Најновије

владимир шпоња, тренер офк кикинде

ОФК Кикинда поражена је минимално од Нафтагаса, а већ од првог тренутка видело се да гости више желе бодове, били су бржи и опаснији и погодак је лебдео у ваздуху. Тако је и било након пола сата. На супротној страни тек једна права опасност. Бенке је одиграо повратну у петерац, Ивановић се снашао у гужви, али је други помоћни арбитар Стефан Петровић из Сремске Митровице спасио Елемирце. Бенке је, по Петровићу, раније био у офсјаду, али снимак тако не показује. Пред одмор, пречка „нафташа” који су у наставку мудро чували предност и заслужено славили. Шеф струке Владимир Шпоња каже да је ово најслабије издање његовог тима, рачунајући и контролне мечеве.

– Нити један играч није био спреман да преузме одговорност и подигне екипу, да се тргнемо и пробудимо. Целу утакмицу били смо у контраритму и победа Нафатагаса је заслужена. Мотивација, жеља, елементарно фудбалско знање, све је било на њиховој страни, а пре меча причали смо да ако не будемо на највишем нивоу психофизичких могућности, тешко се можемо носити с квалитетним Елемирцима – истиче Шпоња.

Није оправдање, али нису Кикинђани били ни комплетни.

– Пореметила нас је повреда Бељића, дан пред утакмицу. Голман Опарница тренира смањеним интензитетом, а још двојица младих играча не вежбају са екипом због школских обавеза. Потребна су нам два појачања, али време прелазног рока истиче…

Следи гостовање у Руми, Словену.

– Квалитетени су барем као и Нафатагас, а минулог викенда изгубили су код куће од Шајкашана па ће бити силно мотивисани против нас. Чврсти су и добро утренирани. Офанзивна транзиција им је најјаче оружје, као и искуство које поседују Радишић, Брана Илић, Игњић, Максимовић… Моја екипа, након два пораза, у Руми мора показати карактер и издићи се изнад проблема. Некада и проблеми могу бити дар, да вас покрену но за то је потребна велика жеља и воља и јачи рад. Верујем да смо као екипа способни за то, а у суботу у Руми више ће имати успеха екипа која се ментално буде брже опоравила од последњег пораза – јасан је Шпоња.

Резултати петог кола: Словен – Борац 0:2, ОФК Кикинда – Нафтагас 0:1, Подунавац – Хајдук 2:4, Динамо – Јединство 1:0, Кабел – Бечеј 3:0, Тиса – Омладинац 0:1, Бачка – Железничар 0:1, Раднички – 1.мај Рума 3:2.   

ТАБЕЛА: Кабел 10, Хајдук 10, Железничар 10, Тиса 9, ОФК Кикинда 9, Подунавац 9, Словен 9, Динамо 9, 1.мај Рума 7, Раднички 7, Борац 6, Нафтагас 6, Бечеј 6, Омладинац 3, Јединство 3, Бачка 2

У шестом колу, у суботу и недељу, играће: Борац – 1.мај Рума, Железничар – Раднички, Омладинац – Бачка, Бечеј – Тиса, Јединство – Кабел, Хајдук – Динамо, Нафтагас – Подунавац, Словен – ОФК Кикинда.

 

ВУКОБРАТ: ЦИЉ ЈЕ ОПСТАНАК

Спортски директор Марко Вукобрат задовољан је с освојених девет од 15 могућих бодова.

– Старт је био сјајан, у Кули у четвртом колу нисмо заслужили пораз док смо против Елемираца имали убедљиво најслабије издање. Свесни смо квалитета Српске лиге и циљ нам је и након прва три кола био опстанак односно стабилност, а никако нереалане амбиције. Екипа је млада и знатно промењена у односу на прошлу сезону и ако не будемо давали на свакој утакмици максимум, можемо ући у проблем. Играчи и тренер имају подршку, а ми у управи свесни смо да нам недостаје центарфор и задњи везни које ћемо покушати довести до краја прелазног рока. За нормално функционисање у овом рангу потребно је поприлично новца и да није, пре свих, народног посланика Миленка Јованова, који лобира за добијање средстава, потом Града Кикинде и неколицине људи из Управног одбора, питање је да ли би клуб могао да се такмичи у овом рангу – напомиње Вукобрат.

музичка

У години јубилеја, седам деценија постојања Основне музичке школе Слободан Малбашки“, од 1. септембра могу да се похвале да је отворен нови, девети одсек. Први пут ђаци ће учити да свирају саксофон.

– На одсек за саксофон примељено је девет ученика, а наставница, Николина Сувајџић, која је била наша ученица, веома је мотивисана за рад – каже директорица, Маргита Детари. – Као и претходних година, највећа заинтересованост била је за гитару, затим за клавир, а изненађујуће је да смо имали много више кандидата за виолиону него иначе, нисмо могли све да их примимо.

Маргита Детари

У Школи ђаци похађају наставу на осам одсека за инструменте: хармонику (клавирску и дугметару), клавир, гитару, виолину, флауту, кларинет, тамбуру и саксофон, као и на одсеку за соло певање, који постоји већ шест година.

Овог лета, после теста способности, у Школу је уписано 79 ученика. Директорица напомиње да је број примљене деце ограничен наставним кадром јер су све класе пуне. Школу похађа укупно 320 ученика. Основно школовање је шестогодишње за све инструменте осим за соло певање које се изучава четири године и препорука је да се упише са 13 година, за дечаке чак и у 16. години.

Николина Сувајџић

И ове године су, без пријемног испита, уписани ученици првог и другог разреда основне школе, њих 12, у припремно одељење у којем се, кроз песме, игре и упознавање са инструментима, припремају за редовно школовање.

Дан школе, 14. септембар, биће обележен неколико дана касније, због манифестације „Дани лудаје“, каже директорица. У среду, 20. септембра, од 18 сати, бивши ученици и наставници за своје ђаке и суграђане одржаће концерт у Народном музеју.

паркинг

Током предстојеће манифестације „Дани лудаје“, од 14. до 17. септембра, Паркинг служба ЈП „Кикинда“ неће контролисати ни наплаћивати паркирање.

Редовна контрола и наплата паркирања на уличним паркиралиштима у зонираним деловима града почеће у понедељак, 18. септембра, у седам сати, саопштено је из овог предузећа.

Румуни у болници

Лекари и медицинско особље болнице у Жомбољу данас су у посети кикиндској Општој болници. Размена искустава редовна је активност пројекта „Банат 112“ по програму прекограничне сарадње Румунија – Србија који реализују Град Кикинда, Општина Жомбољ и кикиндски Црвени крст.

Пројекат Европске уније, вредан 320 хиљада динара, спроводи се током целе 2023. године. Успостављање сарадње здравствених радника први је део пројекта, започетог раније ове године, када су представници Кикинде боравили у Жомбољу.

– За нас је посета жомбољској болници била веома значајна јер се налази у Европској унији. Одушевљени смо тиме што су зграде павиљонског типа, као наша стара болница, али је простор уређен по стандардима ЕУ – кревети, опрема, све је врхунског нивоа. Одељења су врло добро организована, посебно неонатологија, са пуно иновација о којима смо само читали. Просторије су веома чисте, а пацијенти су класификовани у зависности од тежине болести и нивоа неге. Болница је много мања од наше, имају само 125 кревета, покривају мању територију, али дежурају само три лекара. Ми имамо једанаест дежурних лекара, наша кадровска покривеност је боља, али је њихова организација изузетно добра. То је пример добре праксе, како се може са мало учинити много. Врло су вредни,  одговорни и посвећени и изузетно много раде – каже директорица Опште болнице у Кикинди др Весна Томин.

Посете су веома корисне и за румунске колеге, оцењује доктор Ферданд Николај Кристијан, ортопед и трауматолог из Жомбоља.

– Много нам значи размена искустава јер у кикиндској болници може много тога да се научи. Болница је много већа, са ширим могућностима лечења различитих патологија – каже др Николај. – Био сам овде пре четири-пет година, упознао сам тада колегу ортопеда са којим сам разговарао о сарадњи у нашој уској специјалности и драго ми је што сада сарађујемо на нивоу установа. Када говоримо о процедурама, постоји разлика у сложенијим случајевима.

У склопу Пројекта, Црвени крст и Служба хитне помоћи организовали су и 15 едукативних радионица о првој помоћи за основце, што ће бити урађено и у Жомбољу. Такође, у мају су колеге из две државе презентовале свој рад и размениле искуства на дводневном стручном скупу.

Круна Пројекта је нова опрема која ће, крајем новембра, стићи у установе у оба града. Кикиндска Служба хитне помоћи добиће три амбулантна возила, дефибрилаторе, транспортне респираторе и екг апарате, апарат за механичку компресију грудног коша, радна одела за запослене и систем за едукацију лекара и техничара.

ЦДА_4297-w1024

„Дани лудаје“ почињу сутра, 14. септембра, и трају до недеље, уз богат и разноврстан програм. Манифестацију током преподнева отварају „Игре са лудајом“ у којима ће основци показати колико су спретни са бундевом. У Народној библиотеци у 19 сати је предавање др Горана Абрахама „Здравље на длану, лудаја на тањиру“, а у 20 сати је концерт виолинисте Стефана Миленковића и оркестра „Камерата“.

У петак ће плато испред Градске куће постати Улица старих заната и сувенира. Послеподневни сати биће у знаку најмлађих и најслађих предшколца. У 16 сати Градским тргом прошетаће малишани обучени у плодове јесени. Караван маскираних предшколаца послаће најлепшу слику из нашег града и  позваће све да дођу на централну прославу у суботу.

У Народном музеју у 19 сати биће отворена изложба „Борба са зубом времена: Документација и реконструкција Светске баштине – пољско искуство“ коју реализује Амбасада Пољске у Београду. Од 21 часа на централној бини је наступ Ју групе, а у 23 сата је концерт др Нелета Карајлића и Осиромашеног уранијума.

Централног дана, у суботу, Градски трг постаће најлепша гостинска соба Европе. На „Банатском фруштуку“ од 10 сати очекује вас мноштво сланих и слатких ђаконија, у „Европском кутку“ представиће се гости из иностранства, а у исто време у „Гостинској соби“ биће приређен музичко-сценски програм. На Тргу вас очекују и мајстори карвинга. Од 10 часова је и отварање Мини сајма предузетника који ће и ове године окупити излагаче из наших и земаља у окружењу. Читавог дана планиран је и низ спортских турнира, састаће се енигмате, рекреативци железнице. У 17 сати биће проглашени победници који су узгојили најтежу и најдужу лудају, уз пратећи музички програм. Од 21 часа на централној бини наступа Милица Павловић, а у 23 сата почиње концерт Саше Матића.

У недељу од 10 сати на Старом језеру биће уприличено такмичење у кувању рибље чорбе „Кикиндска златна јесен“, у 13 часова је на некадашњем погону ИИИ „Тозе Марковић“ је 28. Ревија парадних запрега у организацији Коњичког клуба „Банат“. У 21 сат на централној бини је концерт групе „Банда дрвена“.

 

струја (4)

Због радова на електро мрежи сутра, 14. септембра, од 9 до 13 сати струје неће бити у Руском Селу.

Без струје ће бити домаћинства у следећим улицама: Браће Опсенице, Браће Домазет, Полита Десанчића, Иве Лоле Рибара, Његошевој, Жарка Зрењанина, Соње Маринковић, Солунских добровољаца и Стевице Јовановића.

бвс

Градоначелник Никола Лукач, са сарадницима, био је данас на стадиону Козаре, у Банатском Великом Селу, на којем се граде клупске просторије. Тренутно се ради хидрантска мрежа, санира се водоводна и канализациона мрежа, потом столарија, уређује се ентеријер приземља, разводи струјна и плинска и инсталација аутоматске дојаве пожара. Град Кикинда издвојио је  15 милиона динара.

– Козара је значајан клуб и зато смо и одлучили да издвојимо оволики новац па да се приземље приведе намени. Све ће бити функционално, а видимо да све полако добија коначан изглед и близу смо реализације. Извођач и радници су вредни и обећање које смо дали Великоселцима испуњавамо и поред блокаде рачуна коју смо имали овог лета, а до краја године у Великом Селу засијаће златни сјај. Желимо да публике на утакмицама Козаре буде још више, знамо да им је пуно срце када Козара побеђује, а биће им драго и када ово испунимо. Када је реч о спорту и спортским објектима, биће оваквих улагања и у другим нашим селима, а и у граду – рекао је Лукач.

Никола Икић, председник УО Козаре, надовезао се:

– Близу смо реализације довршетка радова, имаћемо модерне свлачионице, економат, кухињу, службене просторије, купатила… Све то на радост наше деце које је више од 70 у три млађе селекције, уз четврти погон, онај сениорски, а планирамо још изградњу крова над трибином.

Заменик председника Савета МЗ БВС, Зоран Карановић закључио је:

– Емотивно сам везан за клуб, дуго година сам играо у Козари, као и чланови моје породице. Овде имамо велики одзив деце, а Козара је симбол Банатског Великог Села и овако нешто заслужује.

 

Милос Вујиц 8

Радови младог уметника из Кикинде, Милоша Вујића, од пре десетак дана изложени су у простору Театра „Бока“ у Берлину. Ово је Вујићева прва самостална изложба иако је иза њега дуг и озбиљан рад у овој уметности.

– Рекли су ми да сам цртао и пре него што сам проговорио – каже Милош. – Већ 11 година сам у стрип-радионици Културног центра, коју сам почео и да водим пре четири године.

Милош је дипломирани инжењер текстила и одеће и управо припрема мастер-рад. Међутим, од најранијег детињства је и у свету театра, у Позориштанцету „Лане“ чији је један од оснивача његов брат Милан. Захваљујући сарадњи овог позоришта са Театром „Бока“ из Берлина, родила се идеја о Милошевој првој самосталној изложби управо у Немачкој.

– Власница Театра „Бока“, Оливера Бекер, видела је моје радове и одлучила да морам излагати у њиховом простору. Изложба је отворена последњег дана августа и добио сам веома добре критике. Поставио сам више од 50 радова. Сви су у техникама у којима иначе радим, оловка и папир и дигитални цртежи, портрети и илустрације. Тада сам и одржао неколико стрип-радионица у Берлину – каже Милош.

Међу радовима су портрети славних Срба, што је изазвало посебну пажњу посетилаца – ту су и Ђоковић и Јокић, али и Фрида Кало и стрип јунаци који га посебно инспиришу. Изложба у Берлину трајаће до почетка новембра, када ће се Милош вратити у Немачку на затварање и како би одржао још један циклус радионица са најмлађима.

У међувремену, своје таленте остварује у Позориштанцету „Лане“ у којем дизајнира и прави костиме и игра у представама. И наравно, свакодневно и посвећено, не одричући се своје страсти, ствара нове ликовне радове.

376569881_219478884154243_8992671821322135996_н

Са великом пажњом пропраћена је карневалска поворка која се прошетала данас тргом у Темишвару. Малишани из вртића „Полетарац“, праћени тамбурашким оркестром АДЗНМ „Гусле“ позвали су суседе из Румуније на 38. „Дане лудаје“. Са њима су били представници локалне самоуправе чланови Градског већа Саша Танацков и Љубан Средић.

-„Дани лудаје“ су веома популарни, не само у Темишвару, него и на читавом простору западне Румуније. Ми смо чувари традиције јер су сви наши програми засновани на очувању културног наслеђа, гастрономије, обичаја, свега што краси Банат. Управо то је разлог због ког становници жупанија Тимиш, Арад, Караш радо долазе у Кикинду. И ове године очекујем велики број посетилаца како Румуна, тако и Срба који живе у Румунији, али и свих других народа – истакао је Саша Танацков.

Јавор Радованковић, који живи у Темишвару, дугодишњи је промотер највеће кикиндске манифестације. Овогодишња промоција за  значајан број новинара организована је у Владичанском двору.

-Румуни сваке године са нестрпљењем очекују „Дане лудаје“. Већ неко време се интресују када почиње манифестација и какав је програм и сигуран сам да ће и ове године похрлити у Кикинду. Највише интересовања има за „Банатски фруштук“, мерење такмичарских лудаја, али и концерте. И ово је начин да се још боље повежемо и сарађујемо – рекао је Радованковић.

Задовољство што су Кикинђани промовисали своју манифестацију у Темишвару изразио је и Сорин Јонеску, заменик префекта Жупаније Тимиш и додао да ће у овогодишњем програму учествовати и Срби из Румуније.

-Градови Темишвар и Кикинда имају братски однос. Поносни смо што смо на мапи градова у којима се представљају „Дани лудаје“. Посредовали смо да гранични прелаз Наково – Лунга ради 24 сата. И сами ћемо позвати житеље Темишвара и околине да у што већем броју посете Кикинду и проведу леп викенд уз производе од лудаје. То ће још више продубити братсво између два града и бољу сарадњу између две државе –  напоменуо је Јонеску.

Радно време граничног прелаза 24 сата

Од петка, 15. септембра од 8 часова  до недеље, 17. септембра до поноћи гранични прелаз Наково -Лунга биће отворен нон стоп. На овај начин омогућено је свима да посете све програме у нашем граду и најкраћим путем и дођу и врате се у Румунију.

мигранти кањиза

Припадници Министарства унутрашњих послова у данашњој акцији усмереној на сузбијању илегалних миграција на подручју Кикинде, Суботице и Сомбора пронашли су  371  ирегуларног мигранта и који се превозе у прихватне центре. Такође, у акцији су нађене три аутоматске пушке, једна полуаутоматска пушка и пиштољ, као и два агрегата, 25 пасоша и 12 личних карата.

Помоћник директора полиције Драган Васиљевић поручио је да ће највећи број миграната бити спровден у прихватне центре.

-Пронађено је више комада ватреног оружја, тачније на једној локацији нађене су четири аутоматске пушке. У  току је увиђај лица места и крим-техничка обрада лица места. Видећемо да ли некоме од ових миграната које смо пронашли на лицу места припада то оружје – рекао је Васиљевић.

Он је навео је да је у овој акцији по први пут један број миграната такозваних „извиђача“ пронађен у крошњама дрвећа, а да полиција прилагођава своје мере и радње променама у њиховим активностима.

-Могу да поручим свим грађанима да могу да буду максимално спокојни и безбедно ће бити на свим подручјима у Републици Србији –  казао је Васиљевић.

Акцији је присуствовао и министар унутрашњих послова Братислав Гашић који је истакао да се овакве акције детаљно планирају, као и да у њима учествују најобученији припадници елитних јединица МУП-а.

-Република Србија је земља хуманих и добрих људи. И тако се и односимо према свима којима је помоћ потребна. Али држава неће дозволити да било ко злоупотреби то гостопримство и угрози безбедност наших грађана. Ова акција је још једна у низу акција које Министарство унутрашњих послова спроводи у циљу сузбијања илегалних миграција, а посебно на сузбијању њихових међусобних обрачуна и криминалних активности. Због неприступачног и непрегледног терена овакве акције се детаљно планирају и у њима учествују најобученији припадници елитних јединица министарства – прецизирао је  рекао је министар Гашић.

Министар Гашић је поручио да Министарство унутрашњих послова активно прати дешавања и да су припадници МУП-а спремни да адекватно реагују у сваком тренутку.

error: Content is protected !!