Пролећно време на почетку децембра, нагло отопљење а затим захлађење за само три дана, није пријало никоме, али је, очекивано, посебно лош утицај имала на хроничне болеснике.
– Промену су нарочито осетили хронични плућни и болесници са повишеним крвним притиском, тако да смо имали више јављања у амбуланти и посета на терену – рекао је за Кикиндски портал доктор Милош Бајић, специјалиста ургентне медицине, начелник Службе хитне медицинске помоћи. – У просеку имамо двадесетак прегледа у току 24 сата, а за дане викенда забележили смо пораст од 30 одсто.
Доктор Бајић истиче да је период нагле промене временских прилика кратко трајао, па се и број прегледа већ враћа на уобичајен ниво. Он додаје да лекари у Хитној помоћи и даље бележе повећан број пацијената са повишеном температуром.
– Приметили смо пораст броја фебрилних стања код пацијената који су имали и респираторне и дигестивне тегобе. Препорука је да се, у таквим случајевима, спушта температура, расхлађује, пије довољно течности и да се не узимају антибиотици на своју руку. Уколико температура потраје дуже од три дана, треба отићи у амбуланту за фебрилна стања или код изабраног лекара и даље поступати по упутствима – каже др Бајић.
Из Хитне помоћи подсећају хроничне болеснике да редовно узимају своју терапију, пију довољно течности и прилагоде облачење временским приликама. Такође, уколико осете тегобе, да никако сами не коригују терапију, него да се јаве на консултације изабраном лекару или доктору који им је преписао лекове, како би се терапија, евентуално, кориговала.