до канцеларије и од шалтера до шалтера и да једним доласком обаве све због чега су дошли. Важно је да убрзамо административне поступке за грађане, али и да олакшамо посао запосленима у Градској управи – истакао је министар Мартиновић.

Поменуто Министарство почетком 2024. године расписаће јавни позив за финансирање пројеката од локалног значаја.

– На представницима Кикинде је да одреде за коју зграду ћемо определити средства за реконструкцију фасаде. Део фасада у центру је уређен, а део је потребно санирати и у томе може да помогне Министарство државне управе и локалне самоуправе. Спремни смо да, или у потпуности, или да значајним делом, исфинансирамо уређење једног објекта у центру – прецизирао је Мартиновић.

 

Разговарало се о локалној путној инфраструктури, као и о могућностима да се у наш град доведу инвеститори који ће обезбедити нова радна места.

-Кикинда је солидно развијена, има инвеститора који су отворили своје погоне, али увек је добро имати једног или два нова послодавца. Потпуно нова Индустријска зона, која је комунално и инфраструктурно опремљена, омогућава да се инвестирање брзо реализује. Град Кикинда, као и читав Округ, у Министарству државне управе и локалне самоуправе имају сигурног и поузданог партнера за сваку будућу сарадњу. Наш циљ је заједнички да унапредимо живот свих грађана овог дела Баната – закључио је министар Мартиновић.

Градоначелник Лукач додао је да се не пропушта прилика да се сваком ко посети наш град укаже на његове лепоте, потенцијал, али и проблеме.

-Заједно са Владом, надлежним министарствима и покрајинским секретаријатима решавамо проблеме и залажемо се да Кикинда буде још лепша и боља. Ефикасност Градске управе, што је и наше стратешко опредељење, од наредне године биће унапређена захваљујући Министарству државне управе и локалне самоуправе. Разговарано је о уређењу фасада на зградама у центру, о Будишиновој палати и унапређењу градског језгра. Залажемо се за очување архитектуре, за увођење е -парламента и још бољу комуникацију са свим суграђанима на територији града. Боље место за живот и рад и боља будућност у Кикинди и Србији је наш заједнички циљ – закључио је Лукач.

Похвале за градско руководство

Министар Мартиновић додао је да је пријатно изненађен чињеницом да се из градског буџета финансирају сва удружења и манифестације припадника свих националних мањина.

 

-Желим да похвалим градоначелника Лукача и његове сараднике на томе што су све мањине равноправно заступљене. У Градској управи запослен је и координатор за ромска питања, а не треба ни посебно истицати да Срби и Мађари живе у слози и да заједно раде на просперитету. Стало нам је до стратешког партнерства Србије и Мађарске која се показала као велики пријатељ наше земље у изазовним и тешким ситуацијама. Председник Републике Александар Вучић и Влада Србије негују никад боље односе између два народа у Србији, али и између две земље – рекао је Мартиновић.

Утисци о Кикинди

Кикинда је леп, чист и уредан град, препун зеленила, утисци су др Александра Мартиновића.

-Овакав трг има мало који град у Србији и на нама је да га очувамо и сачувамо. Кикинда је барокни град са зградама које су старе, али солидно очуване. По мом, скромном мишљењу Кикинда је један од најлепших градова у Војводини – изјавио је министар Мартиновић.

 

 

error: Content is protected !!