Најновије

241463748_1274426189652881_3698338628356559538_н

У оквиру „Дана лудаја“ биће одржан 16. Мини сајам предузетника. Организатор је Опште удружење предузетника, а циљ је афирмација, пре свега локалних произвођача.

– Као једини привредни догађај ове врсте у граду Мини сајам предузетника је веома важан. Произвођачи имају прилику да изложе своје производе и представе се грађанима и гостима града, као и  да остваре важне контакте – истакао је Синиша Пашић, председник Општег удружења предузетника.

Сваке године сајам има све више излагача и интересовање је све веће.

-Током два дана, у петак и суботу, на платоу испред споменика Жртвама фашизма, имаћемо 60 излагача, иако их се пријавило стотинак. Предност имају локални предузетници, а имаћемо и госте из Хрватске, Босне и Херцеговине, Републике Српске и наше земље – открио нам је Пашић.

позористе а

Репертоарско играње у новој сезони Народног позоришта ипак неће почети премијером, како је то уобичајено. Прво извођење биће гостовање Градског казалишта „Јоза Ивакић“ из Винковаца са комедијом „Три и пол сестре“, у среду, 4. октобра.

Следи пауза због завршних проба на црнохуморној дуодрами „Џепови пуни камења“ чија је премијера заказана за петак, 13. октобар. По делу ирске књижевнице и глумице Мери Џонс, представу режира Растислав Ћопић из Београда. У представи која се поставља на великој сцени, чак 15 ликова играју Никола Јоксимовић и Владимир Максимовић. Прва реприза биће одиграна у уторак, 17. октобра, а затим и последњег дана у месецу.

Још једно гостовање на репертоару је 18. октобра, када ће представу „Ноћ богова“ Мире Гаврана одиграти Војин Ћетковић, Дејан Луткић и Небојша Илић.

У петак, 20. и у уторак, 24. октобра, играће се представе на малој сцени – „Па се видимо у сну“ и „Облаци“. Комедија „Љубавно писмо“ на репертоару је 27. октобра.

Владимир Тепавац

Градоначелник Никола Лукач уприличио је пријем за Владимира Тепавца, рукометног голмана и капитена селекције глувих и наглувих Србије, која је на Светском првенству у данском главном граду Копенхагену освојила бронзану медаљу, уручивши му лаптоп.

– У Данској је било моје 13. велико надметање и 10 медаља током последњих 15 година. Мотивацију сам овог пута пронашао у својој деци и породици који су ми били велика подршка, а волео бих још да наступим идуће године на Европском првенству и 2025. на Олимпијади глувих и наглувих и тада да се, када будем имао 45 година, опростим од дреса репрезентације. До тада, надам се, да ће и нас држава признати као инвалиде-спортисте и доделити какве-такве националне пензије као и параолимпијским спортистима освајачима медаља. Да није било људи из Града: Николе Лукача, Драгана Пецарског, Јелене Чуданов и Дејана Пудара, који су нам помогли да се припремимо за Данску овде у Кикинди, не било ни наше бронзе – рекао је Тепавац.

Лукач се надовезао:

– Ваша бронза сија златним сјајем, ми у Кикинди, граду спорта, настављамо да улажемо, али и вреднујемо све резулате у свим спортовима, а рукомет има посебно место и значај. Посебно нам је драго што Кикинда постаје последња дестинација одакле наши глуви и наглуви репрезентативци одлазе на велика такмичења и ми ћемо им и убудуће бити на располагању да се овде и даље припремају и потом нашој Србији доносе медаље.

зељко новине

Узалуд је шефове у престоници молио и кумио да му латиничне „Кикиндске“ и даље буду додатак „Данаса“, али је власник овог дневног листа проценио да од ћорава посла у Кикинди има само штете.

Нема више латиничних „Кикиндских.“ Поновно гашење овог повременог локалног гласила малобројним читаоцима, у прошлонедељном, последњем броју обелоданио је његов протоколарни уредник и кобајаги власник Жељко Бодрожић, избегавши да отворено каже зашто је сада, изгубио  главног спонзора и тако на овдашњој медијско-политичкој сцени скроз извисио.

А шта се заправо десило? У конкретном случају, када се одлучивало о судбини „Кикиндских“, Бодрожићеви шефови у Београду били су неумољиви. Уредништво  „Данаса“, наиме, беспоговорно се повиновало налогу Драгана Шолака, власника ових дневних новина, да се коначно окану ћорава посла, односно да престану да у оквиру основног издања једном недељно штампају поменуто кикиндско гласило.

Занет кључном функцијом у НУНС-у и умишљајем да му испразна прича о „демократији и слободном и независном новинарству“ у београдским опозиционим круговима и даље пролази, Бодрожић се почетком лета, после дуже апстиненције, олако упустио у нову завичајну медијску авантуру, наравно, као и увек, не својим парама као покрићем, него пружањем руке ка туђој кеси. Његова громогласна обећања газдама да ће, дискредитујући владајуће напредњаке, окуражити опозицију и подстаћи је да одлучније дигне глас против актуелне власти, те да ће уједно „Данасу“ осетно подићи тираж, врло брзо је, као пусту лутријску жељу, одувао оволетњи врући поветарац.Ћорци не руше мету. Прочитан је Ж.Б. и од оних који су му досад кројили новчану капу. Нема више трте мрте.

Залуд је Жељко протеклих дана разочаране шефове молио и кукумачио да му  се пружи још једна шанса. Није вредело.Шолак и његови сарадници проценили су да је пословни дил с нашим познатим суграђанином – улудо бацање пара.

У октобру биће у новембру…

Саопштење, којем обзнањује прекид излажења у „Данасу“ Бодрожић подупире утешним наговештајем да ће можда са „Кикиндским“ самостално кренути у октобру. Није навео којом и чијом ловом и које године. Да не буде – у октобру, биће у новембру. Или довиђења заувек?!

 

коњицки клуб

Коњички клуб “Банат” организује 28. ревију парадних запрега која ће се одржати у недељу, 17. септембра, од 13 сати, на простору Погона 3 “Тозе Марковић”.

Посетиоци ће моћи да гледају једнопреге, двопреге, двопреге младих грла, четворопреге, пони запреге, децу возаче и јахаче.

струја

Због планираних радова на мрежи, у среду, 13. септембра, од 9 до 14 сати, без струје ће бити потрошачи у Мокрину, у улицама:

– Нова

– Генерала Драпшина

– Арсенија Чарнојевића

– Иве Лоле Рибара

– Бранка Радичевића

– Неке Тешина

– Обалска

– 2.Октобра

– Некина бара

– Милана Маленчића

– Тозе Марковића, од улице Ђуре Јакшића према крају

– Браће Деспотов, од улице Ђуре Јакшића до улице Арсенија Чарнојевића

– Вука Караџића, од улице Ђуре Јакшића према крају

– Раде Трнића, од Ђуре Јакшића до улице Арсенија Чарнојевића

– Васе Стајића, од улице Милана Маленчића до улице Арсенија Чарнојевића

– Светог Саве, од Ђуре Јакшића према Чоки

– Маркових, од улице Ђуре Ђаковића према улици Ђуре Јакшића

– Уроша Кузманова, од Ђуре Ђаковића до улице Бранка Радичевића

– Ђуре Јакшића, од Обалске до Светог Саве

– Ђуре Јакшића, од улице Тозе Марковића до Нове

– Ђуре Ђаковића, од Обалска до улице Маркових.

У четвртак, 14. септембра, такође због радова, од 9 до 13 сати, биће искључени потрошачи у Руском Селу у улицама: Браће Опсенице, Браће Домазет, Полита Десанчића, Иве Лоле Рибара, Његошева, Жарка Зрењанина, Соње Маринковић, Солунских добровољаца и Стевице Јовановић.

Отворени базени

Из СЦ „Језеро“ обавештавају да се данас (понедељак, 11. септембар) завршава летња сезона, односно коришћење отворених базена.

Такође, захваљују свим посетиоцима отворених базена којих је, како наводе, у овој сезони било у рекордном броју и наводе да ће, и наредног лета, обезбедити најбоље услове и јединствене садржаје.

Затворени базени почињу са радом данас и грађани могу да их користе од 7 до 21 сата, наводи се у саопштењу из СЦ „Језеро“.

Комарци 2

Сутра, 12. септембра, обавиће се  третман одраслих форми комараца са земље на територији града Кикинда, обавештавају из надлежног градског Секретаријата. Третман је планиран у Кикинди и свим насељеним местима од 20 до 23 сата. Третман одраслих форми комараца у центру Града наставиће се у среду у 6 сати ујутро.

Упозоравају се пчелари да је препарат који ће се користити токсичан за пчеле и да његово дејство траје три дана.

У случају неповољних временских  биће одређен нови термин третмана о чему ће јавност бити благовремено обавештена.

376429654_1375430633040292_8991109629390525867_н

Тактичко – техничким збором, на Градском тргу, Одељење за ванредне ситуације у Кикинди почело је обележавање недеље Сектора за ванредне ситуације. На радост окупљених предшколаца и основаца ватрогасци су извели показну вежбу „Гашење пожара пеном“. Овом приликом окупљени су могли да се упознају са делом возила и опреме.

-Читаве недеље имаћемо активности, које ће се завршити у недељу када прослављамо славу Пресвету Богородицу – Неопалиму купину, заштитница ватрогасаца. У протеклих неколико година значајно смо обновили опрему, али и људство. То нам помаже да брже и ефикасније реагујемо на сваки позив и угасимо сваки пожар – истакао је Зоран Будиша, начелник Одељења за ванредне ситуације у Кикинди.

Догађају је присуствовао и градоначелник Никола Лукач  са сарадницима Младеном Богданом, председником градске Скупштине и  Небојшом Јовановим, чланом Градског већа.

-Ово је прави начин да се сви ми још боље упознамо и постанемо свеснији о томе колико је важан посао ватрогасца. Радује ме што имамо пуно младих припадника ватрогасно – спасилачког батаљона. Друштво је препознало потребе да се подмлади постојоће кадар, а локална самоуправа увек је ту да помогне. У оквиру програма прекограничне сарадање, али и на разним конкурсима успели смо да зановимо опрему и тиме олакшамо рад ватрогасцима који су прави хероји – прецизирао је Лукач.

Под слоганом „Буди и ти херој“, догађај је имао и хуманитарни карактер. Припадници ватрогасно – спасилачког батаљона су, у сарадњи са Заводом за трансфузију крви  Војводине, добровољно дали крв. На територији округа има око 80 ватрогасаца.

продавница

Цене 20 производа у свим трговинским ланцима биће, од среде, 13. септембра, знатно ниже. Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић позвао је грађане да искористе акцију која ће трајати до Нове године и да изаберу артикле с натписом “боље цене”. Посебно истиче да је циљ да те цене буду најниже или међу најнижима у Европи.

Трговци, произвођачи и представници државе постигли су споразум о снижавању маржи, што значи и снижавање цена одређених производа у продавницама.

– Сагледали смо да постоји проблем, да је стандард наших грађана угрожен и да морамо да направимо искорак како бисмо обезбедили људима, макар за ове производе, ниже цене. Када кажем ниже цене, наш циљ је да те цене буду најниже или међу најнижим у Европи. Уопште се не ради о неколико производа. Ради се о 20 производа – истиче Момировић.

Реч је, како је навео, о: млеку, јогурту, белом сиру у кришкама, јабукама, кромпиру, тестенини, пилећем месу у трупу, салами у омоту, безалкохолном пиву, соковима, кафи, храни за бебе, шампону и купки за бебе, дечјим пеленама, шампону и купки за одрасле, тоалет папиру, хигијенским улошцима, детерџенту за прање судова и детерџенту за прање веша.

Министар је објаснио да ће јогурт, који је коштао око 150 динара, од среде бити 105, док ће цена дечијег шампона од 200 милилитара, која је, у једном трговинском ланцу 107 динара, сада износити 69 динара.

– Наравно, нису још све цене формиране, неопходно је да се свако у овом ланцу, и трговци, и произвођачи, одрекну дела зараде како би изашли у сусрет, заштитили стандард грађана, За Владу су то грађани, за трговинске ланце и произвођаче су то клијенти и купци, али имамо заједнички интерес – наглашава Момировић.

Прецизира да ће сваки трговац обезбедити минимум један производ из те категорије, да преговара са произвођачима и да они морају да се одрекну дела зараде, па ће онда цене бити ниже. Он је захвалио трговинским ланцима, произвођачима, јер су, како истиче, успели да направе снажан искорак који ће дати очекивани резултат.

– Мислим да људи са правом, наравно, желе да цене увек буду ниже. То је цео један економски ланац на чијем челу су трговци. А оно што ми као Влада желимо, и оно што су све те компаније поштовале, јесте да људи за свој тешко зарађени новац могу да купе више производа – наглашава министар и указује да постоји опасност од извесних злоупотреба, али да Влада то неће дозволити и да ће контрола бити ефикасна.

Што се тиче повећања акциза од 1. октобра на кафу, цигарете, алкохол и нафтне деривате, министар оцењује да је, ако акцизу преведемо на цене,поскупљење релативно мало и да неће значајно угрозити људе који конзумирају те производе.

(Кикиндски портал/РТС)

error: Content is protected !!